پیام خراسان

آخرين مطالب

همراه با خانواده‌ای که دور ایران را رکاب زد

چرخ زندگی در سفر جریان دارد ورزشي

چرخ زندگی در سفر جریان دارد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - خانواده منصوریان به همراه نوزاد خود پس از طی 400 روز در حالی به سفر خود پایان دادنند که 8400کیلومتر با دوچرخه‌، دور ایران رکاب زدند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، خانواده منصوریان سفر خود را از مشهد در تاریخ 22 فروردین 97 شروع کردند و پس از 400 روز با دیدن 18 استان‌ کشور و برگزاری ورکشاپ‌هایی در ارتباط با ارتقای فرهنگ دوچرخه سواری به سفر خود پایان دادنند. احسان منصوریان، شیما هاشم‌نیا و ارسلان، فرزند خردسال این خانواده، پس از پایان سفر 400 روزه خود در خبرگزاری ایسنا حضور یافتند.
زمستان 92 اولین سفر با دوچرخه
احسان منصوریان با اشاره به اینکه اولین جرقه‌های سفر با دوچرخه در زمستان 92 شکل گرفت، عنوان کرد: زمستان 92 با خرید دوچرخه‌ای برای همسرم اولین جرقه‌های سفر با دوچرخه در ذهن ما شکل گرفت. خرداد 93 با گروه 14 نفره دوچرخه سوار با تجهیزاتی امانی از دوستانمان، سفر خود را از مرز آذربایجان تا دریاچه وان کشور ترکیه شروع کردیم. زمانی که سفر پایان یافت، شناخت بسیار خوبی در خود یافتیم که توانایی سفری فراتر از اولین سفر خود داریم به همین جهت اولویت‌ها را در زندگی خود تغیر دادیم و شروع به خرید تجهیزات مناسب سفر با دوچرخه کردیم و در پاییز 93 حدود 1000 کیلومتر با تجهیزاتی کامل‌تر نسبت به سفر گذشته در کشور ترکیه (از مرز تا آنتالیا) رکاب زدیم.
وی ادامه داد: در سال‌های بعد با کامل‌تر کردن تجهیزات‌ سفر با دوچرخه، مسیری 2000کیلومتری از آنتالیا تا استانبول را رکاب زدیم. که در یکی از این سفرها با N.G.O آشنا شدیم که ترویج استفاده از دوچرخه، ایمنی دوچرخه سوار و محیط زیست از اهداف اصلی‌اش بود.

منصوریان اضافه کرد: پس از بازگشت از سفر 2000کیلومتری در ترکیه و آشنایی با پویش دوچرخه سواری شهر مرسین ترکیه، با جمع شدن علاقه‌مندان دوچرخه سواری «کانون همرکابان شهری مشهد» با هدف ترویج استفاده دوچرخه در شهر مشهد تاسیس کردیم که تا به امروز بالغ بر 250 برنامه دوچرخه سواری، 15 همایش و سمینارهای آموزشی در این خصوص برگزار کرده‌ایم.
تغییر اولویت‌ها، گامی برای پس‌انداز سفر
شیما هاشم‌نیا با بیان اینکه افراد زیادی به واسطه تجهیزاتی که داریم، تصور می‌کنند وضع مالی بسیار خوبی داریم، بیان کرد: ما برای خرید هر یک از تجهیزاتی که در سفرها استفاده می‌کنیم اولویت‌های زندگی خود را تغییر دادیم تا بتوانیم لوازم سفر خود را کامل کنیم. برای مثال برای ارسلان سیسمونی زیادی نخریدیم اما به جای آن کالسکه‌ سفری تهیه کردیم تا بتوانیم آن را به دوچرخه متصل کنیم تا گامی به سوی اهداف برداریم.
احسان منصوریان در خصوص هزینه‌های سفر با دوچرخه، عنوان کرد: اگر کودک همراه خود نداشته باشید حدود یک‌چهارم تا یک سوم‌ هزینه‌های زندگی شهری صرف هزینه‌های سفر خواهد شد و از طرفی با کاهش هزینه‌های زندگی روزمره و پس انداز کردن، می‌توان هزینه‌های بسیاری از سفرها را تامین کرد.
سفر با کودک
احسان منصوریان تصریح کرد: با مشاهده تاثیرات مثبت دوچرخه در زندگی مشترک در تلاش بودیم که حتی اگر صاحب فرزند شدیم، بتوانیم سفر با دوچرخه را ادامه دهیم.
وی افزود: پس از پرسش و تحقیقات بسیاری درباره سفر با کودک به وسیله دوچرخه دریافتیم که بهترین زمان سفر بین 6 الی 8 ماهگی فرزندمان است و در نهایت فروردین 97 سفر خانوادگی خود را با دوچرخه به دور ایران آغاز کردیم.

منصوریان خاطرنشان کرد: در این سفر چالش‌های زیادی همراه ما بود اما نکات مثبت آن به مراتب بیشتر از نکات منفی بود. از جمله نکات مثبت این سفر ارتباط مستقیم فرزندمان با طبیعت، بود.
وی در خصوص شرایط تریلر متصل به دوچرخه خود، عنوان کرد: شرایط تریلر ارسلان به گونه‌ای طراحی شده که کمترین میزان آسیب به کودک‌مان برسد و همچنین با طراحی سیستم خنک کننده‌ برای داخل تریلر توانستیم شرایط مطلوبی برای ارسلان ایجاد کنیم.
منصوریان عنوان کرد: زمان که در شیراز توقف کرده بودیم ارسلان دچار ویروس دستگاه گوارشی که در شهر شیوع پیدا کرده بود شد. ماهیت‌ چالش‌های ایجاد شده برای کودکمان در این سفر ارتباط مستقیمی با نوع سفر ما ندارد بلکه اگر در شهرخودمان‌ هم بودیم باز هم با فراگیر شدن ویروس‌ گوارشی در شهر شاهد بیماری فرزندمان بودیم.
شیما هاشم نیا در خصوص بیماری ایجاد شده برای ارسلان، بیان کرد: بعد از 2 هفته که در منزل یکی از دوستانمان در شهر شیراز ساکن بودیم، ارسلان ویروس گوارشی گرفت. به واسطه ابتلای ارسلان به بیماری و بستری شدن یک هفته دیگر نیز در شیراز توقف داشتیم. بسیاری از افراد در فضای مجازی بیماری گوارشی ایجاد شده برای ارسلان را با نوع سفر ما مرتبط دانستند، اما در واقعیت ویروسی که ارسلان به آن مبتلا شد می‌توانست در شهر خودمان به دور از فضای انتقادی مردم هم رخ دهد و به سادگی فراموش شود.
احسان منصوریان در خصوص حق انتخاب فرزندشان در این سفر عنوان کرد: بسیاری از افراد تا سنین بلوغ در روند زندگی خود انتخابی ندارند لذا اگر ما نیازهای یک کودک را دسته بندی کنیم می‌توانیم پاسخ دهیم که سبک زندگی در جهت تامین نیازهای کودک بوده است یا خیر با این حال کودکی که در سن ارسلان قرار دارد مهمترین نیازش، امنیت و حضور پدر و مادر در کنار کودک است.
وی ادامه داد: در سن 3 تا 5 سال شخصیت انسان به طور کامل شکل می‌گیرد لذا تلاش ما بر است که فرزند ما در این سن دامنه شناختی بهتری داشته باشد که در آینده بتواند تصمیمات منطقی‌تری بگیرد.
اولین گام‌های ارسلان در جاده
شیما هاشم نیا با اشاره به اینکه یکی از بهترین خاطرات‌شان در این سفر، نخستین گام‌های ارسلان در زندگی بود، بیان کرد: در ابتدای سفر هر زمان که ارسلان در تریلر بی‌تاب می‌شد با بدخلقی و یا حرف نزدن ما را متوجه خواسته خود می‌کرد که به این منظور در فاصله مطمئن از جاده توقف و به بازی با ارسلان مشغول شده و سپس حرکت می‌کردیم.

