پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی:

تحریم‌ها برای آزمایشگاه‌های دانشگاه محدودیت زیادی ایجاد کرده است علمي

تحریم‌ها برای آزمایشگاه‌های دانشگاه محدودیت زیادی ایجاد کرده است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی گفت: تامین تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی با اعمال تحریم‌ها و کاهش منابع مالی به دلیل افزایش نرخ ارز و نوسان آن، دانشگاه‌ها را با محدودیت های بسیاری مواجه ساخته است. 
دکتر سید علی‌رضا وکیلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا-منطقه خراسان در مورد تاثیر تحریم‌ها بر آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها با بیان این مطلب اظهار کرد: در این خصوص نشست‌های متعددی با حضور مسئولان ذی‌ربط جهت ارائه راهکارهای متناسب با شرایط فعلی کشور تشکیل گردید. 
وی ادامه داد: پیرو جلسات برگزار شده، شبکه‌سازی جهت تسهیل در ارائه خدمات، استفاده بهینه و به اشتراک‌گذاری تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی، جلوگیری از خریدهای موازی در سطح دانشگاه و منطقه 9 و همچنین استفاده حداکثری از تجهیزات ساخت داخل که استانداردهای لازم را کسب نموده‌اند در دستور کار مدیریت شبکه آزمایشگاه های دانشگاه فردوسی مشهد قرار گرفته است.
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی ادامه داد: لزوم مدیریت منابع مالی موجود و در نتیجه افزایش توجه دانشگاه‌ها به استفاده از ظرفیت‌های داخلی سبب ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی شده لذا انتظار می‌رود با افزایش حمایت دولت‌مردان از محصولات ساخت داخل و توجه سازندگان به ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات خود، بستر لازم جهت رونق بازار فروش تجهیزات ساخت داخل مهیا شود.
وکیلی درمورد گلایه دانشجویان تحصیلات تکمیلی از نحوه نوبت‌دهی برای آزمایشگاه‌ها بیان کرد: زمان و حجم کار برای هر دستگاه با توجه به نوع دستگاه، بازه زمانی مورد نیاز برای انجام آزمایش‌ها، تعداد کارشناسان، بازه زمانی فعالیت آزمایشگاه و ... تعیین و به صورت هفتگی در سیستم نوبت‌دهی پورتال خدمات آزمایشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد ثبت می‌گردد. متقاضیان استفاده از خدمات آزمایشگاهی با مراجعه به این پورتال و ثبت تعداد نمونه‌ها یا آزمایش‌های مورد نیاز به صورت خودکار توسط سیستم نوبت‌دهی می‌شوند. 
وی افزود: بدیهی است که در برخی مقاطع زمانی( مانند ایام تابستان)، به دلیل کاهش فعالیت‌های آموزشی و گرایش بیشتر به فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی از سوی اساتید دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، با توجه به افزایش میزان درخواست‌ها، خدمات‌دهی به متقاضیان با تاخیر انجام می شود. به منظور رفع این مشکل مدیریت شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه در جهت تسهیل انجام کار متقاضیان با آزمایشگاه‌های توانمند درون و برون دانشگاهی تفاهم نامه‌هایی را منعقد نموده لذا در صورت ترافیک بالای یک دستگاه و وجود دستگاه مشابه در یکی از آزمایشگاه‌های طرف تفاهم، متقاضی به آزمایشگاه مذکور معرفی می‌شود. لازم به ذکر است تعرفه دستگاه‌های مشابه در آزمایشگاه‌های زیر مجموعه شبکه آزمایشگاهی و آزمایشگاه‌های دارای تفاهم نامه با شبکه یکسان‌سازی شده است. 
