پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس بانک مرکزی با تایید نادرستی سیاست ارز چند نرخی؛

بر هم زدن آرامش نسبی اقتصاد کشور عاقلانه نیست / فروش نفت به تدریج افزایش یافته است اقتصادي

بر هم زدن آرامش نسبی اقتصاد کشور عاقلانه نیست / فروش نفت به تدریج افزایش یافته است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس بانک مرکزی گفت: بسیاری در مورد چرایی عدم قطع سیاست ارز 4200 تومانی سوال می‌پرسند. واقعیت این است که ما نیز خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم اما در حال حاضر کشور در شرایط ثبات اقتصادی قرار دارد و بر هم زدن این آرامش عاقلانه نیست. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، عبدالناصر همتی امروز در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانداری خراسان رضوی، اظهار کرد: یک سال قمری پیش که مشهد بودم، طغیان و قلیانی در اقتصاد کشور رخ داده بود. سال گذشته سال سختی برای مردم و کشور بود. دشمن از تمام ابزارها برای نابودی اقتصاد کشور استفاده کرد اما همانگونه که ما پیش‌بینی می‌کردیم، ناکام شدند. البته بسیار ضربه زدند و این ضربات بر جامعه آثاری منفی داشت.
وی افزود: بنای آن‌ها این بود که وضعیت ارزش پول ملی ایران شرایطی ناامیدکننده برای مردم فراهم کند اما خداوند کمک کرد، ملت ایران از خود مقاومت نشان داد و بانک مرکزی به عنوان خدمتگذار مردم تلاش کرد تا شرایط کنونی و آرامش نسبی بر کشور حاکم شود. در حال حاضر امور در کنترل مسئولان کشور است. هر کشوری که این سیاست‌ها علیه آن اجرا می‌شد، به نابودی می‌رسید. نزدیکترین دوستان ما نیز در شرایط سختی قرار دارند. بانک مرکزی ایران تحت شدیدترین فشارها بوده، دشمنان امروز فشار را به حداکثر رسانده و در همین حد آن را حفظ کرده‌اند.
همتی ادامه داد: تا پیش از دیروز و امروز این فشارها کمتر بود. این افتخار ماست که علی‌رغم شدیدتر شدن فشارها، خوشبختانه کشور در شرایط خوبی است و بازار ارز ثبات دارد. ارز یک ارزش ذاتی دارد که ما اجازه نمی‌دهیم مورد هجوم قرار گیرد. بانک مرکزی اجازه نداد با ابزارهای سیاسی و روانی پول ملی کشور را نابود کنند. این در حالی است که سال گذشته بسیاری صبحت از ارز 30 تا 40 هزار تومانی می‌کردند. 
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: نظام به قدری قدرت دارد که رو به روی این حرکت ایستادگی کند و قدرت ما بر همه دنیا آشکار شد. تصور یک سال پیش ما با آنچه که امروز وجود دارد، بسیار فرق داشت. آن زمان من نیز بسیار نگران بودم و حتی برخی شب‌ها خوابمان نمی‌برد. این افتخار است که فعالیت‌ها را داشته و توانسته‌ایم این شرایط را برای مردم به وجود آوریم. تاکید ما این است که شوک ارزی کشور آثار و تبعاتی داشت که باید به تدریج خنثی شود. 
وی اضافه کرد: یکی از ماموریت‌های ما حفظ ارزش پول ملی است که این ماموریت ابزارهایی دارد و یکی از این ابزارها کنترل نقدینگی و تورم است. تورم چیزی جز افزایش نسبی قیمت‌ها نیست. وقتی تقاضای پول زیاد باشد، اگر تولید متناسب با افزایش نقدینگی رشد پیدا نکند، شوک جدید تورمی ایجاد خواهد شد. بسیاری در مورد چرایی ادامه سیاست ارز 4200 تومانی سوال می‌پرسند. واقعیت این است که ما نیز خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم اما در حال حاضر کشور در شرایط ثبات اقتصادی قرار دارد و بر هم زدن این آرامش عاقلانه نیست. 
در حال حاضر تصمیم دولت ادامه سیاست ارز دو نرخی است
همتی با بیان اینکه هر اتفاقی در قیمت کالاهای اساسی رخ دهد، فشار دیگری به مردم وارد می‌شود، عنوان کرد: در این زمینه دولت ملاحظاتی دارد تا بتواند مساله را مدیریت کند. دولت تغییرات جدی در ساختار بازرگانی ایجاد کرده، بخش‌های توزیعی مربوط به دام از جهاد کشاورزی منفصل شده و به وزارت صمت آمده تا از این به بعد قائم مقام وزیر صمت مسئولیت بازرگانی را پیگیری کند.
رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر تصمیم دولت ادامه سیاست ارز دو نرخی است. با وجود این، تقریبا نرخ سومی برای ارز وجود ندارد و نرخ اسکناس نیز با نرخ ارز نیمایی 10 درصد فاصله دارد که این مورد نیز با هزینه‌های نقل و انتقال پول در دنیا مطابق است. تا زمانی که شرایط تحریم وجود دارد، این تفاوت مقدار ناچیز هزینه مبادلاتی پول باقی خواهد ماند. 
وی با اشاره به پیش‌بینی‌ها از وضعیت اقتصادی کشور، تصریح کرد: سال گذشته بسیاری مطرح می‌کردند که این روند، ابرتورم را به دنبال دارد اما اینگونه نشد. تورم 12 ماهه کشور حدود 31 درصد بوده و این موفقیتی بود که در شرایط هجمه اقتصادی علیه ما محقق شد. سال گذشته نقدینگی کشور 23 درصد رشد نسبت به سال قبل از خود داشت. این رشد در سال 96 نسبت به سال 95، 22 درصد بود که این آمار نشان می‌دهد با وجود فشارها، نقدینگی فقط یک درصد رشد کرده، در واقع ما در کنترل نقدینگی موفق بودیم و تورم موجود نیز نتیجه بخش تقاضا بود. ما نمی‌خواهیم فشار دیگری از طریق تقاضا بر قیمت‌ها ایجاد کنیم زیرا جامعه تحمل اضافه شدن یک شوک دیگر تورمی را ندارد.
همتی افزود: برای بانک مرکزی تامین کالاهای اساسی، تامین مواد اولیه کارخانجات و ثبات بازار مهم است و این را با چنگ و دندان حفظ می‌کند. سال گذشته بالاخره ما این شرایط خاص را لمس کردیم. برای نرخ ریال نیز بسیار حساسیت داریم. در حال حاضر میزان نقدینگی ما به 2000 هزار میلیارد تومان رسیده است. باید این نقدینگی کنترل و هدایت شود. 
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور اجازه جلوگیری رشد نقدینگی را به ما داده، همچنین براساس دستور مقام معظم رهبری کمیته نقدینگی در بانک مرکزی ایجاد شده که تلاشش این است نقدینگی کشور افزایش پیدا نکند. یکی از طرح‌های ما در این مسیر این است که از سیستم فاکتورینگ استفاده کنیم. این سیستم در واقع همان LC داخلی، البته به ریال است.
فروش نفت به تدریج افزایش یافته است
وی با اشاره به کسری بودجه و نقش بانک مرکزی در برطرف کردن آن، بیان کرد: قرار نیست کسری بودجه کشور را بانک مرکزی تامین کند. البته ما به دولت برای تامین منابع کمک می‌کنیم اما اینکه کسری آن را ما تامین کنیم، اینگونه نخواهد بود. در حال حاضر سقف بودجه تا 62 هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. البته فروش نفت به تدریج در حال افزایش است که یکی از راه‌های تامین کسری بودجه همین فروش نفت خواهد بود.
همتی ادامه داد: همچنین قرار شده برای برطرف شدن این کسری، دولت اوراق بیشتری منتظر کند. سال گذشته نیز مقام معظم رهبری مجوزی برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی به میزان 12 میلیارد دلار را دادند که با مجوز ایشان قرار شد امسال از این رقم برای جبران کسری‌ها استفاده شود. 
بازار متشکل ارزی به زودی راه‌اندازی می‌شود
رئیس بانک مرکزی گفت: در حال حاضر بانک مرکزی 12 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین کرده و طی همین 3 ماه اخیر 6.2 میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین شده است. به تدریج تامین ارز برای تولیدکنندگان در حال بهتر شدن بوده و در حقیقت زمانی که بازار ارز حرکت نزولی دارد، این مساله نشان‌دهنده تامین ارز بهتر است. بازار متشکل ارزی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد. تنها علت تاخیر آن نیز برخی ارزیابی‌هاست تا به من ثابت شود که این بازار مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند.
وی با اشاره به درخواست مسئولان و بخش خصوصی خراسان رضوی از بانک مرکزی جت افزایش سطح اعطای تسهیلات بانک‌های استان‌ها، تاکید کرد: فرض کنیم که سطح اعتباری بانک‌ها زیاد شود؛ آیا منابع برای اعطای تسهیلات دارند؟ منابع بانک‌ها باید از طریق سپرده‌ها ایجاد شود. در حال حاضر نسبت تسهیلات به سپرده‌ها در کشور 80 درصد است.
همتی اضافه کرد: همچنین نیازی به ایجاد صرافی در استان‌ها دیده نمی‌شود و بهترین راهکار برای جبران نبود صرافی در استان‌ها این است که صرافی بانک‌ها در کشور، مجوز ایجاد شعبه در استان‌ها را به دست آورند. همچنین تاکید ما این است که اطلاعات بانک‌های خصوصی در اختیار کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان قرار گیرد. حق اولیه استاندار است که بداند بانک‌های استان چقدر سپرده جمع‌آوری کرده‌اند.
رئیس بانک مرکزی با اشاره به پیشنهاد شهردار مشهد برای خرید املاک تملیکی بانک‌ها در مشهد، گفت: نحوه تسویه املاک تملیکی پیشنهاد خوبی است که باید این مساله در تهران مطرح شود. 
اختصاص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای کوچک و متوسط
وی از اختصاص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای واحدهای کوچک و متوسط در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: من با کلیات پیشنهاد جذب سپرده‌های اتباع بیگانه در استان موافق هستم. می‌توان این منابع را جهت تامین پروژه‌های ارزی و صادراتی استان اختصاص داد، البته بخشی از این مساله به وزارت اقتصاد بازمی‌گردد. 
همتی با اعلام آمادگی بانک مرکزی برای حمایت ریالی از طرح‌های تولیدی که منجر به کاهش نیاز به واردات مواد اولیه می‌شود، تصریح کرد: نظر رئیس‌جمهور نیز همین است که اگر پروژه‌هایی جهت کاهش نیاز کشور به واردات مواد اولیه باشد، از آن به صورت ریالی حمایت شود. من رنج می‌برم که مردم هر روز برای دریافت ارز جلوی بانک صف می‌بندند.
وی بیان کرد: من به عنوان مسئول بانک مرکزی این آمادگی را دارم که اگر هر استانی بتواند کالاهای اساسی را بدون وابستگی به ارز وارد کند، به آن کمک کنم. تمام تلاش ما کاهش وابستگی ارزی و واردات است. ما زمانی 70 میلیارد دلار واردات داشتیم که سال گذشته این میزان به 43 میلیارد دلار رسید. این نشان می‌دهد سیاست ما صحیح بوده و بسیاری از واردات کالا بی‌خود بود.
کلیات اصلاح ساختار بودجه کشور تصویب شد
همتی تصریح کرد: تجربه نشان داده راهی جز توجه به تولید داخلی و ملی نداریم. راه آن نیز توجه به بخش‌های غیردولتی است. ما آمادگی داریم موانع بخش خصوصی را برداریم. تصمیم خوبی که همین دیشب گرفته شد برگزاری جلسه کارگروه‌هایی به صورت ماهانه بین بانک مرکزی، هیات رئیسه اتاق بازرگانی و اتاق تعاون بود تا جهت رفع موانع تولید گام‌هایی برداشته شود.
رئیس بانک مرکزی خاطرنشان کرد: همچنین دیروز کلیات اصلاح ساختار بودجه کشور در شورای هماهنگی اقتصادی کشور تصویب شد که قرار است در 10 محور به صورت اساسی تغییراتی صورت گیرد. امیدواریم این اقدامات منشا تحولات مهم ساختاری در کشور باشد تا وابستگی ما به خارج از کشور را کاهش دهد. امروز با روند کنونی کشور، دشمنان به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ما تعامل کنند. هم اکنون صحبت این است که سر جای اول بازگردند. این نشان می‌دهد که فشار بی‌نتیجه مانده و مقاومت مردم پیروز شده است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طرح ارتقای بهداشتی گوشت مرغ در راستای ارتقای امنیت غذایی است

