پیام خراسان

آخرين مطالب

یک حقوق‌دان: نمی‌شود به قیمت نان، کودک 13 ساله را دادوستد کرد اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک حقوق‌دان گفت: برای شخصی‌ترین مسئله یک انسان که نیاز به اراده دارد و عقد در معنای حقوقی پیوند دو اراده است، در این‌جا یکی از طرفین عقد پدر است و دختر نقشی ندارد. به قیمت نان که نمی‌شود کودک 13 ساله را دادوستد کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرضیه محبی، در سلسله نشست‌های تخصصی زنان عصر ما (گفت‌وگوی نخست؛ کودک‌همسری) که در دفتر مشهد کمیته زنان حزب اراده ملت ایران برگزار شد، عنوان کرد: دختر نوجوانی که در سن 13 سالگی ازدواج کرده‌است، از داشتن شغل و مشارکت اجتماعی محروم شده‌است و باید با زباله جمع‌کردن هزینه زندگی دو نفر را بدهد. مسئله کودک‌همسری تحت عنوان مسئله اجتماعی است، اما در جامعه ما رویش پرده می‌اندازیم ‌و می‌پوشانیم.
وی افزود: این مسئله به این افراد خسارت و ضرر می‌رساند. کودکی که در این سن ازدواج می‌کند محرومیت جدی و جبران‌ناپذیری برایش ایجاد می‌شود و اینکه چطور این زخم را درمان کند، مشخص نیست. در حال حاضر در اجازه‌، برای ازدواج قبل از سیزده سال، پدر طرف قرارداد است؛ ولایت با پدر است. پدر باید حتماً ازدواج دختر را در هر سنی اجازه دهد و ولی دم محسوب می‌شود.
محبی تاکید کرد: برای شخصی‌ترین مسئله یک انسان که نیاز به اراده دارد و عقد در معنای حقوقی پیوند دو اراده است، در این‌جا یکی از طرفین عقد پدر است و دختر نقشی ندارد. به قیمت نان که نمی‌شود کودک 13 ساله را دادوستد کرد.
این حقوق‌دان به اشاره به اینکه « اگر به ریشه این مسئله برگردید، دختران ما هیچ تامین و پشتوانه اجتماعی ندارند»، عنوان کرد: هیچکس نگران این نیست که اگر از دست پدر و شوهر رها شود، چه بر سرش خواهد آمد و اینجا هیچ‌کس مدعی نیست. باید سازوکاری تعریف شود که به‌گونه‌ای، این کودکان، بهره‌مندی از منابع اجتماعی داشته باشند که پدر مجبور به این معامله نشود.
محبی با بیان اینکه «خیلی از افراد به دلیل مذهب دخترانشان را زودتر از سن 13سالگی به عقد مردانی در می‌آورند»، ادامه داد: مسئله ازدواج را نمی‌توانیم جدای از مسئله جنسیت بدانیم. اگر کل مسئله جنسیت وجود نداشت، محرومیت از منابع نبود، مشارکت اجتماعی اتفاق می‌افتاد و به زن با نگاه جنس دوم نگاه نمی‌شد.
وی افزود: چون نظام جنسیت هیچ‌جا درست نشده و هنوز خود زنان هم خودشان را باور ندارند و احساس خودکم‌بینی دارند، این مسئله حل نخواهد شد و کودک‌همسری، خشونت علیه زنان و غیره از بین نخواهد رفت.
این وکیل پایه یک دادگستری تصریح کرد: آمار کودک‌همسری در خراسان شمالی بسیار بالاست. در این آمار دو نوع ازدواج داریم. ازدواج ثبت‌شده که دختر 13 سال است و یکی ازدواج شرعی است که صیغه شرعی است و صرف اینکه عقد انجام شود، زن و شوهر خواهند شد و آثار حقوقی خواهد داشت. قانون به تمام ازدواج‌هایی که با خواندن صیغه محرم می‌شوند اثر حقوقی می‌دهد و تمام موارد پس از آن حقوقی پیش می‌رود که در این‌جا به مسئله‌ای فرهنگی برخورد می‌کنیم.
وی افزود: ازدواج‌های زیر 13 سال در این مسیر حرکت می‌کند و بیشتر می‌شود، هرچه جامعه به سمت قانونی‌شدن پیش می‌رود بیشتر می‌شود و آمار این ازدواج‌ها کم نشده‌است. دختری که در حاشیه است، ستم حاشیه‌نشینی، قومی، مذهبی و جنسی را تحمل می‌کند به واسطه زن‌بودنش محرومیت او بیشتر می‌شود و این کانون باعث بوجود آمدن چندهمسری خواهد شد.
محبی اظهار کرد: بایستی فرهنگ و نظام جنسیت اصلاح شود و یک تامین اجتماعی مناسب و حمایت از این کودکان انجام شود. این کشور آن‌قدر قدرت دارد که کودکانش از گشنگی له‌له نزند و باید امنیت داشته باشند. در حاشیه شهر بچه که صبح به مدرسه می‌رود ممکن است برنگردد و ازدواج را به عنوان مأمن و پناهگاه می‌دانند.
این حقوق‌دان با بیان اینکه «یکی از مسائل اجتماعی تامین امنیت زنان است»، مطرح کرد: در حاشیه باید مدارس شبانه‌روزی داشته‌باشند و اصلاح فرهنگ نظام آموزش‌وپروش این اتفاق را پیگیری کند و رسانه‌ها تبلیغ کنند. من نمی‌دانم ازدواج یک بچه چه سودی دارد که رسانه آن را تبلیغ می‌کند. یک مسئله همه‌جانبه، اجتماعی و حل آن سالم‌سازی اجتماعی است که در زمینه خودش باید حل شود که حاشیه‌نشینی، فقر، فرهنگ و غیره از این مسائل هستند.
وی ادامه داد: سن ازدواج حتی در تمام کشورهای پیشرفته هم 18 سال نیست و آن‌جا هم این اتفاقات می‌افتد. مسئله‌ای که حل نشده مسئله جنسیت است. هیچ‌کاری در تامین اجتماعی اتفاق نیفتاده و فقط فرزندآوری است. اینکه چه کسی باید این بچه را بزرگ کند، مشخص نیست و به هیچ‌کدام از خانم‌هایی که در سنین کم ازدواج می‌کنند خدماتی ارائه نمی‌کنند.
محبی بیان کرد: خود فرزند پسری هم که به دنیا می‌آید تحت نظام سلطه است و باز هم زن است که زیر سلطه قرار می‌گیرد. زایمان‌های زودرس انواع آسیب‌های جسمی به بدن این دختران وارد می‌کند. بدن زنان و مردان در سن بلوغ نیاز به شکل‌گرفتن و رشد دارد و در این دوران دختر را عروس می‌کنیم و زایمان می‌کند. 
این حقوق‌دان خاطرنشان کرد: در بحث حضانت یا فساد اخلاقی و تکدی‌گری و غیره مادر ‌و یا شخص دیگر می‌تواند به دادگاه اعلام کند و این حضانت را از پدر بگیرد. در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان گرفتن کودک از پدر و مادر است وجود دارد و نقش سمن‌ها هم پیش‌بینی شده، اما اگر بچه از پدرومادر گرفته شود در بهزیستی شرایطش بهتر است؟ این بچه‌ها در مملکت ما صاحب ندارند و کسی مدعی نیست.
وی ادامه داد: نقش مشارکت اجتماعی بسیار مهم است و ما به اندازه دولت در مقابل این قضیه مسئول هستیم. ما سال‌هاست درگیر قانونی هستیم که تابعیت از کودک به مادر منتقل شود و با مطرح‌شدن آن تنها قیمت کودک افزایش پیدا کرد و وسیله‌ای برای دست‌پیداکردن به بسیاری از امکانات شده که به شدت این مسئله بار منفی دارد.
محبی عنوان کرد: هر حرکتی که ما می‌کنیم سیاسی است و در درون سیاست حرکت می‌کنیم. احزاب ساکت هستند و هیچ‌کدام از احزاب وارد این مسئله نشده‌اند. نظام و تفکرات ما ایدئولوژیک است و تمام مسائل درون آن، ایدئولوژیک شکل می‌گیرد.
وی افزود: من با نظام خیریه مخالف هستم. اما نظام مشارکت آگاهانه اجتماعی که این افراد را توان‌مند کنیم و آموزش دهیم را پیشنهاد می‌دهم. اگر بچه‌ای، از همین کودکان حاشیه را تحت نظر بگیریم، این کودکان اصلا دایره لغات ندارند و بلد نیستند حتی صحبت کنند، ما می‌توانیم حداقل حرف با آن‌ها بزنیم و توانمندکردن همین است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طب سنتی به گیاهی تغییر پیدا کرده است

مردم مشهد از ابتدای امسال تاکنون هوای ناسالم تنفس نکرده اند

کشیدن دندان از نتایج بالا رفتن تعرفه های دندانپزشکی در خراسان شمالی

فعالیت 753 پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در خراسان شمالی

311 نفر در حوادث جاده ای خراسان رضوی کشته یا زخمی شدند

آتش‌سوزی در بازار رضا(ع)

پاسگاه های نیروی انتظامی خراسان شمالی تجهیز می شوند

فعالان فرهنگی نسبت به مواجهه با دشمن بی تفاوت نباشند

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به 32 روستا و واحد صنعتی در درمیان

رابطه عاشقانه؛ از آزادی تا گفت‌وگو

64 واحد مسکونی در درمیان به بهره برداری رسید

واگذاری دبیرخانه کمیته تخصصی آموزش خراسان جنوبی به جهاددانشگاهی

کشف مواد مخدر صنعتی با دستگیری دو نفر خرده فروش در بجنورد

راهکاری جدید برای کاهش دمای شهرها

زیرساخت‌‎های حفظ سلامت برای جامعه پزشکان میسر نیست/ پزشکان جزء خوش‌حساب‌ترین قشر جامعه هستند

کشف بیش از 100 کیلو گرم تریاک توسط پلیس خراسان شمالی

شهر بدون زباله گرد

آیا تغییرات آب وهوایی در اقتصاد کشورها تاثیر یکسان دارد؟

اسامی حادثه دیدگان تصادف اتوبوس محور طبس- یزد اعلام شد

امدادرسانی به 965 حادثه دیده در طرح تابستانه هلال احمر خراسان جنوبی

هزینه کرد 27 میلیارد تومانی برای افتتاح 107 پروژه در بشرویه

ایجاد 305 فرصت شغلی با افتتاح و کلنگ زنی 17 طرح در سربیشه

افتتاح پروژه‌های بهزیستی با اعتبار بیش از 8 میلیارد ریال

به جوانان خلاق بها داده نمی‌شود

آب به روستاهای مرزی می‌رسد

برخورد اتوبوس با کامیون یک کشته و 6 مجروح بر جای گذاشت

دانش آموزان مدارس غیردولتی خراسان شمالی در انتظار تعیین تکلیف شهریه

9 زندانی جرائم غیرعمد خراسان‌جنوبی آزاد می‌شوند

بهره مندی 2360 نفر از خدمات نخستین کاروان نذر آب در سربیشه

روکش آسفالت گرم محور بیرجند - اسدیه افتتاح شد

امیدهای زنان معتاد متجاهر برای وصل شدن به زندگی

پزشکان بیمارستان رضوی نصف بیمارستان‌های خصوصی حق‌العمل دریافت می‌کنند

سمن‌ها منتظر نباشند دولت آن‌ها را صدا بزند

مراجعه بیش از 10 هزار بیمار خارجی به بیمارستان رضوی

افتتاح و کلنگ زنی 168 پروژه در نهبندان طی هفته دولت

افتتاح و کلنگ زنی 1019 پروژه‌ عمرانی در خراسان جنوبی

شرایط برای فروش بی واسطه محصولات عشایر تسهیل شود

امضای تفاهم‌نامه مشترک بین استانداری‌های خراسان جنوبی و یزد

تحقق عدالت موجب افزایش سلامت اجتماعی می‌شود

گشایش بازارچه خیریه با هدف کمک به محیط‌بان مبتلا به سرطان در کاشمر

لزوم دادن تسهیلات به محرومین برای استفاده از خدمات پزشکی آستان قدس

رنج دل‌های خسته و مرهمی از جنس ایمان

با تلاش پلیس، 2 نفر در کویر خوسف از مرگ حتمی نجات یافتند

اجرای 85 پروژه در مناطق کم‌برخوردار/ در شهر اسلامی بالای شهر و پایین شهر نداریم

اقدام جالب یک دانشگاه در لندن برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

فعالیت 942 سمن در خراسان رضوی

باید فرهنگ مطالبه‌گری را در استان نهادینه کنیم

«نجات» حاشیه مشهد از مهرماه آغاز می‌شود

افتتاح و کلنگ زنی 95 پروژه در بیرجند همزمان با هفته دولت

ایجاد مدرسه ویژه دانش‌آموزان دارای اختلال اوتیسم در خراسان شمالی