پیام خراسان

آخرين مطالب

برگزیدگان جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی تجلیل شدند سياسي

برگزیدگان جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی تجلیل شدند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- 16 برگزیده نهمین جشنواره بین المللی انتخاب کتاب سال رضوی روز چهارشنبه طی مراسمی در مشهد مورد تقدیر قرار گرفتند.

تولیت آستان قدس رضوی در این مراسم گفت: خادمان علمی رضوی باید برای مصونسازی جامعه از نفوذ فرهنگ بیگانه با بهره گیری از دانش گسترده عالم آل محمد(ص) تلاش بیشتری کنند.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی افزود: دین از حوزه های اساسی دشمن برای نفوذ در فکر، ایمان و اخلاق اجتماعی جامعه است.
وی ادامه داد: دشمنان این تاثیرپذیری جامعه از نفوذ فرهنگ غربی را فریاد می زنند و هم این تاثیرگذاری در فضای دیجیتال و فناوری ارتباطات و اطلاعات دیده می شود.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: در این حوزه رسالت صاحبان قلم و اندیشه ایجاب می کند جامعه به ویژه نسل جوان را نسبت به نفوذ فرهنگ بیگانه مصونیت بخشند.
وی نخستین گام برای پاسخگویی به مسائل را نیازشناسی ذکر و بیان کرد: خادمان علمی باید مطابق با این نیاز قلم بزنند و مسائل را برای نسل امروز و جامعه اسلامی روشن کنند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی همچنین با تجلیل از خدمات تولیت فقید آستان قدس رضوی در پایه گذاری جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی گفت: بنیان این نوع کارهای ارزشمند را باید به عنوان خیراتی دانست که مرحوم آیت الله واعظ طبسی در آن شریک و سهیم هستند.
وی افزود: با وجود پیشرفت فناوری اطلاعات و ارتباطات همچنان کتاب جایگاه و منزلت اجتماعی اش را در جامعه و در بین و فرهیختگان و دانش پژوهان حفظ کرده و از منزلت آن کاسته نشده است.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: در حوزه بررسی معارف مبانی انقلاب اسلامی کتاب کمکاری وجود دارد زیرا انقلاب یک تحول عظیم فرهنگی و فکری است که اساس نظام را تشکیل می دهد و بر تحول فکری و فرهنگی استوار است لذا باید آثار علمی در این بخش به اشباع رسیده باشد.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی نیز در این مراسم گفت: 320 اثر از داخل و خارج کشور به این جشنواره رسید که در پنج گروه داوری شده اند.
محمدهادی زاهدی افزود: در بخش بین الملل جشنواره 42 اثر خارجی به زبانهای عربی، انگلیسی، اسپانیایی، کردی، ترکی از نروژ، دانمارک، هند، لبنان، کره جنوبی، الجزایر، و جمهوری آذربایجان ارائه شد.
وی ادامه داد: آثار رسیده به دبیرخانه در بخش کتاب شامل محورهای علوم و معارف رضوی، تاریخ و سیره رضوی، داستان، کودک و نوجوان، ترجمه و زبانهای خارجی و آثار رسیده دیگر مربوط به سه بخش کتاب دیجیتال، پایان نامه و آثار شایسته چاپ بودند.
رئیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: با رای هیات داوران 16 اثر در بخش کتاب رضوی، 14 اثر در بخش پایان نامه رضوی و 43 اثر شایسته تقدیر، انتخاب شدند.
در این مراسم ضمن تقدیر از برگزیدگان، کتاب دانشنامه امام رضا(ع) که از سوی جمعی از مؤلفان و با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین یعقوبعلی برجی به رشته تحریر در آمده در بخش کتاب برتر برگزیده شد.
طی این مراسم در هر گروه از گروههای پنجگانه جشنواره انتخاب کتاب سال رضوی سه صاحب اثر تجلیل شدند.
در بخش کتاب برتر و در محور علوم و معارف رضوی با رویکرد علمی پژوهشی مجموعه هشت جلدی "سبک زندگی رضوی" اثر حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی رتبه نخست، مجموعه مقالات همایش بین‌المللی علمی پژوهشی امام رضا(ع) در آئینه ادبیات تطبیقی فارسی و عربی با نام "عهدجانان" اثر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه به کوشش دکتر خلیل بیگ‌ زاده و دکتر ابراهیم رحیمی زنگنه رتبه دوم و "سوغات فرهنگی زائر رضوی" تألیف مهدی یک پسر رتبه سوم را کسب کردند.
