پیام خراسان

آخرين مطالب

طرح انتقال صنوف مزاحم بیرجند12ساله شد/گره کار در دستگاه های دولتی مقالات

طرح انتقال صنوف مزاحم بیرجند12ساله شد/گره کار در دستگاه های دولتی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- اجرای طرح انتقال صنوف آلاینده از داخل شهر بیرجند از سال 86 تصویب شده و بعد از گذشت قریب به 12 سال در کش و قوس های اداری مانده است.

 سال 86 بود که عده زیادی از مسئولان استانی و شهرستانی در خراسان جنوبی با بحث و بررسی پروژه‌ای به نام «انتقال صنوف آلاینده و مزاحم بیرجند به خارج شهر» در سایت 53 هکتاری پشت آرا مستان بیرجند را به تصویب رساندند. در حال حاضر این پروژه دوازدهمین سال عمر خود را پشت سر می‌گذارد اما هنوز مسئولان بر همان گفتگو ها به دنبال راه و چاره برای ادامه روند پروژه به بحث می‌نشینند.
تا پیش از این صحبت از عدم همکاری برخی از اصناف در انتقال صنوف به خارج شهر و نبود زیرساخت‌هایی اعم از آب، برق و آسفالت به میان بود اما اکنون به واگذاری اراضی تغییر چهره داده است.
امروز مسئولانی که خود متولی طرح بوده و مهر تصویب را بر طرح انتقال صنوف حک کرده‌اند، توپ مشکلات را به یکدیگر پاسکاری کرده و یا با اختلاف‌هایی اعم از نحوه صدور پروانه ساخت، بر کلاف پر پیچ و خم طرح، گره‌ی دیگر می‌زنند.
گویی صدای دلخراش جوشکاری‌ها و یا مشکلات بهداشتی و تنفسی این دسته از مسئولان را نرنجانده که اینگونه آسایش روح و روان شهروندان را نادیده گرفته‌اند و در هر برهه از زمان طرح را در مرداب جدیدی از مشکلات گرفتار می‌کنند.

مگر نه این است که قبل از تصویب هر طرحی باید تمام ابعاد آن اعم از زمین، زیرساخت، پیمانکار و اعتبار اجرا مشخص شده باشد؟ مشکلات پیش روی پروژه انتقال صنوف آلاینده به خارج شهر تنها دو قصه را روایت می‌کند. قصه اول حاکی از این است که یا کلنگ اجرای طرح اشتباه به زمین خورده و یا مشکلات دیگری در پشت واژه‌هایی مانند «نبود زیرساخت مناسب، مشکلات اراضی و عدم همکاری اصناف» جای گرفته است.
به هر حال به نظر می‌رسد این پروژه باید با جدیت بیشتری در دستور کار مسئولان قرار گیرد و متولیان فارغ از هرگونه اختلافات درونی، راه چاره را تنها با هدف تأمین آسایش مردم دنبال کنند.
مهلت فرماندار هم تمام شد
فرماندار بیرجند در خردادماه سال 1395 در کارگروه صنوف آلاینده شهرستان بیرجند بر انتقال این صنوف به خارج شهر تاکید کرد و گفت: آخرین‌مهلت برای انتقال، تا پایان سال جاری بوده و معطلی در اجرا توجیه‌پذیر نیست.
علی ناصری باری دیگر در 13 خرداد 1395 در بازدید از طرح 50 هکتاری صنوف آلاینده بیرجند گفته بود: انتقال صنوف آلاینده در ساماندهی صنوف و نیز تجمیع ارائه خدمات به صورت آسان به مردم و نیز از نظر اصلاح سیما و منظر شهری و الزامات زیست محیطی بسیار تأثیرگذار است.
وی گفته بود: پس از مرحله آماده سازی طبق ضوابط در نظر گرفته شده، زمین به اتحادیه‌ها واگذار خواهد شد و اصناف می‌توانند طبق نقشه‌های از قبل پیش بینی شده، اماکن صنفی خود را احداث کنند و امید است با پیگیری امور و سرعت بخشیدن به کار، تا پایان سال 1396 انتقال کلیه صنوف آلاینده از سطح شهر بیرجند به سایت پیش بینی شده صورت پذیرد.

مدیرعامل شرکت تعاونی صنوف آلاینده بیرجند هم در چهارم مهرماه 97 در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه گرانی‌ها و شرایط حاکم بر جامعه روند اجرای طرح را کند کرده است، گفته بود: راه و شهرسازی در واگذاری اراضی این زمین همکاری خوبی ندارد.
محمد حسین دلیری همچنین گفته بود: از 77 هکتار پیش بینی شده برای طرح تنها سه هکتار تحویل داده شده است و برای تحویل سایر اراضی، بهانه تراشی می‌کنند و روند تحویل اراضی در کش و قوس‌های اداری مانده است.
جای نگرانی است که بنا به گفته شورای شهر بیرجند همین سه هکتار این اراضی که طی سال گذشته تحویل داده شده، به صورت نمادین بوده و هنوز قطعی نشده است!
لانه گزینی مشکلات اداری در لایه‌های طرح
مرتضی یزدان شناس، عضو شورای شهر بیرجند در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه انتقال صنوف آلاینده از بیرجند به خارج شهر بیان کرد: اقدامات زیرساختی و مأموریت شرکت تعاونی مربوطه در اجرای این طرح به خوبی انجام شده است.
وی واگذاری زمین‌ها را یکی از مشکلات پیش روی اجرای پروژه دانست و افزود: راه و شهرسازی قول تحویل 45 هکتار از اراضی ظرف 45 روز آینده را داده است.
عضو شورای شهر بیرجند بیان کرد: تاکنون سه هکتار از اراضی تحویل داده شده اما هنوز قطعی نشده تا شهرداری بتواند پروانه ساخت صادر کند.
یزدان شناس با بیان اینکه در حال حاضر در چرخه اداری مشکلاتی برای اجرای طرح ایجاد شده است، اظهار کرد: برای نحوه صدور پروانه ساخت و ساز بین شهرداری و راه و شهرسازی اختلافاتی وجود دارد.
وی ادامه داد: همچنین 15 هکتار از اراضی مربوط به املاک شهرداری بوده که در نحوه واگذاری‌ها و در جریان مزایده با مشکلاتی رو به رو شده که در روند رفع اشکال است.

وعده‌ای دیگر
عضو شورای شهر بیرجند بیان کرد: امید است ظرف 45 روز آینده که قول واگذاری زمین‌ها داده شده است، مشکلات پیش روی اجرای این طرح چندین ساله رفع شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر اصناف همکاری 100 درصدی برای انتقال صنوف را دارند، اظهار کرد: در حال حاضر توپ مشکلات در میدان دستگاه‌های دولتی بوده که می‌طلبد در راستای واگذاری زمین‌ها اقدام شود.
یزدان شناس در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه این پروژه چندین سال شده که بر زمین مانده و مطالبه‌هایی از سوی اصناف هم مازاد شده است، افزود: دستگاه‌های متولی علی رغم اینکه قول واگذاری اراضی را داده‌اند، هنوز اقدام نکرده و باعث بروز مشکلاتی شده‌اند.
بارها رسانه‌ها در راستای انتقال مشکلات اهالی خیابان‌های عدل و کارگران قلم زدند و گام برداشتند اما گام‌های برجای مانده مسئولان پای نارضایتی‌ها را به این خیابان‌ها کشانده است. شاید قرار است ساکنان این خیابان‌ها برای آسایش راه مهاجرت به خارج شهر را پیش رو گیرند!


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موانع پیش روی صادر کنندگان خدمات فنی و مهندسی

خان هفتم؛ خرید لوازم‌التحریر

کاراکال؛ گربه سانی چابک در دل کویر شرقی ایران

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

طلوع دوباره مهر در خراسان جنوبی/ عطش طبس مرهم می شود

قنات جهانی بلده

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد

فراموشی یک شاعر

گیاهی به رنگ آفتاب و خواص بی نظیرش

نقش سازمانهای خیریه در توسعه اقتصادی و اجتماعی

سنگ زنی آیین سنتی عزاداری روستای صدخرو داورزن

کاربلد

محرم در قاب خراسان جنوبی

قوانین ژاپنی‌ها برای سوار شدن در قطار

چگونه به رونق تولید برسیم؟

عناب، محصول ناب چینی نشود!

مشهد بهشت ویلاسازی غیر مجاز

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانی

بهشت رنگ‌ها در چنشت

درنگ قطار گردشگری در ایستگاه بوم‌گردی خراسان شمالی

امنیت و اقتدار در مرزهای شرقی ایران زمین

خراسان رضوی | شتاب راه آهن خراسان روی ریل امید

حفاظت و صیانت محیط زیست اولویت دولت

قصه های کهن میراث ناملموس مغفول در خراسان رضوی

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

نفس‌هایی که اسیر ثانیه‌ها می‌شوند

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن