پیام خراسان

آخرين مطالب

پرمصرف‌ها بخوانند مقالات

پرمصرف‌ها بخوانند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: نرخ و تعرفه بندی طوری برنامه ریزی شده است که هر مشترکی هرچه قدر بیشتر مصرف کند، هزینه بیشتری پرداخت کند و این افزایش به صورت پلکانی خواهد بود و فردی که مصرف بهینه انجام می‌دهد، هزینه کمتری پرداخت می‌کند و قطعا این روش یک نوع مشوق برای مدیریت هزینه خواهد بود.
محسن بخشایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر بحث مدیریت مصرف، در کشور نهادینه شده است و بسیاری از اقداماتی که امروزه انجام می‌شود دارای دستورالعمل، کتابچه، مقررات و آیین‌نامه اجرایی است.
وی افزود: در این راستا برای اینکه کارها به صورت فنی و علمی انجام شود، بسیاری از دستورالعمل‌ها به صورت علمی و مدون تهیه شده است.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی به مدیریت مصرف برق اشاره کرد و بیان کرد: سابقه بحث مدیریت مصرف برق به سال 87 برمی‌گردد که در آن زمان فرهنگ‌سازی با ترویج استفاده از لامپ‌های کم مصرف زیرساخت خوبی در بحث روشنایی انجام شده و تاثیر زیادی در کاهش مصرف برق کشور داشته است.
بخشایی با بیان اینکه با توزیع لامپ‌های کم مصرف در بحث روشنایی فرهنگ سازی خوبی انجام شده است، خاطرنشان کرد: باید پتانسیل‌های دیگری که میتوان روی آن برنامه ریزی کرد را بررسی کرد تا ‌بتوانیم مصرف برق را کاهش دهیم.
وی با اشاره به اینکه شدت مصرف انرژی و متوسط آن در ایران از بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا بیشتر است، افزود: میزان انرژی که ما به ازای هر خانواده و هر صنعت استفاده می‌کنیم نسبت به بسیاری از کشورهای صنعتی و یا پرجمعیت دنیا بالاتر است.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی یادآور شد: در این راستا لازم است در بحث روش‌های مصرف انرژی بازنگری صورت گیرد چراکه ما کشوری هستیم که قسمت عمده‌ای از انرژی مورد نیاز خود را از سوخت‌های فسیلی تامین می‌کنیم، بنابراین ضمن توجه به مسائل زیست محیطی باید برنامه ریزی داشته باشیم که این منابع که سرمایه‌های کشور است، برای آیندگان نیز بماند.
بخشایی اظهار کرد: مدیریت مصرف کم مصرف کردن نیست، بلکه درست مصرف کردن است و بدون اینکه از رفاه مردم کم شود آنان می‌توانند با اعمال درست روش‌های استفاده، مصرف خود را اصلاح و تعدیل کنند.
وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا بحث مدیریت مصرف به بحث های جدیدتری تبدیل شده است و مدیریت مصرف را با روش‌های پاسخگویی بار مدیریت می‌کنند به این معنا که طرف مقابل و مصرف کننده، خود را با شرایط نرخ و پاسخگویی بار هماهنگ می‌کند.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در این راستا شرکت توانیر بعنوان متولی برق در کشور ، برنامه‌های جامعی را از سال 87 تدوین و اجرا کرده که به صورت یک دستورالعمل کامل تحت عنوان ضوابط اجرایی برای برنامه‌های مدیریت مصرف شناخته می‌شود و بر اساس محاسبات و روش‌ها و تحلیل‌های فنی و دانشگاهی تهیه شده است.
بخشایی از وجود پنج تعرفه برق در کشور خبر داد و بیان کرد: این پنج تعرفه شامل؛ تعرفه خانگی( واحد‌های مسکونی)، تعرفه عمومی(تمامی ادارات، مدارس و دانشگاه ‌ ها، پادگان‌ها، مراکز درمانی و جایگاه‌های عرضه سوخت و پارک‌ها )، تعرفه کشاورزی( چاه‌های کشاورزی و صنایع کشاورزی)، تعرفه صنعتی(تولید صنعت و معدن) و تعرفه سایر مصارف از جمله تعرفه‌های موجود در کشور است.
وی با بیان اینکه حدود 85 درصد مشترکین، خانگی هستند، خاطرنشان کرد: میزان مصرف این مشترکین 28 تا 30 درصد است و بیش از یک چهارم مصرف ما در کشور مربوط به مصارف خانگی است که برای اصلاح الگوی مصرف خانگی نیاز به یک کار فرهنگی جامع و ملی دارد.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در کشور 36 میلیون مشترک برق وجود دارد که حدود 30 میلیون آن‌ها مشترک خانگی هستند، افزود: فرهنگ سازی در بین این مشترکین کار بسیار بزرگی است.
بخشایی تصریح کرد: در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است و تیزرهای تبلیغاتی زیادی در بحث مدیریت مصرف از تلویزیون و رسانه پخش شده است تا فرهنگ سازی انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین اقدامات زیادی برای فرهنگ سازی در بین دانش‌آموزان در سطح استان با اطلاع‌رسانی از طریق صدا و سیما و مراجعه حضوری به مدارس انجام داده‌ایم تا فرهنگ بهینه مصرف را در خانوارها ایجاد کنیم.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه البته یکی از روش‌های موثر و کوتاه مدت که می‌تواند در کاهش مصرف مشترکین خانگی موثر باشد، افزایش تعرفه برق مصرفی است گفت: نرخ و تعرفه بندی طوری برنامه ریزی شده است که هر مشترکی هرچه قدر بیشتر مصرف کند، هزینه بیشتری پرداخت کند و این افزایش به صورت پلکانی خواهد بود و فردی که مصرف بهینه انجام می‌دهد، هزینه کمتری پرداخت می‌کند و قطعا این روش یک نوع مشوق برای مدیریت هزینه خواهد بود.
بخشایی بیان کرد: در حال حاضر تعرفه بندی به گونه‌ای است که مشترکین خانگی، هرچه بیشتر مصرف کنند، نرخ برق به صورت پلکانی بالا می‌رود و برعکس با 10 درصد کاهش مصرف هزینه پرداختی 20 درصد کاهش می‌یابد.
وی با بیان اینکه پس از هدفمندی یارانه‌ها تعرفه بندی با روش فوق اصلاح شده است، یادآور شد: همچنین در خصوص مشترکین خانگی، الگوی مصرف برای شناسایی مشترکین پر مصرف و کم مصرف و بد مصرف تعریف شده است، به این ترتیب که در ماه‌های غیر تابستان الگوی مصرف مجاز 200 کیلوات ساعت در ماه است و مازاد بر این میزان مشمول افزایش نرخ و ضرائب خاص خواهد شد.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: الگوی مصرف در استان برای ماه‌های عادی سال 200 کیلووات ساعت در ماه و برای ماه‌های فصل تابستان 300 کیلووات ساعت است.
بخشایی یادآور شد: مشترکینی که بیش از این الگو استفاده کنند، مشمول نرخ‌ها و قیمت‌های جدید می‌شوند ضمن اینکه دوره قرائت برای مشترکین پر مصرف یک ماهه خواهد بود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس