پیام خراسان

آخرين مطالب

استاد برنامه‌ریزی شهری مطرح کرد؛

برای زندگی در شهر به سرمایه‌های اجتماعی نو نیاز داریم اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - یک استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری گفت: برای زندگی در شهر به شدت به سرمایه‌های اجتماعی نو نیاز داریم.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، کیومرث ایراندوست در نشست تخصصی «جایگاه تسهیل‌گری در توسعه محله‌ای؛ بایدها و نبایدها» که امروز در تالار شهر مشهد برگزار شد در خصوص بازآفرینی و تسهیلگری و شرایط روز کشور در این زمینه، اظهار کرد: موضوع توسعه از پایین و توسعه محله‌ای چند دهه است که در سراسر جهان داغ است و عنوان یکی از سیاست‌های اصلی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری -هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه- شده است.
وی ادامه داد: در قرن بیستم پس از رشد شتابان شهری مدیریت‌های از بالا در شهرها فراگیر شده بود و نقد به این مدل‌‌ها باعث به وجود آمدن مبحثی به نامه «توسعه محله‌ای» شد.
ایراندوست با بیان اینکه «توسعه محله‌ای از دو واژه "توسعه" و "محله‌ای" به وجود آمده است»، تصریح کرد: بر این مبنا موضوع «محله‌ای» آن بسیار پردامنه است. محله، نه به عنوان یک فضای کالبدیِ ساخته‌شده، بلکه به عنوان یک اجتماع محله‌ای تعریف شده است. مجموعه انسان‌هایی که در یک فضا و محیط زندگی می‌کنند و دارای اشتراکاتی مانند هویت هستند که معمولاً موضوع مطرح در آن اجتماعی است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین حوزه‌های فضایی و کالبدی به بخش «برنامه‌ریزی محله» مربوط می‌شود، چراکه در حوزه برنامه‌ریزی دو مفهوم مکمل، اما جدا داریم؛ یکی «برنامه‌ریزی محله (=Neighborhood Planning)» و دیگری «توسعه محله‌ای (=Community Development)» است و آنچه در اسناد و متون پیگیری می‌شود، «توسعه محله‌ای» است.
این استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری با اشاره به اینکه «سال‌هاست در حوزه توسعه محله‌ای بحث و گفت‌وگو می‌شود»، گفت: بر این اساس آخرین تعریفی که روی آن بحث می‌شود به فرآیندی که به گسترش انتخاب‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی انسان بینجامد توسعه محله‌ای گفته می‌شود. اگر در شهر بخواهیم آن را با «اجتماع محلی» پیوند دهیم و آن را توسعه دهیم، یعنی انتخاب‌های مختلف اجتماع محلی را گسترش دهیم به آن «توسعه محلی» می‌گوییم. 
وی افزود: در واقع توسعه محلی فرآیندی است که یک جامعه محلی را درگیر می‌کند که بتواند در طول زمان به بهبود شرایط اجتماعی محله بینجامد، چراکه ما متعقدیم محله‌ها مانند موزائیک‌هایی هستند که کلیت یک شهر را تشکیل می‌دهند و اگر ما در محله‌ها سرمایه‌گذاری کنیم، کارایی و مشارکت افزایش یافته و دستیابی به اهداف بسیار راحت‌تر می‌شود؛ بنابراین اولویت بر توسعه محله‌ای قرار می‌گیرد و هدف این توسعه بهبود کیفیت زندگی و کار و... در مجموع زیست‌پذیری یک محله خواهد بود.
ایراندوست بیان کرد: به دنبال آن امروزه دفاتر تسهیل‌گری را یکی پس از دیگری راه‌اندای می‌کنیم. هدف از احداث این دفترها این است که به کمک محله به بهبود شرایط زیست در محله کمک کنیم.
وی با بیان اینکه «برای بهبود و توسعه محله سرمایه‌هایی وجود دارد که باید از آن‌ها درست استفاه کنیم»، گفت: نخستین سرمایه‌ها، سرمایه‌های فیزیکی و مالی بودند. در ابتدا تأکید بر سرمایه فیزیکی بود، اما پس از آن به این نتیجه رسیدند که سرمایه فیزیکی به تنهایی کافی نیست و باید سرمایه‌های انسانی را نیز گسترش دهیم.
دانشیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان ادامه داد: امروزه شکل جدیدی از سرمایه‌ها که سرمایه اجتماعی یکی از آن‌هاست مورد تأکید قرار می‌گیرد. بر این اساس است که بسیاری می‌گویند که دفاتر تسهیل‌گری استفاده از ظرفیت محله برای بهبود زندگی محله است.
