پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی مطرح کرد؛

رشد 10 درصدی همسرآزاری/نگهداری از پنج هزار و 360 زن خیابانی در مراکز قرنطینه اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی گفت: در سال گذشته حدود5 هزار و 360 نفر زنان خیابانی در مرکز قرنطینه نگهداری شدند و 895 نفر به مرکز بازپروری زنان انتقال داده‌شدند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا پوریوسف، در نشست خبری مدیرکل بهزیستی و معاونین با اصحاب رسانه و خبرگزاری‌ها به مناسبت سی و نهمین سال تشکیل سازمان بهزیستی و هفته بهزیستی که در اداره کل بهزیستی خراسان رضوی برگزار شد عنوان کرد: در سال گذشته، در سامانه طلاق 27 هزار زوج متقاضی طلاق در کل کشور داشته‌ایم. 18 هزار طلاق در استان صورت گرفته و قریب به 3 هزار و 500 زوج در سال گذشته از ادامه طلاق منصرف شده‌اند.
وی افزود: هزار و 560 زوج در ادامه مشاوره انصراف داده‌اند. به نوعی 5 هزار نفر از چرخه طلاق خارج شده‌اند. 3 هزار و 500 نفر مشاوره را به انتها رساندند و صورت جلسه سازش را امضا کرده‌اند. افرادی که سازش را امضا کرده‌اند 17 و نیم درصد بوده‌اند. و تصمیم گرفتند که طلاق نگیرند که آمار قابل قبولی است.
پوریوسف با بیان اینکه «در حال حاضر 20 استان کشور وارد سامانه طلاق شده‌اند»، گفت: فرد متقاضی طلاق هرجایی برود آمار طلاق تفاوت نخواهد کرد. یکی از عللی که حدس می‌زنیم باعث شده تا طلاق در شهرستان مشهد زیاد شود خیلی اوقات برعکس قضیه‌ای است که می‌گفتند افراد به شهرستان‌های اطراف می‌روند تا این آمار کم به نظر رسد و چون مشهد تعداد زیادی زائر دارد ممکن است خیلی از طلاق‌ها از استان‌های دیگر در مشهد صورت گیرد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی ارتباط با پدیده زنان آسیب‌دیده اجتماعی تصریح کرد: در این پدیده دخترانی هستند که در معرض آسیب هستند اما آسیب اجتماعی به شمار نمی‌آیند. 43 مورد دختران فراری در خانه سلامت پذیرش داشته‌ایم. قبلا توسط نیروانتظامی این افراد بازداشت می‌شدند اما در سال گذشته حدود5 هزار و 360 نفر زنان خیابانی در مرکز قرنطینه نگهداری شدند و 895 نفر به مرکز بازپروری زنان انتقال داده‌شدند.
وی ادامه داد: همه این پذیرش‌ها و انتقال از مرکز قرنطینه یا پذیرش در خانه سلامت بوده‌است. در سال گذشته 32 مورد پذیرش در خانه امن داشتیم که زنان خشونت‌دیده بوده‌اند و به مدت 2 تا 4 ماه نگهداری شدند.
پوریوسف با اشاره به اینکه «ما اعتقاد داریم هرچقدر پوشش خدمات بیشتر شود امکان شناسایی بیشتر می‌شود.»، گفت: هزار و 37 مورد حضور تیم سیار در صحنه اقدام به خودکشی داشته‌ایم. اقدام به خودکشی معادل خودکشی واقعی نیست و ممکن است موفق نباشد و قصد خودکشی نباشد.5 درصد در میزان کودک آزاری در سه ماهه اول امثال رشد داشته‌ایم . 
وی افزود: ده درصد در سال 97 نسبت به 96 هم بازهم رشد داشته‌است. همسر آزاری تقریبا 10 درصد رشد داشته‌است. 850 مورد همسر آزاری در سال 97 داشته‌ایم. بیشتین آمار همسرآزاری، فراوانی خشونت‌های کلامی و عامل دیگر ارتباط غیر موثر بین زوجین است روابط فرازناشویی فراوانی بسیار زیادی ندارد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در بحث آسیب‌های اجتماعی مرکز سلامت دختران را داریم که به دختران در معرض آسیب خدمات را انجام می‌دهد. در سال گذشته 602 نفر پذیرش کودکان خیابانی را داشته‌ایم که 47 درصد اتباع خارجی بوده‌اند. مرکز قرنطینه زنان آسیب‌های اجتماعی امروز با حضور مسئولان بهزیستی کشور با فضای بهتر و تخصصی‌تری افتتاح شد.
وی افزود: مرکز بازپروری زنان را داریم که مرکز اقامتی میان‌مدت است. این ساختمان از کیلومتر 25 مشهد به داخل شهر منتقل شد و مرکز TC دختران را داریم که خدمات درمانی اجتماع محور در آن صورت می‌گیرد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی تصریح کرد: در بحث فرزندان بی‌سرپرست مقیم در مراکز شبانه‌روزی علاوه‌بر دو مرکز دولتی که در پذیرش کودکان فعالیت می‌کنند 102 مرکز در مجموع فعالیت می‌کنند. تعداد 2 هزار و 380 فرزند در نزد خانواده‌های زیستی خودشان زندگی می‌کنند. سال گذشته 38 درصد رشد در خروج فرزندان از مراکز شبه خانواده را داشته‌ایم. 462 فرزند را تحویل خانواده زیستی خودشان داده‌ایم، 199 مورد را ترخیص کرده‌ایم.
وی افزود:261 مورد را به صورت موقت نزد خانواده‌ها داده‌ایم و 197 مورد فرزندخواندگی داشته‌ایم. از بین موارد موقت و فرزند خواندگی 458 مورد داشته‌ایم که فرزند را به خانواده‌های متقاضی فرزند سپرده‌ایم که این کودکان از سنین چند ماهه تا 16 ساله بوده‌اند. اما اکثر این پذیرش‌ها کودکان زیر 4 سال بوده‌اند.
پوریوسف با اشاره به اینکه «در سه ماهه اول امسال 146 مورد ورودی داشته‌ایم که این آمار ورودی شیرخوارگاه بوده است»، گفت: 156 مورد خروجی و تحویل به خانواده‌ها در شیرخوارگاه انجام شده‌است.در میزان فرزندخواندگی در بخش شبه خانواده 51 درصد در سال 97 رشد داشته‌ایم که بهترین شکل تعیین تکلیف فرزندان بی‌سرپرست است.
وی افزود: 36 درصد ورودی ‌ها اعتیاد والدین است،17 درصد از کل افراد مجهول‌الهویت هستند و83 درصد افراد بدسرپرست، والدین زندانی‌، عدم صلاحیت و اعتیاد بیشترین علت بدسرپرستی در کودکان بهزیستی است. میزان برگشت فرزند به خانواده 3 الی 4 درصد است. جای خرسندی دارد که در سال گذشته حدود 40 فرزند بیمار صعب‌العلاج را به خانواده‌های متقاضی با درخواست خودشان سپرده‌ایم.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی اظهار کرد: در شیرخوارگاه حضرت علی‌اصغر 220 کودک و شیرخوار نوزاد داشتیم که در حال حاضر این آمار را به نصف رسانده‌ایم و 110 شیرخوار در شیرخوارگاه داریم. در حال حاضر ظرفیت نگهداری و ساماندهی را داریم. در سال گذشته تعداد 7 الی 8 کودک داشتیم که مقام قضایی در پرونده‌های سرقت کودک کشف کرد و به بهزیستی سپرده شد. در حال حاضر در سال 98 مورد خاصی به عنوان سرقت فرزند نداشته‌ایم.
پوریوسف خاطر نشان کرد: در حال هزار 815 مهدکودک با 31 هزار کودک تحت پوشش در حاشیه‌شهرها را داریم. سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را در خصوص مهدکودک‌ها با آموزش‌وپرورش امضا کردیم. توافق شد که در این زمینه همکاری بیشتری داشته باشیم و در مناطق و روستاهایی که بهزیستی مهدکودک دارد آموزش و پرورش دخالتی نداشته باشد و بالعکس.
وی ادامه داد: 21 درصد کل ورودی‌های بهزیستی در استان خراسان پذیرش می‌شوند. بهزیستی خراسان رضوی 11 هزار زن سرپرست خانوار، هزار و 142 دانشجو در بین فرزندان شبه خانواده، هزار و 49 معلول دریافت کننده شهریه دانشگاه و دوهزار و 200 فرزند معلول در هزینه دانشگاه دارد.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه «یکی از سیاست‌های اصلی ما این است که فرزندانمان را توانمندشده ترخیص کنیم»، گفت: قبل از ترخیص سعی می‌کنیم با کمک خیرین برنامه توان‌مندسازی و حرفه‌آموزی را داشته‌باشیم و توجه ویژه‌ای به برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و حرفه‌آموزی داشته‌باشیم و هدف ما است و این هدف را با یک مرکز غیردولتی انجام می‌دهیم.
وی ادامه داد: ما تعداد زیادی خانه‌های مستقلی فرزندان و نیمه مستقلی فرزندان داریم و در زمینه اشتغالشان که از برنامه‌های اصلی ما است فعالیت می‌کنیم و برای ازدواج سعی می‌کنیم از مشاوره‌های قبل از ازدواج استفاده کنیم. برای هزینه ازدواج سال گذشته 17 میلیون و امسال 20 میلیون پرداخت می‌کنیم و این مبلغ به این معنی نیست که در ترخیص مشکلی نداشته باشیمو ما سعی می‌کنیم با استفاده از ظرفیت دولت بتوانیم ترخیص موفق‌تری داشته‌باشیم.
پوریوسف اذعان کرد: اکثر فرزندانی که ترخیص می‌شوند ممکن است بیکار شوند و ممکن است کودکی را داشته باشیم که به دنبال کار گشته و بعد بیکار شده و ما در ترخیص این را قائل نیستیم که صددرصد موفق بوده‌ایم اما تلاش می‌کنیم که به درصد قابل قبولی برسیم.
وی افزود: یکی از کارهای مهم دولت افزایش پوشش کمک‌هزینه معیشتی بوده که سال گذشته 7 هزار میلیارد تومان دولت در سازمان‌های حمایتی قرار داد که در این راستا موفق شدیم میزان مستمری را افزایش دهیم. از 36 هزار خانوار به 77 هزار خانوار رشد داشته‌است که رشد 110 درصدی در بهره‌مندی از مستمری و کمک‌هزینه معیشیتی به خانواده‌های داشته‌ایم.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در حوزه پیگیری بیان کرد: مراکز مشاوه خصوصی و دفاتر مشاوره خصوصی در سال96، 199 مرکز بوده که در سال97، 15 درصد رشد داشته‌است. 199 مرکز به 224 مرکز افزایش پیدا کرده‌است در استان خراسان میزان افرادی که به دفاتر مراجعه کرده‌اند،13 هزار و 41 مورد بوده که86 درصد افزایش داشته و با استقبال خوبی روبرو شده‌است. 
وی ادامه داد: تعداد افرادی که با 1480 تماس گرفته‌اند 20 درصد رشد داشته است، خدمات پیشگیرانه دیگر، آموزش زندگی خانواده به زوجین در سال‌های اول زندگی مشترک 62 درصد رشد داشته، 15 هزار و 65 مورد بوده که 91 درصد رشد در آموزش‌های پیش‌از ازدواج داشته‌ایم.