وی افزود: زمان خروج از بوکان و رفتن همرکابان همراه ما زمانی برای بازی با ارسلان توقف کردیم که در این زمان ارسلان آرام، آرام با احتیاط کودکانه خود از فضای زیراندازی که پهن کرده بودیم خارج شد و توانست اولین قدم‌های خود را در طبیعت و دور از خانه بردارد.
دوچرخه، اولین گام برای تغییر است
احسان منصوریان با بیان اینکه دوچرخه شروع یک تغییر در سبک زندگی است، عنوان کرد: اگر بخواهیم در اقتصاد رشد داشته باشیم و در زندگی روزانه پیشرفت داشته باشیم، دوچرخه می‌تواند کمک بزرگی کند، شاید افراد زیادی به ما بگویند این صحبت‌ها ناشی از علاقه ویژه ما به دوچرخه است، اما دوچرخه می‌‌تواند باعث تغییرات پایه‌ای و اساسی در زندگی هر فرد شود.
وی ادامه داد: زمانی که فرد از دوچرخه استفاده می‌کند، درمی‌یابد که چقدر باید انرژی برای یک حمل‌ونقل به ظاهر ساده مصرف شود، از این جهت می‌توان گفت فرد به واسطه دوچرخه می‌تواند دریابد که باید برای محیط اطراف خود ارزش قائل شود. دوچرخه باعث ایجاد تغییرات جدی و مثبت در زندگی هر فرد شود.
باطن انسان در سفر شکوفا می‌شود
احسان منصوریان با بیان اینکه انسان در سفر می‌تواند بهتر طبیعت را درک کند، عنوان کرد: زمانی که انسان از زندگی شهری جدا می‌شود باطن اصلی انسان شکوفا شده و همچنین سفرهای بدون درنظر گرفتن زمان این اجازه را به انسان می‌دهد که انسان تجربه به‌دست آورد و طبیعت را بهتر درک کند.
وی افزود: ورود به مشکین‌شهر مصادف شد با نخستین تولد ارسلان، اما جایی برای اسکان نداشتیم و در تمام مسیر به فکر محلی برای اسکان بودیم که در این هنگام گندم‌زاری و فرد میان سالی که گندم‌ها را دسته می‌کرد توجه مرا به خود جلب کرد، دوربین عکاسی خود را بیرون آوردم و این تصویر زیبا را ثبت کردم. در هنگام توقف برای ثبت عکس با فردی که فعال محیط زیست بود در مشکین شهر آشنا شدیم.
منصوریان ادامه داد: همین توقف کوتاه و هم صحبتی با فعال محیط زیست مشکین شهری باعث شد تولد ارسلان به بهترین شکل ممکن در فضای خانوادگی که در نظر داشتیم، محقق شود. سفر باعث باز شدن دید انسان به زندگی و رخ دادن اتفاق جدید در زندگی انسان می‌شود در حالی که اگر انسان در زندگی عادی خود باشد هرگز چنین اتفاقاتی را تجربه نمی‌کند.
سفر با دوچرخه را ادامه می‌دهیم
شیما هاشم نیا عنوان کرد: از لحاظ نوع سفر خستگی و یا پشیمانی در مواقع سخت نداشتیم اما از لحاظ روحی و دلتنگی برای خانواده در مواقعی کم می‌آوردیم. زمانی که در بندرعباس بودیم دل تنگ اعضای خانواده بودیم و پس از گفت‌وگو با همسرم قرار شد که برای چند روزی به مشهد بازگردیم که به علت گرانی بلیط بازگشت به مشهد منصرف شدیم که در نهایت کرمان با خانواده دیدار کردیم.
منصوریان با اشاره به اینکه "هدف" در سفرهای طولانی همانند نیرومحرکه است، عنوان کرد: در سفرهای طولانی داشتن هدف مانند نیرو محرکه عمل می‌کند که در مواقعی از همه لحاظ کم‌ می‌آوردیم "هدف" باعث می‌شد دوباره جان بگیریم و به سوی مقصد خود با قدرت بیشتری حرکت کنیم.
در کشورم ترسی از دوچرخه سواری ندارم
شیما هاشم نیا با اشاره به اینکه در کشورم ترسی از دوچرخه سواری ندارم، عنوان کرد: من به عنوان یک خانم که مادر فرزندی خردسال هستم در طی سفرم با دوچرخه به هیچ عنوان ترسی نداشتم چرا که اگر قرار بود ترسی از دوچرخه سواری در کشورم داشتم می‌توانستیم خیلی راحت سفر خود را بدون هیچ پیام و مشقتی در خارج از کشور شروع کنیم اما پیام ما در برگزاری تمام و کمال این سفر در داخل بود.

دوچرخه، چرخ زندگی ما
احسان منصوریان با بیان اینکه زندگی شبیه به چرخ دوچرخه است، عنوان کرد: انتخاب‌های انسان مانند سیم پره‌های چرخ دوچرخه است باید تمام این سیم پره‌ها به یک میزان مناسب کشیده شوند تا طوقه دوچرخه بدون تاب باشد اما در حالتی که یکی از این سیم پره‌ها شل و یا سفت تر باشد، کل سیستم دوچرخه لنگ می‌زند زندگی‌هم مانند کشش همین سیم پرها است.
وی افزود: قرار گرفتن دو چرخِ دوچرخه در کنار یک دیگر، همانند تلاش دو فرد در کنار یکدیگر است که باید در تمامی شرایط باهم باشند تا این چرخ‌ها به راحتی بچرخند و زندگی پیش رود.
فرهنگ خداقوت با یوق!
شیما هاشم نیا عنوان کرد: ماشین‌های بسیاری بودند که در جاده برای ما بوق می‌زدنند، معنای این بوق‌ها از 2 حال خارج نبود، یک اینکه برو کنار و دسته دوم سلام و خداقوت. زمانیکه ارسلان خواب بود و مردم بوق می‌زدند واقعا ناراحت کننده بود، زیرا از صدای بوق‌ها فرزندمان بیدار می‌شد. همچنین شنیدن صدای بوق در جاده بر روی انرژی ما نیز به طور مستقیم تاثیر دارد.
هاشم نیا خاطرنشان کرد: واکنش فروشنده‌های کنار جاده برای ما جالب و هیجان انگیز بود، آن‌ها با استفاده از بلندگو با صدای بلند ما را صدا می‌زدند و خسته نباشید می‌گفتند، این واکنش‌ها به ما انرژی بسیاری می‌داد.
خطرناک‌ترین جاده که بهترین جاده برای ما شد
احسان منصوریان با اشاره به اینکه کویر مرکزی ایران پر چالش ترین مسیر سفر بود، عنوان کرد: پیش از شروع سفر استرس این جاده را به دلیل طولانی بودن، عبور ماشین‌های سنگین و کویری بودن داشتم، حتی قبل از شروع سفر با دوچرخه طی سفری با خودرو از جاده راور برای برسی وضعیت جاده عبور کردم.
وی ادامه داد: روزی که به این جاده طولانی و خسته کننده رسیدیم متوجه شدیم پل عبوری جاده بر اثر سیلاب مسدود شده و پس از اصلاح موقت پل تنوانستیم از روی آن عبور کنیم اما پس از مدتی بنا به تصمیم راهداری پل به کل مسدود شد و جاده‌ای که همیشه از آن هراس داشتیم تبدیل به بهترین جاده بدون خودرو برای یک خانواده دوچرخه سوار شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم ورزش در سبد خانوار جانمایی می‌شود

اعزام دو بانوی خراسانی به مسابقات جهانی سپک تاکرا

عنوان سومی برای بانوان خراسان رضوی در المپیاد استعدادها

دعوت بازیکنان خراسانی به اردوی تیم ملی فوتبال بانوان

مقاومت در نیم‌فصل جزو هشت‌ تیم بالای جدول خواهدبود

مرتضایی: برای کسب حداکثر امتیاز از 4 بازی آتی برنامه داریم

قهرمانی هیأت کشتی خراسان رضوی در رقابت‌های لیگ یک کشور

گل‌محمدی: روح‌الله باقری، جان تازه‌ای به خط حمله شهرخودرو بخشید

2 خراسانی در لیست تیم ملی فوتسال ایران

یکه‌تازی شاگردان مرتضایی در لیگ برتر

پیروزی بانوان خراسانی در گام دوم

شهرخودرو، صدرنشین لیگ‌برتر

شهر خودرو مقابل پیکان به پیروزی رسید

بزرگ‌ترین آکادمی ورزش‌های همگانی در خراسان‌رضوی

تیم هیأت کشتی خراسان رضوی به لیگ برتر راه یافت

بادامکی: پرسپولیس از رقبایش هماهنگ‌تر است/ مدیرعامل پرسپولیس باید کاربلد و صاحب‌نظر باشد

گل‌محمدی: به دنبال 3 امتیاز بازی با پیکان هستیم/ در فوتبال امروز اسم‌ها بازی نمی‌کنند

لباس جدید تیم فوتسال بانوان هیات فوتبال خراسان رضوی رونمایی شد

توافق امید ابراهیمی با شهرخودرو

شمخانی : نباید برجام را امضا می‌ کردیم

استعفای محمد جواد لاریجانی صحت ندارد

مسابقات استانی کبدی ساحلی آقایان در کلات برگزار می‎شود

ثبت قرارداد بازیکنان و کادرفنی تیم شهرخودرو در هیات فوتبال

گل محمدی: نتایج درخشان فصل گذشته با همدلی به دست آمد

برگزاری مرحله نهایی لیگ دسته یک کشتی کشور در مشهد

حمیداوی: با احترام به سرخابی‌ها، به دنبال قهرمانی هستیم

همه چیز درباره خارج‌ نشینی فرزندان شهردار قم

دو ماه تا افتتاح پیست فرمول2 ثامن

تلفات جاده‌ای از تعداد شهدای هشت سال دفاع مقدس بیشتر است

امید ابراهیمی در آستانه پیوستن به الدحیل قطر

اسفراین صاحب سالن وزنه برداری شد

مهدوی، قاضی نخستین دیدار شهرخودرو

صادقی: آماده یک شروع خوبیم/ شهرخودرو یازده کاپیتان دارد

ریشه تاخیر در انتخابات والیبال، بلاتکلیفی داورزنی است

اختلاف مهاجم تیم ملی امید با شهر خودرو/ مهدی‌خانی پرسپولیسی می‌شود؟

آمریکا حکم توقیف نفتکش «گریس 1» را صادر کرد

گل‌محمدی: سروش رفیعی برای ستاره شدن باید تلاش کند

حضور نماینده خراسان رضوی در جام حذفی

تساوی شاگردان مرتضایی در قم

توپ جدید، کار را برای ما سخت کرده‌بود/ از عملکرد بازیکنانم راضی‌ام

توضیح درباره انتصاب پسر عارف در کیش

برد قاطع بانوان فوتسالیست خراسانی در اولین گام

کارگران رزمی کار خراسان شمالی سالن ورزشی ندارند

پرداختن به منافع شخصی، همدلی در تکواندو را نابود خواهدکرد

زمان رقابت‌های شهرخودرو در دو هفته نخست لیگ برتر

حسین‌زاده در هیات تکواندو ابقا شد

جشنواره ورزشی پایگاه‌های اوقات فراغت خراسان شمالی برگزار شد

یک خراسانی، مربی جدید تیم ملی وزنه‌برداری

گل‌محمدی: قهر نکردم، از بگوویچ خجالت می‌کشیدم/ داشتن زمین حق ماست

جودوکار شیروانی نشان طلای مسابقات جهانی پلیس را کسب کرد