پیام خراسان

آخرين مطالب

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی ریاست جمهوری پاسخ داد؛

کارآفرینی اجتماعی چیست؟ علمي

کارآفرینی اجتماعی چیست؟

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: محور کارآفرینی اجتماعی، رفع یک مشکل اجتماعی است و قرار است که ما این مشکلات را حل کنیم تا منجر به خلق اثر ‌شود.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، سید محمد حسین سجادی نیری در نشستی با عنوان «نوآفرینانه» که در مجتمع کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: فعالیت‌هایی که ستاد توسعه فناوری‌های نرم انجام داد این بود که در دو سال اول تعریفی از فناوری نرم و نیز گفتمانی در کشور ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه «کارآفرینان برای ورود به هر کسب و کار نوآورانه‌ باید گفتمان آن کسب و کار را شکل دهند»، افزود: اگر من به این ستاد به عنوان یک استارتاپ نگاه کردم، لازم دیدیم که یک داستان و یا روایتی برای ستاد بسازم. بنابراین اولین اقدامی که انجام دادم این بود که مفهوم فناوری نرم را تعریف و برای آن مصداق‌هایی را ایجاد کنیم.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: فناوری نرم، فناوری‌ای است که سخت نباشد. ما در فناوری سخت فعالیت‌هایی مانند تغییرات در ماده ایجاد می‌کنیم که باعث توانمندی جدید می‌شود.
سجادی نیری با اشاره به اینکه «در فناوری سخت، ما با ایجاد تغییری در ماده، به یک توانمندی دست پیدا می‌کنیم»، بیان کرد: فناوری نرم فناوری‌ای است که فرد به توانمندی می‌رسد و به جای تغییر در ماده، به تغییر در سبک، ذهنیت انسان و جامعه منجر می‌شود؛ بدین منظور که اگر ما بتوانیم تغییری را ایجاد کنیم و به توانمندی برسیم با تغییر در ذهن، روحیه، تعامل و فرهنگ فرد این فناوری نرم می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: ابتدا تاکسی‌های آنلاین در تهران مشغول به فعالیت بودند اما اکنون در تمام شهرها از جمله مشهد به فعالیت خود ادامه دادند و گفته می‌شود که رانندگان تاکسی‌های آنلاین با مسافران محترمانه‌تر برخورد می‌کنند چراکه افراد در طی سفر به راننده امتیاز می‌دهند. بدون اینکه کار سخت افزاری انجام داده باشند و با یک نظام رتبه‌بندی مسافران باعث شدند که جامعه‌ای از رانندگان رفتار دیگری از خود نشان دهند که به آن فناوری نرم می‌گویند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: من نزدیک به سه سال تلاش کردم این مفهوم را در کشور جا بیاندازم. در ابتدای کار باید چند موضوع را به عنوان محور اصلی در نظر می‌گرفتم که در اولویت قرار گیرند.
فناوری نرم موضوع سخت‌فهمی است که به راحتی معرفی نمی‌شود
وی اظهار کرد: فناوری نرم موضوع سخت‌فهمی است که به راحتی معرفی نمی‌شود و باید در مورد آن صحبت کرد. بنابراین مصداق‌هایی مانند صنایع فرهنگی، نوآوری اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی به وجود آمد.
سجادی‌ نیری تصریح کرد: ما مفهومی به نام کارآفرینی اجتماعی و یا در واقع ارزش‌آفرینی داریم؛ بدین منظور که عوامل محیطی مانند انرژی، منابع مالی، فکر، ایده، نیروی انسانی و … را برنامه‌ریزی کردیم که باعث خلق یک ارزش برای محصول می‌شود. بنابراین کارآفرینی منابعی را به نحوی مدیریت و برنامه‌ریزی می‌کند که آن در ارائه محصول موثر است.
وی افزود: اصولا در مفهوم کارآفرینی نمی‌توان تنها ملاک کسب ثروت و درآمد را در نظر گرفت اما فرد براساس دغدغه‌های شخصی خود کسب وکاری را ایجاد می‌کند و در نتیجه کارآفرین می‌شود.
محور کارآفرینی اجتماعی، رفع یک مشکل اجتماعی است
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: محور کارآفرینی اجتماعی، رفع یک مشکل اجتماعی است و قرار است که ما این مشکلات را حل کنیم تا منجر به خلق اثر ‌شود و معمولا کارآفرین اجتماعی پوسته‌ای از جنس سمن و … شکل می‌دهد.
وی مطرح کرد: در کارآفرینی اجتماعی خلق ارزش به واسطه رفع یک مشکل اجتماعی است که معمولا در سطح وسیع اتفاق می‌افتد و این مفهوم از اواخر دهه 80 شکل گرفته اما اجرا شدن آن سابقه طولانی دارند. در نتیجه کارآفرین فردی است که خلقِ ارزش می‌کند و کارآفرینی اجتماعی یک معضل اجتماعی را حل می‌کند.
سجادی نیری اذعان کرد: به عنوان مثال در کارآفرینی اجتماعی معروف است که افراد در اروپا باتری خورشیدی طراحی کردند که خیلی راحت نصب می‌شود و از قیمت مناسبی برخوردار است و برای کشورهای محرومی مانند هند، آفریقا و .... به وفور وجود دارد که می‌توانند بدون نقش دولت، برق داشته باشند. لازم به ذکر است که یکی از مثال‌های امروزی دنیا در کارآفرینی اجتماعی، مباحث انرژی‌های تجدیدپذیر است.
وی خاطر نشان کرد: کشور باید به سمتی برود که زیاد از دولتی‌ها انتظار حمایت نداشته باشیم که اگر هم داشته باشیم اتفاقی نمی‌افتد. در لندن هفته‌ای یک بار زباله جمع می‌کنند و در تهران مناطقی وجود دارد که روزی دوبار زباله جمع‌آوری می‌شود. ما عادت نکردیم که زباله‌ها را بازیافت و پسماند را از منبع تفکیک کنیم. این کار را انجام نمی‌دهیم و برای کشور هزینه به وجود می‌آوریم.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اذعان کرد: جامعه جهانی به این سمت می‌رود که در مواجهه با مشکلاتی که رخ می‌دهد افراد خوش‌فکری مانند کارآفرینان بتوانند برای آن راه‌حلی ارائه دهند و با آن راه‌حل یک کسب و کار و استارتاپ ایجاد کنند.
وی خاطر نشان کرد: ما در این ستاد از کسب و کارهایی که کارآفرینان ایجاد می‌کنند، حمایت می‌کنیم و این به گونه‌ای است که در ابتدا افراد باید در کسب و کار شرکت کرده باشند و اگر فرد سرباز است، در شرکت خود بماند و به فعالیت خود ادامه دهد و در نمایشگاه‌های مختلف حاضر شود.
سجادی نیری اظهار کرد: ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز آموزش‌هایی را برای کارآفرینان به وجود می‌آورد و پس از اینکه شرکت به حدی رسید که می‌تواند فعالیت‌های بیشتر و بهتری انجام دهد، به آن‌ها تسهیلات داده می‌شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

22 میلیارد ریال کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک در خراسان رضوی پرداخت می شود

22 میلیارد ریال کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک در خراسان رضوی پرداخت می شود

کمبود ظرفیت خوابگاه‌ها/ تمهیداتی برای افزایش کیفیت غدا

آتش‌نشانی چه زمانی به وجود آمد؟

8 هزار قلم وسایل ورزشی بین مدارس خراسان جنوبی توزیع شد

پذیرش 117 نفر در مقطع دکترای دانشگاه بیرجند

چگونگی محافظت از رگ‌های خونی در برابر آسیب‌های ناشی از نمک

رژیم گیاه خواری همراه با بسیاری از مزایای سلامتی

آغاز نام‌نویسی الکترونیکی پذیرفته‌شدگان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

کولی دادن به دگراندیشان هرگز، فعالیت سیاسی سالم در دانشگاه‌ها آری

آیا نقاشی کردن با انگشتان پا آموختنی است؟

ورود ماشین‌ به دانشگاه فردوسی سخت‌گیرانه می‌شود/ رفت‌وآمد وسایل نقلیه را 25 درصد کاهش می‌دهیم

مراکز تخصصی جهاددانشگاهی کمک حال مسئولان برای توسعه باشد

گلایه دانشجویان دانشگاه بجنورد از هزینه بالای جابه جایی و کمبود خوابگاه

اقبال جامعه به آموزش‌های مهارتی و حرفه‌آموزی برای دانشگاه‌ها فرصت است

نقش زنان در بسط فرهنگ عاشورایی و تاثیر محرم بر گسترش آزادی زنان

استخری که برای تصفیه آن از چند فرآیند طبیعی استفاده می‌شود

بومی‌سازی روش‌های تشخیص 2 بیماری خطرناک در کشور

وابستگی به دولت مانع استقلال و کارآمدی دانشگاه‌هاست/ پایین آمدن شأن رشته علوم اجتماعی

اختلالات کروموزومی بیشترین علت سقط درمانی در خراسان رضوی است

صدور بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه فرهنگیان

جزئیات اعلام نتایج آزمون استخدامی آتش‌نشانی در خراسان رضوی

ورزش منظم بیش از دارو بر بهبود بیماری پارکینسون تاثیر دارد

دانشگاه بیرجند رتبه برتر موسسه تایمز را کسب کرد

محمدرضا محسنین نسبت به معماری حرم معترض بود

چگونه آهن مورد نیاز بدن را تامین کنیم

ویتامین ث به مقدار لازم

افزایش بارندگی و تاثیر منفی آن بر تولید محصولات

فرمانده کل سپاه : نمی‌ گذاریم مردم در سختی باشند

جایگاه دانشگاه‌های خراسان رضوی در رتبه‌بندی جهانی تایمز

حس بویایی و شنوایی بر لاغری و یا چاقی تاثیر می‌گذارد

درگذشت محمدرضا محسنین در سکوت خبری

کودکان بیش‌فعال؛ حاصل مادران مضطرب

ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان هر سال 5 درصد سخت‌گیرانه‌تر از قبل می‌شود

دانشگاه فردوسی دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور است

تفاهمنامه های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد بازخوانی می شود

دیپلماسی علمی در دانشگاه فردوسی مشهد

اختصاص 550 هکتار زمین به پارک علم و فناوری خراسان

متخصص نبودن ارزیاب‌ها و سرقت ایده‌ها از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است

بازگشایی خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 22 شهریور

درد قفسه سینه، شایع ترین دلیل مراجعه به اورژانس

سال تحصیلی سختی پیش رو داریم

خودهیپنوتیزمی روشی جدید برای مهار اضطراب اجتماعی

دستور ویژه رئیسی درباره احکام برخی پرونده‌ ها

قمه‌‌زدن باعث انتقال هپاتیت می‌‌شود/ افرادی که قمه زده‌اند، خون اهدا نکنند

کشاورزی پایدار به کمک ربات‌ها

خطر پیشرفت آب سیاه با ناشتایی طولانی مدت و کم آبی

تاسیس اتاق صنعت در دانشگاه بجنورد

ساخت ظروف دوستدار محیط زیست برای بسته‌بندی محلول‌های تزریقی و خوراکی پزشکی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی منصوب شد