پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

تعدد اتحادیه‌ها از معضلات توسعه کشاورزی است اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از معضلات توسعه کشاورزی ما تعدد زیاد اتحادیه‌ها و انجمن‌ها است.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، احمدعلی کیخا امروز در اولین جلسه کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: در مجلس هشتم نماینده‌ای در مجلس و نیز از بیرون با توجه به نیازی که احساس می‌شد، به دنبال تاسیس اتاق کشاورزی به صورت مستقل بودند.
وی افزود: در آن زمان رئیس وقت کمیسیون کشاورزی، آقای رجایی این موضوع را دنبال می‌کردند اما آقای نهاوندی جلسه‌ای با من داشتند و فرمودند که به جای تشکیل اتاقی دیگر و فرصتی که لازم است تا قوت و قدرت بگیرد، بخش کشاورزی را با این اتاق ادغام کنیم که در این صورت این اتاق قوی‌تر می‌شود. به جای تجزیه می‌توان از این قوا و ظرفیت تجمعی بهتر استفاده کرد و به جای تشکیل انواع اتاق‌ها، این بخش را تقویت کنیم که کار درستی است، بنابراین حمایت کردیم و همین اتفاق هم شد.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش کشاورزی در اتاق به اندازه ظرفیتی که در اشتغال و تولید دارد و وزن لازم به آن داده شده، هنوز فاصله دارد با اینکه دست‌اندرکاران، مجریان و علاقه‌مندان به این بخش بتوانند به اندازه سهم و اثری که می‌توانند بگذارند، نقش‌آفرین باشند. ممکن است شما نظر دیگری داشته باشید اما من احساس می‌کنم که هنوز تا حد مطلوب فاصله زیادی داریم. آقای شافعی و دست‌اندرکاران باید کمک کنند تا به جایگاه خود برسیم.
کیخا ادامه داد: یکی از کارهایی که باید انجام دهیم این است که کمیسیون‌های موجود در اتاق بازرگانی را کامل بگذاریم یعنی اگر محیط زیست و منابع طبیعی کمیسیون‌ دیگری ندارند، درون کمیسیون کشاورزی قرار داده شوند. در مجلس هم اینگونه است. اگر اتاق پارلمان بخش خصوصی است باید توازن حفظ شود. علاقه مندیم که کمیسیون کشاورزی در تمام اتاق‌های سراسر کشور هرچه سریع‌تر راه‌اندازی شود و خوب است که در تهران دبیرخانه‌ای وجود داشته باشد که با کمیسیون کشاورزی در ارتباط بوده و طرح‌های آن‌ها را با این قسمت هماهنگ کند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از معضلات توسعه کشاورزی ما تعدد زیاد اتحادیه‌ها و انجمن‌ها است، عنوان کرد: این تعدد موجب می‌شود که افراد ندانند پیرامون یک موضوع خاص با چه کسی صحبت کنند. اگر کمیسیون‌ها قوت بگیرند، می‌تواند گردآورنده این تشکل‌ها باشند و مجلس نیز بتواند راحت‌تر کار کند. این امر باید در این فرصت نهادینه شود. باید کمیسیون‌ها در 31 استان و یک دبیرخانه در تهران ایجاد شده و یک رابط ایجاد شود، همچنین تفاهم‌نامه‌ای دوجانبه نوشته شود تا ما در مجلس حرف آن‌ها را بشنویم.
وی اضافه کرد: باید اولین نشست کمیسیون‌های کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست را با مجلس در تهران و هر شهر دیگر برگزار کنیم و با این کار را با حضور آقای شافعی و رئیس مجلس انجام دهیم تا جا بیفتد و در کنار مجلس، اتاق نیز به عنوان پارلمان بخش خصوصی تشکیلاتی دارند که حرف برای گفتن داشته و مجلس باید بپذیرد.
