پیام خراسان

آخرين مطالب

رسولیان:

بزرگ‌ترین مشکل ما مراحل اداری صدور مجوزها است اقتصادي

بزرگ‌ترین مشکل ما مراحل اداری صدور مجوزها است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: مراحل اداری صدور مجوزها و فعالیت بخش خصوصی شاید بزرگ‌ترین مشکل ما باشد که این کار را شروع کردیم، 30 فرایند را همکاران شناسایی کردند، پنج مورد را تعیین تکلیف کردیم و 18 مرحله حذف شده است. 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، علی رسولیان امروز در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل امور اقتصادی و دارائی خراسان رضوی در سالن اجتماعات سازمان صمت استان، اظهار کرد: در هفته‌ دولت و با حضور آقای جهانگیری 869 پروژه اقتصادی توسط بخش خصوصی، با اعتبار 1700 میلیارد تومان بهره‌برداری و3300 شغل ایجاد شد.
وی با بیان اینکه اقتصاد استان، اقتصاد متکی به بخش خصوصی است، عنوان کرد: بیش از 95 درصد اقتصاد در اختیار بخش خصوصی و متفاوت از استان‌های کشور و میانگین سطح ملی است. استان نیازمند حمایت جدی از بخش خصوصی بوده و اگر می‌خواهیم بر اساس گام دوم انقلاب را که مقام معظم رهبری در آن اقتصاد را محور کارها قرار دادند و به چالش‌های درونی و بیرونی و مشکلات ساختاری اشاره کردند، اقتصاد استان را توسعه دهیم، باید نگاه ویژه به فعالیت‌های بخش خصوصی استان داشته باشیم.
رسولیان افزود: چند موضوع برای رسیدن به گام دوم انقلاب مهم بوده که یکی بروکراسی و مشکلات در صدور مجوزها است. مراحل اداری صدور مجوزها و فعالیت بخش خصوصی شاید بزرگ‌ترین مشکل ما باشد که این کار را شروع کردیم، 30 فرایند را همکاران شناسایی کردند، البته احتمالا بسیار بیشتر خواهد بود، پنج مورد را تعیین تکلیف کردیم و 18 مرحله حذف شده که استاندار بسیار جدی به دنبال حل این موضوع هستند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ادامه داد: حتما باید بحث صدور مجوزها و فرایندهای کسب و کار را به جد دنبال کنیم. این کارنامه درخشانی است که فضای کسب و کار را اصلاح کنیم، حداقل در میزانی که در اختیار استان است زیرا چندان به تفویض اختیارات امیدی نداریم. اختیارات در استان‌ها به شدت محدود است و بنا بر همین محدودیت می‌توانیم اصلاحاتی در فرایند کسب و کار انجام دهیم.
وی بیان کرد: موضوع مهم دیگر در اداره کل، سرمایه‌گذاری به خصوص سرمایه‌گذاری خارجی است. استان ما به نسبت دیگر استان‌ها در سرمایه‌گذاری خارجی به خوبی عمل کرده و بنا داریم با کمک دستگاه‌های اقتصادی حتما پنجره واحد سرمایه‌گذاری برای سرمایه‎گذاری‌های داخلی و خارجی ایجاد کنیم و این شدنی است. فرایندها که اصلاح شود، وارد این مرحله می‌شویم.
رسولیان با اشاره به اینکه خراسان استانی است که بیش از 33 میلیون زائر و گردشگر دارد و این فرصت ویژه‌ای برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی است، تصریح کرد: با طرحی که مصوب شد، با سرمایه‌گذاری بیش از 250 هزار دلار اقامت ایران را به سرمایه‎گذاران می‌دهند که نقش بزرگی خواهد داشت. از این سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌گذاری‌ها 50 درصد را به استان اختصاص می‌دهیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بحث تامین مالی دستگاه‌ها و مسائل بودجه با توجه به محدودیت‌ها در درآمد کشور موضوعی جدی است که در استان خراسان استانی با دستگاه‌های اجرایی، نیروی انسانی زیاد و مجموعه فعالیت‌ها، مدیریت تخصیص منابع موضوع جدی است که حتما به صورت ویژه باید به آن توجه شود تا در استان مشکلی ایجاد نشود. ظرفیت‌های بودجه بسیار خوب است.
وی اضافه کرد: ما در تامین مالی نباید تنها از طریق بانک‌ها پیش برویم، روش‌های جدیدی مانند بورس وجود دارد که امیدوارم آقای امیررحیمی بتوانند در استان از این روش‌ها برای تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی ایجاد کنیم. بیش از 92 هزار میلیارد تومان منابع بانکی داخل استان داریم و معنایش این است که منابع خرد زیادی وجود دارد و باید این منابع را با روش‌های درست مدیریت و به سمت طرح‌های اقتصادی هدایت کنیم که در این صورت موفق به توسعه حوزه اقتصاد استان می‌شویم.
در ادامه محمدرضا کلایی، شهردار مشهد، اظهار کرد: استان با توجه به ظرفیت‌هایی که در اختیار دارد و در شرایط حال حاضر کشور می‌تواند نقش پیشرویی ایفا کند و بسیاری از مواردی که به عنوان تنگنا نام برده شده و موجب نگرانی در کشور می‌شود را با روش‌هایی اصلاح کند.
وی افزود: اگر دغدغه ما خصوصی‌سازی، بهبود فرایندهای کسب و کار، فراهم آوردن زمینه لازم برای جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری است، خراسان می‌تواند فارغ از بروکراسی موجود کشور زمینه را برای رفع این دغدغه‌ها فراهم کند و یک تجربه موفق می‌تواند همه را امیدوار کرده و پای کار بیاورد تا الگوی سایر کشور باشد.
کلایی با بیان اینکه استاندار سه مساله را به لحاظ کاری پیش روی خود قرار دادند و توجه کردند، عنوان کرد: در قالب طرحی که ارائه دادند، آن سه مورد را جزو مسائل اساسی دانستند، ما نیز می‌توانیم با این سه مساله کارها را در استان پیش ببریم و موفق شویم. آقای امیر رحیمی می‌توانند یک انرژی را به مجموعه اضافه کنند.
شهردار مشهد ادامه داد: سه نکته اصلی برنامه استاندار است. یک مورد تبدیل بحث‌های مختلف گفتمانی به موضوعات فنی بوده، یعنی بخش زیادی از انرژی استان را همیشه صرف بحث پیرامون موضوعات گفتمانی و انتزاعی کردیم که اگر فنی بیان شود، قابل جمع و حل است. در این مسیر اداره اقتصاد می‌تواند نقش خوبی ایفا کند.
وی اضافه کرد: دوم توجه جدی به موضوع سرعت بوده، فرصت‌های در اختیار ما، فرصت‌های غیر قابل تکرار است و باید بپذیریم با خطاهای کوچک هم حداکثر سرعت داشته باشیم. سوم موضوع شهامت در تصمیم‌گیری است که به سبب امیدواری افرادی که مسئولیت دارند، باید شهامت داشته باشند و در اثر آن امید مردم تقویت شود.
کلایی خاطرنشان کرد: این سه مساله علیرغم واقعیت‌ها و نگرانی‌های موجود سه موضوع بسیار مهم است. آقای امیررحیمی فرد پرکار و علاقه‌مندی هستند و شوخی ندارند، بنابراین با توجه به دانش، انگیزه و فضای مناسب موجود در استان می‌توانند ضمن تکمیل کارهای آقای رمضانی این موضوع را جلو ببرند. ما نیز دست یاری دراز می‌کنیم و امیدوارم تمامی این تلاش‌های ما اندکی وضعیت اقتصادی مردم و کشور را بهتر کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه جامع تجارت الکترونیک؛ بستری برای پیگیری وضعیت کالا

