پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان:

خراسان رضوی در 10 سال اخیر موفق به وصول درآمد نشده است اقتصادي

خراسان رضوی در 10 سال اخیر موفق به وصول درآمد نشده است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: سهم استان در تولید 6 درصد، اعتبارات 5 درصد و و منابع بانکی 4 درصد بوده اما در وصول درآمدهای مالیاتی 7.3درصد است. شاید به همین دلیل در 10 سال اخیر در هیچ سالی موفق به وصول درآمد نشدیم.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، رضا جمشیدی امروز در شصت و هفتمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی خراسان رضوی، اظهار کرد: در سال 97، 89 درصد درآمدهای مالیاتی استان محقق شده و به طور میانگین میزان وصولی و تحقق درآمدهای استان در 7 سال اخیر 85 درصد بوده که نشان می‌دهد پیش‌بینی‌های ما اشکال دارد زیرا 92 درصد درآمدها، مالیاتی است.
وی با بیان اینکه درآمدهای سال 98 استان نسبت به عملکرد سال 97 در قانون بودجه 50 درصد افزایش یافته است، عنوان کرد: هیچ نظر کارشناسی تایید نمی‌کند که استان قادر است در سال 98 نسبت به عملکرد سال 97، 50 درصد بیشتر وصول درآمد داشته باشد و این کارشناسی نیست که در بحث برآوردهای مالیاتی و درآمدی توازنی بین استان‌ها وجود داشته باشد.
جمشیدی بیان کرد: استان 6 درصد از درآمد ناخالص کشور را دارد، یعنی تولید ناخالص سرانه یک خراسانی 75 درصد میانگین کشور است. منابع بانکی استان 4 درصد منابع بانکی کشور بوده و تفاوت درآمد و هزینه یک خانوار در خراسان رضوی رتبه 28 را در بین استان‌های کشور دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: این موارد نشان می‌دهد استان خراسان رضوی به طور نسبی برخلاف تصور عموم استان توانمندی نیست، در صورتی که بدون احتساب تهران، 7.5 درصد منابع مالیاتی کشور را باید وصول کرد. سهم در تولید 6 درصد، اعتبارات 5 درصد و و منابع بانکی 4 درصد بوده اما در وصول درآمدهای مالیاتی 7.3 درصد است. شاید به همین دلیل در 10 سال اخیر در هیچ سالی موفق به وصول درآمد نشدیم.
وی ادامه داد: یکی از دلایل دیگر الزام قانونی است که شرکت‌هایی که محل فعالیت آن‌ها در استان است باید مالیات آن‌ها را به استان منتقل کنیم. در استان 37 شرکت داریم که فعالیت آن‌‎ها در استان اما دفاتر در خارج استان و عمدتا در تهران است. استاندار دو بار با وزیر اقتصاد و رییس سازمان مالیاتی مکاتبه کردند اما در این دو سال تنها حساب‌های چهار شرکت منتقل شده که در درصد تحقق درآمدهای ما و بحث فشار به سایر مودیان موثر خواهد بود.
جمشیدی خاطرنشان کرد: بحث دیگر درآمد-‌هزینه است. می‌توانیم استان را به صورت خودگردان اداره کنیم، به شرطی که الزامات آن در اختیار ما قرار گیرد. در برنامه چهارم و پنجم که درآمد ما سه برابر اعتبارات بود، اگر درآمد را وصول می‌کردیم، ابتدا تخصیص خود را 100 می‌دادیم و بعد مازاد آن به خزانه کشور می‌رفت اما اکنون هرچه در استان وصول کنیم، تخصیص 50 درصد است.
در ادامه هادی خانی، مدیرکل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، اظهار کرد: عدالت مالیاتی اول شفافیت و دوم همگرایی همه ظرفیت‌ها را می‌خواهد. اگر توانستیم ثابت کنید که ریشه‌های تخلف و فرار مالیاتی در سازمان امور مالیاتی است ما پاسخ می‎دهیم اما بسیاری از اشکالات در حوزه فرارهای مالیاتی ریشه در خارج سازمان و در دستگاه‌های مختلف و حتی اصناف دارد، در حالی که از سازمان امور مالیاتی توقع دارند این کار را انجام دهد. اگر فرار ملی است، باید مبارزه با آن نیز ملی باشد.
وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی تنها روی تولید متمرکز نیست، تمرکز ما بر دلالی‌ها و سوداگری‌ها است. تصور دریافت مالیات از چند تولیدکننده درست نیست. نمونه بارز بحث سکه و ارز بود، شاید در ظاهر وظیفه سازمان امور مالیاتی داشتن و گرفتن درآمد برای دولت است اما روح ماموریت سازمان امور مالیاتی انتظام‌بخشی به اقتصاد کشور است. ما مالیات نمی‌گیریم که جیب دولت را پر کنیم، بلکه مالیات می‌‎گیریم که نظم، سلامت و شفافیت اقتصادی ایجاد نماییم. جایگاه و شان سازمان امور مالیاتی را نباید تنها در سطح پول گرفتن ببینیم زیرا امروز با ابزار مالیات می‌توانیم سوداگری‌ها را کنترل کنیم.
خانی با بیان اینکه یکی از مشکلات عدیده ما در اقتصاد فرهنگ عمومی است، عنوان کرد: یک مورد در یکی از استان‌ها توسط یک پدر و پسر اتفاق افتاده که 840 شخص حقیقی و 470 شخص حقوقی را درگیر فساد گسترده اقتصادی کرده و محور آن فرار مالیاتی بوده است. بالغ بر 2 هزار وکالت‌نامه واردات، صادرات، افتتاح حساب تجاری، کارت بازرگانی اجاره‌ای و ثبت شرکت‌های صوری و نزدیک 6 تا 7 هزار میلیارد کتمان درآمد تنها در یک مورد شناسایی شده که این ضعف فرهنگ عمومی ما است.
مدیرکل دفتر بازرسی ویژه مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: هر فعالیت اقتصادی که در کشور شکل می‌گیرد، می‌تواند نامشروع و مصداق فرار مالیاتی باشد، در صورتی که در چارچوب قوانین و مقررات نباشد. حساب‌های اجاره‌ای غوغا می‌کند. بالای 500 میلیون حساب بانکی داریم. این وضعیت عزم ملی می‌خواهد و آن را باید ملی ببینیم. سازمان دارد به سمت هوشمندسازی به معنای واقعی می‌رود.
وی با اشاره به اینکه وقتی مالیات اصلاح می‌شود که شناسایی آن اصلاح شود، تصریح کرد: اولین گام مالیات شناسایی است که شناسایی دست ما نیست، بلکه دست شما است. بسیاری از اصناف ما تکلیف دارند هر فعالیت اقتصادی که مجوز می‌دهند یا تمدید می‌کنند، نظام مالیاتی را در جریان بگذارند که این کار را انجام می‎دهند و ما در پیگیری‌ها متوجه آن می‌شویم. در شرایطی که نفت ما را نمی‌خرند و اوضاع اقتصادی ما خوب نیست، بهترین فرصت است که نظام مالیاتی کشور را به جایگاه واقعی و حقیقی خودش برسانیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نهادینه شدن نهضت کشت گلخانه‌ای در استان سبب صرفه جویی در مصرف آب و اشتغالزایی می‌شود