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نکته دیگری که باید در اتاق مدنظر قرار گرفته شود، گلایه از احزاب، خانه و نهادهایی است که نام کشاورزی را یدک می‌کشند. انتظار این است که وقتی می‌گوییم خانه کشاورز، صدای کشاورز از درونش بیرون بیاید و اعلام موضع کند اما چنین چیزی وجود ندارد. در طول این چند سالی که در مجلس هستم، مشاهده نکردم که این مجامع به معنای واقعی منعکس‌کننده صدای واقعی کشاورزان باشند. آن‌ها حق ندارند که وقتی ظرفیتی را اشغال کردند، برای هدف خاصی از آن هدف اصلی خود فاصله بگیرند.
کیخا با اشاره به اینکه هر کاری در ذیل اتاق انجام می‌شود باید از برنامه‌های اتاق باشد و نباید از مسیر خارج شویم که ممکن است به خوبی پیش نرود، تصریح کرد: اتاق باید تشکل‌ها در بخش کشاورزی را سامان دهد. دو‌ چیز برای ما مهم و از ماموریت‌های اتاق بوده که پیدا کردن بازار هدف و تشویق تولیدکنندگان برای حضور در آن بازارها است. اتاق در این موارد باید فعال‌تر عمل کند و بررسی کند که کدام گوشه دنیا برای محصولات کشاورزی تقاضا وجود دارد و به تولیدکنندگان انتقال دهد تا تولید کنند و در آن بازار به فروش برسانند.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد ما در توسعه کشاورزی در سال‌های گذشته اشتباه بوده، ما قطار را از انتها هل می‌دهیم و این درست نیست. پول را به منابع آب و خاک ریختیم بدون اینکه بازار ایجاد کنیم و فرآوری داشته باشیم. باید بازار را بهبود دهیم، کشاورزی که محصولش را بفروشد حاضر نیست آن را دور بریزد. 40 سال است ارز را به صورت تصنعی به نفع صنعتگران پایین نگه داشتیم که موجب شده فعالیت‌های کشاورزی از اقتصادی بودن خارج شود.
وی افزود: باید ماموریت‌های اتاق را مشخص کرده و بر اساس آن ماموریت و وظیفه ایجاد کنید. روسای اتاق‌های کشاورزی باید با توجه به اسناد بالادستی، سیاست‌ها و خط مشی‌های اتاق را مشخص کنند تا تمام کمیسیون‌های کشاورزی اتاق در سطح کشور در آن چارچوب عمل کرده و سیاست‌های منطقه‌ای نیز داشته باشند. توصیه من این است که صرفا به مراکز علمی، فنی و دانشگاهی داخل کشور اکتفا نکنید.
نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شما به عنوان پارلمان بخش خصوصی محدودیت‌های ما را در ارتباط با مراکز بین المللی ندارید، بنابراین باید بیشتر در حوزه بین الملل تلاش کنید. اگر قرار است در سطح دنیا و تراز بین المللی کار کنید، باید زمینه استفاده از دانش بین المللی را در کنار اتاق فراهم نمایید.
کیخا بیان کرد: اتاق‌ها باید روی این موضوع کار کنند که چگونه امکان دارد که تمایلات و ترجیحات کشاورزان زیاد کشور در اتاق مطرح شود، نمی‌توانیم همه را عضو اتاق کنیم، بلکه باید تشکل‌هایی را که نماینده کشاورزان هستند را بپذیریم یا به فکر این باشیم که ساختار دیگری برای این مشارکت و فرآیند برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری برای کشاورزان فراهم کنیم، وگرنه باز هم این گرفتاری‌ها را خواهیم داشت.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساعات کاری در برخی کشورهای اروپایی

سرانه مصرف ماهانه هر مشترک روستایی خراسان شمالی 14.6 متر مکعب است

لزوم حمایت از آموزش های فنی و حرفه ای/رفع کمبودها با اعتبارات ملی

مبارزه با ملخ صحرایی در 195 هکتار اراضی خراسان جنوبی انجام شد

رودها و جنگل‌های خراسان شمالی گرفتار دست درازی‌ها

تعهد بانک ملی برای تامین مالی 3 طرح صنعتی در جاجرم

واگذاری سهام دولتی خودروسازان؛ عامل سقوط یا باعث پیشرفت

حمل نهاده های دامی نیازمند توسعه خدمات ریلی / آنالیز قیمت حمل دان

ضریب وابستگی 82 درصد در دانه‌های روغنی

کشاورزان خراسان شمالی حدود 7 هزار میلیارد ریال خسارت دیدند

15 هزار هکتار آبیاری نوین در خراسان جنوبی در دست اجراست

4 میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شد

آب بزرگترین مشکل فضای سبز بیرجند/خرید پساب تصفیه خانه برای آبیاری

صرفه جویی 4 میلیارد مترمکعبی با اجرای سیستم های نوین آبیاری

سبزوار روی ریل گردشگری سلامت

12 بیمارستان در مشهد مجوز گردشگری سلامت دارند

استقبال بانوان خراسان جنوبی از تسهیلات اشتغال کم است

بازاریابی مهمترین نیاز اشتغال بانوان است

توصیه وزیر برای خانه نخریدن، پاک کردن صورت مساله است

لزوم توجه به نژاد دام های وارداتی/آسیب واسطه ها به صادرات مرغ

صندوق کارآفرینی امید خراسان رضوی 788 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد

تاثیر1000 میلیاردی قرارداد لوله گستر اسفراین با شرکت OIEC بر درآمد خراسان‌شمالی

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

تاکیداستاندار خراسان‌شمالی برای ایجاد فضای روان به‌منظور انجام سرمایه‌گذاری20 هزار میلیاردی

طرح توسعه پتروشیمی خراسان با تضمین شرکت خارجی قابل اجراست/ تمایل بر رفتن ندارم

خودروسازان کانادا به چه قوانین محیط ‌زیستی پایبندند؟

قیمت طلا در سراشیبی سقوط

ارائه پیشنهاد مناطق شکارممنوع خراسان شمالی به منطقه حفاظت شده

توصیه های شرکت برق خراسان شمالی برای کاهش مصرف انرژی

هیرکانی و همه چالش‌های آن...

آب دزدی عامل اصلی کاهش فشار آب روستایی مشهد است

کیفیت گندم خراسان شمالی از میانگین کشوری مطلوب تر است

300 هزار تن ظرفیت ذخیره سازی گندم در خراسان شمالی ایجاد شد

90 باغ ویلای غیرمجاز در مشهد تخریب شد

58 میلیارد تومان مالیات در خراسان جنوبی وصول شد

آنچه مودیان مالیاتی باید بدانند

31 تیر آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

تمام اعتبارهای ابلاغی به خراسان رضوی باید جذب شود

صنایع خراسان رضوی از اجبار به کاهش مصرف برق گلایه مندند

اجرای آزمایشی طرح حذف قبوض کاغذی گاز در خراسان رضوی

فن بازار منطقه‌ای خراسان رضوی، فن بازار برتر کشور شد

رسیدگی به پرونده قاچاق تجهیزات پزشکی در خراسان شمالی

رشد 13.5 درصدی مصرف آب در خراسان شمالی

مصرف برق در خراسان شمالی به وضعیت قرمز رسید

روایتی از تحریم‌های داخلی و صنعت رو به خاموشی

استحصال 8 هزار تن گوشت سالم با نظارت دامپزشکی خراسان شمالی در بهار امسال

اساس اقتصاد شهرستان مانه و سملقان فعالیت های کشاورزی است

ایجاد گلخانه در بحث توسعه اشتغال بیسار حائز اهمیت است

سنگ اندازی مالیاتی جلوی پای اصناف

تولیدکنندگان داخلی توان تولید تمام قطعات خودرو را دارند