پیام خراسان

آخرين مطالب

/اخلاق در قرآن/

ایذاء و بهتان نسبت به دیگران در نگاه قرآن کریم مقالات

ایذاء و بهتان نسبت به دیگران در نگاه قرآن کریم

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - در میان موضوعات و مباحث قرآن کریم، آیات بسیاری موجود است که به نکات مختلف اخلاقی پرداخته‌ و در این میان، طرح موضوع ایذاء یا آزار مومن و بهتان به دیگران در سوره مبارکه احزاب مشاهده می‌شود.
  آیه 58 سوره مبارکه احزاب به موضوع آزار و ایذاء و بهتان به دیگران اختصاص یافته که در آن می‌خوانیم: «وَ الَّذِینَ یُؤْذُونَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ بِغَیْرِ مَا اکْتَسَبُوا فَقَدِ احْتَمَلُوا بُهْتاناً وَ إِثْماً مُبِیناً» یعنی؛ «و کسانی که مردان و زنان با ایمان را بدون آن که کاری کرده باشند آزار می‌دهند، بدون شکّ بهتان و گناه روشنی را بر دوش کشیده‌اند».
در تفسیر نمونه درباره آیه فوق ذکر شده که قرآن کریم در آن از ایذاء مؤمنان سخن مى‌گوید و براى آن بعد از ایذاء خدا و پیامبر(ص)(آیه 57 سوره احزاب از ایذاء خدا و پیامبر خدا سخن می‌گوید) اهمیت فوق‌العاده‌اى قائل مى‌شود و مى‌فرماید: «کسانى که مردان و زنان با ایمان را به خاطر کارى که انجام نداده‌اند آزار مى‌دهند، متحمل بهتان و گناه آشکاری شده‌اند)؛ چرا که مؤمن از طریق ایمان، پیوندى با خدا و پیامبرش دارد و به همین دلیل در این‌جا در ردیف خدا و پیامبرش قرار گرفته است.
در ادامه تفسیر نمونه از این آیه در مورد تعبیر «بغیر ما اکتسبوا» آمده است: تعبیر «بغیر ما اکتسبوا» اشاره به این است که آن‌ها مرتکب گناهى نشده‌اند که موجب ایذاء و آزار باشد و از این‌جا روشن مى‌شود که هرگاه گناهى از آنان سر زند که مستوجب حد و قصاص و تعزیر باشد، اجراى این امور در حق آن‌ها اشکالى ندارد و همچنین امر به معروف و نهى از منکر مشمول این سخن نیست . همچنین مقدم داشتن «بهتان» بر «اثم مبین» به خاطر اهمیت آن است؛ چرا که بهتان از بزرگترین ایذاءها محسوب مى‌شود و جراحت حاصل از آن حتى از جراحات نیزه و خنجر سخت‌تر است.
در بخش دیگری از این تفسیر می‌خوانیم که بعضى از مفسران گفته‌اند از لحن آیه استفاده مى‌شود گروهى در مدینه بوده‌اند که براى افراد با ایمان شایعه‌پراکنى مى‌کردند و نسبت‌هاى ناروا به آن‌ها مى‌دادند (و حتى پیامبر خدا از زبان این موذیان در امان نبود) همان گروهى که در جوامع دیگر و مخصوصا در جوامع امروز نیز کم نیستند و کار آن‌ها توطئه بر ضد نیکان و پاکان و ساختن و پرداختن دروغ‌ها و تهمت‌هاست. لذا قرآن شدیدا آن‌ها را مورد سخت‌ترین حملات خود قرار داده و اعمال آنان را بهتان و گناه آشکار معرفى کرده است.
در خلاصه «تفاسیر قرآن مجید» از عباس پورسیف نیز آمده است: بهتان یعنی دروغ بستن به کسی در مقابل خود او و اگر در این آیه اذیت مومنین «بهتان» گفته شده، برای این است که شخص آزاردهنده به خاطر علتی که در نظرش جرم می‌آمد، فرد مومن را اذیت می‌کند؛ در حالی که واقعا جرم نیست که این همان دروغ بستن و نسبت دادن جرم به یک بی‌گناه است و اگر آن را «گناه آشکار» می‌خواند، به خاطر آن است که عقل، زشتی آن را درک می‌کند و محتاج نهی شرعی نیست.
تفسیر نور نیز در ذیل این آیه چنین می‌گوید: در ضررهای جسمی، قصاص و مقابله به مثل جایز است؛ «وَ الْعَیْنَ بِالْعَیْنِ وَ الْأَنْفَ بِالْأَنْفِ وَ الْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَ السِّنَّ بِالسِّنِّ»، ولی در ضربه‌های روحی و آبرویی دستور مقابله به مثل نداریم. قرآن نمی‌فرماید که اگر کسی به شما تهمت زد، شما هم به او بهتان بزنید؛ بلکه به گناه‌کار هشدار می‌دهد و در صورت لزوم به دستور حاکم شرع حدّ می‌خورد.
در بخش دیگری از تفسیر نور درباره این آیه ذکر شده که آبروی زن و مرد مؤمن، محترم و لطمه زدن به آن گناه بزرگی است.(حفظ آبرو به زن یا مرد بودن ربطی ندارد.): «الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِناتِ». نکته دیگر این که گناهی تنبیه دارد که انسان با علم و عمد مرتکب شود: «اکْتَسَبُوا». همچنین گناه، بار انسان را سنگین می‌کند: «احْتَمَلُوا». مهم‌ترین اذیّت نیز زخم زبان و تهمت است: «یُؤْذُونَ - بُهْتاناً». در نهایت این که آزار و اذیّت دیگران به هر شکلی که باشد، از جمله گناهانی است که خشم الهی را به دنبال دارد: «یُؤْذُونَ ... إِثْماً مُبِیناً».
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک

یک پژوهشگر: رویکرد شریعتی دین را از طاقچه‌ها به سطح جامعه کشاند

کشت کلزا ضرورتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی

روستاها در اشغال معماری غیربومی

«ام. اس» بیماری هزار چهره قرن کنونی