پوریوسف خاطرنشان کرد: در سال 97، 308 مرکز درمان و بازتوانی داشته‌ایم و یک مرکز دولتی که رشدی نداشته‌ایم، اما آمار خدمت گیرندگان رشد داشته‌است. مراکز اقامتی میان‌مدت و کمپ‌های ترک اعتیاد 74 مرکز در سال 96 و 80 مرکز در سال 97‌ بوده‌است. تعداد افراد خدمت گیرنده 12 هزار و 393 نفر، خدمات بستری ، درمان اعتیاد گرفته‌اند.
وی ادامه داد: تعداد افراد پذیرش شده در مرکز معتادان9 هزار و 380 نفر در سال 97. در سال گذشته یک مرکز گذری کارشناسی اعتیاد در شهرستان نیشابور تاسیس کردیم که از تعداد 9 به 10 مرکز رسید. 4 هزار و 918 نفر از این مراکز خدمات گرفته‌اند.
مرکز سرپناه شبانه از 6 مرکز به 9 مرکز در سال 97 رسیده است. 2 هزار و 320 نفر در سال گذشته خدمات گرفتند. 10 تیم کاهش آسیب سیار داشته‌ایم. که هزار و538 نفر خدمت گرفتند.
پوریوسف با اشاره به اینکه «سال گذشته یک موبایل سنتر کارشناسی به اعتیاد را راه‌اندازی کردیم»، گفت: با ون به صورت سیار آموزش‌ها صورت گرفت. یک سری مراکز توانمندسازی بهبودیافتگان، مراکز نیمه‌راهی، معتادانی که از مراکز ماده 16 ترخیص می‌شوند 6 ماه در این مراکز توانمندسازی مقیم می‌شوند که امکان اشتغال برای آن‌ها فراهم شود. 333 نفر خدمات دادیم که این مراکز از 3 مرکز به 4 مرکز افزایش پیدا کرد.
وی عنوان کرد: در بحث غربالگری بینایی، 24 هزار کودک 3 تا 6 سال را معاینه کرده‌ایم. 130 هزار نوزاد تازه متولد شده مورد غربالگری شنوایی قرار گرفته‌اند. 19 هزار و297 کودک 3 تا 5 سال غربالگری شنوایی داشته‌اند. در غربالگری اضطراب، 9 هزار کودک مورد غربالگری قرار گرفته‌اند. نتیجه از 9 هزار و 829 نفر، 3 هزار و 72 نفر مشکوک به اضطراب بودند و هزار و 851 نفر برای تشخیص و درمان مراجعه کردند.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «ما هرساله اعتباراتی برای کاشت حلزون داریم»‌، عنوان کرد: در سال گذشته 130 کودک کاشت حلزون، حمایت‌های مالی را به ازای هر نفر 3 میلیون تومان انجام دادیم. نزدیک به 6 میلیون تومان هزینه جراحی است که 3 میلیون تومان را باید خانواده پرداخت کند. هزینه پروتز تقریبا 30 میلیون است که از طرف هیئت امنای ارزی این مبلغ برای افراد دارای کودک معلول پرداخت می‌کند اما برای بزرگسالان هیچ کمک‌هزینه‌ای نه دولت و نه بهزیستی ندارد.
وی افزود: سال گذشته نزدیک به 4 میلیارد تومان برای معتادان متجاهر هزینه کردیم و به مراکز ماده 16 مبالغی را بدهکار هستیم و امیدواریم این میزان بدهی را پرداخت کنیم. از اول سال تا الان طرح جمع‌آوری نوروزی معتادان متجاهر را داشته‌ایم که بیش از هزار و 800 معتاد متجاهر را جمع‌آوری کرده‌ایم. نزدیک به 2 میلیارد تومان هزینه شد و از این مبلغ 1 میلیارد و 600 مییلون تومان را ستاد مبارزه با مخدر پرداخت کرده‌است.
پوریوسف خاطر نشان کرد: طرح مانا در سال 96 اجرا شد و شرکای کاری بسیار خوبی را انگیزه‌مند کردیم. یکی از بخش‌هایی که برای بکارگیری معتادان پیدا کردند بخش صنعت بود که خانه صنعت و معدن تعداد زیادی از بهبودیافتگان را مشغول به کار کرد و وام‌های خود اشتغالی گرفتند. بیش از 700 معتاد بهبودیافته موفق در بخش اشتغال داشته‌‌ایم.
وی ادامه داد: در سال گذشته 4 هزار و 200 نفر که بیش از تعهد استان بود در سامانه اشتغال ثبت کردیم که شامل معتادان بهبودیافته و معولین هستند. در حال حاضر برای مشوق‌های شغلی افراد دارای معلولیت را چندبرابرکرده‌ایم از جمله، اعتبارات اشتغال‌زایی ماده 16 قانون بودجه که سال گذشته 47 میلیارد داشته‌ایم و 95 درصد عملکردمان مثبت بوده‌است، اعتبارات اشتغال روستایی و عشایر که تا 50 میلیون تومان است، پرداخت سهم بیمه کارفرما که هزار و 50 نفر از اعتبارات بیمه سهم کارفرما داشته‌ایم، جبران کارایی، معلول متوسط تا شدید باشد میزان ده تا 15 درصد را پرداخت می‌کنیم.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در حوزه توانبخشی اظهار کرد: ، 120 هزار معلول تحت پوشش داریم. تعداد هزار و 668 نفر افراد دارای ضایعه نخاعی هستند. ما برنامه توانبخشی را داریم که در 2 هزار و 338 روستا، 31 هزار و 700 نفر از معلولین روستایی تحت پوشش هستند، در خراسان رضوی 76 مرکز روزانه داریم، 6 مرکز مراقبت در منزل، 21مرکز خدمات در منزل، 90 مرکز شبانه‌روزی در حال خدمت‌رسانی هستند.
وی افزود: یارانه مراکز روزانه ماهی 12 میلیارد و 700 میلیون ریال است. یک میلیارد و 700 میلیون ریال در ماه یارانه کارگاه‌های تولیدی و حرفه‌آموزی معلولین است.12 میلیارد 700 میلیون تومان یارانه مراکز روزانه است، 25 میلیارد و 480 میلیون ریال یارانه مراکز شبانه روزی است و حدود 40 میلیارد ریال یارانه به مراکز توانبخشی برای خدمات حدود 9 هزار فرد دارای معلولیت پرداخت می‌شود.
پوریوسف خاطرنشان کرد: از مجموع 5 هزار و 481 فرد، 2 هزار و 50 نفر مجمهول‌الهویت و فاقد سرپرست موثر هستند. به ازای نگهداری در مرکز شبانه روزی تا مبلغ 770 هزار تومان در مرکز یارانه پرداخت می‌کنیم، 522 هزار تومان یارانه مراکز روزانه برای هر فرد پرداخت می‌شود و هشت مرکز درمان اوتسیم داریم که برای هر نفر 550 هزار تومان در ماه برای خدمات روزنه پرداخت می‌شود.
مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: سال گذشته بیش از 32 میلیارد ریال برای وسایل کمک‌توانبخشی هزینه کردیم و در حال حاضر در زمینه وسایل کمک توانبخشی، ویلچر و سمعک پشت نوبت نداریم. اما برای خرید وسایل جدید تجهیزات جدید بینایی یا ویلچر الکترونیک هزینه‌ها کفاف نمی‌دهد.
وی ابراز کرد: اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در زمینه توان‌بخشی برای چهارمین دوره متوالی رتبه اول کشوری را به همت اعضای ستاد مناسب سازی استان آورده‌است. در بحث مشارکت‌های مردمی در کشور رتبه یک را اورده. اشتعال رتبه 3. مسکن رتبه 2. حوزه زنان و خانواده رتبه اول کشور را اورده‌است. ورزش معلولین، مقام دوم را آورده‌است‌. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چشم‌های خسته‌ای که جان را به خطر می‌اندازد

آژیر قرمز گرد و غبار در خراسان جنوبی

آیا دانشگاه‌ها نیز در آلودگی آب و هوایی دخیل هستند؟

دانش‌آموزان در لبه تیغ موادمخدر قرار گرفته‌اند

کشف 167 کیلو تریاک در عملیات مشترک پلیس خراسان جنوبی و کرمان

جوانان از عوارض «گل» بی‌اطلاعند/ دختران خود را بغل کنید

مخاطبان فنی و حرفه‌ای چه کسانی بودند؟

اعتبارات خوابگاه های شبانه روزی فنی وحرفه ای بیرجند افزایش یابد

مراقبت از معتادان تلاشی برای بازگشت آنان به زندگی پاک

بیش از 1000 مصدوم تصادفات رانندگی طی سه ماهه نخست سال جاری در خراسان شمالی

توسعه فرهنگ قرآنی، تیر استکبار جهانی را به سنگ می‌زند

سرعت باد در بیرجند به 100 کیلومتر رسید

صاحبخانه خوب

ایسنا؛ مرجع معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی خراسان‌ جنوبی

20 درصد معلولان، کودکان بی‌سرپرست و سالمندان کشور در خراسان رضوی‌اند

برگزاری کارگاه آموزشی ارزیابی عملکرد درحوزه محیط زیست با تکنیک DEA

بازاریابی مهم‌ترین نیاز اشتغال بانوان است

ارائه توانمندی‌های دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی درنمایشگاه فناوری‌های نوین کشورهای حوزه دریای خزر

33 درصد جمعیت خراسان شمالی جوان هستند

بی احتیاطی نیسان وانت 11 راس گوسفند را تلف کرد

ارجاع فوری 669 نفر از افراد مبتلا به فشار خون بالا به پزشک در خراسان شمالی

زنان شاغل دیرتر به آلزایمر مبتلا می‌شوند

افزایش شدید باد همراه با گردوخاک طی امروز و فردا

17 هزار بیمار خارجی در بیمارستانهای کشور بستری شدند

افتادن در دام افراد سودجو از پیامدهای نبود امنیت در خانواده

روشی نوین برای پاکسازی محیط در سنگاپور

تصادفات جاده ای خراسان جنوبی 7 کشته و 102 مجروح برجای گذاشت

با مصرف آب، بارداری خوبی را سپری کنید

طرح بازآفرینی شهری در 20 محله بیرجند اجرا می شود

متقاضیان تولید و بهسازی مسکن تسهیلات دریافت می کنند

طرح پایلوت دهستان توانمند در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

ادامه وزش بادهای شدید و گرد و خاک در خراسان جنوبی تا پایان هفته

مهم‌ترین پروژه‌های شهری با تاکید بر حاشیه شهر

هوای خراسان شمالی 5 درجه خنک‎تر می شود

کمیته اشتغال ایثارگران در 24 فرمانداری خراسان رضوی تشکیل شد

شمار ایثارگران جویای کار در خراسان رضوی افزایش یافت

کارآفرینی ایثارگران در روستاها آسان می شود

اجرای چراغ خاموش سند 2030/تلاش دشمن برای خراب کردن مرزهای فکری

دستگیری سارق حرفه ای موتور سیکلت در کمتر از 24 ساعت در جاجرم

ساماندهی معابر سطح شهر بجنورد از سد معبر

ساخت پنج هزار مسکن برای محرومین تا دهه فجر به اتمام می‌رسد

سربازان از چه برنامه‌های عقیدتی‌سیاسی بهره‌مند می‌شوند؟

میانگین دمای هوا در خراسان رضوی نوسان یک تا دو درجه ای دارد

بازدید میدانی مهندس محمدی فرماندار شهرستان سربیشه از پروژه ابرسانی مجتمع درویش آباد

بازدید و دهگردشی مهندس محمدی فرماندار شهرستان سربیشه و جمعی از مدیران ادارات حوزه ابرسانی شهرستان از روستای امین آباد

دیدار با خانواده شهید کاریزی روستای مقیلان

دیدار فرماندار با خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)

مدیر بحران شهرداری مشهد منصوب شد

کشف 800 کیلوگرم موادمخدر در خراسان رضوی

جهت‌گیری انقلابی، ایران را سرآمد منطقه کرده است