پیام خراسان

آخرين مطالب

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

احزاب دچار بی‌وزنی سیاسی شده‌اند سياسي

احزاب دچار بی‌وزنی سیاسی شده‌اند

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - دبیر حزب پیشروی اصلاحات در خراسان رضوی گفت: امیدوارم با توجه به شرایط عمومی کشور، شورای نگهبان با نگاهی رحمانی‌تر در تایید صلاحیت‌ها موجبات رقابت سالم، انسجام ملی و رفع نگرانی‌ها و تهدیداتی که امروز کشور ما با آن مواجه است را فراهم نماید.
قاسم غفوری در گفت‌وگو با ایسنا-‌منطقه خراسان، در خصوص روند پیش روی اصلاح‎طلبان در انتخابات اسفند ماه، اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط داخلی کشور، وجود نابسامانی‌های اقتصادی، مشکلات معیشتی، فساد اداری رو به افزایش و اوضاع کشور در حوزه سیاست خارجی، بازگشت تحریمها و تشدید تهدیدات خارجی، ضرورت دارد که مجموعه ارکان حاکمیت، پیش از دغدغه حضور یا عدم حضور جریان سیاسی خاصی در انتخابات، درپی بازسازی اعتماد عمومی و انسجام ملی باشند.
وی افزود: احزاب در مقطع کنونی دچار حالت بی‌وزنی سیاسی شده‌اند و جامعه نیز در سه دهه گذشته به دلیل عدم تحقق وعده‌ها و شعارهای جریانات سیاسی، دلسرد، سرخورده و دچار نوعی حالت آنومی یا سرگشتگی شده است. در این وضعیت کشور ما در عرصه‎‌های سیاسی و اقتصادی، سرزمین ریزگردهاست و آینده روشن و قابل پیش‌بینی برایش قابل تصور نیست.
غفوری ادامه داد: اگر از زاویه دید مردم و جامعه به رویدادی همچون انتخابات نگاه کنیم، درمی‌یابیم آنگونه که شایسته است، مطالبات مورد انتظار مردم تحقق نیافته و این سوال وجود دارد که مشارکت یا عدم مشارکت مردم در انتخابات چه تاثیر مستقیمی بر زندگی و سرنوشت آن‌ها دارد؟ آیا با برگزاری انتخابات متعدد و استقبال و مشارکت مردم، سطح رفاه، آسایش و امکانات عمومی افزایش و ارتقا یافته یا خیر؟
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: مردم با مشارکت در انتخابات و اعمال حق رای خود در پی دستاورد ملموس در کیفیت زندگی خود هستند، آیا این مهم تاکنون محقق شده است؟ اگر چنین نیست باید قبل از ورود به موضوع انتخابات، علیرغم مشارکت قابل قبول مردم، علل خروجی نامتقارن و نامتوازن آن، مورد واکاوی و آسیب‌شناسی قرار گیرد.
دو جریان سیاسی ایران شرایط مناسب و ایده‎آلی ندارند
دبیر حزب پیشرو اصلاحات در خراسان رضوی با بیان اینکه با فرض آمادگی نسبی جامعه برای مشارکت در انتخابات، آیا تمهیدات لازم برای استقبال از این حضور فراهم شده است، عنوان کرد: دو جریان موجود در سپهر سیاسی ایران شرایط مناسب و ایده‌آلی ندارند. جریان اصولگرا با حمایت خود از دولت احمدی‌نژاد و عدم پذیرش مسئولیت ناشی از سیاستهای غیر اصولی و نامتعارف دولت وقت، آسیب جدی به اعتبار خود وارد کرده و جریان اصلاحات نیز با حمایت خود از دولت روحانی و عدم تحقق اغلب وعده‎‌ها و شعارهای دولت، خصوصا دولت، دچار کاهش مقبولیت شده است.
رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حتی اگر این تحلیل را با وضعیت موجود منطبق ندانیم و فرض کنیم هیچکدام از مواردی که اشاره شده وجود نداشته، آیا با فیلترینگ شورای نگهبان و عدم تایید صلاحیت داوطلبان شرکت در انتخابات که حسب تجارب گذشته اکثرا از اردوگاه اصلاح‌طلبان بودند، امکان رقابت برای اصلاح‌طلبان فراهم می‌شود؟
وی با اشاره به اینکه حیات و تداوم جریان اصلاحات در گرو وجود منتقد و مخالف است، تصریح کرد: «زنده باد مخالف من» در اندیشه اصلاح‌طلبی صرفا یک شعار نیست، بلکه یک باور و اعتقاد است. واژه اصلاحات دقیقا مقابل واژه انقلابی‌گری و براندازی بوده و اصلاحات در بطن یک نظام مستقر قابل تصور و اعمال است نه در یک وضعیت آنارشیستی و هرج ومرج‌طلبی.
رقیب جدی گرایش‌های سیاسی، عملکرد خود آن‌ها است
