پیام خراسان

آخرين مطالب

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب مقالات

کشت گلخانه ای راهی برای رونق تولید و حفظ آب

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- شیوه کشت گلخانه ای یکی از روش های به نسبت نوین در عرصه کشاورزی محسوب می شود که علاوه بر کاهش چشمگیر مصرف آب، افزایش برداشت نیز در این شیوه به مراتب بیشتر از روشهای دیگر محقق می شود.

شیوه کشت گلخانه ای با توجه به شرایط کم آبی می تواند راهکاری موثر برای رونق تولید باشد از مزایای این شیوه کشت می توان به مدیریت مصرف و صرفه جویی آب، تولید محصولات باکیفیت، کاهش ضایعات در بخش کشاورزی، افزایش بهره وری و امکان تولید محصولات مختلف در همه فصول اشاره کرد.
در شرایطی که تغییرات اقلیمی رخ نشان داده و خشکسالی در سالهای پیاپی دامنگیر بخش کشاورزی و تولید شده است کشت گلخانه ای در حقیقت راهی برای برون رفت از شرایط فعلی است اگرچه استان خراسان رضوی به رغم وضعیت اقلیمی و خشکی که در آن قرار دارد هنوز به سطح مطلوب در این زمینه نرسیده است.
توجه دولت به توسعه کشت گلخانه ای طی سالهای اخیر به مراتب بیش از پیش خود را نشان داد که البته این امر در خراسان رضوی نیز نمود یافت و رشد سه برابری سطح زیر کشت گلخانه ها از سال 92 تاکنون شاهدی بر این مدعاست.
سیاستهای هوشمندانه در بخش کشاورزی که از آن جمله می توان به شیوه های نوین کشت و دوری از روشهای سنتی و آب بر اشاره کرد می تواند در شرایط بحرانی موجود راهی برای شکوفایی بخش کشاورزی در اوج بحران خشکسالی و تنش آبی باشد.
خراسان رضوی با بیش از 360 هکتار سطح زیرکشت محصولات گلخانه ای رتبه ششم را در کشور دارد اما در این مسیر هنوز راه نرفته بسیاری باقی است.
این استان با یک میلیون و 200 هزار هکتار کشتزار و 14.6 میلیون واحد دامی افزون بر 10 درصد تولیدات زراعی، باغی و دامی کشور را در اختیار دارد.
خراسان رضوی با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی به ارزش ناخالص اقتصادی 95 هزار و 730 میلیارد و 423 میلیون ریال جایگاه تاثیرگذاری در این بخش از اقتصاد ایران دارد.
عقب ماندگی خراسان رضوی در کشت گلخانه ای
وزیر جهاد کشاورزی در سفر اخیر خود در خرداد ماه به شهرستان نیشابور در خراسان رضوی از عقب ماندگی این استان در زمیه کشت های گلخانه ای ابراز گلایه کرد و گفت: نهضت توسعه کشت گلخانه ای در کشور آغاز شده است ولی استان خراسان رضوی در این زمینه نسبت به کل کشور عقب مانده است.
محمود حجتی در این سفر ابراز امیدواری کرد که با مشارکت هر چه بیشتر تولیدکنندگان و بهره برداران و با حمایت دولت، عقب ماندگی این استان در این زمینه مرتفع شود و افزود: در کشت گلخانه‌ای به نسبت هر واحد آب مصرفی در عرصه، یک دوازدهم مصرف می‌شود و با توجه به بازارهای بالقوه ای که در اطراف ایران وجود دارد و چهار فصل بودن کشورمان استفاده از این روش، توان اشتغالزائی بسیار بالایی دارد.
به این ترتیب در پی این سفر خراسان رضوی ملزم شد تا این عقب ماندگی را جبران کند و در مدت زمانی کوتاه با حمایت از بهره برداران این بخش تحولی در این عرصه را رقم زند.
کشت گلخانه اولویت نخست شد
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت کشت گلخانه ای و مزایای فراوان آن گفت: سطح کشت گلخانه ای در خراسان رضوی از زمان آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تاکنون سه برابر شده است یعنی سطح زیر کشت گلخانه در این استان در سال 1392 معادل 118 هکتار بود که هم اکنون به بیش از 360 هکتار افزایش یافته است.
محمدرضا اورانی افزود: صیفی جات، سبزیجات و گلهای شاخه بریده 80 درصد سطح زیر کشت گلخانه ای را در خراسان رضوی در اختیار دارند و 20 درصد باقی مانده نیز سایر محصولات قابل کشت در گلخانه از جمله انواع میوه است. و به طور کلی سالانه حدود 60 هزار تن محصولات گلخانه ای در خراسان رضوی تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه امسال توسعه کشت های متراکم و گلخانه ای اولویت مهم خراسان رضوی است گفت: این اقدام به عنوان یکی از سیاست های محوری و بخشی از طرح های مصوب اقتصاد مقاومتی مورد نظر و توجه قرار دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه امسال سهم استان خراسان برای توسعه کشت گلخانه ای 225 هکتار اعلام شده است گفت: هدف گذاری انجام شده در استان برای این منظور 600 هکتار است.
اورانی افزود: سال گذشته هزار و 800 هکتار کشت متراکم و گلخانه ای در خراسان رضوی اجرا شد که هزار و 400 هکتار از این میزان در قالب شهرک های کشاورزی گلخانه ای، مجتمع های گلخانه ای و گلخانه های فردی ثبت شده است.
950 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه کشت گلخانه ای خراسان رضوی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه حمایت از بهره برداران در این زمینه قطعی و حتمی است و در این رابطه دولت تسهیلات خوبی را اختصاص داده است افزود: امسال 950 میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای در زمینه توسعه کشت گلخانه ای به خراسان رضوی تخصیص یافته است که توصیه می شود صاحبان چاه های کشاورزی و منابع آب به ویژه در دشت های مشهد، چناران، فریمان، تربت جام، نیشابور، فیروزه، تربت حیدریه و سبزوار از این تسهیلات استفاده کنند.
اورانی با اشاره به مزایای کشت گلخانه ای گفت: هر هکتار گلخانه برای 10 نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می کند و برداشت محصول در این سیستم در تمام ایام سال انجام می شود.
وی ادامه داد: راه اندازی هر هکتار گلخانه هم اکنون به 12 تا 30 میلیارد ریال سرمایه گذاری نیاز دارد و پیش بینی می شودشاهد استقبال خوب بهره برداران و کشاورزان در این زمینه باشیم.
خراسان رضوی پیشرو در استفاده از گلخانه صنعتی
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی هم با اشاره به اینکه سابقه کشت گلخانه ای در این استان به 12 سال پیش باز می گردد گفت: هم اینک خراسان رضوی در زمینه کشت گلخانه هیدروپونیک یا صنعتی رتبه نخست کشور را دارد.
هاشم نقیبی افزود: هم اکنون حدود 20 درصد سطح کشت گلخانه ای فعال در خراسان رضوی را گلخانه های صنعتی (هیدروپونیک) تشکیل می دهند و با توجه به کاهش فراوان مصرف آب در کشت گلخانه ای، این نوع کشت در وضعیت موجود به مراتب سودآورتر و مناسبتر است.
وی ادامه داد: در کشت گلخانه ای کیفیت محصولات به مراتب مطلوبتر و سالمتر از دیگر شیوه های کشت به ویژه از نظر ارزش غذایی است و در بخش صادرات نیز تقاضای فراوان برای این نوع محصولات وجود دارد.
سه دشت ویژه کشت گلخانه
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی نیز با اشاره به اینکه سه دشت مشهد، فریمان و نیشابور برای ساخت گلخانه در استان خراسان رضوی انتخاب شده است افزود: با توجه به پیگیری ها و بررسی های انجام شده مقرر شده است که سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان در مدت سه سال آینده به هزار هکتار برسد.
علی رسولیان افزود: برای اجرای برنامه توسعه گلخانه‌ها در خراسان رضوی باید سالیانه 570 هکتار گلخانه در استان ایجاد شود که به همین منظور با همکاری فرمانداران شهرستان‌ها در سه دشت مشهد، نیشابور و فریمان این اقدام آغاز شده است.
وی ادامه داد: صرفه جویی مصرف آب در کشت گلخانه ای جادویی است به طوری که در کشت گلخانه ای 10 درصد مصرف آب نسبت به کشت سنتی صرفه جویی می شود و تولید محصول خارج از فصل، مقاومت محصول و مصون بودن باغها از تنشهای محیطی از جمله گرما، سرما و تگرگ از دیگر مزیتهای کشت گلخانه ای است.
  


