پیام خراسان

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

راهکارهای توانمندسازی اقتصادی مرزنشینان روی میز اتاق بازرگانی اقتصادي

راهکارهای توانمندسازی اقتصادی مرزنشینان روی میز اتاق بازرگانی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - بیرجند- راهکارهای توانمند سازی اقتصادی مرزنشینان در راستای ثبات جمعیت در مرز در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر ، سید حسین خیریه جمعه شب در جلسه کمیسیون کشاورزی، صنایع غذایی و آب اتاق بازرگانی بیرجند بیان کرد: یکی از مشکلات در مرز، کوچ مرزنشینان و کاهش جمعیت در نقاط مرزی خراسان‌جنوبی است.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه باید راهکاری برای رفع این مشکل بیندیشیم، بیان کرد: یکی از راهکارها این است که بتوانیم به مرز نشینان کمک غیر نقدی در چهارچوب همان شغل اصلی‌شان(دامداری و کشاورزی) بدهیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: در یک طرح و پیشنهاد می‌توان برای ماندگاری مرزنشینان در مرز دام سبک یا سنگین را با قیمت پایین‌تر به مرز نشین داده و پلاک‌کوبی کنیم تا امکان فروش و انتقال آن به خارج از مرز وجود نداشته باشد.
درآمد مرزنشین از حدأقل حقوق تأمین اجتماعی کمتر نشود
خیریه با اشاره به اینکه باید در سال‌های خشکسالی آذوقه با قیمت مناسب در اختیار دامدار قرار گیرد، ادامه داد: در نهایت کمک‌های غیر نقدی به گونه‌ای باشد که درآمد مرزنشین از حدأقل حقوق تأمین اجتماعی کمتر نشود تا به علت عدم تأمین مایحتاج زندگی مجبور به مهاجرت نشود.
وی افزود: در نهایت بعد از اینکه مرز نشین دام را پرورش داد، همان دام پلاک‌کوبی شده را با قیمتی بالاتر از قیمت روز بازار خریداری کنیم تا به این وسیله بتوانیم ماندگاری افراد در مرز را تثبیت کنیم.
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به نقش مرزنشینان در تأمین امنیت گفت: از آنجایی که حضور مرزنشینان در نقاط مرزی هزینه‌های دولت در حوزه تأمین امنیت را کاهش می‌دهد این طرح در نهایت برای دولت هم سودآور خواهد بود.
خیریه یادآور شد: باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگر فردی از روستاهای مرزی مهاجرت کند و به محیط بزرگتری برود دیگر تمایلی برای بازگشت نخواهد داشت.
محمد علی بیجاری، مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه با بیان اینکه اصل پیشنهاد واگذاری دام به مرز نشین با قیمت مناسب و خرید از او بسیار ارزشمند است، بیان کرد: البته ما به التفاوت این کار رقم قابل توجهی است که محل تأمین آن باید مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه این مبلغ از محل اعتبارات استانی قابل تأمین نیست، ادامه داد: از محل اعتبارات کشوری نیز بعید است که امکان تأمین آن وجود داشته باشد.
تسهیلات برای مرزنشینان در راستای خرید دام در نظر گرفته شود
مدیرتوسعه بازرگانی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه پیشنهاد می‌شود که تسهیلات ویژه‌ای برای مرزنشینان در راستای خرید و پرورش دام در نظر گرفته شود، یادآور شد: البته دامدار واقعی بودن فرد باید اثبات شود.
بیجاری با بیان اینکه چهار شهرستان مرزی خراسان جنوبی از موضوع واردات دام مولد استقبال کرده‌اند، یادآور شد: البته از واردکنندگان تضمین‌هایی می‌گیریم تا از خارج نشدن دام از خراسان‌جنوبی مطمئن شویم.
وی با بیان اینکه بر اساس قانون و طبق مصوبه ستاد قاچاق کالا و ارز باید تمام دام‌ها پلاک‌کوبی شوند، گفت: پلاک‌کوبی دام‌ها یک اقدام مهم در راستای جلوگیری از قاچاق دام و مشکلات بعدی آن است.
الله نظراسعد زاده، رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی نیز در این کمیسیون بیان کرد: نکته مهم این است که در ابتدای امر علت رو به افول بودن دامداری و دامپروری و تعداد دامداران در نقاط مرزی را بررسی کنیم.
علت رو به افول بودن دامپروری در مرز
وی افزود: علت کاهش دامداری و دامپروری در نقاط مرزی خراسان‌جنوبی را باید در ناشناخته بودن دامدار واقعی و تضمین نبودن آینده کار دامداری جست و جو کرد.
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید دامدار اصلی را شناسایی کنیم، گفت: شاید برخی بالا رفتن قیمت گوشت را به نفع دامدار تصور کنند در حالی که در کنار افزایش قیمت گوشت هزینه‌های نگهداری دام چون دان و علوفه و واکسن دامی نیز چند برابر شده است.
اسعد زاده یادآور شد: یکی از اقدامات بسیار مهم در راستای کمک به دامداران خرید تضمینی محصولات دامی است که اجرایی شدن آن می‌تواند در این شرایط خشکسالی در ماندگاری افراد در روستاهای مرزی بسیار تأثیرگذار است.
وی با اشاره به اینکه ماندگاری مرزنشینان در روستاهای مرزی هزینه‌های امنیتی ما را کاهش می‌دهد، گفت: تجربه ثابت کرده است که باید به جای کمک نقدی به مرزنشینان به سمت توانمند سازی آنان حرکت کنیم.
رئیس اتحادیه مرزنشینان خراسان‌جنوبی یادآور شد: سهمیه سوخت مرزنشینان نیز یکی از اقدامات مهم برای تثبیت جمعیت مرزنشینان است.
تأمین علوفه دام دامپروران مد نظر قرار گیرد
مهدی جعفری معاون سازمان تعاون روستایی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری روی این موضوع که به مردم دام بدهیم کار درستی نیست، بیان کرد: در راستای رونق دامپروری در خراسان‌جنوبی باید دنبال تأمین علوفه برای دامدار باشیم.
وی اظهار کرد: اگر علوفه و سایر نیازهای دامپروری را تأمین کنیم بی شک خود مرزنشینان و روستائیان به سمت دامپروری خواهد رفت چرا که هیچ کس با تمایل قلبی دامپروری را کنار نگذاشته است.
معاون سازمان تعاون روستایی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه باید تعادل دام و مرتع رعایت شود، بیان کرد: افراد به این سبب دامپروری را کنار گذاشتند که نه سرمایه‌ای برای تهیه علوفه و نه مرتعی برای چرای دام داشتند.
جعفری با اشاره به اینکه نگاه به مرزنشینان متأسفانه نگاه ترحمی است، یادآور شد: باید این نگاه به مرزنشینان اصلاح شود چرا که مرزنشینان نگهبانان مُلک و مملکت ما هستند.
وی یادآور شد: خرید تضمینی محصولات دامی و تأمین علوفه نقش مهمی در رونق دامپروری در روستاهای مرزنشین خواهد داشت.
علیرضا رزم رئیس اداره نظارت تعاونی‌ها نیز در این جلسه گفت: اگر می‌خواهیم دام ارزان قیمت در اختیار مرزنشینان قرار دهیم باید محل تأمین هزینه‌های این طرح نیز مشخص شود چرا که از محل درآمدهای دولتی ممکن نیست.
وی ادامه داد: سوخت مرزنشینان سرانه خاص خود را دارد که به صورت نقدی است و از این جهت برنامه‌ریزی باید برای توانمند سازی مرزنشینان باید از روش‌های دیگری صورت گیرد.
رئیس اداره نظارت تعاونی‌ها اظهار کرد: مرز نشینان می‌توانند 48 قلم کالا وارد کنند که دام زنده نیز در فهرست این 48 کالا است.
استفاده از صنایع دستی در راستای توانمند سازی مرزنشینان
رزم همچنین با اشاره به اینکه در راستای توانمند سازی روستائیان مرزنشین می‌توان به جز دامپروری بر روش های دیگری نیز تأکید کرد، گفت: تمرکز بر صنایع دستی به ویژه در جامعه بانوان مرزنشین یکی از روش‌های توانمندسازی است.
وی بیان کرد: در تبصره 14 ماده واحده قانون بودجه سال 97 دولت می‌تواند 10 درصد از محل دریافتی‌ها را جابه جا کنند که از این محل می‌توان برای توانمند سازی مرزنشینان استفاده کرد که البته تفسیر این قانون و نحوه اجرا باید به صورت دقیق مشخص شود.
علی صادقی معاون دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان‌جنوبی گفت: راهکارهایی که برای ثبات جمعیت و توانمند سازی مرزنشینان بیان می‌شود باید قابل اجرا و با توجه به بودجه و اعتبار دولت در شرایط کنونی باشد.
تلاش دولت برای فراهم کردن زیر ساخت های لازم در مرز
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت بیشتر در حوزه تسهیل‌گری و بسترسازی فعالیت می‌کند، بیان کرد: البته دولت در زمینه زیر ساخت‌های نقاط مرزی چون جاده، راه، برق و آب نیز اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.
صادقی با اشاره به ضرورت اصلاح قانون ساماندهی مبادلات مرزی یادآور شد: گاه اعطاء یک مجوز موجب تسهیل کار مرز نشینان می‌شود.
وی گفت: هر چند خرید تضمینی محصولات دامی حائز اهمیت است ولی اگر مشکلات دامپروران حل شود شاید نیازی به خرید تضمینی محصول نبوده و خود دامدار بتواند محصولاتش را بفروشد.
در نهایت در این جلسه تصمیم گیری شدکه شناسایی مرزنشینان واقعی انجام شود و در صورت امکان حوزه مشخص شده جهت مرز نشینان از 25 کیلومتر به 50 کیلومتر افزایش یابد.
همچنین مقرر شد موارد مطرح شده در جلسه بعدی مورد بحث قرار گرفته و نتیجه جهت تصمیم گیری به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی منتقل شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه جامع تجارت الکترونیک؛ بستری برای پیگیری وضعیت کالا

واریز 92 درصد از وجوه گندمکاران خراسان شمالی به حساب آنان

تاکداران خراسان شمالی امسال 175 هزار تن انگور تولید می کنند

ساخت حدود 8 هزار واحد مسکونی در خراسان رضوی

سرانه دام خانوارهای عشایری خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

اختصاص 72 میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر خراسان شمالی

توزیع روزانه 700 متر مکعب آب بین عشایر خراسان شمالی

گران بودن قیمت رب و پخت رب خانگی توسط شهروندان بجنوردی

تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه

رونق مغازه‌های تعمیرات هیچ سالی به اندازه امسال نبوده است

امضای 5 تفاهم‌نامه معین اقتصادی با محوریت توسعه شهرستان مشهد

برای ورود سرمایه به کشور، اولویت سرمایه‌گذاری باید مشهد و خراسان رضوی باشد

تولید 15.5 مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی در خراسان شمالی تا پایان سال

تکمیل محور بجنورد به جنگل گلستان 200 میلیارد اعتبار نیاز دارد/ طلب 40 میلیاردی پیمانکار پروژه بجنورد به جنگل گلستان

استقرار نمایندگی 7 بانک در راز و جرگلان برای انجام امور سیل زدگان خراسان شمالی

ضرب‌الاجل معاون استاندار خراسان‌شمالی تا پایان مهر به بانک‌ها برای پایان انعقاد قرار داد اعطای تسهیلات بازسازی منازل سیل زده

انتقاد از ورود غیر تخصصی آموزش‌وپرورش به مساله فرم مدارس

گندم به دلال نفروشید

میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های خراسان شمالی

3500 تن انگور خراسان شمالی صادر شد

137 فرصت سرمایه گذاری گردشگری در خراسان رضوی معرفی شد

20 درصد کسری مخازن آب کشور متعلق به خراسان رضوی است

کلکسیونی برای عناب

هدف‌گذاری برای رشد 16 درصدی صادرات استان در سال جاری

تحریم‌ها واحدهای صنعتی را تعطیل نکرده، سیستم اداری‌ مشکل دارد

ذخایر سدهای خراسان رضوی بیش از سه برابر پارسال است

اولویت بندی ترمیم و بازسازی پل ها و ابنیه محورهای روستاهای خراسان شمالی

کینوا، رنجور از گمنامی و نبود بازار مصرف

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی

هواپیمای ایران ایر برای اولین بار در فرودگاه بجنورد نشست

صادرات چمدانی صنایع دستی خراسان جنوبی/جای بسته بندی خالی است

نیاز پنبه کاران خراسان شمالی به 4 دستگاه کمباین برداشت غوزه

حلقه مفقوده بسته بندی صنایع دستی در خراسان جنوبی شکل گیرد

راه‌اندازی پرواز مستقیم مشهد-بیشکک

شناسایی 951 فقره تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه های استان/بازپس گیری 33 هکتار از زمین های تصرف شده سد شیروان

طرح عزل روسای اتحادیه های ناکارآمد را دنبال خواهیم کرد

استاندار: تنش حوزه آرد و نان در خراسان شمالی به وضعیت عادی بازگشته است

اعتبارات دامپزشکی کفاف انجام امور در این حوزه را نمی دهد/ فوت 10 نفر از مبتلایان ابتلا به CCHF طی امسال

نمایشگاه فروش پاییزه مشهد جمعه آغاز می‌شود

تامین یک میلیون بچه ماهی گرمابی برای خراسان جنوبی

21هزار واحد دامی در مراتع خراسان شمالی چرای غیرمجاز داشتند

340 هکتار از عرصه های منابع طبیعی در خراسان شمالی تخریب و تصرف شد

افزایش 41 درصدی رفع تصرف از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی

طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور

طرح انتقال آب از سواحل چابهار؛ اولویت جدی توسعه شرق کشور

نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل هستند

گذرموفقیت آمیز 32 شهر خراسان رضوی از تنش آبی تابستان 98