پیام خراسان

آخرين مطالب

پسته خراسان رضوی این روزها خندان نیست اقتصادي

پسته خراسان رضوی این روزها خندان نیست

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - مشهد- اگرچه استان خراسان رضوی با بیش از 101 هزار هکتار باغ پسته رتبه دوم کشور را دارا و محصول تولیدی آن دارای کیفیت بی چون و چرایی است اما فقدان تشکل های مشخص و فعال در عرصه صادرات، پسته این استان را مهجور و به محصولی ناآشنا برای جهانیان بدل کرده است.

پسته در کنار محصول زعفران یکی از مهمترین محصولات صادراتی بخش کشاورزی ایران محسوب می شود. این محصول، به دلیل ارزآوری، ایجاد اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و سایر جنبه‌های اقتصادی، از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل اهمیت صادرات آن در قالب راهبردهای مشخص و برنامه ریزی شده ضرورت دارد اما به رغم جایگاه خراسان رضوی در کشت و تولید پسته دچار ضعف و کاستی محرزی است.
این فقدان و کاستی تا بدانجاست که هنوز خراسان رضوی دارنده هیچ تشکل و اتحادیه تخصصی در زمینه خرید و صادرات پسته نیست و همین امر موجب شده است بخش اعظم پسته تولیدی در این استان به صورت خام یا فراوری شده به استانهایی مانند کرمان رفته و از آنجا به کشورهای خارجی صادر شود و این به معنای مهجور ماندن و ناشناخته ماندن محصول با کیفیت پسته در خطه خراسان رضوی است.
رتبه دوم خراسان رضوی در سطح زیر کشت پسته در ایران
مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: هم اکنون 101 هزار هکتار از باغات استان زیر کشت محصول پسته است که از این منظر پس از استان کرمان رتبه دوم از آن خراسان رضوی است.
هاشم نقیبی با بیان این که برداشت محصول از باغات استان آغاز شده است افزود: پیش بینی می شود امسال حدود 55 هزار تن برداشت محصول از باغات پسته خراسان رضوی انجام شود که در مقایسه با پارسال 20 درصد افزایش دارد.
وی با اشاره به این که سال گذشته به دلیل سرمازدگی بهاره و قرار داشتن در سال ناباروری پسته، محصول برداشتی کاهش چشمگیری داشت گفت: امسال خوشخبتانه هم سال باروری پسته است و هم شاهد بارندگی خوب و شیوع کمتر آفات پسته بودیم ضمن اینکه سرمازدگی بهاره را درختان پسته استان امسال تجربه نکردند به همین دلیل پیش بینی می شود امسال برداشت پسته خوبی داشته باشیم.
ابهام در رقم اصلی صادرات پسته استان خراسان رضوی
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت:سالانه بین چهار تا چهار هزار و 500 تُن پسته خشک از این استان به کشورهای دیگر به صورت مستقیم صادر می شود که این حدود 10 درصد محصول تولیدی است.
نقیبی افزود: معقدیم میزان صادرات پسته استان خراسان رضوی بسیار بیشتر از این حجم است اما بخش اصلی صادرات پسته استان از استان های دیگر مانند کرمان انجام می شود.
وی ادامه داد:علت این امر نبود اتحادیه و تشکل مشخص و تخصصی برای صادرات پسته در خراسان رضوی است.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: تشکل ها و اتحادیه های صادرات پسته در استان کرمان سابقه زیاد فعالیت دارند و نیز فعالیت دفاتر فروش این اتحادیه ها در کشورهای مختلف و فعالیت نمایندگی های آنان در راستای رایزنی، بازاریابی و شناسایی ظرفیت های فروش است در حالی که خراسان رضوی هیچ کدام از این بخش ها را ندارد.
نقیبی افزود: این در حالی است که در خراسان رضوی باغ های خوب و محصول با کیفیت عالی داریم اما در زمینه فراوری و نیز فعالیت تشکل های قوی در عرصه صادرات عقب هستیم.
وی ادامه داد: این امر باعث شده است پسته تولیدی خراسان رضوی به صورت خام و یا فراوری شده به استانهای دیگر برای صادرات می رود و همین امر عامل ناشناخته ماندن برند پسته خراسان رضوی در بازار جهانی شده است.
بخش خصوصی پای کار بیاید
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: باید در این زمینه بخش خصوصی پای کار بیاید و حمایت های لازم هم توسط جهاد کشاورزی استان صورت بگیرد.
نقیبی افزود: باغداران، ترمینال داران پسته و تشکل های بخش خصوصی باید به صورت تخصصی وارد عرصه صادرات پسته شوند و در این زمینه حمایت های لازم نیز پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: متاسفانه ادامه روند موجود می تواند هر چه بیشتر به شناخت کیفیت پسته تولیدی خراسان رضوی ضربه بزند و به زمان زیادی برای معرفی و شناخته شدن این محصول در بازار و جهان نیاز خواهیم داشت.
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی با اشاره به ارزآوری و درآمدزایی صادرات پسته و اهمیت آن در رشد اقتصادی گفت: پارسال حدود چهار هزار و 200 تن پسته این استان به ارزش 36 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.
نقیبی با بیان این که صادرات این محصول در سال 96 معادل شش هزار و 267 تن پسته به ارزش 60 میلیون دلار بوده است افزود: علت این کاهش صادرات در سال گذشته کاهش تولید ناشی از نوسانات دمای هوا بوده است و میزان صادرات از استان های دیگر قابل تفکیک و استخراج نیست.
وی اضافه کرد: صادرات پسته تازه در زمان برداشت اغلب به کشورهای حاشیه خلیج فارس و صادرات پسته خشک به کشورهایی مانند روسیه، چین، مالزی، سنگاپور، آلمان، فرانسه و هلند انجام می شود.
راه اندازی بورس پسته برای نخستین بار در کشور
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: به شدت به دنبال ایجاد و راه اندازی تشکل ها و اتحادیه های تخصصی در زمینه پسته و صادرات آن هستیم.
نجفقلی صالحی افزود: علاوه بر این، راه اندازی بورس پسته در این استان برای نخستین بار در کشور در دستور کار قرار گرفته است و در آینده ای نزدیک شاهد این رخداد ویژه خواهیم بود.
وی با بیان این که امید داریم همزمان با اولین برداشت محصول در استان خراسان رضوی طی امسال شاهد فعال شدن بورس پسته باشیم ادامه داد: زیرساخت های لازم در بورس کالای ایران ایجاد شده است و امیدواریم با راه اندازی خرید و فروش در این زمینه شاهد اتفاقات مبارکی در این حوزه باشیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: راه انداری بورس پسته به نفع تولید کننده و مصرف کننده به صورت مشترک است و موجب شفاف سازی قیمت می شود.
صالحی افزود: با شفاف شدن قیمت این محصول در قالب بورس پسته تکلیف صادرات مشخص و تسهیل لازم در این عرصه ایجاد می شود بنابراین شاهد افزایش تمایل بخش خصوصی برای ورود به این حوزه خواهیم بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اهمیت جایگاه صادرات پسته گفت: باید شاهد حضور و فعالیت تشکل ها و اتحادیه های قوی و کارآمد در این رابطه باشیم تا با کار قوی بتوان کم کاری های سال های گذشته در این زمینه را جبران کرد.
صالحی افزود: سامان دهی ایجاد شده در بازار زعفران با راه اندازی بورس زعفران را می توان برای محصول ارزشمند پسته نیز راه اندازی کرد.
7496/1922


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه جامع تجارت الکترونیک؛ بستری برای پیگیری وضعیت کالا

واریز 92 درصد از وجوه گندمکاران خراسان شمالی به حساب آنان

تاکداران خراسان شمالی امسال 175 هزار تن انگور تولید می کنند

ساخت حدود 8 هزار واحد مسکونی در خراسان رضوی

سرانه دام خانوارهای عشایری خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

اختصاص 72 میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر خراسان شمالی

توزیع روزانه 700 متر مکعب آب بین عشایر خراسان شمالی

گران بودن قیمت رب و پخت رب خانگی توسط شهروندان بجنوردی

تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه

رونق مغازه‌های تعمیرات هیچ سالی به اندازه امسال نبوده است

امضای 5 تفاهم‌نامه معین اقتصادی با محوریت توسعه شهرستان مشهد

برای ورود سرمایه به کشور، اولویت سرمایه‌گذاری باید مشهد و خراسان رضوی باشد

تولید 15.5 مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی در خراسان شمالی تا پایان سال

تکمیل محور بجنورد به جنگل گلستان 200 میلیارد اعتبار نیاز دارد/ طلب 40 میلیاردی پیمانکار پروژه بجنورد به جنگل گلستان

استقرار نمایندگی 7 بانک در راز و جرگلان برای انجام امور سیل زدگان خراسان شمالی

ضرب‌الاجل معاون استاندار خراسان‌شمالی تا پایان مهر به بانک‌ها برای پایان انعقاد قرار داد اعطای تسهیلات بازسازی منازل سیل زده

انتقاد از ورود غیر تخصصی آموزش‌وپرورش به مساله فرم مدارس

گندم به دلال نفروشید

میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های خراسان شمالی

3500 تن انگور خراسان شمالی صادر شد

137 فرصت سرمایه گذاری گردشگری در خراسان رضوی معرفی شد

20 درصد کسری مخازن آب کشور متعلق به خراسان رضوی است

کلکسیونی برای عناب

هدف‌گذاری برای رشد 16 درصدی صادرات استان در سال جاری

تحریم‌ها واحدهای صنعتی را تعطیل نکرده، سیستم اداری‌ مشکل دارد

ذخایر سدهای خراسان رضوی بیش از سه برابر پارسال است

اولویت بندی ترمیم و بازسازی پل ها و ابنیه محورهای روستاهای خراسان شمالی

کینوا، رنجور از گمنامی و نبود بازار مصرف

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی

هواپیمای ایران ایر برای اولین بار در فرودگاه بجنورد نشست

صادرات چمدانی صنایع دستی خراسان جنوبی/جای بسته بندی خالی است

نیاز پنبه کاران خراسان شمالی به 4 دستگاه کمباین برداشت غوزه

حلقه مفقوده بسته بندی صنایع دستی در خراسان جنوبی شکل گیرد

راه‌اندازی پرواز مستقیم مشهد-بیشکک

شناسایی 951 فقره تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه های استان/بازپس گیری 33 هکتار از زمین های تصرف شده سد شیروان

طرح عزل روسای اتحادیه های ناکارآمد را دنبال خواهیم کرد

استاندار: تنش حوزه آرد و نان در خراسان شمالی به وضعیت عادی بازگشته است

اعتبارات دامپزشکی کفاف انجام امور در این حوزه را نمی دهد/ فوت 10 نفر از مبتلایان ابتلا به CCHF طی امسال

نمایشگاه فروش پاییزه مشهد جمعه آغاز می‌شود

تامین یک میلیون بچه ماهی گرمابی برای خراسان جنوبی

21هزار واحد دامی در مراتع خراسان شمالی چرای غیرمجاز داشتند

340 هکتار از عرصه های منابع طبیعی در خراسان شمالی تخریب و تصرف شد

افزایش 41 درصدی رفع تصرف از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی

طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور

طرح انتقال آب از سواحل چابهار؛ اولویت جدی توسعه شرق کشور

نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل هستند

گذرموفقیت آمیز 32 شهر خراسان رضوی از تنش آبی تابستان 98