پیام خراسان

آخرين مطالب

روایت سرپرست وزارت آموزش و پرورش از سه کلیدواژه «کره مذاب»، «قنات» و «مدد» اجتماعي

روایت سرپرست وزارت آموزش و پرورش از سه کلیدواژه «کره مذاب»، «قنات» و «مدد»

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: واژه «قنات» شامل قرآن، نماز، امام‌شناسی و عترت و همچنین توسعه فرهنگ ایثار و شهادت بوده که به عنوان فرهنگ رضوی، کلیدواژه حرکت ما برای عرصه تعلیم و تربیت دینی است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید‌جواد حسینی امروز در مراسم اختتامیه سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان برگزیده سراسر کشور در تالار قدس حرم مطهر رضوی در خصوص محور‌های سخنان خود گفت: به مناسبت سه موضوع مهم شامل شرکت مکانی، موضوع شرکت و جریان فرهنگی برای شرکت‌کنندگان در این مسابقات به شرح سه کلیدواژه کره‌ مذاب، قنات و مدد خواهم پرداخت.
وی ادامه داد: ما امروز در آستان و استان ملک پاسبان حضرت امام ثامن ضامن شرف حضور داریم؛ تمامی محصول امامت از فرهنگ رضوی نشات گرفته وتمام ثمرات و برکات یک زندگی سالم در این فرهنگ نهفته است. در علم جامعه‌شناسی زمانی که به بررسی فرهنگ‌ها پرداخته می‌شود، کلیدواژه‌ای به نام «کره‌ مذاب» مطرح می‌شود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد: در فرهنگ‌شناسی کره مذاب به معنای مکان‌های جغرافیایی و فرهنگی است که قدرت انتشار فرهنگ و فضائل اخلاقی را مانند یک کره مذاب و بسیار پرحرارت دارد که این حرارت و عناصر فرهنگی آن‌قدر قوی است که توانایی سوزاندن تمام رذائل را در درون خود دارد؛ بنابراین این مرقد مطهر رضوی با وجود این امام مهربان یک کره مذاب محسوب می‌گردد.
حسینی بیان کرد: در سال 2017 در همین مکان و در حضور خبرگزاری‌های جهان اسلام پیرامون کره مذاب عنوان کردم شما به عنوان خبرگزاری‌های اتحادیه جهان اسلام باید این کره مذاب را کانون انتشار فضائل بدانید؛ وجود امام رضا (ع)، ائمه اطهار و فرهنگ رضوی آن‌چنان حرارتی از فضائل، اعمال و اخلاق انسانی را درون خود دارد که شما باید این فضائل و حرارت آن را در جهان بگسترانید و از این طریق انتشاردهنده فضائل باشید؛ بنابراین شما به‌عنوان خبرگزاری جهان اسلام باید بدانید که کانون فرهنگ رضوی، کانون انتشار فضائل و سوزاندن رذائل نه تنها در کشور بلکه در تمام جهان اسلام است.
وی افزود: در سند تحول بنیادی به این موضوع اشاره شده که انسان‌ها باید در ساحت‌های مختلفی تحت تعلیم و تربیت قرار گیرند؛ دانش‌آموز شوند، سالم باشند، هنر‌مند بار آیند، اقتصادی فکر کنند همچنین اخلاق، تدین و اعتقاد آنان نیز بارور شود. نظام تعلیم و تربیت باید تمامی این ساحت‌ها را مد نظر قرار دهد، اما قطعاً و یقیناً زیربنای این ساحت‌ها، ساحت اعتقادی و دینی دانش‌آموزان خواهد بود.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: زمانی که به تماشای مسابقات شما مشغول بودم، تصمیم گرفتم که برای این ساحت‌ها کلیدواژه‌ای انتخاب کنم و «قنات» را مطرح کردم. این کلیدواژه از دو منظر قابل بررسی است؛ قنات از منظر لغت‌شناسی به معنای آن است که در دل زمین آبریز‌هایی شاخه‌شاخه به هم بپیوندند، سپس این پیوند‌ها در نقطه‌ای آن‌قدر آب را جمع کنند که آب از دل زمین خارج شود و در سطح تف‌دیده زمین جاری شود.
