پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی اعلام کرد؛

سهم پایین متقاضیان آموزش در زمینه کشاورزی و هنر اقتصادي

سهم پایین متقاضیان آموزش در زمینه کشاورزی و هنر

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی گفت: بیشتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در بخش خدمات و صنعت و کمترین سهم نیز مربوط به کشاورزی و هنر است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، افشین رحیمی‌گل خندان امروز در نشست خبری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان رضوی به مناسبت روز کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در محل این اداره اظهار کرد: ماموریت ما در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، توانمندسازی جوانان جویای کار و ارتقای مهارت افراد شاغل است، سه اصل ثابت در آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور و استان شامل ارتقای کیفیت آموزشی، نیاز سنجی بازار کار و عدالت در دسترسی به آموزش‌ها است.
انتقال مهارت آموزشی از دانش‌آموزی به دانشجویی
وی افزود: برای تحقق سه اصل مذکور در استان ، ائتلافی به نام مهارت آموختگان ایجاد شده ‌که از طریق مبادله تفاهم نامه با انجمن‌های تخصصی و سازمان مردم نهاد می‌توان به نتایجی دست یافت، در حال حاضر با دانشگاه‌های استان، 42 تفاهم نامه آموزشی منعقد شده و به دنبال انتقال مهارت آموزشی از دانش‌آموزی به دانشجویی هستیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی بیان کرد: در آموزش و پرورش طرح ایران مهارت را برای دوره متوسطه اول طراحی کرده‌ایم که در غالب آن یک مهارت به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود و آغاز این دوره به زودی انجام خواهد شد، همچنین برای ترویج کشاورزی نیز در حال عقد قرارداد با جهاد کشاورزی هستیم که پیش‌نویس آن تهیه شده است.
61 درصد آموزش‌های فنی‌و حرفه‌ای در بخش غیر دولتی است
رحیمی گل خندان خاطرنشان کرد: همچنین با صنعت، شرکت شهرک‌های صنعتی، انجمن مدیران، اتاق بازرگانی و صاحبان مشاغل نیز قراردادهایی ایجاد شده و حرکت ما به سمت خروج از عرضه محوری و ورود به تقاضا محوری است. براساس گزارش سال 97، حدود 61 درصد آموزش‌ها در بخش غیر دولتی و 42 درصد آموزش‌ها در بخش دولتی است.
وی اضافه کرد: بر اساس گزارش سال گذشته، به طورکلی در استان 47 مرکز دولتی، 878 آموزشگاه آزاد و 2000 کارگاه آموزشی وجود دارد که هزار و 780 مورد آن آزاد و 220 مورد آن دولتی است. همچنین هزار و 760 حرفه در استان وجود دارد که 645 رشته در بخش غیر دولتی و هزار و 115 حرفه در بخش دولتی آموزش داده می‌شود و دو هزار و 579 مربی در استان وجود دارند که دو هزار و 147 نفر در بخش خصوصی و 432 نفر در بخش دولتی مشغول به فعالیت هستند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی تصریح کرد: در سال 97 به 137 هزار و 406 نفر مهارت آموزشی ارائه شده که 48 درصد آن دولتی و 52 درصد آن غیر دولتی است. حجم نفر ساعت، 61 درصد در بخش خصوصی و 39 درصد در بخش دولتی است. بیشتر آموزش‌ها در بخش خدمات و صنعت و کمترین سهم نیز مربوط به کشاورزی و هنر است.
رحیمی گل خندان عنوان کرد: همچنین 87 پایگاه در حاشیه شهر مشهد و سه شهرستان تربت حیدریه، نیشابور و سبزوار وجود دارد که 68 پایگاه مربوط به آموزش‌های آزاد است، در سال گذشته به هشت هزار و 188 نفر آموزش داده شده است. به طور کلی 30 درصد دانش آموختگان وارد عرصه کار می‌شوند.
وی ادامه داد: ما با هفت مجموعه سازمان ملل متحده همکاری داشته که دو مجموعه آن برای ایرانی‌ها و پنج مجموعه به مهاجرین تعلق دارد، مجموعه (UNDP)و(UNIDO) متعلق به ایرانی‌ها است که اولین مجموعه در زمینه محیط زیست و گازهای مخرب و دومین مجموعه در زمینه چرم و کفش فعالیت می‌کند. 
گل‌خندان ادامه داد: مجموعه‌های مربوط به مهاجرین شامل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR)، بی آر سی، شورای پناهندگان ناروی (ان آر سی) و سازمان ریلیف اینترنشنال است و مورد دیگر بنیاد SBH آلمان است که با همکاری اتاق بازرگانی کار را آغاز کرده‌ایم و به دنبال ایجاد مرکز آموزشی ایران و آلمان تا پایان سال هستیم.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی مطرح کرد: به طور کلی از سال 92 با همکاری سازمان ملل به سه هزار و 429 نفر اتباع خارجی آموزش ارائه داده می‌شود. چند سالی است که به ورود کارجو خارجی نیز ورود کرده‌ایم و تاکنون به 20 نفر آموزش داده شده است که 10 نفر آنان از وزارت افغانستان و 10 نفر از دانشجویان دانشگاه هرات به ایران برای کسب آموزش اعزام شده‌اند.
رحیمی گل خندان گفت: در راستای کیفیت بخشی آموزش دوگانه را به عنوان پایلوت در گناباد اجرایی کرده‌ایم و نگرش ما مهارت‌آموزی و خروج از مدرک‌گرایی است و آموزش دوگانه سبب تکرار و آشنایی با تنوع در بازار می‌شود.
وی افزود: بحث بعدی استفاده از برندها و درخواست از صاحبان صنایع برای ورود به آموزش مهارت است، از فروردین سال گذشته تاکنون، لیان الکترونیک، فولاد و ایران خودرو به آموزش مهارتی ورود پیدا کرده‌اند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی بیان کرد: همچنین در قرارگاه مهارت‌آموزی به سربازان نیروی ارتش، نیروی انتظامی، سپاه و وزارت دفاع مهارت آموزی ارائه می‌شود که در سال گذشته به چهار و هزار و 500 سرباز آموزش ارائه شده است.
رحیمی گل خندان خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه توسعه مثلث اقتصادی تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای میان سازمان فنی‌و حرفه‌ای، معین‌های اقتصادی و فرمانداران منعقد شده و در یک ماه گذشته تفاهم‌نامه‌ای با فولاد بسته شده است که بر اساس آن 800 مورد ثبت نامی داشته‌ایم.
در ادامه رضا سقا خراسانی، معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های آموزش مهارتی برنامه‌های جدیدی وجود دارد که می‌توان به اجرای صلاحیت مهارتی برای همه افراد و مشاغل به صورت پروژه محور، آموزش الکترونیکی و مجازی و مهارت آموزی در محیط کار واقعی اشاره کرد.
معاون آموزش، پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر سه پروژه مشترک با وزارت کشور را در دستور کار قرار داده‌ایم که شامل جوانان در زاغه، زنان سرپرست خانواده حاشیه شهر و متکدیان در مشهد است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نهادینه شدن نهضت کشت گلخانه‌ای در استان سبب صرفه جویی در مصرف آب و اشتغالزایی می‌شود

