پیام خراسان

آخرين مطالب

قوانین بازنشستگی بهترین کشور دنیا برای بازنشستگان اقتصادي

قوانین بازنشستگی بهترین کشور دنیا برای بازنشستگان

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - کشورها در سراسر جهان درگیر تلاش‌های جدی برای اصلاح حقوق و قوانین بازنشستگی هستند که اغلب این تلاش‌ها شامل استفاده بیشتر از برنامه‌های بازنشستگی است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، در این میان برای برنامه‌ریزی بهتر سیاست‌گذاران و جامعه نظارتی و همچنین شرکت‌کنندگان در بخش خصوصی، نیاز فزاینده‌ای به استفاده از تجربیات برنامه سایر کشورهای موفق در این زمینه دارند. از آنجایی که تمهیدات بازنشستگی با هدف تامین مالی همراه است در نتیجه نقش مهمی در تامین امنیت درآمد بازنشستگی در بسیاری از کشورها ایفا می‌کند و سرمایه گذاری در دارایی‌های بازنشستگی طی سال‌های آینده بر بازارهای اوراق بهادار نیز تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین آمار رسمی بین المللی ابزار لازم برای سیاست‌گذاران و فعالان در این بخش را فراهم خواهد کرد.
پروژه جهانی آمار بازنشستگی (GPS) در سال 2002 توسط کارگروه OECD در خصوص حقوق بازنشستگی خصوصی و کارگروه آن در زمینه آمار بازنشستگی آغاز شد و این آمار ابزاری با ارزش برای تعیین میزان و نظارت بر بخش بازنشستگی را فراهم می‌کند. با این ابزار آمار و شاخص‌های فعلی در جنبه‌های کلیدی سیستم‌های بازنشستگی در کشورهای عضو OECD و کشورهای غیر OECD تعیین می‌شود. داده‌ها به صورت مداوم جمع‌آوری می‌شوند تا به راحتی شناسایی و تجزیه و تحلیل شوند. این آمار طیف‌های مختلفی از شاخص‌ها را در بر می‌گیرد و به تعریف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری و برنامه‌های بازنشستگی بودجه خصوصی مربوط می‌شود که خود با استفاده از مفاهیم، تعاریف و روش‌های آماری منسجم به دسته‌بندی‌های دقیق تقسیم می‌شوند.
براساس آمار صندوق های بازنشستگی OECD داده‌های اولیه در سال 2018 نشان می‌دهد که دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی 27.6 تریلیون دلار در منطقه OECD و نزدیک به چهار درصد کمتر از سال 2017 بوده است. دارایی صندوق بازنشستگی محاسبه شده در 12 کشور از 34 کشور گزارش شده در OECD تغییر یافته که می‌توان به ژاپن با منفی 1.1 درصد، هلند با منفی 1.2 درصد، سوئیس با منفی 0.7 درصد، انگلستان با منفی 0.3 درصد و ایالات متحده با منفی 0.5 درصد اشاره کرد.
البته برای ارزیابی در مورد سیستم‌های بازنشستگی، موسسه‌های مختلفی وجود دارند که گزارش آماری ارائه می‌دهند و آخرین آمار ارائه شده در این زمینه مربوط به موسسه « مرکر » ملبورن استرالیا است. طبق اعلام فهرست این موسسه، در سال 2018 هلند بهترین سیستم بازنشستگی را داشته است.
این موسسه سیستم‌های بازنشستگی کشورهای سراسر قاره آمریکا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه را بررسی کرده و توصیه‌هایی در مورد چگونگی بهبود آنها ارائه داده است.