حسینی خاطرنشان کرد: واژه «قنات» به عنوان یک مربع از اضلاع قرآن، نماز، امام‌شناسی و عترت و همچنین توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تشکیل شده است؛ این مربع همان فرهنگ رضوی است که باید در دل تعلیم و تربیت جاری شود تا حیات، سعادت و سلامت را در نظام آموزش و پرورش به تعادل و تکامل جامعه تبدیل کند؛ بنابراین «قنات» کلیدواژه حرکت ما برای عرصه تعلیم و تربیت دینی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه مسابقات قرآن، نماز و عترت، حفظ قرآن کریم به خواسته مقام معظم رهبری برای تربیت 10 میلیون نفر حافظ، قرارگرفتن تفسیر موضوعی قرآن متناسب با سن و نیاز‌های دانش‌آموزان در برنامه‌ها و گسترش کمی و کیفی دارالقرآن‌ها در این عرصه هدف‌گذاری شده است. هفت میلیون دانش‌آموز در رشته‌های مختلف قرآنی از کف مدرسه چنین جریانی را آغاز می‌کنند و به مرحله‌ای می‌رسند که امروز 2 هزار دانش‌آموز دختر و پسر به این سطح از مسابقات راه یافته‌اند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد: هر فردی که به این منابع جاودانه انسان‌ساز پیوند پیدا کند پیروز است؛ نفرات اول، دوم و سوم قطعاً ارجمند خواهند بود اما تمام این هفت میلیون دانش‌آموزی که به این رودخانه حیات‌بخش پیوستند پیروز بوده و تبریک و تشویق سزاوار تمامی آن‌هاست.
حسینی بیان کرد: طی چند سال گذشته جریان مسابقات قرآن دانش آموزی به جریان مسابقات معلمان تبدیل شده است؛ این جریان از مشهد آغاز شده و امروز به مسابقات بین المللی تبدیل شده است. بیش از 63 عنوان کتاب در زمینه‌های قرآن، نماز، عترت و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برای تمامی 12 پایه تحصیلی در آموزش و پرورش تولید محتوا شده است؛ در جریان امام شناسی در هر پایه یک امام مدنظر قرار می‌گیرد تا این جریان نیز به یک رود خروشان سازندگی تبدیل شود.
وی افزود: در شهرمشهد طرح‌هایی آغاز شد که قطعاً در ستاد شاهد و امور ایثارگران آن‌ها را کلید خواهیم زد و کشوری خواهیم کرد. یکی از این طرح‌ها شهیدپژوهی است. زمانی که به بررسی تاریخ اسلام می‌پردازیم، به اسناد زنده‌ای دست پیدا نمی‌کنیم اما برای فرهنگ ایثار و شهادت اسناد زنده‌ای داریم؛ خانواده شهدا، دوستان و هم‌سنگران آنان امروزه به صورت زنده در دسترس ما قرار دارند. ما به برکت خون شهدا به 62 هزار اثر شهیدپژوهی دست یافته‌ایم.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: استان خراسان رضوی تنها استانی است که بدون اتفاق بودجه آموزش و پرورش به 37 مرکز شاهدپژوهی دست یافته است. زمانی که در جریان راهیان نور شاهد تحول دانش‌آموزان بودیم، تمام فعالیت‌ها و هشت سال دفاع مقدس را شرح دادیم، سپس با همکاری سپاه به آنان آموزش دادیم تا تبدیل به راویان جریان ایثار و شهادت شوند.
حسینی خاطرنشان کرد:استان خراسان رضوی تنها استانی بود که دبیرخانه روایت‌گری را تاسیس کرد تا معلمان مبارز در آن به شرح تخصص‌های خود و ورایت‌گری تاریخ بپردازند. ما معتقدیم این فعالیت‌ها در توسعه فرهنگ ایثار و شهادت قابلیت کشوری شدن دارند و قطعا به عرصه عمل خواهند رسید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاتوق های مصرف مواد مخدر در خراسان شمالی ناامن می شوند

