پیام خراسان

آخرين مطالب

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها مقالات

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کشت گلخانه‌ای منطبق با الگوهای جدید از ضرورت‌های اقتصاد حوزه کشاورزی است و توسعه این بخش ضمن مدیریت آب، همگام با اهداف اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و بهبود امنیت غذایی را به دنبال دارد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، خراسان‌جنوبی به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و محدودیت‌های منابع آبی از جمله استان‌هایی است که نیاز به تجدید نظر اساسی در ساختار نظام کشت بوده و در این راستا توسعه کشت گلخانه‌ای می‌تواند به عنوان یک راهکار مناسب مطرح باشد.
در حال حاضر یکی از مهمترین نیازهای جمعیت کشور را تأمین مواد غذایی و زیستی به خود اختصاص می‌دهد. لذا برنامه‌ریزی در راستای احیا و اصلاح منابع آب و خاک، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف تولیدی بخش کشاورزی، فعالیت‌هایی در زمینه زراعی و آموزشی و ترویج و ... از جمله مواردی است که افزایش تولید و بهره‌وری بهینه در بخش کشاورزی را به دنبال دارد.
واحدهای گلخانه‌ای می‌توانند با ایجاد تعاونی و مجتمع‌های گلخانه‌ای ضمن برخورداری از نهاده‌های با کیفیت و ارزان قیمت، واحدهای بسته بندی، فرآوری محصولات و صنایع تبدیلی را در این مجتمع‌ها ایجاد کنند .
کشت گلخانه‌ای منطبق با الگوهای جدید از ضرورت‌های اقتصاد حوزه کشاورزی است و توسعه این بخش ضمن مدیریت آب، همگام با اهداف اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و بهبود امنیت غذایی را به دنبال دارد.
کشت گلخانه‌ای به دلیل قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب رشد گیاهان در فصول مختلف سال و استفاده بهینه از زمین، آب، نهاده‌های کشاورزی، از بهترین شیوه‌های تولید کشاورزی است که در صورت برنامه‌محوری و حمایت اصولی با خود ارزش افزوده مناسب، فرصت‌های شغلی مستقیم و غیرمستقیم، مهار هزینه‌های سربار و بهبود شاخص تولیدات را همراه دارد.
رقابتی کردن تولید حوزه کشاورزی با شیوه‌های سنتی حاکم بر این بخش امکانپذیر نیست و نیاز است با تغییر شیوه‌های تولید باز به گلخانه‌ای و جایگزینی محصولات کم آب بر به صورت هدفمند مولفه‌های این تغییرات نهادینه شود.

فعالیت 285 واحد گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی
غلامرضا قوسی رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی از اعطای تسهیلات هفت درصد برای ساخت گلخانه‌ها خبر داد و گفت: تعهد استان در زمینه توسعه کشت گلخانه‌ای در سال جاری 60 هکتار است.
وی توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای را از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی دانست و اظهارکرد: این اقدام به عنوان یکی از سیاست‌های محوری و بخشی از طرح‌های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه سهم استان برای توسعه کشت گلخانه‌ای در سال جاری 60 هکتار اعلام شده است، بیان کرد: در 40 سال گذشته 67 هکتار گلخانه در استان اجرا شده اما براساس هدف‌گذاری امسال 60 هکتار توسعه کشت گلخانه‌ای اجرا می‌شود.
وی از فعالیت 285 واحد گلخانه‌ای در استان خبر داد و افزود: در مقطعی به دلیل نوسانات قیمت، مصرف محصولات گلخانه‌ای دچار کاهش شدید و تعدادی از گلخانه‌ها تعطیل شد، اما طی چهار سال گذشته با توجه به افزایش قیمت‌ها به ویژه برای محصولات با کیفیت، گلخانه‌ای تعطیل نشده و تعدادی از گلخانه‌های غیر فعال به چرخه تولید بازگشتند.
محدودیت اعتباری در توسعه صنعت گلخانه‌ای وجود ندارد
وی با بیان اینکه در استان 0.3 هکتار گیاه زینتی پرورش داده می‌شود که 1.5هکتار آن گل شاخه بریده رز و مابقی گیاهان آپارتمانی است، افزود: از محل تبصره 18 به متقاضیان ساخت واحدهای گلخانه‌ای تسهیلات بانکی با نرخ هفت درصد تعلق می‌گیرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به تخصیص 20 درصدی اعتبارات مصوب برای توسعه صنعت گلخانه‌ای و ابلاغ آن در کمتر از دو ماه گذشته در استان، اعلام کرد: هیچ محدودیت اعتباری وجود ندارد و متناسب با طرح ارائه‌شده، تسهیلات پرداخت می‌شود.
غلامرضا قوسی با اشاره به اینکه نرخ سود این تسهیلات نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، بیان کرد: متقاضیان می‌توانند برای ساخت گلخانه‌های کوچک مقیاس زیر 300 متر مربع و گلخانه‌های تجاری بالای 300 متر مربع از تسهیلات هفت درصد استفاده کنند.
ایجاد گلخانه‌ها یکی از عوامل مهم افزایش تولید، اشتغال در بخش کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و از شاخصه‌ای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به شمار می‌رود.
کارشناسان معتقدند: سرمایه‌گذاری و توجه هرچه بیشتر به این بخش ضمن کاهش مصرف آب کشاورزی، افزایش کیفیت محصول و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی نقش مهمی در کاهش واردات و افزایش صادرات این محصولات به خارج از کشور به همراه دارد.
تهیه و تنظیم: سپیده قلندری اسفدن
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب

تن رنجور میراث فرهنگی زخمی یادگاری نویسی

سهم مشهدی ها از زیارت حرم مطهر رضوی

عناوین روزنامه‌های بیست و چهارم تیر ماه خراسان رضوی

مراقب باشید مشمشه نگیرید

پلاکاردهایی از جنس خواسته‌ها/ فریادهایی که شنیده نشد

آیا قیمت موبایل به ثبات می‌رسد؟

بی مهری، کمر "کمرمقبولا" را خم کرده است

بیابان، بومی از هزار جلوه زیبا

مدلینگ کودکان در وبگردی لاکچری مادران

صاحبخانه خوب

مجموعه تاریخی مفخم بجنورد با نوروز رخ می‎نماید

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

از آبادی‌های باصفا تا اَبَرروستاهای حاشیه مشهد

عناوین روزنامه های شانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

خشونتی که در فرهنگ ایرانی رخنه می‌کند

عناوین روزنامه های پانزدهم تیر ماه خراسان رضوی

سرهای تراشیده زخم‌های بیش‌تری دارند

فریاد سرخُنگ از گردشگری بدون زیرساخت

بذر مهربانی در«گل نی»گل داد/ارمغانی به طعم عسل برای کودکان ذکری

موانع داخلی و خارجی رشد صنعت در خراسان رضوی

سَراب ترسالی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در یازدهم تیر ماه

چگونگی مقابله با موج گرما در پاریس

چگونه با رژیم غذایی، استرس را کاهش دهیم؟

مانور داغ دلالی در بازار گندم

نگاه تخریبی انسان حیات وحش را به خطر انداخته است

چه کسانی تمایل بیشتری به استفاده از دوچرخه دارند؟

چگونه از دیگران معذرت‌خواهی کنیم؟

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

قاصدک ها خبری آوردند

بیرجند، چشم انتظار چهره ای متفاوت

پیشگیری از اعتیاد رویکرد همه مسئولان

بر بال چلچله های گمنام تا آسمان

سفر به قلب مردم

چرا گدایی، کلاهبرداری است و کمک‌کنندگان مال‌باخته‌اند؟

پست در جهان امروز

توهم پرآبی

پرمصرف‌ها بخوانند

خیابان هایی که با توت فرش شدند

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

دانسته‌هایی در مورد انقلاب تابستانی

جشن چله تابستان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم تیر ماه

مشارکت، شاهراه به ثمر نشستن طرح بازآفرینی شهری

رمزگشایی از یک معادله در بازار لاستیک