پیام خراسان

آخرين مطالب

مشوق‌های صادراتی که ارائه آن در کشور پنچر است اقتصادي

مشوق‌های صادراتی که ارائه آن در کشور پنچر است

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - صادرات به عنوان عاملی سازنده و زیربنایی در راه توسعه تولیدات داخلی و ایجاد فرصت های شغلی در جامعه، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشورها بازی می کند و به دلیل اهمیتی که در عرصه جهانی پیداکرده است، هر دولتی به هر شکلی اقدام به حمایت از فعالیت های صادراتی شرکت ها با به کارگیری مشوق ها و برنامه های حمایتی می کند.
به گزارش ایسنا، منطقه خراسان شمالی، امروزه رشد صادرات برای دولت ها به منزله کلیدی برای بازآفرینی اقتصاد است و دولت ها نقش کلیدی را در ترغیب فعالیت های تجارت خارجی بنگاه های داخلی از طریق برنامه های توسعه صادرات بازی می کنند.
با توجه به پایان پذیر بودن منابع نفتی، برنامه ریزان و دولتمردان کشور به این اعتقاد رسیده اند که توسعه صادرات غیرنفتی و عدم اتکا به اقتصاد تک محصولی ضرورتی حیاتی هست اما در این میان حمایت از صادرکنندگان نیز امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
پرداخت مشوق های صادراتی که در گذشته خیلی به مرحله اجرا نرسید
آزاد فتحی یکی از صادرکنندگان حوزه کشاورزی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه ارائه مشوق های صادراتی به صادرکنندگان یکی از راه های تقویت حوزه صادرات است، گفت: در سال های گذشته برای صادرکنندگان مشوق هایی در نظر گرفته شد اما خیلی به مرحله اجرا نرسید.
وی افزود: به عنوان مثال در سال های 85 و 86 اعلام شد که به صادرکنندگان سه درصد تشویقی پرداخت می شود اما این امر عملی نشد.
فتحی با اشاره به اینکه در سال جاری صادرات گیلاس به کشور روسیه داشته است، اظهار کرد: زمانیکه بار از کشور ترکیه به روسیه وارد می شود کشور روسیه بابت رایزنی های صورت گرفته با ترکیه رقم ورودی که بابت هر تریلی ترک از آن ها اخذ می کرد 1000 دلار بوده است این درحالیست که زمانیکه تریلی ایرانی وارد گمرک کشور روسیه می شد حق ورودی اخذ شده از هر تریلی شش هزار و 700 دلار بوده است.
وی تصریح کرد: سایر کشورها بابت کل بار صادر شده به صادرکننده 13 درصد یارانه پرداخت می کند این در حالیست که این امر در کشور ایران حاکم نیست.
فتحی تاکید کرد: از سوی دیگر سایر کشورها بابت کرایه حمل و نقل یارانه به صادرکننده پرداخت می کنند که این یارانه نیز در ایران شامل حال صادرکنندگان ایرانی نمی شود.
وی توضیح داد: به عنوان مثال از تریلی ترک از بندر مرسین در ترکیه تا مسکو رقم دو هزار و 700 دلار پرداخت می کند این درحالیست که تریلی ایرانی در همین مسیر باید رقم چهار هزار و 700 دلار را پرداخت کند.
این صادرکننده در ادامه به سامانه نیما نیز اشاره کرد و گفت: اصلا صادرکنندگان ایرانی مشوق و یارانه نمی خواهند و فقط دولت بستر آرامش کاری را برای آن ها فراهم کند.
وی افزود: بازگرداندن ارز به سامانه نیما خواب را از چشم صادرکنندگان گرفته است، مگر یک صادرکننده با این اوضاع که نه بیمه، نه ال سی و نه پشتوانه قوی دولتی دارد، چقدر درآمد خواهد داشت که آن را نیز به این سامانه بازگرداند.
فتحی ادامه داد: همین امر سبب شده تا بسیاری از صادرکنندگان از ترخیص کنندگان گمرکی استفاده کنند اما این امر نیز ریسک بالایی به همراه دارد.
دولت حق و حقوق صادرکنندگان را پرداخت کند نیازی به مشوق ندارند
پور خیاط مدیر بازرگانی خارجی شرکت گلچین فوم در ادامه در گفت و گو با ایسنا با گلایه از اینکه دولت حق و حقوق صادرکنندگان را پرداخت کند نیازی به مشوق ندارند، اظهار کرد: در حال حاضر بخش نامه ای به امور مالیاتی صادر شده که هیچ گونه پرداختی مالیات بر ارزش افزوده به صادرکنندگان انجام ندهد.
وی تصریح کرد: اما صادرکننده ای که کالا را صادر کرده و ارز را به دولت بازگردانده است چرا نباید پرداختی حاصل از ارزش افزوده را دریافت نکند؟
پورخیاط توضیح داد: اگر دولت از صادرکننده طلب کار باشد هر ماه جریمه دیرکرد را از صادر کننده می گیرد حال چرا که یک سال و نیم بابت این موضوع به صادرکننده بدهکار است، جریمه نمی شود.
وی تاکید کرد: شرکت های صادراتی هستند که کالاها را از بازار خریداری کرده اند و 9 درصد ارزش افزوده را نیز پرداخت نکرده اند بنابراین هیچ ناراحتی بابت پرداخت ارزش افزوده از سوی دولت را ندارند اما تکلیف سایر شرکت ها که برای خرید مواد اولیه و تولید کالا مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کرده اند، چه می شود؟
ارائه مشوق در حوزه حمل و نقل از نیازهای اساسی صادرکنندگان
مظفری یکی دیگر از صادرکنندگان در خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه به طور کلی صادرات در ایران به صورت سنتی انجام می شود، گفت: از سوی دیگر حمایت از این مقوله نیز به صورت نیم بند و ضعیف بوده است.
وی افزود: در سالیان گذشته مشوقی به نام جوایز صادراتی پرداخت می شد اما پرداخت آن نیز با مشکلاتی همراه بود، یا خیلی دیر پرداخت می شد و یا اینکه از سوی خود صادرکنندگان خبط و خطاهایی صورت می گرفت.
وی با اشاره به اینکه سایر کشورها از صادرکنندگان خود حمایت های شفافی انجام می دهند، ادامه داد: هزینه های حمل و نقل، هزینه های سرباری است که بر دوش صادرکننده می افتد و در سایر کشورها در حوزه حمل حمایت های خوبی از صادرکنندگان می شود و تا 100 درصد هزینه ها پرداخت می شود.
مظفری اعطای تسهیلات با نرخ سود کم از دیگر حمایت هایی است که می توان از صادرکنندگان انجام داد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه حضور در رویدادهای خارجی یکی از الزامات کار صادرکنندگان است، توضیح داد: اما از آنجاییکه نرخ ارز در کشور افزایش یافته هزینه های حضور در نمایشگاه ها بسیار افزایش یافته است و امکان حضور تولیدکنندگان صادرات محور و صادرکنندگان در نمایشگاه های بین المللی بسیار سخت شده است.
وی تاکید کرد: در ایران کالاهای صادرات محور خوبی وجود دارد اما با این اوضاع افزایش نرخ ارز، امکان دیده شدن آن در نمایشگاه های بین المللی وجود ندارد.
مظفری همچنین به ایجاد پایگاه های صادراتی اشاره کرد و گفت: صادرکنندگانی که در خارج از کشور کار می کنند برای اینکه بتوانند در بازارهای هدف کار کنند باید پایگاه های صادراتی قوی داشته باشند.
وی با بیان اینکه کمک برای ایجاد پایگاه های صادراتی در سایر کشورها از دیگر موارد حمایتی است که می توان آن را انجام داد، خاطرنشان کرد: به شدت تعداد پایگاه های صادراتی ایران در سایر کشورها کم است و با خطا نیز کار می کنند که باید به این مورد نیز توجه ویژه شود.
تصویب و تسریع در پرداخت یارانه سود تسهیلات صادراتی موقعیت صادرکنندگان را تثبیت می کند
رحمت الله خرمالی کارشناس تجارت خارجی در سازمان توسعه تجارت ایران نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا افزود: تصویب و تسریع در پرداخت یارانه سود تسهیلات صادراتی می تواند به این امر کمک کند که صادرکنندگان ما موقیعت خود را تثبیت کنند.
وی ادامه داد: علاوه بر آن هزینه های حمل و نقل صادرات کالا نیز بسیار افزایش یافته است و اگر تصویب شود که تسهیلات حمل و نقل پرداخت شود می تواند کمک خوبی برای صادرکنندگان باشد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