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خان هفتم؛ خرید لوازم‌التحریر

کاراکال؛ گربه سانی چابک در دل کویر شرقی ایران

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

طلوع دوباره مهر در خراسان جنوبی/ عطش طبس مرهم می شود

قنات جهانی بلده

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد

فراموشی یک شاعر

گیاهی به رنگ آفتاب و خواص بی نظیرش

نقش سازمانهای خیریه در توسعه اقتصادی و اجتماعی

سنگ زنی آیین سنتی عزاداری روستای صدخرو داورزن

کاربلد

محرم در قاب خراسان جنوبی

قوانین ژاپنی‌ها برای سوار شدن در قطار

چگونه به رونق تولید برسیم؟

عناب، محصول ناب چینی نشود!

مشهد بهشت ویلاسازی غیر مجاز

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانی

بهشت رنگ‌ها در چنشت

درنگ قطار گردشگری در ایستگاه بوم‌گردی خراسان شمالی

امنیت و اقتدار در مرزهای شرقی ایران زمین

خراسان رضوی | شتاب راه آهن خراسان روی ریل امید

حفاظت و صیانت محیط زیست اولویت دولت

قصه های کهن میراث ناملموس مغفول در خراسان رضوی

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

نفس‌هایی که اسیر ثانیه‌ها می‌شوند

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی