پیام خراسان

آخرين مطالب

«عناب»؛ ظرفیتی برای توسعه تجارت سياسي

«عناب»؛ ظرفیتی برای توسعه تجارت

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند - بر اساس آمار رسمی بیش از 96 درصد محصول « عناب» ایران در استان خراسان جنوبی تولید می شود و توجه به تولید، فرآوری و فروش محصولات راهبردی مناطق مختلف نقش مهمی در ایجاد توسعه پایدار دارد.

به گزارش ایرنا، 14 سال از استان شدن خراسان جنوبی می گذرد و برخی دوری از پایتخت و قرار گرفتن در مرز شرقی کشور را دلیلی بر محرومیت این استان می دانند اما آنچه مسلم و مبرهن است توانمندی های اقتصادی متنوعی است که باید بیش از پیش مورد توجه واقع شود.
بخش کشاورزی استان مرزی خراسان جنوبی 30 درصد سهم ارزش افزوده فعالیت‌ های اقتصادی را به خود اختصاص داده است.
این استان دارای پتانسیل های بالقوه و استراتژیک از جمله عناب، زرشک، زعفران و انار است که هر کدام از این محصولات تاکنون در اقتصاد استان و کشور نقش بسزایی ایفا کرده اند.
محصول عناب به عنوان یکی از محصولات بومی و منحصر به فرد استان خراسان جنوبی شناخته شده، میوه ای با طعم و مزه بی نظیر که می تواند بخشی از سبد تنقلات خانواده ها را به خود اختصاص دهد.
شگفت انگیزترین مساله در ارتباط با میوه عناب قدمت و تاریخ 10 هزار ساله آن است در این تاریخ بلند مدت بیش از 400 رقم مختلف عناب از این گیاه تولید شده است.
خواص دارویی عناب اکنون حتی برای مردمان کشورهای خارجی از جمله چین، کره و تایوان به عنوان داروی سنتی گیاهی مورد استفاده فراوان قرار می گیرد.
آرامش اعصاب و کاهش اضطراب، تصفیه خون و خروج سموم از بدن، تسکین دهنده و درمان گلودرد، جلوگیری از مشکلات قلبی و عروقی، مفید برای بیماری های صفراوی، ملین، خاصیت دارویی مسکن، بهبود گردش خون، بهبود وضعیت خواب، تقویت استخوان ها، کنترل وزن، تقویت دستگاه ایمنی بدن، درمان سرطان، سلامت پوست، سم زدایی از خون، محافظت از کبد، سلامت تخمدان و صدها خاصیت دیگر از جمله خواص دارویی این میوه گرانبها است.
آغاز برداشت محصول عناب به صورت تازه خوری از نیمه دوم مردادماه آغاز و تا پایان شهریور ادامه دارد لذا دسترسی به عناب تازه در تمامی فصول سال امکان پذیر نیست اما میوه خشک و سایر محصولات آن را می توان در بازار تهیه کرد.
نخستین جشن شکرگزای عناب هفته گذشته با حضور استاندار خراسان جنوبی، نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی، سرکنسول کشور ترکمنستان در مشهد، جمعی از سرمایه گذاران چینی در استان، مسئولان و مردم در روستای «سیوجان» از توابع شهرستان خوسف برگزار شد.
روستای سیوجان در 22 کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی به قطب عناب با کیفیت کشور تبدیل شده به طوری که آوازه عناب این روستا در سراسر کشور شنیده می شود.
استاندار خراسان جنوبی در این مراسم گفت: این محصول یک ظرفیت بالای ملی و بین المللی است و جهاد دانشگاهی و دانشگاه علمی و کاربردی استان باید پژوهش های عمیق به ویژه برای شناساندن خواص طبی و درمانی آن انجام دهند آنوقت است که مردم دنیا خود به خود طالب عناب خواهند شد.
محمد مهدی مروج الشریعه تاکید کرد: باید برای عناب جدول ویژه ای از پژوهش ها باز کرد و یکی از رسالت های بزرگ دانشگاه های خراسان جنوبی معرفی مزیت های مهم استان به ویژه در بخش دارویی و خوراکی است.
وی افزود: همچنین در زمینه بسته بندی، فرآوری و معرفی خواص مختلف محصولات استراتژیک استان از جمله عناب، زرشک و زعفران باید دانشگاه ها اقدام کنند.
استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: این استان ریشه و خاستگاه عناب است لذا باید جهاد کشاورزی برای اصول به زراعی و تولید محصول به بهترین شکل ممکن بدون اینکه به محصول آثاری از سموم وارد شود، برنامه ریزی و فعالیت های پژوهشی انجام دهد.
وی بیان کرد: انجام کاوش های عمیق و تحقیقات ژنتیکی در خصوص محصول عناب این منطقه را به عنوان قطب بزرگ صنعت عناب پایدار خواهد کرد و آنجا آغاز شکوفایی تولید محصول عناب خواهد بود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: در حال حاضر بیش از 96 درصد محصول عناب کشور در این استان تولید می شود، در حوزه برداشت عناب امسال توانستیم به محصول قابل توجهی دست یابیم که برای شکرگزاری امسال در استان جشن می گیریم.
هاشم ولی پور مطلق با بیان اینکه مردم زکات خود را نسبت به این نعمت های الهی ادا می کنند افزود: مردم در تمامی مقاطع مشارکت فوق العاده ای دارند اما بخشی از زکات مربوط به سرمایه دارانی است که ثروت اندیشه و فکر دارند که باید در بخش های توسعه سرمایه گذاری قدم به میدان بگذارند.
وی گفت: در حوزه فرآوری محصولات کشاورزی به ویژه عناب دست کمک به سوی سرمایه گذاران و افرادی که می توانند، سرمایه گذار جذب کنند دراز می کنیم و برای حمایت از این افراد اعلام آمادگی می کنیم.
وی تاکید کرد: سطح منابع مالی در کشور بسیار بالاست اما ما در جذب آن با مشکل مواجه ایم و در خدمت افرادی هستیم که توانایی تبدیل این پول به صنایع و سرمایه گذاری برای کمک به محصولات استراتژیک و کشاورزان دارند.
فرماندار خوسف هم گفت: جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اخیرا تولیدات کیک و کلوچه عناب را با برند سیوجو «Siojo» (بیان عامیانه روستای سیوجان) در سطح کشور معرفی کرده است.
محمد شفیعی افزود: با تسهیلاتی که امسال پرداخت شد، عملیات اجرایی چند واحد فرآوری محصول عناب به مبلغ چهار میلیارد تومان هفته دولت آغاز شد و هنوز در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری فرصت داریم که متقاضیان می توانند برای ورود به حوزه فرآوری محصولات کشاورزی از این ظرفیت بهره مند شوند.
وی ادامه داد: باید شرایط جدید جهانی به ویژه شرکت های جدید دانش بنیان را وارد این حوزه کنیم که مذاکرات اولیه با این شرکت ها در غرب کشور انجام شده و در بحث صادرات به کشورهای اروپایی نیز اکنون اقداماتی انجام شده است.
فرماندار خوسف گفت: همچنین شرکت های عمده ای از جمله آیدین و مینو در زمینه صنایع تبدیلی اعلام آمادگی کرده اند که امید است در آینده نزدیک شاهد توسعه عناب در بازارهای جهانی باشیم.
وی تاکید کرد: با پیشنهادی که در این جشنواره مطرح شد با ایجاد دبیرخانه دایمی عناب در شهرستان خوسف تلاش می کنیم در کمیسیون های تخصصی با اهل علم و فن مشکلات عمده عناب کاران از جمله تامین نهاده های موردنیاز را حل و فصل کنیم.
در کنار همه مزایای بی نظیر این محصول استراتژیک خراسان جنوبی اما افسوس که همتی عالی برای فرآوری این محصول و صادرات به کشورهای خارجی وجود ندارد یا بسیار کمرنگ است.
فرآوری گام مهمی از حلقه تولید محصولات مختلف محسوب می شود که وقتی رونق بگیرد اشتغال نیز خود به خود جان تازه ای خواهد گرفت.
عناب محصولی سرشار از ارزش اقتصادی و غذایی است و در حال حاضر تولید حبه عناب به عنوان یک محصول جدید در استان رونق گرفته است با این روش نه تنها ارزش غذایی این میوه کم نشده که خوردن آن را برای همه سنین راحت تر کرده است.
سطح زیر کشت عناب استان خراسان جنوبی امسال سه هزار و 120 هکتار است و میزان برداشت این باغات پنج هزار و 200 تن عناب خشک پیش بینی شده است.
گزارش از رقیه محمدی
7557 * 6054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تخطی از سرعت جان راننده بجنوردی را گرفت

مه، تردد خودروها را در گردنه‌های خراسان شمالی مختل کرد

تصادف در خراسان شمالی دو کشته و زخمی داشت

سکوت در برابر تخلفات به معنای سهیم بودن در گناه است

کویرتایر تنه به تنه لاستیک‌های خارجی می‌زند

هوای مشهد برای چهارمین روز پیاپی آلوده است

تکاپوی سرزمین خورشید در تبلور حماسه دفاع مقدس

پیام تبریک فرماندار شهرستان درمیان به مناسبت هفته دفاع مقدس

تشکیل جلسه تکریم ومعارفه رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان سربیشه

برای اولین بار همایش ملی روز روستا و عشایر در خراسان جنوبی برگزار می شود

خراسان جنوبی در حوزه ورزش و جوانان ، ویژه دیده شده است

تشکیل جلسه بررسی مشکلات ساخت 5000واحد مسکونی محرومین ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)

لبیک یا حسین (ع) تجدید عهد با رهبری است

شیوه جذب سرمایه گذاری خارجی باید تغییر کند

636 میلیون دلار سرمایه خارجی وارد خراسان رضوی شده است

طرح «نجات» با هدف ساماندهی حاشیه شهر مشهد اول مهر ماه رونمایی می شود

زمینه سرمایه گزاری سودآور در خراسان رضوی فراهم است/اجلاس بین‌المللی فرصت‌های سرمایه گذاری استان برگزار می‌شود

طرح جهاد اجتماعی «نجات» اول مهر ماه رونمایی می شود

38 درصد اعتبارات امسال خراسان رضوی تخصیص یافت

تکمیل یکهزار و 331 پروژه نیمه تمام در خراسان رضوی در دولت یازدهم

کمیسیون دانشجویی شهرستان

نارضایتی اولیا از قیمت و کیفیت لباس فرم دانش آموزان

کیفیت و رنگ حلقه مفقوده در طراحی لباس فرم مدارس

آشفته‌بازار لباس‌فرم نافرم مدارس خراسان‌ شمالی

نخستین منطقه آزاد خراسان رضوی به تصویب هیات دولت رسید

طرح تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد در راه مجلس

مدیران دستگاه‌های اجرایی هرچه سریعتر پروژه‌های نیمه تمام خود را معرفی کنند

اجرای 62 عنوان برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در تربت حیدریه

استاندار خراسان شمالی: زائران اربعین نباید با مشکل مواجه شوند

بیش از 2 هزار نفر در خراسان شمالی داوطلب شرکت در آیین اربعین شدند

راه آهن بیرجند به زودی کلنگ‌زنی می‌شود

62 هزار میلیارد تومان از بودجه دولت امسال محقق نمی‌شود

کویرنوردی و بوم‌گردی اقتصاد خراسان‌جنوبی را رونق می‌بخشد

انتقاد استاندار خراسان شمالی از ضعف در کشت‌های گلخانه‌ای

ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های شهر مشهد تغییر می کند

روند افزایشی تورم کنترل شده است

تغییر ساعات کاری ناوگان اتوبوسرانی مشهد مقدس

پرداخت مطالبات کارکنان کشتارگاه بجنورد عقب افتاد

پرداخت 2 ماه حقوق معوقه کارکنان کشتارگاه بجنورد

دام بجنورد در شیروان کشتار می‌شود

روند افزایشی تورم تثبیت شده است

سامانه اطلاعات گروه‌های جهادی طراحی می‌شود

تغییر ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های شهر مشهد

تجهیز 20درصد اراضی کشاورزی خراسان جنوبی به سیستم های نوین آبیاری

مقاومت نیروهای مسلح دشمنان را خلع سلاح کرد

خام فروشی 90 درصد طلای سرخ/فرآوری مهمترین راهبرد اقتصاد مقاومتی

یک مسئول استانی: فعالیت دانشگاه کوثر در ساختمان آموزش و پرورش بجنورد غیرقانونی است

دانشکده دارالفنون، مدارس بجنورد را باز پس دهد

دانشکده دارالفنون یک مدرسه را به آموزش و پرورش بجنورد بازپس داد

94 واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی به چرخه تولید بازگشتند