غفوری بیان کرد: در یک وضعیت مطلوب برای حضور همه گرایشهای سیاسی موجود در انتخابات، می‌توان گفت که رقیب جدی، عملکرد خود آن‌ها است. تجربه نشان داده هرگاه شرایط برای فعالیت در سطوح مدیریتی برای اصلاح‌طلبان مهیا شده، عملکرد قابل قبولی داشته‌اند، مگر در مقاطعی که از آرمان‌ها و اهداف خود فاصله گرفته و عملکرشان تامین‌کننده منافع عمومی نبوده، در نتیجه مردم با عدم همراهی خود نشان دادند که با هیچ جریانی سیاسی عقد اخوت نبسته‌اند.
این فعال سیاسی اصلاح‎طلب گفت: متاسفانه در کشور ما مکانیزم سنجش، ارزیابی و نظرسنجی علمی قابل اتکا در خصوص میزان رضایتمندی شهروندان از عملکرد جریانات سیاسی وجود ندارد و نهایتا انتخابات و میزان اقبال مردم به گرایشهای سیاسی در انتخابات، ملاک رضایتمندی از آن مقطع محسوب می‌شود. به همین دلیل انتخابات امسال مجلس شورای اسلامی در صورت وجود شرایط حضور اصلاح‌طلبان آزمون مهمی برای سنجش میزان رضایتمندی مردم نسبت به عملکرد لیست امید در مجلس شورای اسلامی است.
دبیر حزب پیشرو اصلاحات افزود: با توجه به اینکه اکنون بخش اعظم شوراهای اسلامی شهرهای کشور در اختیار جریان اصلاحات بوده، در مشهد تراکم جمعیت در شهر و حاشیه آن رقم قابل ملاحظه‎ای است و شهروندان به صورت مستمر و روزمره با خدمات شهری سروکار دارند، می‌توان نتیجه گرفت که در صورت عملکرد مثبت شوراهای شهر و فراهم بودن شرایط رقابت سالم، امکان توفیق اصلاح‌طلبان بیشتر است و چنانچه اینگونه نباشد، عکس آن یعنی عدم رضایتمندی مردم از خدمات شهری و شوراها، ممکن است منجر به عدم اقبال مردم به لیست اصلاح‌طلبان شود.
رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه مشارکت سیاسی در کشور ما صرفا در مقطع انتخابات ظهور و بروز می‌یابد و در مجموع جریانات سیاسی عمدتا فاقد برنامه راهبردی برای فردای روز پیروزی یا شکست خود بوده و بیشتر درگیر مسائل و مشکلات روزمره هستند.
وی اضافه کرد: علاوه بر این در خراسان رضوی احزاب و تشکل‌ها هیچگاه مورد توجه و مشاوره نمایندگان دولت قرار نگرفته‌اند، به طور مثال در انتصابات اخیر در استان، نظر جریانات حامی دولت احصا نشده و مورد توجه قرار نگرفته است. این رفتارها بر انگیزه فعالیت سیاسی مردم در احزاب و همکاری آن‌ها در اجرای برنامه‌ها و اهداف دولت در استان تاثیر منفی خواهد داشت.
غفوری گفت: وضعیت جامعه ما در این برهه زمانی مانند قایقی است که تسلیم تلاطم دریا و تقدیرگرایی شده است. گویی جامعه منتظر است ببیند این امواج آن‌ها را به کجا خواهد برد که البته این وضعیت اصلا و اساسا شایسته جامعه ما نیست.
این فعال سیاسی اصلاح‎طلب با بیان اینکه جبهه اصلاح‌طلبان استان خراسان در حال رصد و تحلیل شرایط عمومی کشور در مبحث ورود به موضوع انتخابات است، عنوان کرد: مواضع شخصی کنشگران و فعالان سیاسی، موضع جبهه اصلاح‌طلبان محسوب نمی‌شود و هنوز جریان اصلاحات در کشور در خصوص انتخابات اعلان موضع نکرده است. به همان میزان که انفعال جریان اصلاحات در موضوع انتخابات بازخورد خوبی نخواهد داشت، ورود زودهنگام به این رویداد و انتخاباتی کردن فضا نیز آثار و پیامدهای خوبی به همراه ندارد.
رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خراسان رضوی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که ضرورت دارد از سوی اصلاح‌طلبان آسیب‌شناسی شود، حضور آن‌ها در فضای حداقلی است، تصریح کرد: اگر قرار باشد در فضای حداقلی و محدود در انتخابات شرکت کنیم، نباید لیست ضعیفی ارائه کنیم که موجب تضعیف بیش از حد جریان اصلاحات شود. امیدوارم با توجه به شرایط عمومی کشور، شورای نگهبان با نگاهی رحمانی‌تر در تایید صلاحیتها موجبات رقابت سالم، انسجام ملی و رفع نگرانی‌ها و تهدیداتی که امروز کشور ما با آن مواجه است را فراهم نماید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تکمیل طرح های نیمه تمام در خراسان رضوی 250 هزار میلیار ریال نیاز دارد

ارتش ایران مستقل ترین نیروی نظامی در جهان است

مشارکت زنان و جوانان خراسان رضوی در مسیر امید

ضرورت ساماندهی حرکت‌های سیاسی توسط تشکل‌های مردمی

پستهای مدیریتی بانوان در خراسان رضوی افزایش یافت

زنان کارآفرین ایرانی در مشهد دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند

مشارکت زنان و جوانان خراسان رضوی در سایه تدبیر و امید

استاندار: خراسان رضوی آماده توسعه روابط اقتصادی با ترکمنستان است

آمادگی برای توسعه روابط اقتصادی با کشور ترکمنستان

مدیران اجرایی باید پاسخگوی عملکرد خود باشند/توسعه حرف مشترک همه مسئولان استان است

ساخت مسکن در روستاهای محروم الگوی کار مشارکتی است

1603 پروژه همزمان با هفته دولت در خراسان رضوی به بهره برداری می‌رسد

121 طرح عمرانی در خراسان جنوبی افتتاح شد

خبرنگاران گفتمان اقتصاد فرهنگی را در خراسان رضوی ترویج دهند

پرداخت 3290 میلیارد ریال وام روستایی در خراسان شمالی

پرداخت تسهیلات روستایی، بیکاری خراسان شمالی را کاهش داد

80 شرکت مسئولیت توسعه خراسان رضوی را بر عهده گرفته اند

موانع توسعه اقتصادی از زبان استاندار خراسان رضوی

تا جایی که بتوانیم در بوروکراسی اداری اصلاحات انجام می‌دهیم

باید به سمت سبک‌سازی ساختمان‌ها پیش رویم

بهره برداری از 512 طرح در هفته دولت در خراسان شمالی

امام جمعه مشهد: طرح های توسعه ای و فرهنگی باید به الحاق حاشیه به متن شهر بیانجامد

اشتغال‌زایی در روستاها؛ عامل پیشگیری از مهاجرت روستاییان

خبرنگاران گفتمان اقتصاد فرهنگی را در خراسان رضوی رایج کنند

آغاز هنرنمایی هنرمندان موسیقی ترکمنستان در بجنورد

استقبال بجنوردی‌ها از نوای ساز هنرمندان یک کشور دوست

بهره برداری 512 طرح، هفته دولت در خراسان شمالی

9 طرح در جنوب خراسان رضوی به بهره برداری رسید

تغییر معیشت روستاییان نیازمند ایجاد اشتغال است

میزبانی خراسان شمالی از مسابقات والیبال امیدهای کشور

34 طرح آب رسانی به 40 روستای خراسان رضوی بهره برداری شد

توقیف 160 کیلوگرم مواد مخدر در مرز سراوان

نشست هم اندیشی اصحاب رسانه با استاندار خراسان رضوی آغاز شد

ظریف : اروپا باید راهی برای آسان‌ تر شدن شرایط برای ایران بیابد

لزوم دفاع مدیران از کارهای انجام شده

سرمایه گذاری خارجی مصوب کشور 55 درصد افزایش یافت

نظارت کافی بر بازار پوشاک وجود ندارد/جای خالی پوشاک اسلامی

استاندار خراسان شمالی: فضای انتخاباتی نباید برای هیچ گروهی تنگ شود

ارمغان 76 میلیارد تومانی دولت برای مردم شهرستان بیرجند

هلال احمر خراسان جنوبی به 292 حادثه امدادرسانی کرد

آزادی 9 زندانی جرایم غیرعمد خراسان‌جنوبی از محل موقوفات

نارضایتی‌ها بیانگر عدم مدیریت صحیح در بخش های مختلف است

جاذبه‌های گردشگری خراسان‌جنوبی را برند کنیم

رویکرد کشور در جذب سرمایه گذاری خارجی به سمت بخش خدمات است

استاندار خراسان جنوبی: جذب سرمایه گذاری خارجی در اولویت باشد

استاندار خراسان جنوبی: فرش قرمز در عمل برای سرمایه‌گذاران پهن شود

افزایش 55 درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور

با تقویت وحدت و همدلی بین تمام ارکان حاکمیت، گام های شایسته ای در مسیر توسعه برداشته می شود

بعد از انقلاب از رشد تربیت باز مانده‌‎ایم

نهضت گازرسانی در دولت تدبیر و امید شتاب گرفت