راهکار برخی کشورها در عرضه مسکن ارزان‌قیمت

افزایش سهمیه آرد راهکار خراسان شمالی برای حل مشکل نان

از توسعه سیستم‌های آبیاری تا معرفی خراسان جنوبی بعنوان هاب پرورش شتر

دوغارون و راههای نرفته برای توسعه مبادلات کالا

پروژه‌های حوزه آب‌رسانی تقویت پولی و اعتباری شود

نجات آب در گرو اقتصاد آب است

بازار تولیدات داخلی لوازم‌التحریر رونق گرفته است

کارخانه چدن خوسف تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود

معاون استاندار خراسان رضوی: همه موظف به حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان هستند

افتتاح 516 پروژه طی هفته دولت در خراسان شمالی

نگاهی به ویژگی‌های مسکن در 3 کشور آسیایی

فروش آرد به صورت آزاد توسط برخی از نانوایی ها از علل طولانی شدن صف نان در بجنورد

میزان صادرات رایانه در کشورهای مختلف

افزایش 87 درصدی بهره برداری از معادن خراسان جنوبی

هزینه حذف صفر از پول ملی کمتر از هزینه چاپ اسکناس است

آغاز برداشت پسته نوبرانه در قطب پسته استان

مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در شهرک صنعتی توس فعال شد

180 واحد تولیدی خراسان رضوی در نظام مبادلات پیمانکاری فرعی فعال هستند

یک زن درویش از زندان آزاد شد

اختصاص یک درصد از بودجه مشوق‌های صادراتی به زعفران

با بخشنامه‌های خلق الساعه نمی‌توانیم برای صادرات و تولید برنامه‌ریزی کنیم

اقدامات آبفا برای رفع تنش آب شرب در 32 شهر خراسان رضوی

میزان صادرات تلفن همراه در کشورهای مختلف

ضبط 135 تن فرآورده خام دامی غیربهداشتی در خراسان رضوی

تضمین توسعه خراسان شمالی با عضویت در شورای توسعه پایدار کشور

سرمایه‌گذار از شهر خارج شود، نباید انتظار داشته باشیم مشکل اشتغال حل شود

ایجاد 1618 فرصت شغلی در شهرکها و نواحی صنعتی خراسان رضوی

هشدار به مجریان 24 طرح صنعتی راکد و نیمه راکد در خراسان رضوی

1600 واحد شهرک های صنعتی خراسان راکد یا نیمه راکد هستند

وجود 1570 پروژه نیمه تمام در خراسان شمالی

توافق با بانک ملی جهت تکمیل فاز سه نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

حذف صفر از پول ملی تنها اثر توهمی دارد

اجرای طرح پایش بروسلوز اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی را بدهکار کرد

مدیرکل آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی از ایسنا بازدید کرد

باید در زمینه بورس خشکبار در استان کار شود

بازار آب باید در خراسان راه‌اندازی شود

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند

خزان بهارستان بیرجند بهاری می شود/آب نجات بخش ارگ شد

برگزاری نمایشگاه عرضه محور در هفته حمایت از صنایع کوچک

20 درصد محصول سیب خراسان رضوی صادر می شود

برنامه عملیاتی ما بومی شده برای خراسان رضوی است

شناسایی 40 نقطه سرمایه گذاری در بخش گردشگری خراسان شمالی

4 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری خراسان‌شمالی در حال اجراست

ذخیره آب سد دوستی سه و نیم برابر پارسال است

ذبح رایگان دام توسط کشتارگاه مشهد در عید قربان

رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی از تغییر روش در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی خبر داد

افزایش تعداد پروازها بر روی قیمت بلیط فرودگاه بجنورد تاثیرنداشته است

پرداخت بیش از 88 درصد وجوه گندم کاران خراسان شمالی

فعالیت 61 اکیپ دامپزشکی در خراسان شمالی برای روز عید قربان