واریز 92 درصد از وجوه گندمکاران خراسان شمالی به حساب آنان

تاکداران خراسان شمالی امسال 175 هزار تن انگور تولید می کنند

ساخت حدود 8 هزار واحد مسکونی در خراسان رضوی

سرانه دام خانوارهای عشایری خراسان شمالی بیش از میانگین کشوری است

اختصاص 72 میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر خراسان شمالی

توزیع روزانه 700 متر مکعب آب بین عشایر خراسان شمالی

گران بودن قیمت رب و پخت رب خانگی توسط شهروندان بجنوردی

تولید علوفه ارزان کشور در خراسان جنوبی

لباس فرم دانش‌آموزی مدارس گران اما با صرفه

رونق مغازه‌های تعمیرات هیچ سالی به اندازه امسال نبوده است

امضای 5 تفاهم‌نامه معین اقتصادی با محوریت توسعه شهرستان مشهد

برای ورود سرمایه به کشور، اولویت سرمایه‌گذاری باید مشهد و خراسان رضوی باشد

تولید 15.5 مگاوات برق از طریق نیروگاه های خورشیدی در خراسان شمالی تا پایان سال

تکمیل محور بجنورد به جنگل گلستان 200 میلیارد اعتبار نیاز دارد/ طلب 40 میلیاردی پیمانکار پروژه بجنورد به جنگل گلستان

استقرار نمایندگی 7 بانک در راز و جرگلان برای انجام امور سیل زدگان خراسان شمالی

ضرب‌الاجل معاون استاندار خراسان‌شمالی تا پایان مهر به بانک‌ها برای پایان انعقاد قرار داد اعطای تسهیلات بازسازی منازل سیل زده

انتقاد از ورود غیر تخصصی آموزش‌وپرورش به مساله فرم مدارس

گندم به دلال نفروشید

میانگین عملکرد تاکستان های دیم خراسان شمالی 2 برابر کشوری است

آغاز برداشت انگور از تاکستان‌های خراسان شمالی

3500 تن انگور خراسان شمالی صادر شد

137 فرصت سرمایه گذاری گردشگری در خراسان رضوی معرفی شد

20 درصد کسری مخازن آب کشور متعلق به خراسان رضوی است

کلکسیونی برای عناب

هدف‌گذاری برای رشد 16 درصدی صادرات استان در سال جاری

تحریم‌ها واحدهای صنعتی را تعطیل نکرده، سیستم اداری‌ مشکل دارد

ذخایر سدهای خراسان رضوی بیش از سه برابر پارسال است

اولویت بندی ترمیم و بازسازی پل ها و ابنیه محورهای روستاهای خراسان شمالی

کینوا، رنجور از گمنامی و نبود بازار مصرف

تمکین تنها 19 درصد از پزشکان به نصب دستگاه کارت‌خوان/«اجاره هویت» چالش جدی سازمان امور مالیاتی

هواپیمای ایران ایر برای اولین بار در فرودگاه بجنورد نشست

صادرات چمدانی صنایع دستی خراسان جنوبی/جای بسته بندی خالی است

نیاز پنبه کاران خراسان شمالی به 4 دستگاه کمباین برداشت غوزه

حلقه مفقوده بسته بندی صنایع دستی در خراسان جنوبی شکل گیرد

راه‌اندازی پرواز مستقیم مشهد-بیشکک

شناسایی 951 فقره تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه های استان/بازپس گیری 33 هکتار از زمین های تصرف شده سد شیروان

طرح عزل روسای اتحادیه های ناکارآمد را دنبال خواهیم کرد

استاندار: تنش حوزه آرد و نان در خراسان شمالی به وضعیت عادی بازگشته است

اعتبارات دامپزشکی کفاف انجام امور در این حوزه را نمی دهد/ فوت 10 نفر از مبتلایان ابتلا به CCHF طی امسال

نمایشگاه فروش پاییزه مشهد جمعه آغاز می‌شود

تامین یک میلیون بچه ماهی گرمابی برای خراسان جنوبی

21هزار واحد دامی در مراتع خراسان شمالی چرای غیرمجاز داشتند

340 هکتار از عرصه های منابع طبیعی در خراسان شمالی تخریب و تصرف شد

افزایش 41 درصدی رفع تصرف از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی

طرح انتقال آب از سواحل چابهار تنها راه تامین آب کریدور شرق کشور نیست

انعقاد تفاهم‌نامه مشترک طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور

طرح انتقال آب از سواحل چابهار؛ اولویت جدی توسعه شرق کشور

نیمی از کارخانجات رب خراسان شمالی تعطیل هستند

گذرموفقیت آمیز 32 شهر خراسان رضوی از تنش آبی تابستان 98