در بخش کتاب برتر و محور علوم و معارف رضوی با رویکرد علمی ترویجی نیز "با زائران کوی رضا(ع) پاسخی به چند پرسش پیرامون امام هشتم(ع)، زیارت و حرم" اثر دکتر امیر سلمانی رحیمی، دکتر مرتضی انفرادی و حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی چنارانی رتبه دوم را به دست آورد.
در بخش کتاب برتر در محور تاریخ و سیره رضوی با رویکرد علمی پژوهشی هم "دانشنامه امام رضا(ع) جلد اول" اثر جمعی از مؤلفان به مدیریت علمی حجت ‌الاسلام والمسلمین دکتر یعقوبعلی برجی و "آرمان شهر رضوی2 (سیره اخلاقی و عملی امام علی بن موسی الرضا(ع)" تألیف دکتر علیرضا حاجی علی ‌بیگی به ترتیب رتبه‌ های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
از "مهر ولایت در آسمان ایران (نگاهی به زندگانی و ابعاد شخصیت امام رضا)" اثر آیت‌الله علی کریمی جهرمی نیز در بخش کتاب برتر با محوریت تاریخ و سیره رضوی با رویکرد علمی ترویجی رتبه دوم را کسب کرد.
در بخش کتاب برتر با محور حرم و اماکن متبرکه با رویکرد علمی پژوهشی نیز کتاب "تاریخ دارالشفای آستان قدس رضوی: از دوره صفوی تا پایان دوره قاجار به روایت اسناد" اثر سالم حسین ‌زاده سورشجانی و "آثار سنگی موزه آستان قدس رضوی" تألیف دکتر میثم جلالی به ترتیب رتبه ‌های دوم و سوم را کسب کردند.
همچنین "اطلس حرم مطهر رضوی" تألیف اداره تولیدات فرهنگی آستان قدس رضوی و حجت‌ الاسلام والمسلمین پایاب توانست رتبه دوم بخش کتاب برتر در محور حرم و اماکن متبرکه با رویکرد علمی ترویجی، نهمین جشنواره بین‌المللی انتخاب کتاب سال رضوی را به خود اختصاص دهد.
در بخش کتاب برتر با محور خاندان با رویکرد علمی پژوهشی هم کتاب "دوره هشت جلدی موسوعه الامام الکاظم(ع)" اثر آیت‌الله دکتر سیدمحمد حسینی قزوینی و "دوره سه جلدی مجموعه مقالات همایش سیره و زمانه امام جواد(ع)" تألیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضا مطهری به ترتیب رتبه‌ های اول و دوم را به دست آوردند.
در محور داستان بخش کتاب برتر هم کتاب "جایی نزدیک بهشت" اثر حمزه ولی‌پور و همچنین کتاب "آیه 88" اثر محمدجواد غفورزاده(شفق) در محور شعر(بخش سرایش) رتبه دوم را کسب کردند و کتاب "آئینه‌کاری و زلف ضریح" تألیف عارفه دهقانی در محور شعر(بخش سرایش)، "با امام مهربانیها(مجموعه آثار دومین جشنواره شعر رضوی دانشگاهیان ایران)" به کوشش سعید خومحمدی و "روضه رضوان: جلوه‌هایی از ارادت شاعران اهل سنت به حضرت علی بن موسی الرضا(ع)" اثر سیدهادی میرآقایی، در محور شعر(بخش گردآوری) شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش کتاب برتر با محوریت کودک و نوجوان نیز کتاب "از پشت پنجره(مجموعه نمایشنامه‌های کودک و نوجوان رضوی)" اثر منوچهر اکبرلو رتبه دوم و کتاب "ملخهای گرسنه: از مجموعه 10 جلدی قصه‌هایی از امام کاظم(ع)" تألیف محمود پوروهاب رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.
در بخش کتاب دیجیتال برتر نیز کتاب "از نفس خود تا نفس خدا" اثر مؤسسه خدمات مشاوره‌ای جوانان و پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی شایسته تقدیر شناخته شد و نرم‌ افزار اندروید "خورشید شرق" اثر مؤسسه احرار اندیشه لوح سپاس را به دست آوردند.
پایان ‌نامه "بررسی تأثیر عوامل اجتماعی بر نگرش زائران حرم مطهر امام رضا(ع) نسبت به موزه‌های آستان قدس رضوی" تألیف محمدحسن محمدیان هم رتبه سوم این را کسب کرد.
در بخش آثار شایسته چاپ هم کتاب "فرهنگ زندگینامه مدرسان آستان قدس رضوی" اثر علی درویشانی رتبه سوم را از آن خود کرد.
همچنین انتشارات تارا به مدیریت عباسعلی رمضانی، مؤسسه انتشاراتی قدیانی به مدیریت نادر قدیانی و "مؤسسه آفرینشهای هنری آستان قدس رضوی" به مدیریت علی ثابت‌نیا در بخش ناشر برتر، شایسته تقدیر اعلام شدند.
در بخش کتاب برتر با محوریت زبانهای خارجی و ترجمه نیز هیات داوران جشنواره کتاب سال رضوی هیچ اثری را حائز رتبه ندانست.
7489/1858