راز بقای باغ وحش مشهد

محسنی اژه‌ای به خراسان جنوبی سفر می‌کند

ماجرای پزشک قلابی و کلاهبرداری 2 میلیاردی در بجنورد

کشف بیش از یک کیلوگرم مواد مخدر سنتی در اسفراین

توقیف محموله سنگ معدن غیر مجاز در اسفراین

زنگی دارو را بیشتر بشناسید

خام فروشی و ثروتی که بر باد می‌رود

افزایش سهمیه طرح همسفره در خراسان جنوبی

600 نفر از مددجویان تحت حمایت خراسان جنوبی به اردوهای زیارتی اعزام شدند

95 تصادف در یک هفته

روزانه 100 هزار لیتر به عشایر خراسان شمالی آبرسانی می‌شود

کشف هشت هزار لیتر سوخت قاچاق در گناباد

کیفیت هوا در شش ایستگاه مشهد برای گروه های حساس ناسالم شد

جهادگران خراسانی منازل سیل زدگان گلستان را مرمت کردند

بسیج سازندگی خراسان رضوی ساخت خانه را در مناطق سیلزده گلستان آغاز کرد

مشاور، مجری و ناظر فرودگاه بجنورد هنوز مشخص نشده است

اعزام 440 مددجوی کمیته امداد خراسان شمالی به اردوی زیارتی به مناسبت عید غدیر

گسترش فرهنگ غدیر در جامعه ضروری است

جراحی قلب در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا، بسیار پیشرفته است

1400 سرباز در خراسان جنوبی آموزش کمک‌های اولیه را فرامی‌گیرند

دانش آموزان خراسان شمالی 231 رتبه زیر 1000 را در کنکور سراسری کسب کردند

کاهش انتشار آلودگی در سومین کشور منتشرکننده گازهای گلخانه‌ای

قانون ضربه زدن به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان بازدارنده نیست

85 حلقه چاه غیرمجاز در غرب خراسان رضوی مسدود شد

وجود خلأ های قانونی در مساجد/ نمایندگان در مجلس پیگیری کنند

وزش تندباد و گرد و خاک در مرز شرقی خراسان جنوبی

وقتی فرشبافان خراسان جنوبی مثل کوره آجرپزی می‌شوند!

1400 سرباز در خراسان جنوبی آموزش کمک های اولیه را فرا می گیرند

حضور فرماندار در بنیاد خیریه دارالشفا امام حسین (ع)

جلسه بررسی مسائل باند امداد و نجات

150کیلومتر فاصله تا درمان/ شهرستان خوسف بیمارستان ندارد

جلسه بررسی مسائل و مشکلات و پیشرفت فیزیکی طرح مسکن محرومین

احداث هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در مشهد

ترافیک در جاده های خراسان رضوی پُر حجم است

بهره برداری 516 پروژه در خراسان شمالی

پیگیری آخرین وضعیت جسمانی محیط‌بان مجروح قائنی

ساز و آواز خیابانی

برآورد 300 میلیارد تومانی تقاطع چهارسطحی نمایشگاه

پل نمایشگاه 40 متر تعریض می‌شود/ ایجاد مسیر یک‌طرفه از حاشیه چهل‌بازه به سه‌راه طرقبه

هرکس با هر سلیقه سیاسی برای توسعه مشهد گام بردارد

اعزام 52 پزشک جهادی به مناطق محروم خراسان شمالی

افزایش 8 درصدی معاینات بالینی پزشکی قانونی خراسان شمالی

فراخوان استاندار خراسان شمالی از گروه های جهادی برای کاهش نرخ بیسوادی در بانوان

آمار نزاع در خراسان شمالی 24درصد کاهش یافت

استفاده مکرر از شبکه‌های اجتماعی و عدم رضایت از زندگی در دختران نوجوان

کیسه پارچه‌ای قابل بازیافت در راستای حفظ محیط زیست

در ایران 2 هزار عنوان مجرمانه داریم

دهکده گلستان علی(ع) مرکز استعدادیابی فرزندان کل کشور می‌شود

10 درصد کودکان بی‌سرپرست مشهد در موسسه گلستان علی(ع) هستند