پیام خراسان

آخرين مطالب

جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در مشهد آغاز شد سياسي

جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در مشهد آغاز شد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی روز چهارشنبه طی مراسمی با حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بنیاد پژوهش‌ های اسلامی آستان قدس رضوی آغاز شد.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی در حوزه امامت و ولایت جریان سازی کرده است.
عبدالهادی فقهی زاده افزود: این جشنواره در دوره جدید با نگرش صحیح تر به سوی حوزه های مختلف گشوده شده بویژه اینکه در حوزه امامت و ولایت پژوهی گام نهاده است.
وی اظهار داشت: در صورتی که دایره فعالیت های این جشنواره از حوزه ایران و جهان عرب فراتر رود و در دیگر کشورهای جهان گسترش یابد، تاثیرگذاری مضاعف خواهد داشت.
وی گفت: آستان قدس رضوی به کانون عظیم فرهنگی و کانون نشر ارزش های اسلامی و انجام فعالیت های هنری تبدیل شده و در حوزه قرآن و علوم وابسته به آن، فعالیت های چشمگیر داشته است و جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی نیز می تواند با برگزاری پیش نشست های متعدد در کشورهای مختلف، توجه هنرمندان و دانشمندان گوناگون را به خود جلب کند.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی نیز در این مراسم، احیای امر اهل بیت (ع) را از مهمترین اهداف جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی دانست.
حجت الاسلام سید جلال حسینی افزود: در جشنواره کتاب سال رضوی، مهندسی بنیادین شکل گرفته است اما همچنان محور اصلی برگزاری آن فرهنگ رضوی است، با این حال موضوع خاندان حضرت امام رضا (ع) در این جشنواره نسبت به سال های گذشته توسعه مفهومی خواهد داشت و اجداد مطهر ایشان را نیز شامل خواهد شد.
وی گفتمان تمدن اسلامی معطوف به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را یکی از محوری ترین بخش‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی ذکر کرد.
دبیر جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی توجه به نیازهای بین المللی را نیز یکی دیگر از محورهای جشنواره دانست و اظهار داشت: در حوزه بین الملل در زمینه های نظری و منطقی، مشکلاتی وجود دارد که این موارد پس از تحقیق باید تبدیل به محصول علمی شود.
وی گفت: در هفته های آینده، موضوعات پژوهشی دارای اولویت سازمان کتابخانه های آستان قدس رضوی اعلام می شود که این موارد جزو بخشهای جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی خواهد بود.
حجت الاسلام حسینی با اشاره به هدف آستان قدس رضوی در تبدیل مشهد به مرجعیت علمی جهان اسلام افزود: کتابخانه آستان قدس رضوی با برخورداری از 120 هزار نسخۀ خطی نفیس، 14 میلیون برگ سند ارزشمند و اشیای موزه ای نادر یکی از ظرفیت های قابل توجه برای رسیدن به این هدف است و می تواند عنصر تاثیرگذار در تحقق مرجعیت علمی باشد.
وی دسترسی پژوهشگران و دوستداران دانش به منابع مطالعاتی کتابخانه های آستان قدس رضوی را از دیگر برنامه های سازمان کتابخانه ها ذکر کرد و اظهار داشت: دسترسی مؤسسات پژوهشی را به منابع کتابخانه اعم از چاپی، خطی و اسناد تسهیل کرده ایم، در یک مرحله 20 هزار نسخه خطی ارزشمند را در سایت قرار دادیم و 40 هزار نسخه دیگر آماده برای بارگذاری در سایت این سازمان است.
وی با اشاره به رونمایی از پایگاه تخصصی امام رضا (ع) شناسی در حاشیه مراسم افتتاح جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی گفت: این پایگاه به زودی به یکی از جامع ترین پایگاه های تخصصی امام رضا (ع) با محصولات مختلف تبدیل می شود.
حجت الاسلام حسینی همچنین از ایجاد کتابخانه جامع دیجیتال فهارس نسخ خطی جهان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در زمینه دیپلماسی کتاب هم در حال رایزنی برای دست یافتن به تفاهم نامه های بین المللی با کتابخانه ها وموزه های معتبر دنیا هستیم که تاکنون آلمان، مصر، ترکیه، اتریش و فرانسه از این همکاری‌ها استقبال کرده اند.
دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی نیز در این مراسم از تغییرات دوره دوازدهم این جشنواره و گسترده تر شدن آن نسبت به دوره های قبل خبر داد.
حجت الاسلام علی باقری گفت: این دوره از جشنواره در جهتی سوق یافته که بتواند یک حرکت اجتماعی را با یک حرکت علمی ممزوج کند لذا براساس نیازی که به توسعه در حوزه های مختلف احساس می شد، تغییراتی را در شکل و محتوای این جشنواره اعمال کردیم.
وی افزود: تاکنون سه هزار اثر به 11 دوره از برگزاری این جشنواره در سالهای قبل راه یافته بود که از این آثار 150 کتاب چاپی و دیجیتال، 15 پایان نامه در دوره های مختلف به عنوان منتخب برگزیده شد.
وی اظهار داشت: در این دوره از جشنواره، زمان برگزاری از یک سالانه به دوسالانه تغییر پیدا کرده و امروز مراسم افتتاحیه دوسالانه این جشنواره آغاز شده است.
حجت الاسلام باقری گفت: این جشنواره از نقد کتاب به ارزیابی کتاب تبدیل شده و به حوزه نقد و خوانش و تحلیل محتوایی کتاب نیز ورود پیدا کرده است.
وی عمدۀ تغییرات این جشنواره را نسبت به دوره های قبلی آن، در حوزه محورها و اجرا دانست و افزود: چیزی از محورهای جشنواره های قبل کاسته نشده، بلکه در این دوره محورهای جدید همچون ائمه ابن الرضا (ع) افزوده شده است، علاوه بر آن بخش بین الملل در این دوره به طور ویژه مورد توجه قرار گرفته که جایزه عالم آل محمد (ص) هم در این حوزه تعریف شده است.
وی اظهار داشت: برگزار کننده 11 دوره قبل این جشنواره، بنیاد بین الملی امام رضا (ع) بود اما در حال حاضر، کمیته علمی متشکل از 20 نهاد جزو برگزارکنندگان این جشنواره هستند.
دبیر علمی جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی گفت: در این دوره از جشنواره، آثار برگزیده در حوزه دانشجویی و حوزه استادان مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرند و مراحل داوری تغییر یافته است که در این راستا، تاکنون دو نشست داخلی نقد آثار برگزیده در حوزه علمیه قم و دانشگاه فردوسی مشهد و دو نشست به صورت وبینار (از بستر وب) در لبنان و دارالسلام تانزانیا برگزار شده است.
در این مراسم از پوستر دوازدهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی رونمایی شد.
برگزاری نشست های تخصصی "محورهای تمدنی گام دوم انقلاب و نقش آستان قدس رضوی در پیشبرد آن" و "راهکارهای ارتقای جشنواره کتاب سال رضوی" نیز از دیگر بخش های این مراسم بود.
7489/‏‬ 6053