ایراندوست با طرح این پرسش که «سرمایه اجتماعی چیست و چرا مورد نیاز است؟»، یادآور شد: سرمایه اجتماعی ارتباط و اعتمادی است که به هم داریم و این زمینه‌ساز توسعه است. بسیاری از اقتصاددان‌ها سرمایه اجتماعی را به روغن یک موتور تشبیه می‌کنند. در موتور اجرای مختلفی وجود دارد، اما روغن باعث درست کار کردن موتور می‌شود. 
وی افزود: این سرمایه هزینه‌ها را کاهش و بهره‌وری را افرایش می‌دهد. سرمایه اجتماعی خود به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود. دسته اول سرمایه اجتماعی درونی است که همان سرمایه اجتماعی سنتی و سطح خرد است. این همان روابط انسانی محله ماست. سرمایه مهم و خوبی است؛ اما کافی نیست و در مواردی می‌توان مخرب باشد.
این استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری گفت: دسته دوم سرمایه اجتماعی متصل‌کننده است که بین گروه‌های مختلف اعتماد برقرار می‌کند. دسته دیگر، سرمایه اجتماعی کلان یا پل‌زننده است که بین دولت و ملت و شهرداری و شهروندان ارتباط برقرار می‌کند. سرمایه اجتماعی متصل‌کننده و کلان را سرمایه اجتماعی مدرن می‌گویند. برای توسعه زندگی در شهر به سرمایه اجتماعی مدرن به شدت نیاز داریم.
وی تأکید کرد: یکی از وظایف تسهیل‌گیری تولید این نوع سرمایه اجتماعی است. 
ایراندوست با اشاره به اینکه «اگر سرمایه اجتماعی درونی در راستای اهداف شهر نباشد می‌تواند مخرب باشد»، خاطرنشان کرد: بر این اساس باید در راستای تولید سرمایه اجتماعی نو و جدید سرمایه‌گذاری کنیم و این وظیفه تسهیل‌گری است. نمونه‌های زیادی وجود دارد که سرمایه اجتماعی درونی در مقابل توسعه کلانِ شهر، مانع شده است. این سرمایه همچنین در بسیاری از شهرها بر روی عملکرد شورای‌های شهر نیز تاثیر گذاشته به طوری که در انتخابات به نفع قوم، زبان و مذهب خاصی سازمان‌دهی می‌شود.
وی در خصوص هدف دفاتر تسهیل‌گری و عملکرد و سازماندهی این دفاتر، گفت: برداشت‌های متفاوتی از عملکرد این دفاتر وجود دارد و در این خصوص به انسجام و تعریف کلی نرسیده‌ایم. بر این اساس پیشنهاد می‌شود در ابتدا شهرداری و شورای شهر مشهد یک چارچوب را روی کاغذ بیاورد و مشخص کند که هدف و انتظارات ما از این دفاتر چیست؟
دانشیار دانشکده هنر و معماری دانشگاه کردستان عنوان کرد: باید توجه داشت که هدف و کارکرد تک‌تک این دفاتر در هر محله با هم متفاوت است و این زمینه‌ی محله‌ای نگاه‌کردن را برای ما پر رنگ‎تر می‌کند. ایجاد یک نوع دفتر و با یک نوع نگرش جواب نمی‌دهد. یکی از کارهای دفاتر تسهیل‌گری شناخت دقیق محله است که از چه نوعی هستند و چه رویکردی در آن نیاز است و پس از آن به سمت تشکیل یک نهاد کلان تسهیل‌گری برویم.
وی تصریح کرد: در این راستا دو سطح کلان و خرد باید دست به دست هم دهند وگرنه موفق نمی‌شوند. در هر دو سطح باید ظرفیت‌سازی شود و از ظریف‌هایی که وجود دارد بهره کافی ببریم.
ایراندوست با تأکید بر وجود دو سیاست کلی نیازمبنا و دارایی‌مبنا در توسعه محله‌ای، خاطرنشان کرد: بیش‌تر رویکرد ما در حوزه تسهیلگری در قالب سیاست نیاز مبنا است. اجرای این سیاست موجب شکل‌گیری مطالبات شهروندان می‌شود و مردم توقع دارند که شهرداری تمام نیازهای آنان را برطرف کند و با توجه به اینکه شهرداری منابع لازم برای رفع این نیازها را ندارد به سرعت به سمت گسست اعتماد مردم پیش می‌رویم.
وی اضافه کرد: سیاست دارایی‌مبنا، اما بر این اساس است که جامعه محلی چه دارد و چه می‌تواند کند. هنگامی که این سیاست مبنای توسعه قرار گیرد دیگر فرض ما بر توسعه نیازها نیست. با وجود اینکه نیازها را می‌شناسیم، اما رویکرد ما بر مبنای دارایی‌هاست. توصیه می‌شود با این رویکرد پیش‌رویم، نه رویکردی که نیازها را شکل می‌دهد و توانایی پاسخگویی به آن را نداریم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مناطق بیابانی خطر انقراض گونه‌های مختلف را 50 درصد کاهش می‌دهند

آیا میزان تکلیف دانش‌آموزان در موفقیت آنان تاثیرگذار است؟

شاخص‌های مطرح در کشورهای با بهترین سیستم‌­های آموزشی

مشهد برای تمامی افراد ناسالم است

سرنوشت متخلفان شهرک ویلایی اساطیر مشهد؛ تخریب یا جریمه؟

بیش از 31 میلیارد تومان برای رفع 21 نقطه حادثه خیز نیاز است

روکش آسفالت 50 کیلومتر از راه‌های نهبندان در دست اجرا است

30 درصد دهیاران بخش مرکزی شهرستان مشهد را زنان تشکیل داده اند

تشکیل جلسه تکریم ومعارفه رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه

بازدید فرماندار از اورژانس 115 شهر حاجی آباد به مناسبت روز اورژانس و فوریت های پزشکی

امروز بشدت نیاز به همراهی و یاری گری در عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم تا جامعه ای امن،آرام و عاری از آسیب های اجتماعی را فراهم نماییم

تجهیزات سازمان هواشناسی در شأن خراسان رضوی نیست

نبود ایستگاه‌های هواشناسی «جو بالا» از امنیت پروازهای عمومی می‌کاهد

اهل خطر بودم، اورژانسی شدم

تدوین طرح 5 ساله کاهش 10 درصدی سالانه تصادفات استان

آموزش؛ دغدغه اصلی تئاتر خراسان جنوبی

راه اندازی سامانه عملیاتی اتوماسیون در اورژانس 115 خراسان جنوبی

6 دستگاه آمبولانس خراسان جنوبی رونمایی شد

افتتاح 602 کلاس درس خیرساز در خراسان رضوی

48 هزار ماموریت اورژانسی در خراسان جنوبی انجام شد

اعلام آمادگی 108 دستگاه مینی بوس برای سرویس مدارس در بیرجند

صدور 10 حکم جایگزین حبس در جرائم زیست محیطی طی دو سال گذشته

وقف‌هایی که به نیت عزا بیش از 3 قرن ایستاده‌اند

در بکارگیری استعدادهای عظیم هنری فاصله داریم

افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد

بیش از 20 صد جمعیت خراسان رضوی به آلرژی بینی مبتلا هستند

شیوع آسم بین کودکان 2 برابر بزرگسالان است

یکصدمین مدرسه بنیاد مستضعفان افتتاح شد

40هزار دانش آموز خراسان شمالی تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار گرفتند

کیفیت هوا در مشهد مطلوب نیست/افزایش میزان آلاینده‌ها در شهر

600 مدرسه برخوردار خراسان شمالی میزبان جشن عاطفه‌ها

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

دانش‌آموزان را نباید به نیازهای مادی محدود کنیم/ به دنبال فعال‌کردن کتابخانه‌ها هستیم

وقتی طنین زندگی در روستایی محروم می‌پیچد

نابودی سرمایه‌های زیستی خراسان جنوبی در وانفسای بی توجهی مدیران

کیفیت هوای سه منطقه مشهد آلوده است

شهرآرایی مشهد در آستانه بازگشایی مدارس

زباله‌گردی در شهر بیرجند تبدیل به مافیا شده است

تفکیک از مبدا، پایانی بر زباله‌گردی

زباله‌گردی در بیرجند با تمیزترین شهر کشور منافات دارد

نگاهی به خدمات بنیاد برکت در شهرستانهای دورافتاده خراسان شمالی

اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان 19 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد/ 330 هزار دانش‌آموز متقاضی لباس فرم بودند

راه اندازی بخش اعصاب و روان نوجوانان در بیمارستان امام رضا(ع)

رونمایی از 3 اثر ادبی همزمان با روز شعر و ادب پارسی در بیرجند

قریب به 15 هزار معلم در خراسان شمالی به استقبال مهر می روند

توزیع کننده حرفه‌ای مواد مخدر صنعتی در بشرویه دستگیر شد

شهریاری: کلنگ‌زنی و افتتاح 50 پروژه تا 1400/ احداث 20 پایگاه سلامت با همکاری وزارت بهداشت

برگزاری آزمون جذب مدرس حق التدریس زبان انگلیسی در جهاد دانشگاهی شعبه قاین

چرا در تشخیص احساسات دیگران اشتباه می‌کنیم؟

سرپرست تأمین اجتماعی خراسان جنوبی منصوب شد