در این فهرست سیستم‌های درآمد بازنشستگی مقایسه و هر یک بر اساس شایستگی، پایداری و درستی آن ارزیابی شده است. شاخص اندازه‌گیری در این روش برای هر کشور بین صفر تا 100 نشان داده شده که شاخص‌های بالاتر، سیستم‌های بازنشستگی مطلوب‌تری را نشان می‌دهد.
نتایج آخرین شاخص این موسسه که در اکتبر 2018 منتشر شده رتبه بندی سیستم‌های بازنشستگی 34 کشور به نمایندگی از 60 درصد از جمعیت جهان است که به شرح ذیل می‌باشد:
هلند، دانمارک و فنلاند به ترتیب دارای بهترین سیستم‌های بازنشستگی هستند.
بر اساس این نتایج، چالش‌های رایج سیستم‌های بازنشستگی در سراسر جهان که باید به آن توجه شود شامل افزایش میانگین سن بازنشستگی به دلیل افزایش امید به زندگی، تشویق به پس‌انداز بیشتر و محدود کردن دسترسی به بودجه قبل از بازنشستگی است.
میانگین امتیاز برای 34 کشور موجود در این فهرست 60.5 بوده است. در ذیل موارد مربوط به سیستم بازنشستگی هلند آورده شده است.
هلند
ارزش سیستم بازنشستگی در این کشور 80.3 اعلام شده است.در این کشور سیستم درآمد بازنشستگی شامل مستمری عمومی با نرخ متوسط و حقوق بازنشستگی نیمه اجباری مرتبط با درآمد فرد و قراردادهای صنعتی است. بیشتر کارمندان هلند عضو این برنامه شغلی هستند. نتایج این تحقیق مشخص کرد سیستم هلند با افزایش پس‌انداز و کاهش بدهی خانوار و افزایش مشارکت نیروی کار در میان کارگران مسن با افزایش امید به زندگی موفق‌ترعمل خواهد کرد.
سیستم بازنشستگی در هلند
سیستم بازنشستگی در هلند، یک سیستم پرداختی برای جمعیت کارگر همراه با مزایای بازنشستگی است که با یک سیستم سرمایه‌گذاری فردی ترکیب شده است. در سیستم سرمایه گذاری فردی، سرمایه‌گذاری‌های پرریسک و یا کم‌خطر مکمل دریافتی بازنشستگان از دولت می‌شود. این سیستم سه رکن اساسی دارد.
رکن اول: حقوق بازنشستگی دولت یا AOW
حقوق بازنشستگی ایالتی یا AOW از سن 65 سالگی پرداخت می‌شود و سودهای اولیه تا 70 درصد از حداقل دستمزد خالص است. بر اساس قانون عمومی AOW که در سال 1957 به اجرا درآمد، همه افرادی که در هلند بین 15 تا 65 سال زندگی یا کار کرده‌اند حقوق بازنشستگی دولت را دریافت خواهند کرد.
میزان حقوق بازنشستگی ایالتی به حقوق بازنشستگی فرد طی زندگی کاری خود در هلند بستگی دارد. با پرداخت بیمه سلامت فردی در هلند در هر سال، فرد می‌تواند دو درصد از مزایای بازنشستگی دولت را دریافت کند.
حداکثر پرداخت ماهانه بازنشستگی کشوری
برای داشتن یک ایده کلی در مورد چگونگی انتظار یک فرد از حقوق بازنشستگی دولت، می توان به نمونه استاندارد افرادی که از 15 تا 65 سالگی در هلند زندگی کرده‌اند و افرادی که مستمری کامل دریافت می‌کنند نگاه کرد:
-زوج‌هایی که باهم زندگی می‌کنند
در هر ماه خالص دریافتی هریک از آنان تقریبا 700 یورو (50 درصد از حداقل دستمزد فعلی) است.
-افرادی که به تنهایی زندگی می‌کنند
در حدود 1000 یورو در ماه (70 درصد از حداقل دستمزد فعلی آنان) است.
توجه به این نکته ضروری است که حقوق بازنشستگی دولت هلند فقط مزایای مالی محدودی را برای بازنشستگان فراهم می‌کند، به همین دلیل رکن 2 و 3 تکمیل‌کننده این حقوق است.
رکن دوم: صندوق‌های بازنشستگی
منبع دوم مزایای بازنشستگی هلند، طرح‌های بازنشستگی جمعی است که به یک صنعت یا شرکت خاص وصل هستند. چنین طرح‌های جمعی یا خصوصی توسط صندوق‌های بازنشستگی (pensioenfonds) یا شرکت‌های بیمه اداره می‌شوند.
شرکت‌ها به نمایندگی از کارمندان خود، ماهانه سهم مالی را به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌کنند. سود این سرمایه‌گذاری به عنوان مزایای بازنشستگی در حال و آینده به بازنشستگان پرداخت می‌شود. کارمندان می‌توانند نوع صندوق بازنشستگی خود را انتخاب کنند و در این مورد مهم است که در صورت اشتغال به کار جدید جزئیات را به صندوق بازنشستگی اطلاع دهند.
صندوق‌های بازنشستگی غیر انتفاعی
اگرچه صندوق‌های بازنشستگی ممکن است به یک شرکت یا صنعت خاص وصل باشد، اما بر اساس قانون موظفند از نظر قانونی و مالی مستقل بمانند و باید به عنوان سازمان‌های غیر انتفاعی فعالیت کنند. در این روش اگر یک شرکت مرتبط دارای مشکلات مالی باشد از صندوق‌های بازنشستگی آنان محافظت می‌شود.
انواع صندوق‌های بازنشستگی در هلند
سه نوع صندوق بازنشستگی جمعی در هلند وجود دارد:
-صندوق‌های بازنشستگی صنعت: افرادی که در بخش‌هایی مانند هتل، خواروبار، خرده‌فروشی، صنایع ساختمانی یا خدمات ملکی مشغول به کار هستند تحت پوشش این صندوق قرار می‌گیرند.
-صندوق‌های بازنشستگی شرکت: که مربوط به شرکت‌های واحد و مستقل است.
-صندوق‌های بازنشستگی حرفه‌ای مستقل: برای متخصصان پزشکی، دندانپزشکان و غیره.
صندوق‌های بازنشستگی الزامی است
دولت هلند با ایجاد صندوق‌های بازنشستگی اجباری در بیشتر صنایع، ثبات و یک برنامه بازنشستگی خوب برای همه کارمندان ایجاد کرده است. بیشتر حقوق بازنشستگی در هلند توسط صندوق‌های بازنشستگی پرداخت می‌شود و بیش از 90 درصد کارمندان هلند از طریق کارفرمای خود تحت پوشش برنامه بازنشستگی قرار می‌گیرند.
میزان حقوق
برای اطلاع از میزان سهم بازنشستگی باید با صندوق بازنشستگی مربوطه تماس گرفته شود. در صورت خروج از هلند نیز باید با صندوق بازنشستگی هماهنگ شود. البته مهاجران معمولا هنگام تغییر کشور، حقوق بازنشستگی ذخیره خود را از دست می‌دهند.
رکن سوم: بازنشستگی فردی
بخش سوم سیستم بازنشستگی هلند، محصولات بازنشستگی فردی یا مکمل‌های آن است. این مکمل‌ها بیشتر در صنایع بدون صندوق بازنشستگی جمعی توسط افراد شاغل و کارمندان استفاده می‌شود. از این طریق افراد می‌توانند گزینه‌های بازنشستگی یا سرمایه‌گذاری‌هایی مانند بیمه عمر، سهام یا دارایی را به طور مستقل خریداری و مدیریت و از معافیت‌های مالیاتی مربوطه استفاده کنند.
سن بازنشستگی در هلند
سن بازنشستگی یعنی زمانی که فرد واجد شرایط دریافت حقوق بازنشستگی خود باشد.
- در سال 2015 سن بازنشستگی 65 سال بود.
- در سال 2017 سن بازنشستگی 65 سال و نه ماه بود.
- در سال 2018 سن بازنشستگی 66 سال بود.
-در سال 2021 به 67 سال افزایش می‌یابد.
-از سال 2022 سن بازنشستگی با امید به زندگی مرتبط خواهد بود.
منابع:
pensionfundsonline.co.uk
infofinland.fi
netherlandsworldwide.nl
iamexpat.nl
oecdecoscope.blog
worldfinance.com
weforum.org
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه جامع تجارت الکترونیک؛ بستری برای پیگیری وضعیت کالا

واریز 92 درصد از وجوه گندمکاران خراسان شمالی به حساب آنان

تاکداران خراسان شمالی امسال 175 هزار تن انگور تولید می کنند

ساخت حدود 8 هزار واحد مسکونی در خراسان رضوی

سرانه دام خانوارهای عشایری خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

اختصاص 72 میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر خراسان شمالی

توزیع روزانه 700 متر مکعب آب بین عشایر خراسان شمالی

گران بودن قیمت رب و پخت رب خانگی توسط شهروندان بجنوردی

تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه

رونق مغازه‌های تعمیرات هیچ سالی به اندازه امسال نبوده است

امضای 5 تفاهم‌نامه معین اقتصادی با محوریت توسعه شهرستان مشهد

برای ورود سرمایه به کشور، اولویت سرمایه‌گذاری باید مشهد و خراسان رضوی باشد

تولید 15.5 مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی در خراسان شمالی تا پایان سال

تکمیل محور بجنورد به جنگل گلستان 200 میلیارد اعتبار نیاز دارد/ طلب 40 میلیاردی پیمانکار پروژه بجنورد به جنگل گلستان

استقرار نمایندگی 7 بانک در راز و جرگلان برای انجام امور سیل زدگان خراسان شمالی

ضرب‌الاجل معاون استاندار خراسان‌شمالی تا پایان مهر به بانک‌ها برای پایان انعقاد قرار داد اعطای تسهیلات بازسازی منازل سیل زده

انتقاد از ورود غیر تخصصی آموزش‌وپرورش به مساله فرم مدارس

گندم به دلال نفروشید

میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های خراسان شمالی

3500 تن انگور خراسان شمالی صادر شد

137 فرصت سرمایه گذاری گردشگری در خراسان رضوی معرفی شد

20 درصد کسری مخازن آب کشور متعلق به خراسان رضوی است

کلکسیونی برای عناب

هدف‌گذاری برای رشد 16 درصدی صادرات استان در سال جاری

تحریم‌ها واحدهای صنعتی را تعطیل نکرده، سیستم اداری‌ مشکل دارد

ذخایر سدهای خراسان رضوی بیش از سه برابر پارسال است

اولویت بندی ترمیم و بازسازی پل ها و ابنیه محورهای روستاهای خراسان شمالی

کینوا، رنجور از گمنامی و نبود بازار مصرف

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی

هواپیمای ایران ایر برای اولین بار در فرودگاه بجنورد نشست

صادرات چمدانی صنایع دستی خراسان جنوبی/جای بسته بندی خالی است

نیاز پنبه کاران خراسان شمالی به 4 دستگاه کمباین برداشت غوزه

حلقه مفقوده بسته بندی صنایع دستی در خراسان جنوبی شکل گیرد

راه‌اندازی پرواز مستقیم مشهد-بیشکک

شناسایی 951 فقره تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه های استان/بازپس گیری 33 هکتار از زمین های تصرف شده سد شیروان

طرح عزل روسای اتحادیه های ناکارآمد را دنبال خواهیم کرد

استاندار: تنش حوزه آرد و نان در خراسان شمالی به وضعیت عادی بازگشته است

اعتبارات دامپزشکی کفاف انجام امور در این حوزه را نمی دهد/ فوت 10 نفر از مبتلایان ابتلا به CCHF طی امسال

نمایشگاه فروش پاییزه مشهد جمعه آغاز می‌شود

تامین یک میلیون بچه ماهی گرمابی برای خراسان جنوبی

21هزار واحد دامی در مراتع خراسان شمالی چرای غیرمجاز داشتند

340 هکتار از عرصه های منابع طبیعی در خراسان شمالی تخریب و تصرف شد

افزایش 41 درصدی رفع تصرف از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی

طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور

طرح انتقال آب از سواحل چابهار؛ اولویت جدی توسعه شرق کشور

نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل هستند

گذرموفقیت آمیز 32 شهر خراسان رضوی از تنش آبی تابستان 98