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خراسان رضوی از مزرعه نمونه آستان قدس رضوی بازدید کرد

سپاه، 22 میلیارد ریال در یک دهستان مانه وسملقان هزینه می کند

بزرگترین گروه جهادی عمرانی و درمانی کشور در مانه و سملقان مستقر شد

338 گروه جهادی در مناطق محروم خراسان شمالی خدمت می‌کنند

پنج پروژه کشاورزی آستان قدس رضوی بهره برداری شد

استاندار خراسان رضوی از باغ های نمونه آستان قدس رضوی بازدید کرد

برخی انقلابی ها ضرباتی به اسلام زدند

دولت در ارائه عملکرد خود همواره مظلوم واقع شده است

فرهنگ مشارکت و کمک به نیازمندان باید بیش از پیش نهادینه شود

نشست هم اندیشی منشور حقوق شهرنشینی در مشهد برگزار شد

تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد

بیش از 800 مددجو در زندان‌های خراسان جنوبی شغل مولد دارند

تولید موفق وابسته به ارایه خدمات اجتماعی است

استاندار: مشارکت معینهای اقتصادی در توسعه خراسان رضوی امری دستوری نیست

4 مرکز علمی و کاربردی خراسان شمالی منحل یا واگذار می‌شود

استاندار: مشارکت معین های اقتصادی در توسعه خراسان رضوی اجباری نیست

پارکینگ آزادی مهرماه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

نخستین جلسه هم‌اندیشی با اصحاب رسانه و نشست خبری استاندار خراسان رضوی برگزار می‌شود

برای پیشبرد الگوی مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی عجله‌ای نداریم/قرار نیست کیفیت را فدای سرعت کنیم

مطهری : با دائم دروغ گفتن اقتدار نظام بالا نمی‌ رود

200 مرکز نیکوکاری با محوریت مساجد در خراسان رضوی فعالیت می کنند

7200 چاه غیر مجاز در خراسان رضوی شناسایی شده اند

500 هزار زندانی از خدمات آموزشی بهره‌مند شدند

راه آهن بیرجند یک گام تا کلنگ زنی

تدبیر و امید تازه برای راه‌آهن خراسان جنوبی

خراسان شمالی رتبه نخست را در سرانه فضای کتابخانه ای دارد

بسته توسعه سرمایه گذاری ایوب اعلام می شود

تشییع پیکر مطهر جانباز شیمیایی دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

افزایش 47 درصدی خرید تضمینی گندم در استان خراسان رضوی

افتتاح و بهره‌برداری از 86 پروژه در نیشابور

اولین پرواز حجاج خراسان رضوی فردا وارد فرودگاه هاشمی‌نژاد می‌شود

نرخ جرم با افزایش میزان اشتغال به حداقل می‌رسد

ایجاد اشتغال مولد برای 800 زندانی در خراسان‌جنوبی

166 دوره حرفه‌آموزی برای زندانیان خراسان جنوبی برگزار شد

جلسه کمیسیون برنامه ریزی ، هماهنگی ، نظارت و مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان زیرکوه برگزار گردید

جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان زیرکوه برگزار شد

دیدار حجت الاسلام والمسلمین زمانی با معاون سیاسی اجتماعی فرماندار

همزمان با دهه امامت و ولایت

دکتر امیر محبیان: باز کردن گره از مشکلات مردم بر پیروزی اصولگرایان در انتخابات اولویت دارد

قناعت به خیرالموجودین نتیجه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان نداشت

ظریف : جمعه در پاریس با مکرون دیدار می‌ کنم

بزرگ‌ترین ستم در زمین قطع ارتباط انسان با رسول خداست

نمایشگاه سراسری صنایع دستی در بجنورد آغاز به کار کرد

مصرف کنندگان خانگی سهم گاز صنایع خراسان شمالی را می سوزانند

شرکت گاز خراسان شمالی یکهزار و 250 میلیارد ریال از صنایع طلب دارد

سوخت 78 واحد صنعتی خراسان شمالی به گاز شهری تبدیل شد

دستور تسریع در طرح اتصال بیرجند به خط ریلی سراسری صادر شد

بیرجند تا چهار سال آینده به راه‌آهن سراسری متصل می‌شود

غدیر با طعم رزق علوی

هنرمندانه‌ترین اطلاع‌رسانی در غدیر خم انجام شد