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه «پیرو سیاست‌های معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد در راستای یکپارچه‌سازی فعالیت‌های واحدهای آزمایشگاهی، مدیریت شبکه آزمایشگاه¬های دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1396 برای ارائه خدمات تخصصی و همچنین پشتیبانی از علوم و فناوری¬های پیشرفته تاسیس شد»، گفت: این شبکه مجموعه به ¬هم پیوسته¬ای از گروه آزمایشگاه¬ها شامل آزمایشگاه‌های اختصاصی دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و آزمایشگاه‌های متمرکز، اداره برنامه¬ریزی، پشتیبانی و نظارت بر آزمایشگاه¬ها شامل ایمنی، بهداشت و محیط زیست، نظارت، تعمیر و نگهداری، برنامه¬ریزی و پشتیبانی است که در چارچوب آیین نامه‌های مستقل راهبری و مدیریت می گردد. 
وی ادامه داد: نیازسنجی، برنامه‌ریزی و خرید تجهیزات و مواد مصرفی آزمایشگاهی، بررسی پیشنهاد تاسیس آزمایشگاه جدید و صدور مجوز آن، تعیین وتصویب تعرفه ارائه خدمات آزمایشگاهی، تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط، انعقاد تفاهم‌نامه با آزمایشگاه¬های دارای قابلیت خدمات‌دهی و ... از جمله ماموریت‌های این مدیریت محسوب می‌گردد. 
مدیر شبکه آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: تمام آزمایشگاه‌های تحقیقاتی کشور به لحاظ منطقه جغرافیایی به 9 بخش تقسیم شده‌اند که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دبیر منطقه 9 تعیین شده است. لذا تمامی سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات اجرایی در خصوص ارائه خدمات آزمایشگاهی، راه اندازی و تجهیز آزمایشگاه‌های مورد نیاز و... با توجه به ظرفیت‌های موجود در دانشگاه و منطقه تنظیم می‌گردد. 
وکیلی در مورد به‌روز بودن تجهیزات آزمایشگاه‌های دانشگاه فردوسی گفت: نیازهای تجهیزاتی تمام واحدهای آزمایشگاهی در سطح دانشگاه در ابتدای هر سال با مشورت مسئولین مرتبط تعیین، اولویت‌بندی و بر اساس بودجه تخصیص داده شده در دو نوبت طی سال خریداری می‌شود. در سال 1397 حدود 80 درصد از تجهیزات مورد نیاز اعلام شده توسط دانشکده‌ها و پژوهشکده‌ها تامین و خریداری شده است. همچنین در سال های گذشته، علی‌رغم محدودیت‌های موجود در حوزه اعتبارات، آزمایشگاه مرکزی دانشگاه به تجهیزات فوق پیشرفته‌ای چون XRD، اولتراسانتریفیوژ، GC/MS و... مجهز شده است. 
وی ادامه داد: در حال حاضر بودجه مورد نیاز برای به‌روزرسانی و تجهیز آزمایشگاه‌های با قابلیت ارائه خدمات فوق تخصصی مانند آزمایشگاه مرکزی و مرکز فناوری‌های پیشرفته به تجهیزات فناوری بالا (High Tech) و تجهیز آزمایشگاه‌های در حال تاسیس برآورد شده و فرآیند لازم به منظور جذب اعتبارات مورد نیاز در دست پیگیری است.
مدیر شبکه آزمایشگاه های دانشگاه فردوسی خاطرنشان کرد: خوشبختانه برنامه‌ریزی‌های لازم جهت گسترش و تامین نیازهای آزمایشگاه ها در سطح دانشگاه و منطقه از سال 1392 به طور جدی در دستور کار معاونت پژوهش و فناوری قرار داشته است. بر این اساس تاکنون آزمایشگاه‌های متعددی در سطح دانشگاه جهت رفع نیازهای دانشجویان، اساتید و صنایع استان تاسیس و راه اندازی شده است. احداث و راه اندازی مرکز فناوری‌های پیشرفته برای ارائه خدمات آزمایشگاهی به پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع فعال استان و آزمایشگاه‌های جامع در سه دانشکده کشاورزی، دامپزشکی و علوم به منظور خدمات‌رسانی به اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از جمله اقداماتی است که در همین راستا در سال‌های اخیر انجام شده است. 
وکیلی تصریح کرد: در حال حاضر جلساتی با وزارت عتف (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) در خصوص میزان منابع مالی لازم برای تاسیس آزمایشگاه ملی در سطح منطقه 9 برگزار شده است و نحوه تامین آن در دست پیگیری است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انجام یوگا با پردازش عاطفی در مغز مرتبط است

ایجاد 14 هزار نفر اشتغال در طرح الگوی نوین مشاغل خانگی

آغاز ثبت نام در 7 رشته مقطع کاردانی علمی کاربردی بیرجند

مصرف بیش ‌از حد روغن‌ خطر ابتلا به انواع سرطان‌ را افزایش می‌دهد

ابتکاری جدید برای مقابله با امواج گرما

شرکت‌های دانش‌بنیان هیچ اهرمی برای دریافت مطالباتشان از دولت ندارند

خرمای قرمز خراسان جنوبی

کمبود دستگاه ماموگرافی بیماران شیروان و فاروج را رنج می‌دهد

خرمای قرمز خراسان جنوبی

کتاب "تاریخ و جغرافیای بلوک القور" رونمایی شد

بلوغ زودرس بر تراکم استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد

افزایش 35 درصدی ظرفیت دانشگاه فرهنگیان خراسان شمالی

75 درصد دانش‌آموختگان علمی و کاربردی جذب کار شده‌اند

عدم امکان تدریس مدرسان فاقد کد در مراکز علمی کاربردی از مهر سال جاری

درمان آلزایمر و پارکینسون به کمک مدل‌های ریاضی

از مخالفان سرسخت افزایش ظرفیت پزشکی‌ام

سند راهبردی دانشگاه بیرجند در افق 1404 تصویب و ابلاغ شد

برای عناب

خراسان شمالی دستگاه درمان ناباروری ندارد

شکلات تلخ علائم افسردگی را کاهش می‌دهد

وقتی دانشگاه سبز گل می‌کارد

تبدیل بطری‌های پلاستیکی به پروتزهای اندامی سبک و ارزان‌

حضور 13 دانشگاه ایرانی در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا/ رتبه 6 دانشگاه فردوسی در بین دانشگاه‌های کشور

هدف اول ما از پرورش ملخ‌های صحرایی مصرف انسانی است/ این ملخ‌ها منبع پروتئین هستند

چگونه عیار یک رابطه عاشقانه را بسنجیم؟

ثبت موزه دانشگاه فردوسى در «ایکوم»

کمبود کلسیم با اختلال حافظه مرتبط است

انجام چند کار همزمان برای مردان و زنان به یک نسبت دشوار است

نوع زایمان نقش مهمی در شکل‌گیری میکروبیوم پوست کودک دارد

کاربرد هوش مصنوعی برای نظارت بر محصولات زراعی

قرار گرفتن دانشجو در محیط کار، رسالت دانشگاه علمی کاربردی است

هدف ما از ایجاد مرکز علمی کاربردی توسعه دانش کشاورزی است

برگزاری مدرسه تابستانی کارآزمایی بالینی با محوریت سلول‌درمانی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی

مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی مشهد جزو 10 مرکز برتر کشور

خط قرمز دانشگاه علمی کاربردی برای مراکز جدید

لزوم توجه ویژه مراکز علمی کاربردی به مهارت‌آموزی و کارآفرینی

افتتاح 5 مرکز علمی کاربردی در خراسان رضوی

چرا ظرفیت پذیرش رشته‌های پزشکی باید افزایش پیدا کند؟

اعتبار مدرک علمی کاربردی مثل دانشگاه‌های دولتی است/ دعوای مالی دانشکده خبر با بنیاد مستضعفان به ما ارتباطی ندارد

موسسه علمی کاربردی جهاددانشگاهی بیرجند، به عنوان مرکز برتر علمی کاربردی خراسان جنوبی شناخته شد

پیشگیری از عوارض پوستی با استفاده صحیح از کرم های ضدآفتاب

مهاجرت نخبگان ایرانی پایین‌تر از میانگین جهانی است

زبان مادری را پاس بداریم یا نه؟!

راهکاری برای کاهش مصرف آب در صنعت پوشاک

چپ‌دست‌ها باهوش‌ترند؟

واکسن سرطان ساخته شد

افرادی که انتخاب رشته دارند، بخوانند

شمار کتابخانه های خراسان شمالی 6 درصد رشد یافت

پرواز مشهد - دوشنبه برقرار شد

راهکاری برای کاهش مصرف انرژی با استفاده از اینترنت اشیا