پیام خراسان

آخرين مطالب

ویژگی‌های پایدارترین مناطق جهان در سال 2019 اجتماعي

ویژگی‌های پایدارترین مناطق جهان در سال 2019

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - با افزایش شهرنشینی باید به سراغ راهکارهای نوآورانه و دیجیتالی‌شدن شهرها رفت. نگرانی در مورد پایداری شهرها ( بهره‌وری بهتر انرژی، مدیریت پسماند و تصفیه آب و استفاده از وسایل نقلیه برقی) موضوع مهمی درباره شهرهاست.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، شهر پایدار به شهر یا محیط زیست شهری گفته می‌شود که در آن مصرف انرژی، آب و منابع تجدیدناپذیر به حداقل ممکن رسیده است. افراد ساکن در این شهرها کمترین میزان مصرف انرژی، آب و اتلاف مواد غذایی و ... را دارند و در نتیجه آلودگی آب و هوا و تولید گازهای مضر مانند متان یا دی‌اکسیدکربن بسیار پایین است.
اصطلاح شهر پایدار را ریچارد رجیستر برای نخستین‌بار در کتابش تحت عنوان « ساختن شهرها برای آینده‌ای سالم » در سال 1987 مطرح کرد. بعدها معماران از این موضوع برای طراحی اینگونه شهرها استفاده کردند.
شهر پایدار باید به گونه‌ای اداره شود که کمترین وابستگی به منابع را داشته باشد. به شکلی که انرژی مورد نیاز را از منابع و انرژی‌های تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی بادی تامین کند و کمترین فشار و رد پای زیست‌محیطی را در پیرامون خود باقی بگذارد و در نتیجه محیط زیست قادر خواهد بود تاثیرات مربوطه را مجددا به ‌طور طبیعی در مدت زمان کوتاه احیا کند.
در شهر پایدار از زمین، استفاده مناسب می‌شود و آلودگی‌های خاک به حداقل می‌رسد. پسماندهای حاصل از فعالیت‌ها به‌طور صحیح مدیریت می‌شود، از پسماندها کمپوست تولید شده و سایر پسماندهای غیر قابل بازیافت هم در یک فرایند تعریف‌ شده به انرژی تبدیل می‌شوند که در نتیجه میزان تاثیرگذاری شهر در تغییرات آب وهوایی به حداقل می‌رسد.
در شهرهای پایدار همه چیز متعادل است. برخی از شهرها از جمله لندن که به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شده است، اخیرا سیاست‌هایی در رابطه با مقابله با تغییرات آب و هوایی، استفاده از منابع تجدیدپذیر و حمل ونقل سبز اتخاذ کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که شهرهای قدیمی هم می‌توانند تحولاتی در پایداری شهری ایجاد کنند.
زمانی که مبحث معماری پایدار و زیرساخت‌های سبز ارائه می‌شود، سنگاپور و پاریس در صدر فهرست قرار می‌گیرند. سنگاپور یکی از سبزترین کشورها در جهان است که قرار است 80 درصد از معماری آن تا سال 2030 پایدار باشد.
مقامات پاریس نیز در تلاش هستند تا این شهر را به مقصد سبز گردشگران و تا سال 2050 مناطق بزرگ شهری را به جنگل‌های شهری تبدیل کنند. مصدر در ابوظبی نیز یکی از مناطق پایدار در امارات متحده عربی است.
معماری پایدار شامل تمام مراحل ساخت، برنامه‌ریزی، ساخت و ساز و بازسازی می‌شود. سقف هر خانه‌ای در این شهرها مجهز به پانل‌های خورشیدی است.
مهمترین شهرهای پایدار سال 2019 عبارتند از:
اسلو( پایتخت نروژ)
کمیسیون اتحادیه اروپا، شهر اسلو را به عنوان پایتخت سبز اروپا برای سال 2019 معرفی کرده است. شهر اسلو بزرگترین شهر و پایتخت کشور نروژ است.
سه سال گذشته، در این شهر، بودجه آب وهوا تعیین شد و این موضوع، بر همان اساسی بود که بودجه مالی تعیین می‌شود. میزان گازهای گلخانه‌ای اندازه‌گیری شد و هدف از این طرح، کاهش 50 درصدی تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 بوده است. همچنین تلاش بر این است که تا سال 2050، عاری از کربن شود. علاوه بر این، 30 درصد وسایل نقلیه فروخته شده برقی و بیوگاز هستند که سوخت آنها از فاضلاب شهری تامین می‌شود. همچنین دولت محلی پارکینگ‌های خیابانی و ترافیک را کاهش داده تا فضای بیشتری برای دوچرخه‌سواری و فضای سبز فراهم و این شهر به شهری بدون خودرو تبدیل شود.
کپنهاگ (پایتخت دانمارک)
شهر کپنهاگ در دانمارک در رده بعدی شهرهای سبز در اروپاست و مسئولان قصد دارند این شهر را تا سال 2025 به اولین شهر با کربن خنثی در جهان تبدیل کنند. در این شهر، تعداد دوچرخه‌ها از اتومبیل‌ها پیشی می‌گیرد. در کپنهاگ طراحی و زیرساخت‌های پایدار فراوان است و طرح بام سبز از سال 2010 اجرایی شده و در سال جاری نیز تمام اتوبوس‌ها برقی شده‌اند. آب در این شهر تحت کنترل روزانه و دقیق قرار دارد تا کاملا بهداشتی باشد.
استکهلم (پایتخت سوئد)
استکهلم، اولین شهری بود که در سال 2010 جایزه پایتخت سبز اروپا را از کمیسیون اتحادیه اروپا دریافت کرد و اعلام کرد که قصد دارد تا سال 2040 بدون سوخت فسیلی باشد، البته که پیش از آن هم استفاده اندکی داشته است.
پروژه ساختمانی شهری Hammarby Sjöstad در این شهر برای حمایت از مسکن سازگار با محیط زیست و سبک زندگی سبز آغاز به کار کرده است؛ در این طرح، استفاده از پانل‌های خورشیدی، آلودگی صوتی کم، فضای سبز بیشتر و استفاده کمتر از وسایل حمل و نقل شخصی مهم است. فرودگاه در این شهر عاری از تولید کربن است و افراد در سوئد نیز در بازیافت و سرمایه‌گذاری برای نوآوری‌های سبز از پیشتازان هستند.
ونکوور( شهری در کانادا)
در حال حاضر، ونکوور، یکی از شهرهایی است که کمترین میزان انتشار کربن در بین شهرهای آمریکای شمالی را دارد و همچنان به دنبال اهداف سبزتر است. مقامات این شهر متعهد شده‌اند که تا سال 2050، صددرصد انرژی را از منابع تجدیدپذیر تهیه کنند و همچنین تا سال 2040 زباله هم تولید نکنند. تولید مواد غذایی محلی از طریق کشاورزی شهری و با افزایش تعداد کشاورزان در سراسر این شهر انجام می‌شود.
کوریتیبا ( شهری در برزیل)
کوریتیبا یکی از شهرهای بندری در برزیل است که به پایتخت سبز برزیل معروف است، سه میلیون نفر جمعیت دارد و در این شهر، 14 جنگل شهری و 16 پارک ایجاد شده است. این شهر بودجه لازم برای کارخانه بازیافت استاندارد را نداشت، به همین منظور به دنبال جایگزین بهتر برای آن بود؛ جداسازی بازیافت توسط شهروندان و ارائه پاداش به آنها همچون بلیط اتوبوس، از جمله مواردی بود که از این طریق موفقیت‌هایی را هم به‌دست آورد.
سانفرانسیسکو( شهری در ایالات متحده)
منطقه خلیج سانفرانسیسکو(Bay Area)، اولین منطقه در ایالات متحده بود که فروش بطری‌های پلاستیکی آب را ممنوع اعلام کرد. در این شهر قصد بر این است که تا سال 2020 عاری از زباله شود و در حال حاضر پیشرفت چشمگیری برای رسیدن به هدف خود داشته است.
سنگاپور( کشوری در جنوب شرقی آسیا)
اگرچه بالاترین میزان آلودگی در جهان را دارد، اما پیشگام برتر پایداری در قاره آسیاست. نقطه قوت این شهر، ایجاد طبیعت در معماری با ساخت سقف‌ها و جاده‌های سبز است. همچنین ساختمان‌ها در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی دارند و از مواد پایدار و دوستدار محیط زیست ساخته شده‌اند. سنگاپور، کشوری مدرن است که سرشار از تنوع زیستی می‌باشد
کیپ تاون ( شهری در آفریقای جنوبی)
کیپ تاون، دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی است که در سال‌های اخیر، تحولات بسیاری در پایداری داشته است. حدود 10 درصد انرژی این شهر از منابع تجدیدپذیر فراهم می‌شود و همچنین دولت قصد دارد برای 10 درصد از خانوارها استفاده از انرژی خورشیدی را مورد هدف قرار دهد، زیرا این شهر از جمله شهرهایی است که خاموشی در آن بسیار است.
منابع:
www.worldatlas.com
https://se.ambafrance.org
www.wikipedia.org
http://www.sustainability-times.com
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مناطق بیابانی خطر انقراض گونه‌های مختلف را 50 درصد کاهش می‌دهند

آیا میزان تکلیف دانش‌آموزان در موفقیت آنان تاثیرگذار است؟

شاخص‌های مطرح در کشورهای با بهترین سیستم‌­های آموزشی

مشهد برای تمامی افراد ناسالم است

سرنوشت متخلفان شهرک ویلایی اساطیر مشهد؛ تخریب یا جریمه؟

بیش از 31 میلیارد تومان برای رفع 21 نقطه حادثه خیز نیاز است

روکش آسفالت 50 کیلومتر از راه‌های نهبندان در دست اجرا است

30 درصد دهیاران بخش مرکزی شهرستان مشهد را زنان تشکیل داده اند

تشکیل جلسه تکریم ومعارفه رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه

بازدید فرماندار از اورژانس 115 شهر حاجی آباد به مناسبت روز اورژانس و فوریت های پزشکی

امروز بشدت نیاز به همراهی و یاری گری در عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم تا جامعه ای امن،آرام و عاری از آسیب های اجتماعی را فراهم نماییم

تجهیزات سازمان هواشناسی در شأن خراسان رضوی نیست

نبود ایستگاه‌های هواشناسی «جو بالا» از امنیت پروازهای عمومی می‌کاهد

اهل خطر بودم، اورژانسی شدم

تدوین طرح 5 ساله کاهش 10 درصدی سالانه تصادفات استان

آموزش؛ دغدغه اصلی تئاتر خراسان جنوبی

راه اندازی سامانه عملیاتی اتوماسیون در اورژانس 115 خراسان جنوبی

6 دستگاه آمبولانس خراسان جنوبی رونمایی شد

افتتاح 602 کلاس درس خیرساز در خراسان رضوی

48 هزار ماموریت اورژانسی در خراسان جنوبی انجام شد

اعلام آمادگی 108 دستگاه مینی بوس برای سرویس مدارس در بیرجند

صدور 10 حکم جایگزین حبس در جرائم زیست محیطی طی دو سال گذشته

وقف‌هایی که به نیت عزا بیش از 3 قرن ایستاده‌اند

در بکارگیری استعدادهای عظیم هنری فاصله داریم

افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد

بیش از 20 صد جمعیت خراسان رضوی به آلرژی بینی مبتلا هستند

شیوع آسم بین کودکان 2 برابر بزرگسالان است

یکصدمین مدرسه بنیاد مستضعفان افتتاح شد

40هزار دانش آموز خراسان شمالی تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار گرفتند

کیفیت هوا در مشهد مطلوب نیست/افزایش میزان آلاینده‌ها در شهر

600 مدرسه برخوردار خراسان شمالی میزبان جشن عاطفه‌ها

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

دانش‌آموزان را نباید به نیازهای مادی محدود کنیم/ به دنبال فعال‌کردن کتابخانه‌ها هستیم

وقتی طنین زندگی در روستایی محروم می‌پیچد

نابودی سرمایه‌های زیستی خراسان جنوبی در وانفسای بی توجهی مدیران

کیفیت هوای سه منطقه مشهد آلوده است

شهرآرایی مشهد در آستانه بازگشایی مدارس

زباله‌گردی در شهر بیرجند تبدیل به مافیا شده است

تفکیک از مبدا، پایانی بر زباله‌گردی

زباله‌گردی در بیرجند با تمیزترین شهر کشور منافات دارد

نگاهی به خدمات بنیاد برکت در شهرستانهای دورافتاده خراسان شمالی

اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان 19 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد/ 330 هزار دانش‌آموز متقاضی لباس فرم بودند

راه اندازی بخش اعصاب و روان نوجوانان در بیمارستان امام رضا(ع)

رونمایی از 3 اثر ادبی همزمان با روز شعر و ادب پارسی در بیرجند

قریب به 15 هزار معلم در خراسان شمالی به استقبال مهر می روند

توزیع کننده حرفه‌ای مواد مخدر صنعتی در بشرویه دستگیر شد

شهریاری: کلنگ‌زنی و افتتاح 50 پروژه تا 1400/ احداث 20 پایگاه سلامت با همکاری وزارت بهداشت

برگزاری آزمون جذب مدرس حق التدریس زبان انگلیسی در جهاد دانشگاهی شعبه قاین

چرا در تشخیص احساسات دیگران اشتباه می‌کنیم؟

سرپرست تأمین اجتماعی خراسان جنوبی منصوب شد