پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی مقالات

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند-320 روز آفتابی ظرفیت نهفته ای برای توسعه خراسان جنوبی است که تا کنون نیز تولید انرژی پاک از خورشید 3 میلیارد درآمد برای کویرنشینان داشته است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها: وقتی خراسان‌جنوبی را شرقی‌ترین استان کشور و دیار آفتاب و خاوران می‌نامیم به این معنا است که در کنار همه زیبایی‌های یک طبیعت کویری، مردم این منطقه از نعمت بی‌بدیل و ارزشمند انرژی خورشیدی برخوردار هستند.
نعمتی که استفاده بهینه از آن در قالب پنل‌های خورشیدی می‌تواند شب‌های تار کویر را روشنایی بخشیده و حتی برای مردم منطقه درآمدزایی داشته باشد اما به نظر می‌رسد بایدها و نبایدهای زیادی در مسیر تحقق این هدف وجود دارد و هنوز در حد ایده آل از این انرژی به درستی استفاده نشده است.
به عنوان مثال عشایر خراسان‌جنوبی در گزارش مهر با عنوان «روایت زندگی در نبود امکانات اولیه / پنل‌های خورشیدی به عشایر نرسید» بر این نکته اشاره کردند که شب‌های آنان در کنار چراغ دستی می‌گذرد و مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی نیز در همین گزارش بیان کرد که تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امور عشایر ایران با شرکت توزیع نیروی برق به امضا رسیده که در خراسان‌جنوبی اجرای این تفاهم نامه را رصد می‌کنیم.
وی ادامه داد که با این پیگیری‌ها امیدواریم بتوانیم بر اساس نیاز جامعه عشایری خراسان‌جنوبی از طریق پنل‌های خورشیدی برق مورد نیاز مردم را تأمین کنیم ولی هنوز در اجرا چیزی مشاهده نشده است.
تنها 13 روستا از ظرفیت این انرژی بهره‌مندند
مهدی دادگر معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی نیز در این زمینه اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی 199 نیروگاه زیر 100 کیلو وات با ظرفیت کلی دو هزار و 80 کیلو وات وجود دارد.
وی یادآور شد: یک نیروگاه 10 مگاواتی در خوسف، یک مگاواتی در بشرویه و یک هفت مگاواتی در سربیشه وجود دارد.
معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی اظهار کرد: در حال حاضر تنها 13 روستا از ظرفیت انرژی خورشیدی بهره‌مند هستند.

درآمدزایی میلیاردی پنل‌های خورشیدی برای مردم خراسان‌جنوبی
مهدی دادگر بیان کرد: از ابتدای سال 96 تا پایان خرداد 98 بالغ بر سه میلیارد تومان بابت تولید انرژی خورشیدی به مردم پرداخت شده است.
وی در زمینه موانع رونق احداث پنل‌های خورشیدی در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی گفت: افزایش قیمت تمام شده نیروگاه‌ها در سال 97 از مهمترین موانع رونق نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی است.
معاون برنامه ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی ادامه داد: خوسف بزرگترین نیروگاه خورشیدی در استان را دارد و از منظر کمی قائن بیشترین نیروگاه‌ها را دارد.
افزایش قیمت تجهیزات در سال 97 مانع افزایش نیروگاه‌ها
دادگر افزود: شاید در ابتدای امر گفته شود که قیمت تمام شده نیروگاه خورشیدی برای مردم بالا است اما بحث خرید تضمینی برق تولیدی آن را تا حدودی به صرفه می‌کند.
وی اظهار کرد: بزرگترین مشوق در نظر گرفته شده برای توسعه استفاده از پنل‌های خورشیدی انعقاد قرارداد خرید تضمینی 20 ساله می‌باشد که توسط شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی به نیابت از سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران صورت می‌گیرد.
معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای کمک به سرمایه‌گذاری علاقمندان در برخی نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی تسهیلاتی را برای مشترکین در نظر گرفته ایم که برای مددجویان کمیته امداد تا کنون 57 نیروگاه نصب شده است.
سید رضا حسینی معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خراسان جنوبی یکی از محدود استان‌هایی است که 320 روز آفتاب دارد که از این ظرفیت مهم می‌توان برای تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی استفاده کرد.
وی بیان کرد: کمیته امداد در زمینه اشتغال‌زایی برای مددجویان انعقاد قرار دادی با شرکت توزیع نیروی برق در راستای خرید تضمینی 20 ساله برق تولیدی این نیروگاه‌ها از مددجویانی که در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند، داشته است.

اخذ مجوز راه اندازی 300 نیروگاه خورشیدی توسط کمیته امداد
معاون اشتغال کمیته امداد خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال گذشته 57 نیروگاه خورشیدی نصب کردیم، ادامه داد: امسال نیز برای 300 نیروگاه مجوز گرفته و در فاز اول کار 100 نصب نیروگاه را شروع کردیم.
حسینی ادامه داد: در حال حاضر این نیروگاه‌ها برای مددجویان حدود 800 هزار تومان در ماه درآمد دارد که این درآمدزایی از آن جهت حائز اهمیت است که مددجو در کنار آن به امورات روزمره مثل پرورش احشام و تربیت فرزند می‌پردازد.
وی در زمینه موانع سرمایه‌گذاری و کار مددجویان در این حوزه گفت: مددجویان زمانی رغبت بیشتری به کار در این حوزه خواهند داشت که نسبت به درآمدزایی آن اطمینان بیشتری پیدا کنند و بدانند که برای آنان صرفه اقتصادی دارد.
معاون اشتغال کمیته امداد خراسان‌جنوبی یادآور شد: گران شدن تجهیزات اولیه از دیگر موانع سرمایه‌گذاری مددجویان در این زمینه است.
نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه نیز در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اینکه خراسان‌جنوبی از ظرفیت مهمی برای انرژی‌های تجدید پذیر چون باد و خورشید برخوردار است، اظهار کرد: یکی از بزرگترین نیروگاه‌های خورشیدی در خراسان‌جنوبی در شهرستان سربیشه با هفت مگاوات است.
وی بیان کرد: می‌توانیم با رونق دادن نیروگاه‌های خورشیدی خانگی برای مردم درآمدزایی داشته باشیم که کمیته امداد خراسان جنوبی برای مددجویان این امکان را فراهم کرده است.
تأمین روشنایی مناطق عشایری با پنل‌های خورشیدی
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی گفت: البته افراد در سال گذشته با 25 میلیون تومان می‌توانستند تجهیزات لازم را بخرند ولی از سال گذشته قیمت این تجهیزات بسیار افزایش یافته است.
افضلی با اشاره به اینکه در مورد تأمین روشنایی مناطق عشایری در وهله اول باید به سمت تأمین روشنایی به وسیله برق ثابت برویم، یادآور شد: در مناطقی که امکان برق رسانی وجود ندارد می‌توان برای تأمین روشنایی از پنل‌های خورشیدی بهره برد که در مواردی این اتفاق رخ داده است.
خراسان جنوبی دیاری است که نه تنها از خاکش می‌توان زرهای گران قیمتی چون زعفران و زرشک به دست آورد بلکه اگر برنامه و طراحی درستی داشته باشیم می‌توان از آفتاب و حتی باد آن نیز برای مردم درآمدزایی کرد.
اما رسیدن به این مهم نیازمند طراحی منسجم دستگاه‌های ذی ربط و اطمینان دادن به مردم از درآمدزایی با سرمایه گذاری در این طرح است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خان هفتم؛ خرید لوازم‌التحریر

کاراکال؛ گربه سانی چابک در دل کویر شرقی ایران

نگاهی به بخش صادرات در خراسان رضوی

طلوع دوباره مهر در خراسان جنوبی/ عطش طبس مرهم می شود

قنات جهانی بلده

وقتی صنعت بسته بندی در ویترین صنایع دستی جایی ندارد

فراموشی یک شاعر

گیاهی به رنگ آفتاب و خواص بی نظیرش

نقش سازمانهای خیریه در توسعه اقتصادی و اجتماعی

سنگ زنی آیین سنتی عزاداری روستای صدخرو داورزن

کاربلد

محرم در قاب خراسان جنوبی

قوانین ژاپنی‌ها برای سوار شدن در قطار

چگونه به رونق تولید برسیم؟

عناب، محصول ناب چینی نشود!

مشهد بهشت ویلاسازی غیر مجاز

غربت طلای سرخ ایران در بازار جهانی

بهشت رنگ‌ها در چنشت

درنگ قطار گردشگری در ایستگاه بوم‌گردی خراسان شمالی

امنیت و اقتدار در مرزهای شرقی ایران زمین

خراسان رضوی | شتاب راه آهن خراسان روی ریل امید

حفاظت و صیانت محیط زیست اولویت دولت

قصه های کهن میراث ناملموس مغفول در خراسان رضوی

شهرسازی مشارکتی نیاز مغفول مانده جوامع امروزی

نفس‌هایی که اسیر ثانیه‌ها می‌شوند

راهبرد «خیمه بزرگ»، طنابی بر گلوی اصلاحات

مدیریت میدانی و میان مردم

سازهایی که در پیاده رو آهنگ بلاتکلیفی می نوازد

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

نیمه پنهان فرزان

انتخاب رشته ترفندی برای سرکیسه کردن داوطلبان ورود به دانشگاه

این منورالفکران خناس و مکاره...

«زن آقا» روایتی از زندگی طلاب

داورزن؛ سرزمین آبشار و کویر

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم مرداد

عناوین روزنامه های چهاردهم مرداد خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوازدهم مرداد

خاطرات مرد شنی

روایت زن کارآفرین خراسان‌شمالی از تعدیل شدن در اداره تا نان رساندن به 700 نفر در سال

چگونه گوش خوبی باشیم؟

داغ کرم گلوگاه بر مزارع انار

پای قوانین در میدان معادن لنگ می زند/گلایه معدن کاران از مجریان

نیزارهای اترک، پای در آب و سر در آتش

سرنوشت اتحادیه هتلداران خراسان رضوی در انتظار تعیین تکلیف قانونی

خودنمایی به قیمت جان

دستان پرتوان

تحریف شناختی چیست و باید با انسان‌های منحرف چه کنیم؟

لذت آفتاب کویر در خنکای باغ و عمارت+عکس

بیابان لوت سه سال پس از جهانی شدن

«خورشید» نردبانی برای توسعه/ 3 میلیارد درآمد از 320 روز آفتابی