پیام خراسان

آخرين مطالب

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر اقتصاد:

اقتصاد ما چالش درآمدی دارد اقتصادي

اقتصاد ما چالش درآمدی دارد

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: امروز اقتصاد ما چالش درآمدی دارد. دولت باید درآمدهای پایدار خود را حفظ کند و هزینه‌های اقتصادی دولت باید از منابع قابل اتکا و باثبات تامین شود نه مثل نفت که اگر شیرش را بستند ما را با مشکل مواجه کند.
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علی عسگری امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارائی خراسان رضوی در سالن اجتماعات سازمان صمت استان، اظهار کرد: وزارت اقتصاد با رسالتی که در کشور دارد، در حوزه‌های مختلف درگیر است و باید جواب بسیاری از مسائل را در اقتصاد پاسخ دهد. وزارت اقتصاد یکی از وزارتخانه‌هایی بوده که حوزه فعالیت کاری گسترده و مسئولیت‌پذیری آن به نحوی است که نتایج تصمیم‌گیری‌هایش در جامعه عیان می‌شود و مسئولیت ما را دوچندان می‌کند.
وی با بیان اینکه تحقق درآمدهای مالیاتی رسالت ما است، عنوان کرد: مسئولیت عمده این کار بر عهده سازمان امور مالیاتی بوده و در این فضای اقتصادی که در حال رکود است، تحقق درآمد مالیاتی سخت خواهد بود و تلاش مضاعفی را می‌طلبد. در مقابل به لحاظ مضیقه‌ها در مسائل درآمدی در سال‌های اخیر و به ویژه امسال، باید راه‌هایی را برای صرفه‌جویی هزینه‌ها پیدا کنیم، نمی‌توانیم مانند سنوات قبل هزینه نماییم، بلکه باید از داشته‌های خود استفاده کنیم. در حوزه هزینه‌ای همه مدیران استان باید حداقل صرفه‌جویی را پیش‌بینی کنند.
عسگری افزود: در وزارتخانه از ابتدای امسال برنامه‌ای را تدوین کرده و دو هفته قبل در شورای معاونین وزارتخانه تعیین تکلیف کردیم که چه کاری انجام دهیم صرفه‌جویی در وزارتخانه انجام شود و به وظایف اختلال وارد نکند، در این زمینه کارهای خوبی آغاز شده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: موضوع دیگر بهبود فضای کسب و کار است. یکی از رسالت‌های امروز که مسئولیت ما را در وزارت بیشتر می‌کند، تسهیل و بهبود فضای کسب و کار است. در اقتصاد به لحاظ بخشی‌نگری که بیش از حد به آن توجه کردیم، از یکپارچگی غافل شدیم که یکپارچگی نیز یک نیاز است.
وی ادامه داد: در مواردی مسئولیت‌ها باید یکپارچه شود که این جزو مسئولیت ما است. اقدامات خوبی انجام شده اما باید تلاش مضاعف کنیم تا بتوانیم بخشی از کار را در اینجا سامان و سرعت دهیم. زمان از فعالان اقتصاد گرفته شده و وقت را تلف می‌کنند، باید از این زمان استفاده کنیم که ما ایرانی‌ها کم به آن اهمیت می‌دهیم. زمان بزرگ‌ترین سرمایه انسان است.
عسگری خاطرنشان کرد: نکته بعدی تعامل با فعالان اقتصادی در اقتصاد است. امروز می‌طلبد در عین انجام مسوولیت‌های کاری خود، تعاملات لازم را در حوزه فعالیت‌های اقتصادی انجام دهیم و در عین انجام مسئولیت‌های سازمانی خود جایی که لازم می‌بینیم، بدون صدمه به مسئولیت خودمان، تسهیلگر فعالان اقتصادی باشیم و این کار را انجام دهیم.
وی با اشاره به اینکه نکته بعدی تعامل و همکاری با سایر بخش‌های تصمیم‌گیری در استان است، تصریح کرد: هر کدام از ادارات استان مسئولیت‌هایی دارند و در اقتصاد در حوزه وزارتخانه باید با سایر حوزه‌ها هماهنگی و همکاری داشته باشیم تا بتوانیم گره کار آن‌ها را نیز رفع کنیم. باید این تعامل و همکاری با مسئولان و ادارات استان وجود داشته باشد.
عسگری گفت: امسال آقای دژپسند سه موضوع را هدف برجسته وزارتخانه قلمداد کرده‌اند که باید بیشتر توجه کنیم. اول حوزه فضای کسب و کار است. دوم مولدسازی دارایی‌های دولت بوده، شاید در اقتصاد خود به این جنبه کم توجه کردیم که دولت در حوزه‌های مختلف سرمایه‌ها و دارایی‌های ارزشمندی دارد اما از آن درست استفاده نمی‌کنیم، به خصوص دارایی‌های راکد که می‌توانیم آن را آزاد کنیم. بخشی از مولدسازی این است و بخشی دیگر نیز اینکه دارایی‌ها را مولد کرده و به چرخه خدمات وارد کنیم. شاید اگر در دولت درک درستی از مولدسازی داشتیم، طور دیگری سرمایه‌گذاری می‌کردیم.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: امروز اقتصاد ما چالش درآمدی دارد. دولت باید درآمدهای پایدار خود را حفظ کند و هزینه‌های اقتصادی دولت باید از منابع قابل اتکا و باثبات تامین شود نه مثل نفت که اگر شیرش را بستند ما را با مشکل مواجه کند.
وی بیان کرد: چقدر شرکت، بانک و ساختمان دولتی در بهترین خیابان‌ها داریم که هیچ استفاده‌ای جز استفاده اداری از آنها نمی‌کنیم؟ اگر کشور به این فهم می‌رسید و این ساختمان را به گونه‌ای می‌ساخت که مثلا طبقه اول را به بخش خصوصی داده و اجاره بگیرد، در نتیجه منابع درآمدی و درآمد باثبات داشتیم. مثلا آستان قدس از دارایی‌های خود مولدسازی کرده و خرج حرم و آستان قدس می‌کند و به دولت هم وابسته نیست.
عسگری افزود: اگر مسائل را بازتر و دقیق‌تر ببینیم خیلی بهتر می‌توان دولت را اداره نمود، منابع برای دولت خلق کرد و اگر تزلزلات درآمدی هم وجود داشته باشد، باید به رسالت‌ها و ماوریت‌های دولت خدشه وارد نشود. حالا که مولدسازی قانون شده باید بهتر آن را دنبال کنیم. اگر استان‌ها دارایی راکدی دارد یا این دارایی را بفروشند یا اینکه کارآمد کرده و مجدد به چرخه تولید و خدمات بیاورند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه موضوع سوم اقتصاد هوشمند است، عنوان کرد: الکترونیکی کردن کارها ابزار اقتصاد هوشمند است. اقتصاد هوشمند یعنی شفاف کردن فعالیت‌های اقتصادی و اینکه بدانیم چه اتفاقی در شاکله اقتصاد می‌افتد و کارکردهای اقتصاد کجا غلط و کجا درست بوده و کجا به انحراف کشیده می‌شود تا قبل انحراف از آن جلوگیری کنیم. اگر این بحث را جدی‌تر می‌گرفتیم امروز این همه فساد و مشکل در اقتصاد که اعتماد عمومی را برای نظام کم کرده، رخ نمی‌داد.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که لایحه مالیات‌های مستقیم را در سال 89،90 می‌نوشتم نظرمان این بود که تا وقتی نظام مالیاتی بحث شفاف‌سازی را در اقتصاد اجرایی نکند و نظام مالیاتی نداند در هر فعالیت اقتصادی چه کاره است، نظام مالیاتی نمی‌تواند عادلانه مالیات بگیرد، به همین خاطر در قانون مالیات‌ها وقت زیادی گذاشتیم و در ماده 169 مصوب قانون مالیات‌ها، بحث شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی و تبادل و تقاطع اطلاعات اقتصادی را به عنوان کلید اصلاح قانون مالیات ایجاد کردیم.
عسگری ادامه داد: قانون مالیات سه سال در مجلس طول کشید و دو سالش برای این ماده بود. من اصرار داشتم که تا این ماده از مجلس خارج نشود، این قانون از مجلس بیرون نمی‌‎آید و ایستادم تا در مجلس به نتیجه برسد که رسید، اگرچه هنوز در پیاده کردن آن مشکل داریم و دستگاه‌ها و متولیانی که باید آن را به کار بیندازند تا نظام مالیاتی بتواند کار خود را انجام دهد، کامل فعالیت نکردند اما این بستر هست و کشور به این نقطه رسیده که لازمه اقتصاد هوشمند است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: یکی از الزامات وزارت اقتصاد که امسال به عنوان یک رسالت برای آینده کشور در نظر دارد، بحث اقتصاد هوشمند است، با الکترونیکی کردن فرایندها و شفاف‌سازی و تقاطع اطلاعات که بدانیم در اقتصاد چه می‌گذرد و منابع را چگونه درست مصرف کنیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداران خراسان شمالی خواستار ساماندهی قیمت سبوس شدند

انتقاد مدیر دام جهادکشاورزی خراسان شمالی از قیمت سبوس

مالکان داوطلب اجرای طرح بازچرخانی آب 50 میلیون ریال تشویقی دریافت می‌کنند

اقتصاد مقاومتی گام اصلی برای پیروزی در برابر تحریم‌ها است

زمینه سرمایه‌گذاری سودآور در خراسان رضوی فراهم است

کویرنوردی؛ کلید رونق اقتصادی خراسان جنوبی

13 هزار تن گوجه فرنگی تضمینی در خراسان رضوی خریداری شد

خراسان رضوی محل امن و مناسب برای سرمایه گذاری است

تمام پروژه ها بر اساس سند توسعه اجرا می شوند

6.3میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی جذب شد

تازیانه خشکسالی بر طبیعت/سماق نوش داروی جنگل های بحران زده می‌شود

18 سازه آبخیزداری از محل اعتبارات طرح توسعه نهبندان اجرا شد

حمایت بانکی از صادرات خدمات مهندسی محدودیت ندارد

تمرکز بر ظرفیت‌های درونی، ویژگی چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق

انتصاب معاون عمرانی و سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان

اعتبار یاقوت کویر زیر پای دلالان/ دسترنج عناب‌کاران رنگ ندارد

تشکیل جلسه بررسی مشکلات مرز ماهیرود با حضور آقای موهبتی مدیر کل امور اقتصادی استانداری

ستاد راهبردی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر شهرستان قائنات، برگزار گردید

بنیاد علوی 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زا می‌پردازد

نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است

سال 99 باید برخورداری 100 درصدی روستاها از آسفالت را جشن بگیریم

افزایش هزینه صدور پروانه ساختمانی باعث جهش قیمت فروش مسکن می‌شود

خاک خوردن دستگاه سورتینگ تمام اتوماتیک در استانی که مهمترین مزیتش کشاورزی است

قیمت گوشت قرمز و مرغ در خراسان رضوی متعادل شده است

نرخ کالاهای اساسی در خراسان رضوی کمتر از میانگین کشوری است

خرید لباس فرم برای دانش‌آموزان اجباری نیست

دیگر تولید در یکی از قطب های تولید خیارشور صرفه اقتصادی ندارد

جلوگیری از خام فروشی زغالسنگ حمایت دولت را می طلبد

مطالبات کارگران معدن آق دربند سرخس در حال پیگیری است

آق دربند سرخس بزرگترین معدن زغال سنگ در شمال شرق کشور

129 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی تخصیص یافت

واریز مبلغ 7میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده از سیل در خراسان شمالی

بُعد مسافت تامین شکر را دچار چالش کرده است

بنیاد برکت به کشاورزان راز و جرگلان تسهیلات می‌دهد

توسعه تعاونی های خراسان شمالی در دستور کار قرار گرفت

رعایت آداب بین المللی لازمه برگزاری همایش سرمایه گذاری است

دیدار مس‌فروش با هیات مدیره اتحادیه چاپ مشهد

اقتصاد دانش‌بنیان؛ راهی برای رهایی از وابستگی به نفت

توسعه منطقه نمونه گردشگری ایوب با اعتبار و امکانات دولتی امکان پذیر نیست

برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری در خراسان شمالی

پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی

استقبال مودیان خراسان شمالی از طرح بخشودگی جرایم 100 درصدی مالیاتی

شیرینی فروشان به سود کم قناعت کرده اند

لایحه جدید تجارت جوابگو نیازهای امروز نیست

گلایه رئیس اتحادیه قنادان از کمبود شکر در بازار

پرداخت تلفنی قبوض گاز در خراسان رضوی از طریق سامانه 37074

57 درصد صادارت خراسان رضوی به افغانستان صورت می گیرد

خراسان رضوی با 30 کشور جهان روابط اقتصادی و بازرگانی دارد

سامانه جامع تجارت الکترونیک؛ بستری برای پیگیری وضعیت کالا

واریز 92 درصد از وجوه گندمکاران خراسان شمالی به حساب آنان