پیام خراسان

آخرين مطالب

معاونیان: «الغدیر»؛ بهارستانی از معرفت و ولایت علی(ع) است فرهنگي

معاونیان: «الغدیر»؛ بهارستانی از معرفت و ولایت علی(ع) است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامدرضا معاونیان گفت: کتاب، «الغدیر» در حقیقت بهارستانی است از معرفت و ولایت امیرالمومنین(ع) که در صفحه صفحه آن عشق و شیدایی بی‌پایان و حیرت‌انگیز نویسنده به امیرالمومنین(ع) موج می‌زند.
این کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص ضرورت نگارش کتاب «الغدیر» اظهار کرد: حقیقت این است که علمای بزرگ شیعه از دیرباز یعنی بیش از هزار سال قبل و از زمان قبل از شیخ صدوق، بعد شیخ صدوق و بعد شیخ مفید و سید مرتضی و شیخ طوسی کتاب‌های بسیار گران‌سنگ و ارزشمندی در امامت و دفاع از حق ولایت اهل‌بیت امیرالمومنین(ع) مانند کتاب الشافی سید مرتضی و تلخیص الشافی شیخ طوسی و بعدها علامه حلی نگاشته بودند. همین‌طور در طول سیر تاریخ تشیع و کلام اسلامی هر قرن و بلکه هر نیم‌قرن و هر دهه‌ای فردی از بزرگان علمای شیعه و محققین کتاب‌هایی در امامت می‌نگاشتند؛ از جمله بزرگ‌ترین دایره‌المعارف امامت را مرحوم میرحامد حسین هندی در هندوستان به پارسی نوشت و بسیار کتاب عظیم و مفصل و مبسوطی است که دایره‌المعارف امامت محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: بعد از آن علامه امینی که از معاصرین هستند و خوشبختانه در عصر ما می‌زیستند، کمر همت بستند و کتاب «الغدیر» را در موضوع خاص واقعه مهم غدیر و اثبات طرق مختلف حدیث غدیر نوشتند که ایشان بیش از 110 طریق و سند را از طریق اهل‌سنت آوردند و به تعبیر خود ایشان یک دایره‌المعارف تاریخی، ادبی، کلامی و حتی فقهی نگاشتند و تالیف کردند که در همه موضوعات تاریخ، ادب و شعر بسیار کوشیده‌اند و بیش از 20 سال در کتاب‌خانه‌های مختلف در سوریه، هندوستان و ترکیه نسخ خطی را کاوش کردند تا چنین کتاب ارزشمندی را برای هر کدام از شخصیت‌های علمی و سیاسی و فرهنگی و مولفان بزرگ دنیا و حقوق‌دانان و امثال جرج جرداق، مسیحی لبنانی و حقوق‌دانان بفرستند. زمانی که این کتاب برای آن‌ها ارسال شد، بر این کتاب نوشتند که چنین کتابی بسیار بدیع، تازه و عظیم است؛ کسی نوشته که من باورم نمی‌شد که چنین کتابی را یک نفر نوشته باشد و این کار، کار 20 نفر محقق و استاد است که در طی 20 سال بتوانند چنین مجموعه‌ای را فراهم بیاورند.
این کارشناس مذهبی بیان کرد: از کارهای بزرگ علامه امینی در این کتاب، ذکر شعرای غدیر است؛ از شاعران عربی که در قرون مختلف به تازی در موضوع غدیر و امیرالمومنین(ع) شعر گفتند و روز غدیر را ستودند. مانند حسان‌بن ثابت انصاری که در روز عید غدیر به امر رسول خدا(ص) شعر برای غدیر گفت تا معاصرین ما؛ البته این کتاب مجموعا 20 جلد می‌شود که تا زمان حیات ایشان 11 جلد چاپ شد و نشر شد و 9 جلد دیگر در دست آقازادگان و ورثه ایشان است و جامعه علمی منتظر ویرایش و چاپ آن است و ان‌شاءالله چنین باشد.
معاونیان تصریح کرد: «الغدیر» اثر بزرگی در جامعه فقهی مسلمانان و نهادها و محیط‌های علمی خاورمیانه و دانشگاه‌های اسلامی و الازهر گذاشت. مرحوم استاد مطهری هم کتابی در این موضوع به نام «الغدیر و وحدت اسلامی» دارند. علامه امینی به صاحب الغدیر معروف شد و شهرت خود را وامدار این جهاد ساده و نگارش چنین کتاب عظیمی است؛ البته خدمات مهمی مانند تاسیس مکتب امیرالمومنین(ع)، کتاب‌خانه امیرالمومنین در نجف اشرف داشته‌اند که در آن کتاب‌خانه نسخ خطی بسیار ارزشمند، دیرین، گران‌بها و کمیابی از نقاط مختلف دنیا به کوشش ایشان فراهم آمده و محفوظ است.
وی ادامه داد: ایشان سخنرانی‌های مختلفی هم در ایران و کشورهای مختلف داشتند؛ در مشهد آن زمان به دعوت مرحوم آیت‌الله عظمی میلانی، در اصفهان به دعوت مرحوم آیت‌الله خادمی و در قم خدمت آقای بروجردی. به هرحال علامه امینی بسیار بسیار خوش درخشیدند و همه علامه امینی را ستودند به این دلیل که مجاهد بود در این راه و بسی رنج برده است در آن سال سی که توانسته است چنین کتاب ارزشمندی که دوست و دشمن و بیگانه و خویش را به بهت و حیرت افکنده، نگارش کند و در حقیقت این کتاب بهارستانی است از معرفت و ولایت امیرالمومنین(ع) که در صفحه صفحه او عشق و شیدایی بی‌پایان و حیرت‌انگیز نویسنده به امیرالمومنین(ع) موج می‌زند و در عین حال با توجه به متانت متن و قدرت استدلال و زیبایی ادبی که ایشان تعبیر کرده‌اند، کتابی ادبی است.
این کارشناس مذهبی افزود: با این که ایشان آذربایجانی و تبریزی بوده‌اند و فارسی مشکل صحبت می‌کردند، ولی در عربی این کتاب یک متن بسیار ادبی قوی، مستحکم، بدیع، دل‌انگیز و پرطراوت است. بسیاری از شعرای فارسی‌زبان و عرب‌زبان مرحوم آقای امینی را ستودند و مدح کردند؛ کسی گفته است که خدا رحمت کند علامه فاضل امینی را قلم‌ها زد، قدم‌ها زد. آن مرحوم در عبادت هم زبانزد بوده، خطبه‌ها و سخنرانی‌های بسیار پرشور و در نهایت پرسوز و گداز که با اشک او و سوز او و گداز او، همه مردمان می‌گریستند. هم‌چنین استاد محمدرضا حکیمی در توصیف زندگانی و جهاد آن مرحوم کتابی دارد. رحمت و رضوان خدا بر روح علامه امینی و راهش پر رهرو باد و با امیرالمومنین علی(ع) محشور باد. 
معاونیان ادامه داد: دقت تحقیق و گستردگی، این کتاب را از سایر کتب مشابه متمایز می‌کند؛ این کتاب، کتاب عظیمی است و این 11 جلدی که چاپ شده، همه تحقیق و نسخ خطی است که ایشان فرموده بودند، من هزاران کتاب خطی را خواندم و ورق ورق در کتابخانه‌های مختلف دنیا مطالعه کرده‌ام و استنساخ و رونویسی کرده‌ام تا توانسته‌ام «الغدیر» را فراهم بیاورم. واقعا هم همین‌طور است. 
وی گفت: بنابراین عظمت این دایره‌المعارف و کتاب عظیم خیره‌کننده است؛ مرحوم علامه شرف‌الدین هم کتابی به نام المراجعات دارند که آن کتاب هم بسیار بسیار در جهان عرب و تاسیس تشیع و استبصار بسیاری از کسان دیگر از مذاهب دیگر تاثیرگذار بوده است؛ ولیکن به این گستردگی، دقت، تنوع و جامع بودن که شامل همه موضوعات تاریخی و بحث‌های کلامی و عقایدی و در عین حال شعر و ادب عربی شود و این که این همه بیت و قصیده در ثنای امیرالمومنین(ع) داشته باشد، نیست.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بهره برداری از 51 پروژه آموزشی و پرورشی در خراسان جنوبی

افتتاح مرکز یادگیری محلی شهید رسول احمدی در روستای فندخت

عضو شورای شهر: بسیاری از مشکلات شهری ناشی از نقص در فرهنگ شهروندی است

4 حفار غیرمجاز در رازو جرگلان دستگیر شدند

سایه پایتخت بر سینمای مشهد

نمایندگی انجمن سینمای جوان در فردوس و قائن راه‌اندازی می‌شود

تداوم فعالیت های مشترک باستان شناسی ایران و المان در سایت ریوی خراسان شمالی

برگزاری نمایشگاه کتاب موجب شور و شوق جوانان و نوجوانان می شود

«کنگ» در نگارخانه ایرانا

احمد خاتمی : گرانی‌ها، هزینه‌ های انقلابی ماندن است

دو هزار نفر برای زیارت عتبات در اربعین ثبت نام کردند

خراسان رضوی 65 موکب برای زائران اربعین در عراق برپا می‌کند

احسان روحی: «خانه آرام» قدرت، عدالت و شایسته‌پروری را دنبال می‌کند

210 آیین تعزیه خوانی در سبزوار برگزار شد

286 مجلس تعزیه محرم در خراسان رضوی برپا شد

سه تفاهم‌نامه فرهنگی با اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی بسته‌ایم

نمایش یک هنر آئینی با ابزارهای نو/نذر هنرمندان بیرجندی برای محرم

استاد فرشچیان طلایه دار آثار عاشورایی در موزه رضوی است

چهار اثر برجسته عاشورایی در موزه آستان قدس رضوی

آیین غمگنانه شام غریبان در خراسان شمالی برگزار شد

نماز ظهر عاشورا در 28 نقطه شهری خراسان شمالی برگزار شد

هیات های مذهبی خراسان شمالی در تاسوعای حسینی به عزاداری پرداختند

نمایشگاه کتاب، جشن بزرگ کتابخوانی است

همزمان با ایام دهه اول محرم؛ مسابقه کتابخوانی «از کوفه تا کربلا» در بجنورد برگزار شد

«خانه آرام» به روی صحنه می‌رود

پنج قرن حیات وقف با علم عزا

علم بندان، نشانی از دلدادگی

برگزاری نماز ظهر عاشورا در 28 نقطه شهری خراسان شمالی

دسته روی هیات های مذهبی خراسان شمالی در روز تاسوعای حسینی

تحویل یک هزار و 204 کلاس به آموزش و پرورش خراسان‌رضوی

فراخوان نخستین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب خراسان شمالی منتشر شد

امامزاده‌های خراسان‌شمالی؛ میزبان همایش «احلی من العسل»

علم اندازی خراشا روایت گر بر زمین افتادن علم حضرت ابوالفضل عباس(ع)

برپایی همایش شیرخوارگان حسینی در امامزادگان خراسان‌شمالی

سبک های مختلف نمایشی دنیا از تعزیه وام گرفته است

عراقچی: 15میلیارد را می‌گیریم، بعد گفتگو می‌کنیم

همایش شیرخوارگان حسینی در 200 نقطه خراسان جنوبی برگزار می‌شود

وجدان انسانی در همایش شیرخوارگان حسینی متحول می‌شود

معرفی چند کتاب پیرامون زندگی تا شهادت اصحاب سیدالشهدا(ع)

آئین‌های عزاداری محلی خراسان رضوی ریشه دار در عمق تاریخ

اجرای مجالس تعزیه خوانی ویژه ماه محرم در اسفراین

«فراتر» در نگارخانه سمرقند

حضور تیم های آمر به معروف در هیئت ها/ برگزاری 27 برنامه محوری

لبیک یا حسین(ع) ادای تکلیف الهی است

با روحیه شهادت‌طلبی از ارزش‌های دینی دفاع کنیم

بین دستگاه اهل بیت(ع) و انقلاب دیوار نکشیم/لرزه دشمن در محرم وصفر

دیدار با خانواده معظم شهدا

حمایت شهرداری مشهد از جشنواره نمایش‌نامه‌نویسی گام دوم

سوگواره بصیرت عاشورایی در 55 بقعه خراسان جنوبی برگزار می‌شود

افتتاح یک مرکز تخصصی تئاتر در مشهد