پیام خراسان

آخرين مطالب

نایب رئیس شورای شهر مشهد مطرح کرد؛

7 راهبرد مدیریت شهری مشهد اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد «کارایی و کارآمدی»، «پاسخگویی»، «شفافیت»، «مردم‌محوری»، «گفت‌وگو و تعامل»، «تغییر در مدیریت شهر» و «افزایش امید و نشاط مردم» را هفت راهبرد اصلی مدیریت شهری مشهد عنوان کرد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا موحدی‌زاده در هفتاد و یکمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به گذشت نیمی از شورای پنجم شهر مشهد به ارزیابی عملکرد شورای شهر در دو سال گذشته پرداخت و گفت: تصویب برنامه عملیات 1397 تا 1400 شهرداری مشهد و همچنین بودجه سالانه شهرداری جزء اولویت‌های کاری ما بوده که از ابزارهای مهم پارلمان شهری بوده و خواهد بود.
وی ادامه داد: بر اساس مطالعات کارشناسی و تخصصی انجام شده 7 راهبرد انتخاب شد تا طبق آن‌ها برنامه‌ریزی کرده و در مسیر دستیابی به اهداف خود گام بردایم. 
موحدی‌زاده تصریح کرد: تأکید بر کارایی و کارآمدی سیستم مدیریت شهری، نخستین راهبرد بوده که سعی کردیم آن را با اولویت نگاه به درون شهرداری تحقق ببخشیم. مسئولان و مدیران باید با ذکر شاخص‌ها به پیشرفت این راهبرد بپردازند و آنها را مورد توجه قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: راهبرد دیگر پاسخگویی مدیریت شهری در قبال عملکرد خود به شهروندان بود. پاسخگوکردن سیستم مدیریت شهری در قالب سامانه‌های مختلف انجام شده و همچنین از طریق ارتباطی که در داخل محلات و مرکز 137 و ملاقات عمومی اعضا و... وجود دارد، سعی کرده‌ایم پاسخگوی شهروندان باشیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: تمامی فعل و انفعالات شهرداری باید به شکل شفاف و بدون پرده در معرض قضاوت افکار عمومی، کارشناسان و متخصصان شهری و رسانه‌ها قرارگیرد. این مسئله یکی دیگر از راهبردهای دیگر مدنظر شورای پنجم است.
وی با بیان اینکه «مردم‌محوری رویکرد دیگر شورای پنجم است»، بیان کرد: شهر را بدون شهروندان نمی‌توان به خوبی اداره کرد و آنان صاحبان اصلی شهر هستند، لذا در جهت بهره‌گیری از نظرات اقشار مختلف مردم در فرآیند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، برنامه فضیلت شنیدن را برگزار کردیم.
موحدی‌زاده گفت: راهبرد پنجم شورای شهر تأکید بر تعامل دوسویه و چندسویه برای کسب منافع شهر و شهروندان و مدیریت شهری است. این تعامل را با دستگاه‌های مختلف و نهادهای دخیل در شهر برقرار کردیم و به منظور این که شهر را جلو ببریم، با هیچ‌کس اختلاف‌نظر نداشته و نداریم. 
وی ادامه داد: در این خصوص دستگاه‌ها نیز همکاری خوبی داشته‌اند و مانع خاصی سر راه ندیده‌ایم. در این راه تعاملی برد برد شکل گرفته و اهداف شهر را در جهت بهبود زندگی شهروندان دنبال کرده‌ایم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تأکید بر این‌که «شورای پنجم شهر مشهد تفکر اصلاح‌طلبی دارد»، تصریح کرد: بر این مبنا تعاملات خود را با حفظ هویت اصلاح‌طلبی خود پیش خواهیم برد.
وی خاطرنشان کرد: راهبرد ششم شورای پنجم، تغییر در شیوه مدیریت شهری است که در گوشه و کنار شهر به نحوی شاهد آن هستیم. برای نمونه این تغییر در حوزه سرمایه‌گذاری مشهود است و دیدگاه خود را نسبت به جذب سرمایه و سرمایه‌گذاران و شیوه مدیریت و ارزیابی عملکردها دگرگون کرده‌ایم.
موحدی‌زاده با اشاره به این‌که «افزایش امید و نشاط مردم رویکرد نهایی شورای شهر مشهد است»، گفت: گاه چالش‌هایی نیز در قبال این راهبرد داشته‌ایم. ممکن است افرادی دیدگاه‌های متفاوت داشته باشند، اما ما در چارچوب قانون از اختیارات خود استفاده خواهیم کرد و در این زمینه با هیچ‌کس تعارف نداریم. 
وی افزود: به منظور ایجاد نشاط بین شهروندان، اجرای برنامه‌هایی که امکان برگزاری آن‌ها در سطح شهر به شکل سالم و با حفظ ارزش‌های ملی و مذهبی وجود دارد را دنبال خواهیم کرد.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد همچنین با اشاره به ارزیابی خود از راهبردها و برنامه‌های دو سال گذشته مدیریت شهری، اظهار کرد: این ارزیابی می‌تواند در مقایسه با دوره گذشته و یا در مقایسه با سایر کلان‌شهرها انجام شود. در ارزیابی نخست باید به آمار و اعداد استناد کرد و رسانه‌ها نیز صحت آن‌ها را بر اساس شاخص‌ها بررسی خواهند کرد.
وی ادامه داد: به استناد گزارش‌های شورای عالی استان‌ها و براساس نظرسنجی‌های انجام شده، شورای پنجم شهر مشهد موفق‌ترین عملکرد را در بین کلان‌شهرها داشته و در برخی شاخص‌ها از تهران هم بهتر عمل کرده است، اما در عین حال کماکان با ایده‌آل‌ها فاصله داریم و نواقصی وجود دارد که باید آن‌ها را برطرف کرد.
موحدی‌زاده با اشاره به موانع ساختاری دو سال گذشته، تصریح کرد: متاسفانه بین مسئولیت‌های گسترده شورای شهر و شهرداری با اختیارات که قانون‌گذار داده تناسب وجود ندارد و حتی اختیاراتی که پیشتر به شوراها داده شده در حال محدود شدن است. 
وی خاطرنشان کرد: تبدیل عوارض به مالیات یکی از اقداماتی است که می‌تواند موجب تقلیل قدرت پارلمان‌های شهری شود. دولت‌ها می‌توانند بخشی از امورات خود را به شهرداری‌ها و مدیریت‌های شهری واگذار کنند، چراکه با این کار می‌توان شاهد افزایش کارایی بود.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: یکی از چالش‌های شهر مشهد هویت این شهر است که آیا صرفاً مذهبی است و یا تجاری و گردشگری نیز می‎تواند باشد؟ 
وی افزود: امام‌رضا(ع) محوریت شهر مشهد است و جاذبه معنوی برای این شهر محسوب می‌شود، اما به محض این‌که موضوع دیگری مطرح می‌شود عده‌ای می‌گویند برخی درصدد هستند هویت شهر را بگیرند و تغییر دهند.
موحدی‌زاده یادآور شد: اگر بارگاه امام‌رضا(ع) در این شهر نبود، سالانه 30 میلیون زائر و گردشگر نداشتیم، اما در کنار آن سایر ظرفیت‌های شهر نباید نادیده گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های شهرداری برای دو سال آینده، اصلاح ساختار نیروی انسانی است. از ابتدای فعالیت نیز قول مساعدی به اصلاح فرآیندها و استانداردسازی آن‌ها دادیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد تحقق درآمدهای پایدار را یکی دیگر از چالش‌های شهرداری‌ها دانست و گفت: متأسفانه دستگاه‌های مختلف حقوق شهرداری را پرداخت نمی‌کنند، البته ظرفیت‌های قانونی خوبی دولت دیده است.
وی همچنین با اشاره به اهداف و شاخص‌های پیش‌بینی شده شهرداری مشهد، عنوان کرد: بر اساس برنامه عملیاتی شهرداری مشهد باید سهم حمل‌ونقل عمومی از سفرهای شهری از 39.41 به 47 درصد افزایش پیدا کند. همچنین پیش‌بینی ارتقا 20 درصدی وضعیت کمی و کیفی برنامه‌‌های آموزش فرهنگ شهروندی، افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی از 66 درصد به 80 درصد از دیگر اهداف شهرداری مشهد تا سال 1400 است.
موحدی‌زاده با اشاره به تحقق‌نیافتن طرح‌های جامع و تفصیلی شهر مشهد، گفت: زیبنده مشهد نیست که بر اساس طرح‌های تفصیلی و جامع اداره نشود و به همین دلیل شاهد رشد ناموزون و پراکنش آپارتمان‌های مرتفع در نقاط مختلف شهر هستیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مناطق بیابانی خطر انقراض گونه‌های مختلف را 50 درصد کاهش می‌دهند

آیا میزان تکلیف دانش‌آموزان در موفقیت آنان تاثیرگذار است؟

شاخص‌های مطرح در کشورهای با بهترین سیستم‌­های آموزشی

مشهد برای تمامی افراد ناسالم است

سرنوشت متخلفان شهرک ویلایی اساطیر مشهد؛ تخریب یا جریمه؟

بیش از 31 میلیارد تومان برای رفع 21 نقطه حادثه خیز نیاز است

روکش آسفالت 50 کیلومتر از راه‌های نهبندان در دست اجرا است

30 درصد دهیاران بخش مرکزی شهرستان مشهد را زنان تشکیل داده اند

تشکیل جلسه تکریم ومعارفه رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه

بازدید فرماندار از اورژانس 115 شهر حاجی آباد به مناسبت روز اورژانس و فوریت های پزشکی

امروز بشدت نیاز به همراهی و یاری گری در عرصه مبارزه با مواد مخدر هستیم تا جامعه ای امن،آرام و عاری از آسیب های اجتماعی را فراهم نماییم

تجهیزات سازمان هواشناسی در شأن خراسان رضوی نیست

نبود ایستگاه‌های هواشناسی «جو بالا» از امنیت پروازهای عمومی می‌کاهد

اهل خطر بودم، اورژانسی شدم

تدوین طرح 5 ساله کاهش 10 درصدی سالانه تصادفات استان

آموزش؛ دغدغه اصلی تئاتر خراسان جنوبی

راه اندازی سامانه عملیاتی اتوماسیون در اورژانس 115 خراسان جنوبی

6 دستگاه آمبولانس خراسان جنوبی رونمایی شد

افتتاح 602 کلاس درس خیرساز در خراسان رضوی

48 هزار ماموریت اورژانسی در خراسان جنوبی انجام شد

اعلام آمادگی 108 دستگاه مینی بوس برای سرویس مدارس در بیرجند

صدور 10 حکم جایگزین حبس در جرائم زیست محیطی طی دو سال گذشته

وقف‌هایی که به نیت عزا بیش از 3 قرن ایستاده‌اند

در بکارگیری استعدادهای عظیم هنری فاصله داریم

افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد

بیش از 20 صد جمعیت خراسان رضوی به آلرژی بینی مبتلا هستند

شیوع آسم بین کودکان 2 برابر بزرگسالان است

یکصدمین مدرسه بنیاد مستضعفان افتتاح شد

40هزار دانش آموز خراسان شمالی تحت پوشش بنیاد مستضعفان قرار گرفتند

کیفیت هوا در مشهد مطلوب نیست/افزایش میزان آلاینده‌ها در شهر

600 مدرسه برخوردار خراسان شمالی میزبان جشن عاطفه‌ها

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

دانش‌آموزان را نباید به نیازهای مادی محدود کنیم/ به دنبال فعال‌کردن کتابخانه‌ها هستیم

وقتی طنین زندگی در روستایی محروم می‌پیچد

نابودی سرمایه‌های زیستی خراسان جنوبی در وانفسای بی توجهی مدیران

کیفیت هوای سه منطقه مشهد آلوده است

شهرآرایی مشهد در آستانه بازگشایی مدارس

زباله‌گردی در شهر بیرجند تبدیل به مافیا شده است

تفکیک از مبدا، پایانی بر زباله‌گردی

زباله‌گردی در بیرجند با تمیزترین شهر کشور منافات دارد

نگاهی به خدمات بنیاد برکت در شهرستانهای دورافتاده خراسان شمالی

اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان 19 هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد/ 330 هزار دانش‌آموز متقاضی لباس فرم بودند

راه اندازی بخش اعصاب و روان نوجوانان در بیمارستان امام رضا(ع)

رونمایی از 3 اثر ادبی همزمان با روز شعر و ادب پارسی در بیرجند

قریب به 15 هزار معلم در خراسان شمالی به استقبال مهر می روند

توزیع کننده حرفه‌ای مواد مخدر صنعتی در بشرویه دستگیر شد

شهریاری: کلنگ‌زنی و افتتاح 50 پروژه تا 1400/ احداث 20 پایگاه سلامت با همکاری وزارت بهداشت

برگزاری آزمون جذب مدرس حق التدریس زبان انگلیسی در جهاد دانشگاهی شعبه قاین

چرا در تشخیص احساسات دیگران اشتباه می‌کنیم؟

سرپرست تأمین اجتماعی خراسان جنوبی منصوب شد