32میلیارد تومان تسهیلات به طرح های گردشگری خراسان جنوبی پرداخت شد

تشکیل جلسه کمیته راهبردی مسکن محرومین شهرستان

سماق؛ گنج نهفته در کویر

یک مسئول خراسان شمالی: مردم نگران تامین کالاهای اساسی نباشند

50 تن گوشت قرمز منجمد در خراسان شالی توزیع می شود

دلالان قیمت برنج را در خراسان شمالی افزایش دادند

دامداران خراسان شمالی خواستار ساماندهی قیمت سبوس شدند

انتقاد مدیر دام جهادکشاورزی خراسان شمالی از قیمت سبوس

مالکان داوطلب اجرای طرح بازچرخانی آب 50 میلیون ریال تشویقی دریافت می‌کنند

اقتصاد مقاومتی گام اصلی برای پیروزی در برابر تحریم‌ها است

زمینه سرمایه‌گذاری سودآور در خراسان رضوی فراهم است

کویرنوردی؛ کلید رونق اقتصادی خراسان جنوبی

13 هزار تن گوجه فرنگی تضمینی در خراسان رضوی خریداری شد

خراسان رضوی محل امن و مناسب برای سرمایه گذاری است

تمام پروژه ها بر اساس سند توسعه اجرا می شوند

6.3میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی جذب شد

تازیانه خشکسالی بر طبیعت/سماق نوش داروی جنگل های بحران زده می‌شود

18 سازه آبخیزداری از محل اعتبارات طرح توسعه نهبندان اجرا شد

حمایت بانکی از صادرات خدمات مهندسی محدودیت ندارد

تمرکز بر ظرفیت‌های درونی، ویژگی چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق

انتصاب معاون عمرانی و سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان

اعتبار یاقوت کویر زیر پای دلالان/ دسترنج عناب‌کاران رنگ ندارد

تشکیل جلسه بررسی مشکلات مرز ماهیرود با حضور آقای موهبتی مدیر کل امور اقتصادی استانداری

ستاد راهبردی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر شهرستان قائنات، برگزار گردید

بنیاد علوی 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زا می‌پردازد

نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است

سال 99 باید برخورداری 100 درصدی روستاها از آسفالت را جشن بگیریم

افزایش هزینه صدور پروانه ساختمانی باعث جهش قیمت فروش مسکن می‌شود

خاک خوردن دستگاه سورتینگ تمام اتوماتیک در استانی که مهمترین مزیتش کشاورزی است

قیمت گوشت قرمز و مرغ در خراسان رضوی متعادل شده است

نرخ کالاهای اساسی در خراسان رضوی کمتر از میانگین کشوری است

خرید لباس فرم برای دانش‌آموزان اجباری نیست

دیگر تولید در یکی از قطب های تولید خیارشور صرفه اقتصادی ندارد

جلوگیری از خام فروشی زغالسنگ حمایت دولت را می طلبد

مطالبات کارگران معدن آق دربند سرخس در حال پیگیری است

آق دربند سرخس بزرگترین معدن زغال سنگ در شمال شرق کشور

129 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی تخصیص یافت

واریز مبلغ 7میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده از سیل در خراسان شمالی

بُعد مسافت تامین شکر را دچار چالش کرده است

بنیاد برکت به کشاورزان راز و جرگلان تسهیلات می‌دهد

توسعه تعاونی های خراسان شمالی در دستور کار قرار گرفت

رعایت آداب بین المللی لازمه برگزاری همایش سرمایه گذاری است

دیدار مس‌فروش با هیات مدیره اتحادیه چاپ مشهد

اقتصاد دانش‌بنیان؛ راهی برای رهایی از وابستگی به نفت

توسعه منطقه نمونه گردشگری ایوب با اعتبار و امکانات دولتی امکان پذیر نیست

برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری در خراسان شمالی

پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی

استقبال مودیان خراسان شمالی از طرح بخشودگی جرایم 100 درصدی مالیاتی

شیرینی فروشان به سود کم قناعت کرده اند

لایحه جدید تجارت جوابگو نیازهای امروز نیست