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت

افزایش سهمیه آرد راهکار خراسان شمالی برای حل مشکل نان

از توسعه سیستم‌های آبیاری تا معرفی خراسان جنوبی بعنوان هاب پرورش شتر

دوغارون و راههای نرفته برای توسعه مبادلات کالا

پروژه‌های حوزه آب‌رسانی تقویت پولی و اعتباری شود

نجات آب در گرو اقتصاد آب است

بازار تولیدات داخلی لوازم‌التحریر رونق گرفته است

کارخانه چدن خوسف تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود

معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند

افتتاح 516 پروژه طی هفته دولت در خراسان شمالی

نگاهی به ویژگی‌های مسکن در 3 کشور آسیایی

فروش آرد به صورت آزاد توسط برخی از نانوایی ها از علل طولانی شدن صف نان در بجنورد

میزان صادرات رایانه در کشورهای مختلف

افزایش 87 درصدی بهره برداری از معادن خراسان جنوبی

هزینه حذف صفر از پول ملی کمتر از هزینه چاپ اسکناس است

آغاز برداشت پسته نوبرانه در قطب پسته استان

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد

180 واحد تولیدی خراسان رضوی در نظام مبادلات پیمانکاری فرعی فعال هستند

یک زن درویش از زندان آزاد شد

اختصاص یک درصد از بودجه مشوق‌های صادراتی به زعفران

با بخشنامه‌های خلق الساعه نمی‌توانیم برای صادرات و تولید برنامه‌ریزی کنیم

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی

میزان صادرات تلفن همراه در کشورهای مختلف

ضبط 135 تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی

تضمین توسعه خراسان شمالی با عضویت در شورای توسعه پایدار کشور

سرمایه‌گذار از شهر خارج شود، نباید انتظار داشته باشیم مشکل اشتغال حل شود

ایجاد 1618 فرصت شغلی در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

هشدار به مجریان 24 طرح صنعتی راکد و نیمه راکد در خراسان رضوی

1600 واحد شهرک های صنعتی خراسان راکد یا نیمه راکد هستند

وجود 1570 پروژه نیمه تمام در خراسان شمالی

توافق با بانک ملی جهت تکمیل فاز سه نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد

اجرای طرح پایش بروسلوز اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی را بدهکار کرد

مدیرکل آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی از ایسنا بازدید کرد

باید در زمینه بورس خشکبار در استان کار شود

بازار آب باید در خراسان راه‌اندازی شود

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد

برگزاری نمایشگاه عرضه محور در هفته حمایت از صنایع کوچک

20 درصد محصول سیب خراسان رضوی صادر می شود

برنامه عملیاتی ما بومی شده برای خراسان رضوی است

شناسایی 40 نقطه سرمایه گذاری در بخش گردشگری خراسان شمالی

4 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری خراسان‌شمالی در حال اجراست

ذخیره آب سد دوستی سه و نیم برابر پارسال است

ذبح رایگان دام توسط کشتارگاه مشهد در عید قربان

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی از تغییر روش در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی خبر داد

افزایش تعداد پروازها بر روی قیمت بلیط فرودگاه بجنورد تاثیرنداشته است

پرداخت بیش از 88 درصد وجوه گندم کاران خراسان شمالی

فعالیت 61 اکیپ دامپزشکی در خراسان شمالی برای روز عید قربان