پیام خراسان

آخرين مطالب

نصرالله پژمانفر: لازمه موفقیت در حوزه کودک، ایجاد سازمانی با انفکاک مسئولیت‌هاست فرهنگي

نصرالله  پژمانفر: لازمه موفقیت در حوزه کودک، ایجاد سازمانی با انفکاک مسئولیت‌هاست

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نصرالله پژمانفر گفت: ما نمی‌توانیم وجود متولی در حوزه کودکان و نوجوانان را از دستگاه‌های مختلف که کارشناس در این حوزه نیستند، توقع داشته باشیم و لازمه آن این است که سازمانی با تعاریف دقیق و انفکاک بعضی از مسئولیت‌ها و بخشی از سازمان‌ها شکل بگیرد.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان در خصوص نبود متولی در حوزه کودکان و نوجوانان و ورود دستگاه‌های مختلف در این حوزه اظهار کرد: ما برای افرادی که در سنین مختلف هستند، باید برنامه‌های دقیق و مشخصی داشته باشیم که پاسخگوی نیازهای آن‌ها در آن مقاطع سنی باشد. برای دوران کودکی و برای بخشی از مسائل، در سازمان‌های مرتبط با این موضوع متولی داریم؛ مانند بهزیستی که بخشی از مسائل آموزشی آن‌ها را عهده‌دار است؛ اما برای دوران نوجوانی و مقطع سنی‌ای که بسیار حساس و پر از بحران برای دختران و پسران است، اساسا هیچ برنامه مشخصی نداریم و به عبارتی در این زمینه متولی نداریم. 
وی ادامه داد: در حوزه سینمای کودک و نوجوانان چه کسی اقدامی را در کشور انجام می‌دهد؟ هم‌چنین در حوزه کتاب برای کودک و نوجوانان چه کسی به غیر از فعالیت‌های محدودی که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تولید محصولات داخلی خودشان انجام می‌دهند، اقدامی انجام می‌دهد؟ 
پژمانفر تصریح کرد: هر سال چندین هزار کتاب با محوریت کودکان و نوجوانان در حال چاپ است که بعضی از آن‌ها مورد تایید دستگاه‌های کارشناسی در این حوزه نیست و بعضا نه تنها مساله‌ای از مسائل کودکان و نوجوانان را پاسخگو نیست؛ بلکه آسیب‌هایی را هم به این عرصه اضافه می‌کند. با توجه به وجود فضای مجازی برای کودکان و نوجوانان و نیازهایی که در فضاهای فیزیکی و پارک‌ها و ... برای کودکان و نوجوانان وجود دارد، نیازمند این هستیم که سازمانی در خصوص این موضوع صورت گیرد و به صورت مستقل متولی داشته باشیم.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه جوانان در کشور تصمیم خوبی گرفته شد و سازمان ملی جوانان راه‌اندازی شد، با سازمان تربیت بدنی ادغام شد و وزارت ورزش و جونان تشکیل شد اما در حوزه کودکان و نوجوانان متولی نداریم و احتیاج داریم که نسبت به این قضیه برنامه‌ریزی مشخصی داشته باشیم. 
وی افزود: در مجلس اکنون به دنبال این هستیم که طرحی آماده کنیم که در دل آن طرح، متولی توانمندی بتواند به همه مسائل حوزه کودک و نوجوانان به صورت خاص بپردازد و پاسخگو باشد؛ چون یکی دیگر از مشکلاتی که در این عرصه وجود دارد، ورود دستگاه‌های مختلف بدون کارشناسی‌های لازم به حوزه‌های تخصصی است؛ به عنوان مثال در حوزه کودکان و نوجوانان شهرداری‌ها کار می‌کنند، وزارت ارشاد کار می‌کند و خیلی از دستگاه‌های دیگر نیز کار می‌کنند؛ حال آنکه تخصص لازم را در این زمینه ندارند. 
پژمانفر اضافه کرد: باید حتما یک متولی که در آن حوزه تخصص لازم را دارد و آمادگی لازم را برای پاسخگویی نسبت به این موضوع دارد، داشته باشیم؛ این موضوع طرحی است که بنده در حال آماده کردن آن هستم و با مرکز پژوهش‌های مجلس نشست‌های متعددی برگزار کردیم اما به این مجلس نخواهد رسید؛ منتها ما طرحش را آماده می‌کنیم تا به عنوان یکی از طرح‌هایی که ضرورت دارد در کشور اقدام مناسبی برایش انجام شود، وجود داشته باشد و ان‌شاءالله بتوانیم در این عرصه برای نیازمندی‌‎های مختلفی که این مقطع سنی یعنی کودکی و نوجوانی با همان تعاریف کارشناسی‌ای که برایشان وجود دارد، برنامه‌ریزی کنیم.