سازمان نظام مهندسی به دنبال برندسازی است

دفاتر پیشخوانی که رونق کار را از عکاسی ها گرفته اند

آیا استفاده از هوش مصنوعی برای کسب و کارهای کوچک ضروری است؟

محدودیت‌های ترافیکی روز عید غدیر در خراسان شمالی اعلام شد

نیاز کارخانه آلومینیای جاجرم به معادن جدید بوکسیت

کمبود آب و بحران اقتصادی در جهان

پسته خراسان رضوی این روزها خندان نیست

پروژه راه‌آهن بیرجند یک گام دیگر پیش رفت

تنظیم بازار شهرستان سرایان

بسته‎های جهش صادراتی در استان باید جدی گرفته شود

نهادینه شدن نهضت کشت گلخانه‌ای در استان سبب صرفه جویی در مصرف آب و اشتغالزایی می‌شود

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت

افزایش سهمیه آرد راهکار خراسان شمالی برای حل مشکل نان

از توسعه سیستم‌های آبیاری تا معرفی خراسان جنوبی بعنوان هاب پرورش شتر

دوغارون و راههای نرفته برای توسعه مبادلات کالا

پروژه‌های حوزه آب‌رسانی تقویت پولی و اعتباری شود

نجات آب در گرو اقتصاد آب است

بازار تولیدات داخلی لوازم‌التحریر رونق گرفته است

کارخانه چدن خوسف تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود

معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند

افتتاح 516 پروژه طی هفته دولت در خراسان شمالی

نگاهی به ویژگی‌های مسکن در 3 کشور آسیایی

فروش آرد به صورت آزاد توسط برخی از نانوایی ها از علل طولانی شدن صف نان در بجنورد

میزان صادرات رایانه در کشورهای مختلف

افزایش 87 درصدی بهره برداری از معادن خراسان جنوبی

هزینه حذف صفر از پول ملی کمتر از هزینه چاپ اسکناس است

آغاز برداشت پسته نوبرانه در قطب پسته استان

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد

180 واحد تولیدی خراسان رضوی در نظام مبادلات پیمانکاری فرعی فعال هستند

یک زن درویش از زندان آزاد شد

اختصاص یک درصد از بودجه مشوق‌های صادراتی به زعفران

با بخشنامه‌های خلق الساعه نمی‌توانیم برای صادرات و تولید برنامه‌ریزی کنیم

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی

میزان صادرات تلفن همراه در کشورهای مختلف

ضبط 135 تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی

تضمین توسعه خراسان شمالی با عضویت در شورای توسعه پایدار کشور

سرمایه‌گذار از شهر خارج شود، نباید انتظار داشته باشیم مشکل اشتغال حل شود

ایجاد 1618 فرصت شغلی در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

هشدار به مجریان 24 طرح صنعتی راکد و نیمه راکد در خراسان رضوی

1600 واحد شهرک های صنعتی خراسان راکد یا نیمه راکد هستند

وجود 1570 پروژه نیمه تمام در خراسان شمالی

توافق با بانک ملی جهت تکمیل فاز سه نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد

اجرای طرح پایش بروسلوز اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی را بدهکار کرد

مدیرکل آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی از ایسنا بازدید کرد

باید در زمینه بورس خشکبار در استان کار شود

بازار آب باید در خراسان راه‌اندازی شود

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد