پیام خراسان

آخرين مطالب

یک جامعه‌شناس:

زن عامل گناه نیست/ صرف ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک جامعه‌شناس گفت: باید درنظر داشته باشیم زن عامل گناه نیست و ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منصوره موسوی، در سلسله نشست‌های تخصصی زنان عصر ما (گفت‌وگوی نخست کودک همسری)، که در دفتر مشهد کمیته زنان حزب اراده ملت ایران برگزار شد، عنوان کرد: ازدواج کودکان اصطلاحی نادرست و غلط است، زمانی حرف از ازدواج می‌زنیم که هر دو طرف قرارداد قادر هستند که تصمیم بگیرند و این قرارداد را امضا کنند.
وی افزود: کودک در موقعیتی قرار می‌گیرد که ازدواج برایش تحمیل می‌شود و گاهی قرارداد را برایش امضا می‌کنند. زیر سیزده سال امضا هم از او دریغ می‌شود و این ازدواج شکل همسری را ندارد و با آگاهی و منطق قرارداد امضاء نمی‌شود و بیشتر شبیه یک معامله است.
موسوی خاطرنشان کرد: طبق آمارها کودکان معامله می‌شوند بین مردی که شوهر این دختر بچه است و مردی که پدر یا پدربزرگ اوست و شرایط همسری را به معنای واقعی ندارد. کسی که مهریه‌اش را نمی‌تواند تا 18 سالگی دریافت کند این قرارداد بین دو آدم بالغ نیست.
این جامعه‌شناس با بیان اینکه «85 درصد ازدواج‌های کودکان بین دخترانی اتفاق می‌افتد که با مردان خیلی بزرگ‌تر از خودشان ازدواج می‌کنند»، گفت: تنها 15 درصد این ازدواج‌ها با هم‌نسل خودشان است و در ازدواج‌های چندم مردان قرار می‌گیرند. مرد مسنی که با دختر کم‌سنی ازدواج می‌کند، نگاه ابزاری به او دارد.
وی اظهار کرد: غیر از بحث کودک‌همسری، کودک‌بیوگی را داریم که در سنین کم مطلقه می‌شوند یا همسرشان فوت کرده و در زیر سلطه زن اول خانواده یا فرزندان بزرگ خانواده رفته‌اند و اختیار لازم را ندارد که از زیر آن سلطه بیرون بیاید و معمولاً بچه‌ هم دارند. کودک‌بیوگی به نوعی کودک سرپرست هم می‌شود که سرپرستی کودکان خودش را هم دارد و زیر 18 سالگی نمی‌تواند مهریه‌اش را بگیرد و از ارث هم چیزی به او نمی‌رسد.
موسوی در بحث کودک‌مادری عنوان کرد: دختری که در 13یا 14 سالگی ازدواج می‌کند حق بارداری آگاهانه را ندارد و ناخواسته و بالاجبار وارد رابطه جنسی می‌شود و حق تصمیم‌گیری برای باردارشدن را ندارد و حق بر بدن برای او تعریف نشده‌است.
این استاد دانشگاه اظهار کرد: رسانه مرتباً بازتولید و تبلیغات می‌کند که امر اخلاقی با ازدواج و خانواده گره خورده و تمام این‌ها عواملی هستند که ازدواج را راهی برای جلوگیری از انحراف و بی‌بندوباری می‌دانند و زن را عامل گناه می‌دانند و به‌جای به چالش‌کشیدن، در حال تبلیغ هستیم. زن عامل گناه نیست و ازدواج نمی‌تواند از بی‌بندوباری جنسی جلوگیری کند. این‌ها عواملی‌اند که ریشه در فقر اقتصادی ندارند، بلکه بیشتر فقر آموزشی است.
وی فزود: عواملی هستند که می‌خواهند این فرهنگ ایجاد نشود، در غیر این‌صورت زمینه‌ها فراهم است و رسانه‌ای است که نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد. نگاه اینترسکشنالیتی که تقاطعی از ستم‌ها ایجاد می‌کند، فرهنگ پسرخواهی است و دختر به عنوان بار اضافی به آن نگاه می‌شود که هرچه زودتر باید از سر باز شود، نه‌تنها در اغلب خانوادا‌ها از سر باز نمی‌شود که به عبارتی فروخته می‌شود و دامادهای 50 ساله‌ای به خانه می‌آیند‎‌ که خرج مواد و زندگی پدر و دختر را بدهد.
موسوی گفت: با توجه به پژوهش‌هایی که در یکی از شهرهای جنوبی ایران داشته‌ام، دامادها زمانی که به خواستگاری زیر 13 سال می‌روند پیشاپیش مبلغی را برای جریمه دادگاه می‌گذارند که حدود 20 تا 30 میلیون نقداً پرداخت می‌کنند که شکایتی وجود نداشته باشد. این ازدواج‌ها اسماً ازدواج است و به نوعی معامله هستند.
این جامعه‌شناس با اشاره به ریشه‌کن کردن فقر اظهار کرد: جامعه‌ای دایم که امیدواریم رو به توسعه برود و توسعه اقتصادی شاید باعث سروسامان دادن فقر شود و راه توسعه از راه توان‌مندسازی و بهسازی زنان پیش می‌رود و اگر این اتفاق نیفتد روی توسعه را نخواهیم دید. از طرفی رسانه‌ها آموزش‌هایی هستند که این باورهای سنتی و غلط را از بین ببرند.
وی ادامه داد: ما مرتب چانه‌زنی می‌کنیم که 13 را به 15 سال تبدیل کنیم. در حالیکه 15 سال هم طبق کنوانسیون کودک، کودک محسوب می‌شود. قانون قطعاً یکی از راه‌ها است، اما در دهه 50، درصد زیادی از مردم ایران روستانشین بودند اما الان جمعیت بیشتر شهرنشنی است و قشر با سواد جامعه آمار بالایی دارد و دیگر قانون تغییر کند باید آزادی برای آموز‌ش‌های لازم اتفاق افتد و این برابری جنستی از رسانه‌ها تبلیغ شود تا شاهد چیزی به نام فروش دختران، ازدواج آن‌ها، ختنه و آزارهای جنسی نباشیم که راه بسیار طولانی‌ای در پیش داریم.
این جامعه‌شناس با بیان اینکه «از مردها نمی‌شود توقع داشت که برای زنان کاری انجام دهند»، ادامه داد: اینکه منتظر باشیم مردان قانونگذار قانونی تصویب کنند، توقعی دور از ذهن است و باید خود زنان تلاش کنند و تک‌تک افراد باید به عنوان رسانه باشند. انواع شبکه‌های مجازی را‌ه‌هایی هستند که در مورد این مسئله بنویسند. تک‌تک زنان باید بلندگوی دیگر زنان باشند. زنان تحصیل‌کرده و دست به قلم باید به شکل خاصی این مطالبه را مطرح کنند. تک‌تک ما مسئول هستیم.
موسوی تصریح کرد: دخترانی که دور از مرکز زندگی می‌کنند را باید توانمند کنیم، اگر این نصف جمعیت حتی 10 درصد بلند شوند و کاری کنند بسیار مفید خواهند بود و می‌توانند وضعیت زنان را تغییر دهد.
این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: کوکانی که 18 سال شده‌اند و از بهزیستی بیرون می‌آیند کاملاً هویتی ندارند و خانواده‌شان مشخص نیست و دچار انواع آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.
موسوی مطرح کرد: تمام کشورهایی که جنبش زنان در آن پیروز شدند منتظر نمانده‌اند که دولت به آن‌ها حق رای دهد، بلکه خودشان آن حق را گرفته‌اند. ما کشورهای جهان‌سوم، دولت پدر شدیم و همه کارهایمان را انگاری باید دولت انجام دهد و آماده برای ما بفرستد. خیلی از چیزهایی که به دست آورده‌ایم به ما اعطا شده و باید صبور باشیم، مبارزه کنیم و این حق را بخواهیم که به ما برسد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

طب سنتی به گیاهی تغییر پیدا کرده است

مردم مشهد از ابتدای امسال تاکنون هوای ناسالم تنفس نکرده اند

کشیدن دندان از نتایج بالا رفتن تعرفه های دندانپزشکی در خراسان شمالی

فعالیت 753 پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک در خراسان شمالی

311 نفر در حوادث جاده ای خراسان رضوی کشته یا زخمی شدند

آتش‌سوزی در بازار رضا(ع)

پاسگاه های نیروی انتظامی خراسان شمالی تجهیز می شوند

فعالان فرهنگی نسبت به مواجهه با دشمن بی تفاوت نباشند

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی گازرسانی به 32 روستا و واحد صنعتی در درمیان

رابطه عاشقانه؛ از آزادی تا گفت‌وگو

64 واحد مسکونی در درمیان به بهره برداری رسید

واگذاری دبیرخانه کمیته تخصصی آموزش خراسان جنوبی به جهاددانشگاهی

کشف مواد مخدر صنعتی با دستگیری دو نفر خرده فروش در بجنورد

راهکاری جدید برای کاهش دمای شهرها

زیرساخت‌‎های حفظ سلامت برای جامعه پزشکان میسر نیست/ پزشکان جزء خوش‌حساب‌ترین قشر جامعه هستند

کشف بیش از 100 کیلو گرم تریاک توسط پلیس خراسان شمالی

شهر بدون زباله گرد

آیا تغییرات آب وهوایی در اقتصاد کشورها تاثیر یکسان دارد؟

اسامی حادثه دیدگان تصادف اتوبوس محور طبس- یزد اعلام شد

امدادرسانی به 965 حادثه دیده در طرح تابستانه هلال احمر خراسان جنوبی

هزینه کرد 27 میلیارد تومانی برای افتتاح 107 پروژه در بشرویه

ایجاد 305 فرصت شغلی با افتتاح و کلنگ زنی 17 طرح در سربیشه

افتتاح پروژه‌های بهزیستی با اعتبار بیش از 8 میلیارد ریال

به جوانان خلاق بها داده نمی‌شود

آب به روستاهای مرزی می‌رسد

برخورد اتوبوس با کامیون یک کشته و 6 مجروح بر جای گذاشت

دانش آموزان مدارس غیردولتی خراسان شمالی در انتظار تعیین تکلیف شهریه

9 زندانی جرائم غیرعمد خراسان‌جنوبی آزاد می‌شوند

بهره مندی 2360 نفر از خدمات نخستین کاروان نذر آب در سربیشه

روکش آسفالت گرم محور بیرجند - اسدیه افتتاح شد

امیدهای زنان معتاد متجاهر برای وصل شدن به زندگی

پزشکان بیمارستان رضوی نصف بیمارستان‌های خصوصی حق‌العمل دریافت می‌کنند

سمن‌ها منتظر نباشند دولت آن‌ها را صدا بزند

مراجعه بیش از 10 هزار بیمار خارجی به بیمارستان رضوی

افتتاح و کلنگ زنی 168 پروژه در نهبندان طی هفته دولت

افتتاح و کلنگ زنی 1019 پروژه‌ عمرانی در خراسان جنوبی

شرایط برای فروش بی واسطه محصولات عشایر تسهیل شود

امضای تفاهم‌نامه مشترک بین استانداری‌های خراسان جنوبی و یزد

تحقق عدالت موجب افزایش سلامت اجتماعی می‌شود

گشایش بازارچه خیریه با هدف کمک به محیط‌بان مبتلا به سرطان در کاشمر

لزوم دادن تسهیلات به محرومین برای استفاده از خدمات پزشکی آستان قدس

رنج دل‌های خسته و مرهمی از جنس ایمان

با تلاش پلیس، 2 نفر در کویر خوسف از مرگ حتمی نجات یافتند

اجرای 85 پروژه در مناطق کم‌برخوردار/ در شهر اسلامی بالای شهر و پایین شهر نداریم

اقدام جالب یک دانشگاه در لندن برای مقابله با تغییرات آب و هوایی

فعالیت 942 سمن در خراسان رضوی

باید فرهنگ مطالبه‌گری را در استان نهادینه کنیم

«نجات» حاشیه مشهد از مهرماه آغاز می‌شود

افتتاح و کلنگ زنی 95 پروژه در بیرجند همزمان با هفته دولت

ایجاد مدرسه ویژه دانش‌آموزان دارای اختلال اوتیسم در خراسان شمالی