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خراسان رضوی از مزرعه نمونه آستان قدس رضوی بازدید کرد

سپاه، 22 میلیارد ریال در یک دهستان مانه وسملقان هزینه می کند

بزرگترین گروه جهادی عمرانی و درمانی کشور در مانه و سملقان مستقر شد

338 گروه جهادی در مناطق محروم خراسان شمالی خدمت می‌کنند

پنج پروژه کشاورزی آستان قدس رضوی بهره برداری شد

استاندار خراسان رضوی از باغ های نمونه آستان قدس رضوی بازدید کرد

برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

دولت در ارائه عملکرد خود همواره مظلوم واقع شده است

فرهنگ مشارکت و کمک به نیازمندان باید بیش از پیش نهادینه شود

نشست هم اندیشی منشور حقوق شهرنشینی در مشهد برگزار شد

تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد

بیش از 800 مددجو در زندان‌های خراسان جنوبی شغل مولد دارند

تولید موفق وابسته به ارایه خدمات اجتماعی است

استاندار: مشارکت معینهای اقتصادی در توسعه خراسان رضوی امری دستوری نیست

4 مرکز علمی و کاربردی خراسان شمالی منحل یا واگذار می‌شود

استاندار: مشارکت معین های اقتصادی در توسعه خراسان رضوی اجباری نیست

پارکینگ آزادی مهرماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

نخستین جلسه هم‌اندیشی با اصحاب رسانه و نشست خبری استاندار خراسان رضوی برگزار می‌شود

برای پیشبرد الگوی مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی عجله‌ای نداریم/قرار نیست کیفیت را فدای سرعت کنیم

مطهری : با دائم دروغ گفتن اقتدار نظام بالا نمی‌ رود

200 مرکز نیکوکاری با محوریت مساجد در خراسان رضوی فعالیت می کنند

7200 چاه غیر مجاز در خراسان رضوی شناسایی شده اند

500 هزار زندانی از خدمات آموزشی بهره‌مند شدند

راه آهن بیرجند یک گام تا کلنگ زنی

تدبیر و امید تازه برای راه‌آهن خراسان جنوبی

خراسان شمالی رتبه نخست را در سرانه فضای کتابخانه ای دارد

بسته توسعه سرمایه گذاری ایوب اعلام می شود

تشییع پیکر مطهر جانباز شیمیایی دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

افزایش 47 درصدی خرید تضمینی گندم در استان خراسان رضوی

افتتاح و بهره‌برداری از 86 پروژه در نیشابور

اولین پرواز حجاج خراسان رضوی فردا وارد فرودگاه هاشمی‌نژاد می‌شود

نرخ جرم با افزایش میزان اشتغال به حداقل می‌رسد

ایجاد اشتغال مولد برای 800 زندانی در خراسان‌جنوبی

166 دوره حرفه‌آموزی برای زندانیان خراسان جنوبی برگزار شد

جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی ، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان زیرکوه برگزار گردید

جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان زیرکوه برگزار شد

دیدار حجت الاسلام والمسلمین زمانی با معاون سیاسی اجتماعی فرماندار

همزمان با دهه امامت و ولایت

دکتر امیر محبیان: باز کردن گره از مشکلات مردم بر پیروزی اصولگرایان در انتخابات اولویت دارد

قناعت به خیرالموجودین نتیجه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان نداشت

ظریف : جمعه در پاریس با مکرون دیدار می‌ کنم

بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

نمایشگاه سراسری صنایع دستی در بجنورد آغاز به کار کرد

مصرف کنندگان خانگی سهم گاز صنایع خراسان شمالی را می سوزانند

شرکت گاز خراسان شمالی یکهزار و 250 میلیارد ریال از صنایع طلب دارد

سوخت 78 واحد صنعتی خراسان شمالی به گاز شهری تبدیل شد

دستور تسریع در طرح اتصال بیرجند به خط ریلی سراسری صادر شد

بیرجند تا چهار سال آینده به راه‌آهن سراسری متصل می‌شود

غدیر با طعم رزق علوی

هنرمندانه‌ترین اطلاع‌رسانی در غدیر خم انجام شد