پیام خراسان

آخرين مطالب

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها مقالات

اکسیر اشتغال در گلخانه‌ها

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کشت گلخانه‌ای منطبق با الگوهای جدید از ضرورت‌های اقتصاد حوزه کشاورزی است و توسعه این بخش ضمن مدیریت آب، همگام با اهداف اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و بهبود امنیت غذایی را به دنبال دارد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، خراسان‌جنوبی به دلیل شرایط خاص آب و هوایی و محدودیت‌های منابع آبی از جمله استان‌هایی است که نیاز به تجدید نظر اساسی در ساختار نظام کشت بوده و در این راستا توسعه کشت گلخانه‌ای می‌تواند به عنوان یک راهکار مناسب مطرح باشد.
در حال حاضر یکی از مهمترین نیازهای جمعیت کشور را تأمین مواد غذایی و زیستی به خود اختصاص می‌دهد. لذا برنامه‌ریزی در راستای احیا و اصلاح منابع آب و خاک، سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف تولیدی بخش کشاورزی، فعالیت‌هایی در زمینه زراعی و آموزشی و ترویج و ... از جمله مواردی است که افزایش تولید و بهره‌وری بهینه در بخش کشاورزی را به دنبال دارد.
واحدهای گلخانه‌ای می‌توانند با ایجاد تعاونی و مجتمع‌های گلخانه‌ای ضمن برخورداری از نهاده‌های با کیفیت و ارزان قیمت، واحدهای بسته بندی، فرآوری محصولات و صنایع تبدیلی را در این مجتمع‌ها ایجاد کنند .
کشت گلخانه‌ای منطبق با الگوهای جدید از ضرورت‌های اقتصاد حوزه کشاورزی است و توسعه این بخش ضمن مدیریت آب، همگام با اهداف اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی و بهبود امنیت غذایی را به دنبال دارد.
کشت گلخانه‌ای به دلیل قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب رشد گیاهان در فصول مختلف سال و استفاده بهینه از زمین، آب، نهاده‌های کشاورزی، از بهترین شیوه‌های تولید کشاورزی است که در صورت برنامه‌محوری و حمایت اصولی با خود ارزش افزوده مناسب، فرصت‌های شغلی مستقیم و غیرمستقیم، مهار هزینه‌های سربار و بهبود شاخص تولیدات را همراه دارد.
رقابتی کردن تولید حوزه کشاورزی با شیوه‌های سنتی حاکم بر این بخش امکانپذیر نیست و نیاز است با تغییر شیوه‌های تولید باز به گلخانه‌ای و جایگزینی محصولات کم آب بر به صورت هدفمند مولفه‌های این تغییرات نهادینه شود.

فعالیت 285 واحد گلخانه‌ای در خراسان‌جنوبی
غلامرضا قوسی رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی از اعطای تسهیلات هفت درصد برای ساخت گلخانه‌ها خبر داد و گفت: تعهد استان در زمینه توسعه کشت گلخانه‌ای در سال جاری 60 هکتار است.
وی توسعه کشت‌های متراکم و گلخانه‌ای را از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی دانست و اظهارکرد: این اقدام به عنوان یکی از سیاست‌های محوری و بخشی از طرح‌های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه سهم استان برای توسعه کشت گلخانه‌ای در سال جاری 60 هکتار اعلام شده است، بیان کرد: در 40 سال گذشته 67 هکتار گلخانه در استان اجرا شده اما براساس هدف‌گذاری امسال 60 هکتار توسعه کشت گلخانه‌ای اجرا می‌شود.
وی از فعالیت 285 واحد گلخانه‌ای در استان خبر داد و افزود: در مقطعی به دلیل نوسانات قیمت، مصرف محصولات گلخانه‌ای دچار کاهش شدید و تعدادی از گلخانه‌ها تعطیل شد، اما طی چهار سال گذشته با توجه به افزایش قیمت‌ها به ویژه برای محصولات با کیفیت، گلخانه‌ای تعطیل نشده و تعدادی از گلخانه‌های غیر فعال به چرخه تولید بازگشتند.
محدودیت اعتباری در توسعه صنعت گلخانه‌ای وجود ندارد
وی با بیان اینکه در استان 0.3 هکتار گیاه زینتی پرورش داده می‌شود که 1.5هکتار آن گل شاخه بریده رز و مابقی گیاهان آپارتمانی است، افزود: از محل تبصره 18 به متقاضیان ساخت واحدهای گلخانه‌ای تسهیلات بانکی با نرخ هفت درصد تعلق می‌گیرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به تخصیص 20 درصدی اعتبارات مصوب برای توسعه صنعت گلخانه‌ای و ابلاغ آن در کمتر از دو ماه گذشته در استان، اعلام کرد: هیچ محدودیت اعتباری وجود ندارد و متناسب با طرح ارائه‌شده، تسهیلات پرداخت می‌شود.
غلامرضا قوسی با اشاره به اینکه نرخ سود این تسهیلات نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، بیان کرد: متقاضیان می‌توانند برای ساخت گلخانه‌های کوچک مقیاس زیر 300 متر مربع و گلخانه‌های تجاری بالای 300 متر مربع از تسهیلات هفت درصد استفاده کنند.
ایجاد گلخانه‌ها یکی از عوامل مهم افزایش تولید، اشتغال در بخش کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها و از شاخصه‌ای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل به شمار می‌رود.
کارشناسان معتقدند: سرمایه‌گذاری و توجه هرچه بیشتر به این بخش ضمن کاهش مصرف آب کشاورزی، افزایش کیفیت محصول و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی نقش مهمی در کاهش واردات و افزایش صادرات این محصولات به خارج از کشور به همراه دارد.
تهیه و تنظیم: سپیده قلندری اسفدن
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خان هفتم؛ خرید لوازم‌التحریر

کاراکال؛ گربه سانی چابک در دل کویر شرقی ایران

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

طلوع دوباره مهر در خراسان جنوبی/ عطش طبس مرهم می شود

قنات جهانی بلده

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد

فراموشی یک شاعر

گیاهی به رنگ آفتاب و خواص بی نظیرش

نقش سازمانهای خیریه در توسعه اقتصادی و اجتماعی

سنگ زنی آیین سنتی عزاداری روستای صدخرو داورزن

کاربلد

محرم در قاب خراسان جنوبی

قوانین ژاپنی‌ها برای سوار شدن در قطار

چگونه به رونق تولید برسیم؟

عناب، محصول ناب چینی نشود!

مشهد بهشت ویلاسازی غیر مجاز

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانی

بهشت رنگ‌ها در چنشت

درنگ قطار گردشگری در ایستگاه بوم‌گردی خراسان شمالی

امنیت و اقتدار در مرزهای شرقی ایران زمین

خراسان رضوی | شتاب راه آهن خراسان روی ریل امید

حفاظت و صیانت محیط زیست اولویت دولت

قصه های کهن میراث ناملموس مغفول در خراسان رضوی

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

نفس‌هایی که اسیر ثانیه‌ها می‌شوند

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی