پیام خراسان

آخرين مطالب

مدیر کل انتقال خون خراسان رضوی:

سازمان انتقال خون آبمیوه فروشی نیست اجتماعي

سازمان انتقال خون آبمیوه فروشی نیست

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اینکه «دیدگاه تجاری نسبت به سازمان انتقال خون باید تغییر کند»، گفت: شایسته نیست که با سازمان انتقال خون استان همانند یک آبمیوه فروشی رفتار شود. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا اسلامی امروز در نشست خبری که در سازمان انتقال خون استان برگزار شد، اظهار کرد: باعث تاسف است که هنوز برخی از مردم در برخی از زمینه‌ها، از نقش فعال انتقال خون آگاه نیستند. گاهی مسئولان هم باید زمانی به این فکر بیفتند که فرزند یا عضوی از خانواده آنها نیاز به خون داشته و به اهمیت نقش انتقال خون پی ببرند. از طرفی افرادی هم داریم که با داشتن اطلاعات و آگاهی از این سازمان، الگوهای ما هستند. افرادی هستند که بیش از 100 بار خون اهدا کرده‌اند. 
وی ادامه داد: در سال گذشته 195 هزار مراجعه کننده داشتیم که از این بین 151 هزار نفر خون‌گیری شدند. تعداد 44 هزار و 157 نفر از اهدای خون معاف شدند که نشان‌دهنده حساسیت ما نسبت به فرد اهدا کننده است. 81 هزار و 664 اهدا کننده مستمر داشتیم که به صورت درصدی 54 درصد از افرادی که خون اهدا کردند، اهدا کننده مستمر بودند، اهداکنندگان مستمر افرادی هستند که در سال حداقل 3 بار خون اهدا می‌کنند. تلاش می‌کنیم این چنین افراد را افزایش دهیم . افزایش اهدا کنندگان مستمر باعث اطمینان بیشتر نسبت به سلامت خون می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده این افراد معمولا کسانی هستند که ورزشکار بوده و رفتار‌های پرخطر کمتری دارند. 
مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی یادآور شد: در سال 97 اهدا کنندگان با سابقه 28 درصد کل اهداکنندگان را تشکیل می‌دادند. این افراد 42 هزار و 197 نفر بودند. اهدا کنندگان سال اولی در سال گذشته 27 هزار و 262 مورد بود که نسبت به سال 96، 5 درصد کاهش پیدا کرده است. سیاست سازمان انتقال خون این است که تعداد افراد اهدا کننده مستمر را افزایش و سال‌ اولی‌ها را کاهش دهد. قطعا به زمانی خواهیم رسید که عمده افراد اهدا کننده خود، از بین افراد مستمر باشند. مصرف خون استان بسیار زیاد است. بیمارستان امام رضا(ع) در سال بالغ بر 50 هزار کیسه خون مصرف می‌کند.
اسلامی بیان کرد: در سال گذشته151 هزار اهدای خون صورت گرفته، این درحالی است که تک‌تک 195 هزار نفر باید مورد مصاحبه و معاینه قرار بگیرند و تمام آزمایشات خون روی آن‌ها صورت گیرد.. نسبت مرد و زن در انجام اهدای خون 94 درصد به 6 درصد است که امیدواریم میزان شرکت‌کنندگان زن افزایش یابد. بنا داریم با همکاری انجمن مشارکت‌های زنان مرکز اهدای خون زنان را با حضور خیرین احداث کنیم. در تجهیز و پرسنل این ساختمان مشکل پیدا کردیم که در جلسه امروز با خیرین این مشکل هم حل خواهد شد. 
وی تشریح کرد: در سال 97، 366 هزار و 226 کیسه خون و فرآورده خونی تهیه و بین 60 بیمارستان استان توزیع کردیم که نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش تولید داشتیم. با توجه به این حجم مصرف، توقع می‌رود تا مسئولان استان و ارگان‌ها نظارتی، شهرداری، استانداری و سازمان برنامه و بودجه توجه بیشتری به این سازمان داشته باشند. توریسم سلامت و زائران از تمامی دنیا علاوه بر زیارت تمایل به درمان هم دارند. نباید کاری کنیم که اقتصاد درمان و آورده مالی آن را از دست بدهیم. باید به این موضوع اذعان کرد که اگر وضع ساختمانی و بودجه سازمان تغییر نکند، در سال‌های آینده به مشکل خواهیم خورد. باید به این نکته هم توجه کرد که پلاسمای تولیدی در استان به کشور آلمان صادر می‌شود.
افزایش 1 درصدی اهدای خون در سال جاری
مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی در خصوص آمار و عملکرد چهار ماهه اول سال 98 تشریح عنوان کرد: در چهار ماه اول سال 98 میزان مراجعه 65 هزار و 553 نفر بوده که نسبت به سال گذشته 5 درصد افزایش و 49 هزار و 485 نفر مورد خونگیری بوده که 1 درصد افزایش نسبت به پاسال داشتیم. تعداد مردودین و معاف شدگان از اهدای خون، 16 هزار و 108 نفر بوده‌اند. همچنین اهداکننده مستمر 27 هزار 387 نفر بودند که نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش داشتیم. تعداد افراد با سابقه در این مدت، 13 هزار 619 نفر بوده که با آمار سال گذشته تقریبا برابری می‌کند. تعداد بار اولی‌ها هم 8 هزار و 479 نفر بوده که 12 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. در مدت مشابه و در سال 98 باز هم نسبت اهداکنندگان مرد و زن 94 درصد به 6 درصد بوده است.
مجوزی برای به کارگیری نیروی جدید نداریم
اسلامی عنوان کرد: تعدادی دوچرخه‌سوار به منظور بزرگداشت روز 9 مرداد، روز ملی اهدای خون، از استان بوشهر تا مشهد رکاب زده و فردا به مشهد می‌رسند که حضور میسر این افراد بیان‌گر حمایت ورزشکاران از عمل اهدای خون است. علاوه بر شهر تربت‌جام که قبلا پایگاه اهدای خون ایجاد شده بود، به همت خیرین کاشمر مرکز خون‌گیری کاشمر که پایگاهی برای اهدای خون است، در حدود یک‌ماه آینده افتتاح خواهد شد تا مردم و بخش درمانی این شهر از حضور یک پایگاه اهدای خون بهره لازم را ببرند. 6 پایگاه در مشهد و 5 پایگاه در سطح استان داریم. در شهرهای قوچان، تربت‌حیدریه، نیشابور، سبزوار و گناباد پایگاه اهدای خون و در شهرهای کاشمر و جام مرکز اهدای خون داریم که در آینده به پایگاه انتقال خون ارتقا داده می‌شوند. نزدیک به 60 بیمارستان توسط 250 پرسنل در سطح استان پوشش داده می‌شوند. در سنوات گذشته علی‌رغم بازنشسته‌های متعدد، مجوزی مبنی بر به کارگیری نیروی جدید به ما داده نشد. اگر وضع به همین منوال پیش‌ رود، قطعا مجموعه درمانی انتقال خون دچار مشکل خواهد شد.
وی گفت: چهارشنبه شب در پارک مینیاتوری واقع در قاسم ‌آباد از ساعت 17 الی 22 مراسمی تدارک دیده شده است که برای افراد علاقه‌مند به کمک به سازمان اهدای خون، برنامه‌های تفریحی برگزار خواهد شد که بازدید از این مجموعه برای عموم رایگان خواهد بود. 
مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی در خصوص وضعیت ساختمان سازمان انتقال خون در سناباد خاطرنشان کرد: هنوز ساختمان سازمان خون واقع در خیابان سناباد پس از ده سال، 30درصد پیشرفت فیزیکی داشته و طبق هماهنگی‌ها و قرارهایی که گذاشته شد، قرار بود این ساختمان واگذار و در اراضی ذکریا ساختمانی برای انتقال خون ساخته شود. قرار شد موضوع فعال شدن این ساختمان را پیگیری کنیم. برای این منظور با شهرداری صحبت کردیم و در هفته آتی قرار است به دیدار شهردار برویم. ساختمانی که در شهرک سلامت قراردارد به ما تحویل نشده و فعلا ساختمان واقع در سناباد در اختیار سارمان انتقال خون بوده و مجری ساختمان انتقال خون در سناباد از مسکن و شهرسازی به دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتقال دادیم و باید از این مسیر بودجه‌ای تخصیص داده شود. در شهرک سلامت هم وضعیت به گونه‌ای است که فنس‌ها کشیده شده، تابلوها نصب شده و برنامه‌ریزی هم انجام شده اما با توجه به تاخیرات صورت گرفته در این پروژه تصمیم بر این شد که با پیدا کردن بودجه و منابع، ساختمان سناباد را تکمیل کنیم.
اسلامی تصریح کرد: عمده مشکل این است که اراضی ذکریا که به سازمان انتقال خون تخصیص پیدا کرده، سند مشخصی ندارد و از دفتر حقوقی ما این ایرا گرفته شد که اگر بخواهیم سند ساختمان در سناباد را انتقال دهیم، در مقابل سند اراضی ذکریا هم باید به سازمان انتقال خون انتقال یابد. با توجه به اینکه تمام اراضی ذکریا با هم یک سند دارد و هنوز تفکیک نشده، دفتر حقوقی انتقال خون کشور گفت که این مورد امکان پذیر نیست. به همین دلیل برای اراضی ذکریا دچار مشکل شدیم و امیدواریم با همکاری شهرداری در رابطه با ساخت ساختمان سناباد، این پروژه پیش برود و امیدواریم حضور قاطع مسئولان استانی را در این امر ببینیم. ساختمان انتقال خون، ساختمان تجاری برای من نیست اما اگر این ساختمان احداث و تکمیل نشود، قطعا 60 بیمارستان مذکور دچار مشکل حدی خواهند شد و ممکن است جان بسیاری از انسان‌ها گرفته شود.
در بخش سوختگی، در تهیه و رساندن پلاسما به مشکل برخورده‌ایم
وی اضافه کرد: درمان با انتقال خون صورت می‌گیرد. در بخش سوختگی، در زمینه تهیه و رساندن پلاسما به مشکل برخورده‌ایم. در زمینه سایر بیماری‌ها هم سلول‌های بنیادی در حال پیگیری و پیشرفت است که بیماری‌هایی نظیر سرطان با این روش بهبود می‌یابند. استانداری، سازمان برنامه و بودجه و شهرداری ارگان‌هایی هستند که می‌توانند بیشترین کمک را به ما بکنند. 
مدیر کل سازمان انتقال خون خراسان رضوی در خصوص وضعیت پایگاه اهدای خون ثامن‌الائمه و تعاملات این سازمان با آستان قدس رضوی تشریح کرد: حدود دو سال و با پیگیری مصرانه توانستیم 200 متر زمین از آستان قدس بگیریم. مدت‌ها پیش نامه‌ای از آستان قدس به ما رسید مبنی بر پرداخت 12 میلیون تومان. زمین توسط آستان قدس و ساختمان هم توسط دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای ما ساخته شد. انتظار داریم مسئولان برای امر خون‌رسانی همه جا با ما همکاری کنند و امیدواریم آستان قدس کمافی‌السابق کمک‌هایش ادامه داشته باشد. ساختمان اداری انتقال خون استان، یک ساختمان استیحاری بوده که حتی برای پرداخت اجاره ماهیانه این محل دچار مشکل هستیم.
اسلامی با اشاره به بی‌توجهی‌ها نسبت به سازمان انتقال خون، افزود: مهم‌ترین ماده حیاتی انسان را فراهم می‌کنیم و صدها نفر را نجات می‌دهیم اما یک ساختمان خوب و برای خود نداریم و حتی همین محل فعلی سازمان هم استیجاری است. زیبا نیست که هر روز با مالک این ساختمان به مشکل بخوریم که حتی کار به تهدید برای بیرون ریختن وسایل به دلیل پرداخت نشدن اجاره کشیده شده است. از مسئولان نسبت به بی‌توجهی به انتقال خون گله‌مندم. مسئولان کی می‌خواهند این موضوع را بفهمند؟ بی‌توجهی به انتقال خون تا کی ادامه می‌یابد؟ ده‌ها هزار نفر از سایر کشورها به مشهد می‌آیند که به آن‌ها خون می‌دهیم. در این شرایط نباید در یک ساختمان استیجاری باشیم. پرسنل سخت‌کوشی داریم که فرسوده شده‌اند. امیدواریم به همت مسئولان استان این قضیه حل شود و آن روز پیش نیاید که در زمان حادثه شخصی متوجه مشکلات ما نشوند. 
شایسته نیست با سازمان انتقال خون مانند یک آبمیوه فروشی رفتار شود
وی گفت: در شبانه‌روز چند صد واحد خون در استان توزیع می‌شود. آیا این درست که با چنین سازمانی به دید تجاری رفتار شود؟ یکی از دو در ساختمان سازمان اهدای خون بلاک و راه ورود اهداکنندگان مسدود شده است. غم، اندوه و نگرانی بسیاری از خانواده‌ها را به شادی تبدیل کردیم. دیدگاه تجاری نسبت به سازمان انتقال خون باید تغییر کند. مسئولان زیردست در آستان قدس با نظر ما مخالف هستند. شایسته نیست که با سازمان انتقال خون استان همانند یک آبمیوه فروشی رفتار شود. با توجه به تعدد اعمال جراحی، اگر نتوانیم حجم تولید خون را افزایش دهیم، در سطح استان به مشکل خواهیم خورد. در اطراف حرم، پایگاه اهدای خون امید در طبقه منهای یک مجتمع تجاری امید وجود دارد آمار بسیار خوبی از مراجعان را دارد که باز هم در برابر صفوف مردم بلاک گذاشته شده است. امیدواریم با نظر مسئولان دید تجاری نسبت به سازمان انتقال خون تغییر کند.
گفتنی است پایگاه‌های انتقال خون در مشهد در روز چهارشنبه، 9 مرداد، در دو شیفت فعال هستند. پایگاه امام رضا(ع) فردا در شیفت اول از ساعت 7:45 تا13:30 و در شیفت دوم از ساعت 14:30 تا 18:45 پذیرای اهداکنندگان خون خواهد بود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنگی دارو را بیشتر بشناسید

خام فروشی و ثروتی که بر باد می‌رود

افزایش سهمیه طرح همسفره در خراسان جنوبی

600 نفر از مددجویان تحت حمایت خراسان جنوبی به اردوهای زیارتی اعزام شدند

95 تصادف در یک هفته

روزانه 100 هزار لیتر به عشایر خراسان شمالی آبرسانی می‌شود

کشف هشت هزار لیتر سوخت قاچاق در گناباد

کیفیت هوا در شش ایستگاه مشهد برای گروه های حساس ناسالم شد

جهادگران خراسانی منازل سیل زدگان گلستان را مرمت کردند

بسیج سازندگی خراسان رضوی ساخت خانه را در مناطق سیلزده گلستان آغاز کرد

مشاور، مجری و ناظر فرودگاه بجنورد هنوز مشخص نشده است

اعزام 440 مددجوی کمیته امداد خراسان شمالی به اردوی زیارتی به مناسبت عید غدیر

گسترش فرهنگ غدیر در جامعه ضروری است

جراحی قلب در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا، بسیار پیشرفته است

1400 سرباز در خراسان جنوبی آموزش کمک‌های اولیه را فرامی‌گیرند

دانش آموزان خراسان شمالی 231 رتبه زیر 1000 را در کنکور سراسری کسب کردند

کاهش انتشار آلودگی در سومین کشور منتشرکننده گازهای گلخانه‌ای

قانون ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان بازدارنده نیست

85 حلقه چاه غیرمجاز در غرب خراسان رضوی مسدود شد

وجود خلأ های قانونی در مساجد/ نمایندگان در مجلس پیگیری کنند

وزش تندباد و گرد و خاک در مرز شرقی خراسان جنوبی

وقتی فرشبافان خراسان جنوبی مثل کوره آجرپزی می‌شوند!

1400 سرباز در خراسان جنوبی آموزش کمک های اولیه را فرا می گیرند

حضور فرماندار در بنیاد خیریه دارالشفا امام حسین (ع)

جلسه بررسی مسائل باند امداد و نجات

150کیلومتر فاصله تا درمان/ شهرستان خوسف بیمارستان ندارد

جلسه بررسی مسائل و مشکلات و پیشرفت فیزیکی طرح مسکن محرومین

احداث هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در مشهد

ترافیک در جاده های خراسان رضوی پُر حجم است

بهره برداری 516 پروژه در خراسان شمالی

پیگیری آخرین وضعیت جسمانی محیط‌بان مجروح قائنی

ساز و آواز خیابانی

برآورد 300 میلیارد تومانی تقاطع چهارسطحی نمایشگاه

پل نمایشگاه 40 متر تعریض می‌شود/ ایجاد مسیر یک‌طرفه از حاشیه چهل‌بازه به سه‌راه طرقبه

هرکس با هر سلیقه سیاسی برای توسعه مشهد گام بردارد

اعزام 52 پزشک جهادی به مناطق محروم خراسان شمالی

افزایش 8 درصدی معاینات بالینی پزشکی قانونی خراسان شمالی

فراخوان استاندار خراسان شمالی از گروه های جهادی برای کاهش نرخ بیسوادی در بانوان

آمار نزاع در خراسان شمالی 24درصد کاهش یافت

استفاده مکرر از شبکه‌های اجتماعی و عدم رضایت از زندگی در دختران نوجوان

کیسه پارچه‌ای قابل بازیافت در راستای حفظ محیط زیست

در ایران 2 هزار عنوان مجرمانه داریم

دهکده گلستان علی(ع) مرکز استعدادیابی فرزندان کل کشور می‌شود

10 درصد کودکان بی‌سرپرست مشهد در موسسه گلستان علی(ع) هستند

مشهد چهارراه فرهنگی ایران است/منشور حقوق شهرنشینی نیازمند سمن‌هاست

شهردار مشهد: بزرگ‌ترین کمک به کودکان گلستان علی آگاه‌سازی مردم از حضور آن‌هاست

کسب 5 مقام کشوری توسط کودکان با نیازهای ویژه خراسان جنوبی

خراسان جنوبی میزبان وزیر نیرو می‌شود

حضور خراسان جنوبی در چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور

آغاز طرح خط انتقال آب طبس با حضور وزیر نیرو