وی بیان کرد: امروز ما سینما داریم اما سینمای کودک و نوجوان نداریم؛ تولید فیلم داریم، اما سهمیه سرانه‌ای که برای کودکان و نوجوانان وجود دارد، پاسخگو نیست یا اساسا فیلمی تولید نمی‌شود و یا اگر تولید می‌شود، بسیار کم است و در اکران‌ها سهمیه خودش را به اندازه مناسب ندارد، در بقیه بخش‌ها هم همینطور است. 
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این مساله را نمی‌توانیم از دستگاه‌های مختلف که کارشناس در این حوزه نیستند، توقع داشته باشیم و لازمه آن این است که سازمانی با تعاریف دقیق و انفکاک بعضی از مسئولیت‌ها و بخشی از سازمان‌ها شکل بگیرد و در واقع آن سازمان شکل‌یافته نسبت به این مسائل بتواند پاسخگو باشد؛ یعنی در آینده نسبت به حوزه چاپ و نشر در زمینه کتاب‌های کودکان و نوجونان حداقل در حوزه محتوا کار به دست کارشناسانی که هیچ نوع آشناییت دقیقی به حوزه کودک و نوجونان ندارند، واگذار نشود؛ بلکه به کسانی واگذار شود که این تخصص را دارند مانند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آنان هم در قبال نیازهای کل کودکان و نوجوانان ر کشور بتوانند پاسخگو باشند؛ این یکی از طرح‌هایی است که درباره آن با تهران هم صحبت کردیم و ما کارهایی را با کمک مرکز پژوهش‌ها و مراکز پژوهشی دیگر که در حوزه کودک و نوجوانان، تجربه‌هایی را دارند، برنامه‌ریزی می‌کنیم و امیدواریم به همه فرصت‌هایی که باید برای این مقطع سنی فراهم شود، دست یابیم.
وی ادامه داد: لازمه تهدیدهایی که امروز وجود دارد از جمله تهدیدهایی که در فضای مجازی در کمین کودکان ماست و آسیب‌های خرد و کلانی که به بچه‌های ما می‌رسد و موجب افراط و تفریط در مواجهه والدین با آن‌ها می‌شود، آن است که دستگاه‌های خاصی به این موضوع بپردازند؛ آموزش و پرورش این مسئولیت را نمی‌پذیرد و کانون پرورش فکری هم به دلیل محدودیت ماموریت و اساسنامه‌ای که دارد، این مسئولیت را نمی‌پذیرد و دستگاه‌های دیگر نیز قبول نمی‌کنند؛ لازمه این کار این است که ما به صورت خاص ظرفیت‌های لازم در یک دستگاه جدید با انفکاک بعضی از مسئولیت‌ها از دستگاه‌هایی که موازی‌کاری می‌کنند و تخصص ندارند، را داشته باشیم.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در خصوص توضیحات بیشتر پیرامون این طرح افزود: ما برای این که بتوانیم نقطه نظرات صاحب‌نظران را در این موضوع بگیریم، سعی کردیم عجله نداشته باشیم. بخشی از این مسائل هم قطعا بار مالی دارد و موافقت خود دولت را می‌طلبد. ما سعی کردیم ابتدا کارهای کارشناسی آن را انجام دهیم و طبیعتا مسیر اولی که انتخاب می‌کنیم، این است که از طریق دولت بتوانیم آن را انجام دهیم و اگر نتوانستیم و طبیعتا در قالب لایحه نشد، در قالب طرح این موضوع را پیگیری می‌کنیم.
پژمانفر تصریح کرد: ضرورت این طرح امر مسلمی است و ما به این نتیجه رسیدیم که چنین اقدامی را در کشور باید انجام دهیم؛ اما این که چطور بتوانیم این کار را انجام دهیم و با چه سطحی این کار صورت گیرد، بسته به پذیرش و همراهی دولت با این مسئله دارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک استاد حوزه علمیه: تربیت پا به پای آموزش رشد نیافته است

طرح پایلوت آموزش تا اشتغال در خراسان جنوبی اجرا می‌شود

حضور روستای دوستدار کتاب بزنج اسفراین در نمایشگاه بین المللی توانمندی های روستا و عشایر

استقبال بی نظیر مردم از شب های فرهنگی ایران و ترکمنستان

امام‌جمعه اصفهان: در ایران زنِ جاروکش نداریم

"قطار آن شب" در دومین روز از جشنواره کودک و نوجوان اکران شد

«شرق تا غرب» افتتاح می‌شود

«سِجِل» در نگارخانه فرزاد

موسیقی مقامی خراسان را فرزندان پیشکسوتان این رشته زنده نگه داشته اند

١٣ نمایش از هنرمندان در راه جشنواره تئاتر کوتاه خراسان شمالی

بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی و هنری برای ترویج گفتمان علوی

شب های فرهنگی با حضور هنرمندان ترکمنستان در بجنورد برگزار می شود

تنها «بافت روستایی» ثبت شده در آثار ملی ایران کجاست؟

«زآیلف کوچک» در فرهنگسرای رسانه

150 هنرجوی آواز ایرانی در هنرستانهای خراسان رضوی تحصیل می کنند

معرفی برخی از آثار موجود در موزه‌های آستان قدس با موضوع غدیر خم

نسخ خطی موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی، بیانگر ارادت مردم است

تبیین معنوی، علمی و اخلاقی برخی آیات سوره یوسف

معاونیان: «الغدیر»؛ بهارستانی از معرفت و ولایت علی(ع) است

استاد حوزه علمیه: ایمان راستین مبتنی بر راستگویی و امانت‌داری است

یک پژوهشگر: غدیر جریانی معنوی و اخلاقی است

عمامه گذاری 280 نفر از طلاب مشهدی با حضور نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی انجام شد

ایجاد شبکه اطلاع رسانی یکی از خواسته های دولتمردان از روابط عمومی هاست

خراسان شمالی میزبان نخستین جشنواره موسیقی اقوام

شب های فرهنگی و هنری خراسان شمالی به کار خود پایان داد

مکارم به آملی‌ لاریجانی و یزدی : بحث را خاتمه دهید

تشریح ویژه‌برنامه‎های جشن عید غدیر در حرم رضوی

چراغ پیشرفت اسلام با مسئله غدیر روشن نگه داشته شده است

واقعه غدیر در چهار نقطه از خراسان شمالی بازسازی می شود

«افسانه ماردوش» به روی صحنه می‌رود

علم‌الهدی: نباید باعث ترویج فسق و فجور در جامعه شویم

معاون پژوهشی حوزه علمیه خراسان: تربیت پژوهشگران در عرصه‌های مختلف، از ثمرات برنامه‌های تحولی حوزه علمیه است

رئیس موسسه حکمت و فلسفه ایران: مبانی دنیای مدرن موسیقی‌هایی را طراحی می‌کند که مصداق غنای لهوی است

اظهارات معاون آموزش و پرورش استان بر اساس کدام توافق‌نامه است؟

برگزیدگان بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استان های صدا و سیما مشخص شدند

استاندار: وظیفه تمام مدیران خراسان شمالی کار و تلاش شبانه روزی است

برنامه‌ریزی مراکز صداوسیما برای تولید 2000 مستند

رئیس سازمان صدا و سیما: جنس تهدیدات دشمن علیه ایران از نوع افکار عمومی و رسانه ای است

شبکه ای متشکل از ائمه جمعه و جماعات در خراسان جنوبی تشکیل شود

برگزاری بیش از 80 عنوان برنامه در شب های فرهنگی خراسان شمالی

همراه کردن مردم با دین و ولایت رویکرد اصلی مساجد است

استاد فلسفه دانشگاه مفید قم: نباید ایمان را به عقیده و اخلاق را به شریعت فرو بکاهیم

تجلیل از افتخار آفرینان کنکور سراسری

بازگشت زائران حج تمتع خراسان شمالی از پایان ماه جاری به استان

اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان های طبس و بشرویه بمیزبانی بشرویه برگزارشد

معرفی برترین‎ تولیدات پژوهشی مراکز استانی صداوسیما

استقبال بی نظیر مردم از شب های فرهنگی و هنری خراسان شمالی در دهه امامت و ولایت

روایت های شیرین از آزاده خراسان شمالی

اجتماع غدیریون در خراسان جنوبی برگزار می شود/اجرای 10برنامه محوری

جامعه نیاز به بازی‌سازی قرآنی دارد/ به دنبال تقویت استارت‌آپ‌های قرآنی هستیم