پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی خبر داد:

رشد 71 درصدی تسهیلات ازدواج در استان اقتصادي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی گفت: در بخش قرض‌الحسنه، ازدواج تاکید ویژه دولت و مقامات است. علیرغم اینکه منابع قرض‌الحسنه اکثر بانک‌ها محدودیت زیادی دارند، اما تسهیلات ازدواج نه تنها متوقف نشده، بلکه 71 درصد رشد داشته است. 
به گزارش ایسنا-‌منطقه خراسان، حسن مونسان امروز در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان در دفتر استاندار، اظهار کرد: بانک‌های ما با توجه به همگرایی و اتفاق نظر سطح استان گام‌های خوبی را برداشته‌اند که به مدیریت کلان استان بر می‌گردد. برای سرمایه‌گذاری مشروط نیز تعاملات خوبی صورت گرفته است.
وی بیان کرد: شبکه بانکی امسال برنامه‌های عملیاتی خود را تقدیم استاندار کرده و ما مکلف به انجام برنامه‌های سال جاری هستیم. طرح مثلث توسعه اقتصادی استان اقدام بسیار بی‌نظیری بوده که تجربه در سایر استان‌ها این امر را نشان داده و در استان خراسان نیز به شدت پیگیری می‌شود، بنابراین بانک‌ها نقش مهم و کلیدی دارند.
مونسان افزود: آمار عملکرد 5 ماهه ابتدای سال ما مربوط به 23 بانک است که تبادل اطلاعات داریم، 38 بانک هستیم که تنها با 23 مورد آن‌ها تبادل اطلاعات می‌کنیم. 15 بانک عضو کمیسیون بانک‌‎ها هستند که اطلاعات نمی‌دهند و 5 بانک نیز عضو کمیسیون نیستند، در کل 20 بانک آمار نمی‌دهند، به همین دلیل آمارهای ما با آمارهای بانک مرکزی متفاوت است. استانداری باید ملاک ارزیابی شبکه بانکی استان را بر اساس بانک‌هایی که تبادل اطلاعات دارند، قرار دهد.
رئیس اداره امور شعب بانک ملی در خراسان رضوی با بیان اینکه تجهیز منابع رکن اصلی حرکت بانک‌ها به سمت پیشرفت و توسعه است، عنوان کرد: اگر تجهیز منابع نداشته باشیم، در اعطای تسهیلات با مشکل مواجه می‌شویم. در بخش تجهیز منابع، حدود 11 درصد رشد منابع داشتیم که به 921 هزار میلیارد رسیده است. یک سپرده جمع داریم که ذخیره احتیاطی 2 درصد و ذخیره قانونی 13 درصد را باید کم کنیم که در اختیار بانک مرکزی بوده و اجازه دست زدن به آن‌ها را نداریم.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی ادامه داد: منابع آزاد قابل تخصیص استان 782 هزار میلیارد ریال است که بر اساس آن می‌توانیم تمام برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهیم. مانده تسهیلات ما در پایان اسفند 536 هزار میلیارد بوده که به 582 هزار میلیارد رسیدیم و 46 هزار خالص تسهیلات پرداختی ما بوده است. نسبت مصارف به منابع که 62 درصد بوده را باید به 72.8 درصد برسانیم که 0.6 درصد در این 5 ماه توفیق داشتیم، البته دو ماه اول سیاست‌ها ابلاغ نشده بود.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته در منابع ارزی رشد منفی داشتیم که نگران‌کننده بود، تصریح کرد: امسال با توجه به پایداری ارز، منابع ارزی ما افزایش پیدا می‌کند که در جمع سپرده‌های ارزی 15 درصد نسبت به مقطع مشابه سال قبلی افزایش داریم و ذخایر ارزی ما در حال تقویت است. امروز سپرده‌گذاری ارزی و فروش ارز به بانک‌ها سرعت گرفته و پایداری ایجاد شده که اعتماد مردم را برگردانده است. بر اساس آمار بانک مرکزی 54 درصد کل منابع کشور متعلق به تهران و 46 درصد سایر استان‌ها است و ما در سطح کشور رتبه دوم را بعد از اصفهان داریم و 4.6 درصد از 46 درصد متعلق به استان است.
مونسان اضافه کرد: در بخش تخصیص منابع جلسات زیادی داشتیم تا آن را به صورت برنامه مدون درآوریم. سال گذشته نسبت مصارف از 65 به 68.5 درصد افزایش یافته و امسال قرار است به 72.8 درصد برسد که اتفاق بسیار خوبی رخ خواهد داد. بیش از 15 هزار میلیارد تومان تعیین کردیم که اگر به این درصد برسیم، حتی بالاتر از آن نیز قرار می‌‎گیریم، مانده تسهیلات باید از 53 هزار به 68 هزار میلیارد تومان برسد، یعنی باید 15 هزار میلیارد تومان اضافه شود.
رئیس اداره امور شعب بانک ملی خراسان رضوی گفت: در حجم تسهیلات پرداختی در مرداد 98 باید به 6250 میلیارد می‌رسیدیم اما به 4615 میلیارد رسیدیم، 74 درصد اهداف خود را محقق کردیم. تعهد ما در کشاورزی 2250 میلیارد است، هدف خرداد ماه 938 میلیارد بوده که به 725 میلیارد رسیدیم و 77 درصد اهداف محقق شده است. تعهد ما در صنعت و معدن 4500 میلیارد است که اکنون به 1135 میلیارد رسیده است.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی افزود: در بخش مسکن و ساختمان قرار نبود حرکت چندانی داشته باشیم و بیشتر مسائل توسعه بافت‌های فرسوده و تکلیف دولتی مطرح است، در این زمینه منفی هستیم زیرا حجم این بخش بسیار بالا بود، 2700 میلیارد بوده که هدف‌‎گذاری ما 1125 میلیارد است. در بخش قرض الحسنه عمدتا بحث ازدواج است که 66 درصد اهداف ما محقق شده است. در بخش خدمات و بازرگانی، بیشتر بخش خدمات مدنظر بوده و گردشگری، مراکز آموزشی و درمانی در این بخش قرار گرفته است. 165 درصد بیش از هدف‌گذاری اقدام کردند.
وی ادامه داد: صادرات در سال گذشته منفی بود که امسال 80 درصد را محقق کردیم. از هدف 45 میلیاردی، تاکنون 15هزار میلیارد انجام شده است. مانده کل تسهیلات از 68 هزار میلیارد به 58 هزار میلیارد در عملکرد پایان مرداد رسیده است. کمیته امداد، بهزیستی و مشاغل خانگی نیز جزو خدمات اجتماعی بانک‌ها بوده که به هدف نزدیک شدیم. در این 5 ماه به 100 درصد اهداف در اکثر بخش‌ها نرسیدیم. عمده علت این نرسیدن به اهداف این است که فروردین و اردیبهشت سیاست‌ها به طور کلی ابلاغ نشده بود، خرداد ماه ابلاغ شد و اواسط خرداد ماه شتاب گرفت.
مونسان با بیان اینکه قرار بود حجم خالص تسهیلات پراختی سیستم بانکی خود را در بخش صنعت و کشاورزی بیشتر کنیم، عنوان کرد: در 5 ماهه اول سال 97، 12 هزار میلیارد تسهیلات داده بودیم که در 5 ماهه اول سال 98 به 20 هزار میلیارد رسید، 64.6 درصد رشد داشتیم. در صنعت و معدن از 25 به 39 هزار میلیارد رسیده و 54 درصد رشد داشتیم. در مسکن و ساختمان منفی هستیم. قرار شد بخش بازرگانی کنترل شود و سرعت پیدا نکند زیرا مانده آن بسیار بالا بود. در قرض‌‎الحسنه نیز 46 درصد رشد داشتیم. در صادرات منفی هستیم، گرچه به توفیقات خوبی در اهداف خود رسیدیم اما پارسال و امسال منفی هستیم.
رئیس اداره امور شعب بانک ملی بیان کرد: در کل خالص تسهیلات ما 47.6 درصد رشد نسبت به 5 ماهه سال 97 داشته و از 95 هزار به 40 هزار میلیارد رسیدیم. مصارف در تهران 65 درصد و در کل استان‌ها 35 درصد بوده و استان خراسان 3 درصد سهم مصارف را از کل حجم مصارف کشور است. در زمینه حجم کل تسهیلات پرداختی، سال گذشته 13.4 درصد در بخش کشاورزی بوده که امسال به 14.9 درصد رسیده، در بخش صنعت نیز از 26.2 به 28.1 رسیدیم. تعهد کردیم در کشاورزی به 15 و در صنعت به 30 درصد برسیم.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: در مسکن و ساختمان نیز کاهش داشتیم. در بازرگانی سیاست‌های استان را اجرا کردیم و از 37 به 35 درصد کاهش خواهیم داد تا بخش‌های غیر مولد را کم کرده و بیشتر به سمت بخش اقتصاد مولد هدایت کنیم. در قرض‌الحسنه پایاپای کار کردیم که تسهیلات پرداختی این بخش 11 درصد بوده و بیشتر در بخش ازدواج است.
وی اضافه کرد: در مانده تسهیلات کشاورزی ضعیف بودیم و از 10.8 به 10.3 رسیدیم و 64 درصد رشد داشتیم. در صنعت و معدن از 14.2 به 16.6و در بخش ساختمان از 25.8 به 28.3 رسیدیم. در بخش قرض‌الحسنه سهم ما در مانده افزایش پیدا کرده و از 8.7 به 9.5 درصد رسیدیم. امسال در اثر وصول مطالبات غیر جاری بانک‌ها، رشد منفی داشتیم و مطالبات ما در 5 ماهه اول منفی شده است.
مونسان گفت: در بخش قرض‌الحسنه، ازدواج تاکید ویژه دولت و مقامات است. علیرغم اینکه منابع قرض‌الحسنه اکثر بانک‌ها محدودیت زیادی دارند، اما تسهیلات ازدواج نه تنها متوقف نشده، بلکه 71 درصد رشد داشته است. اینکه قرض‌الحسنه را به بخش‌های دیگر اختصاص دهیم و کسب درآمد کنیم، اصلا اتفاق نمی‌افتد. اگر کم بیاوریم از سپرده‌های سودده استفاده می‌کنیم. ما در بخش قرض‌الحسنه مشکلات زیادی داریم اما بانک‌ها صف انتظار را شکستند و در ازدواج بخش قرض‌الحسنته نارضایتی عمومی نداریم زیرا بانک‌ها اهتمام ویژه‌ای دارند.
رئیس اداره امور شعب بانک ملی خراسان رضوی با اشاره اینکه بانک‌ها در بخشودگی جرائم کمک کردند، تصریح کرد: در بخش معاملات 39 هزار و 941 پرونده را خود بانک‌ها با 547 میلیارد بخشودگی پرداخت کردند. تسهیلات امهال شده از بند خ ماده 33، 19هزار پرونده بانک‌ها است، املاک تملیکی بانک‌ها سال گذشته40 مورد واگذار شده و امسال نیز برنامه واگذاری 50 واحد را داریم که 25 درصد افزایش داشته است، بانک‌ها سعی کردند واحدی را به تملک خود در نیاورند و در کنار آن واگذار کنند.
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های استان خراسان‌رضوی بیان کرد: واحدهای بهره‌مند شده از تسهیلات بانکی در صنعت 1148 واحد، کشاورزی 1480 واحد، در بخش خدمات 7 هزار واحد از تسهیلات بانکی استفاده کردند که بیشتر صندوق کارآفرینی امید در بخش خرد بسیار کمک کرده است.
وی خاطرنشان کرد: 27 مورد مشکلات عمده ارسال شده که با نامه‌های زیاد استاندار رفع شده است. از جمله موانع برطرف شده دریافت نقدی بوده که رفع تعهد 35 درصد نقدی بود و به تسهیلات تبدیل شد، صادرات 35 درصد به 15 درصد تسهیلات تبدیل شده است، بانک‎های عضو کمیسیون از 28 به 34 درصد افزایش یافتند.
مونسان افزود: حسب مصوبات شورای تامین، قانون صدور چک و صرافی را پیگیری کردیم که بانک مرکزی اعلام کرده به بانک‌ها مجوز خرید ارز آزاد دهیم که قبلا نمی‌توانستیم بخریم اما اکنون توسط برخی بانک‌ها برابر نرخ روز بازار خریداری می‌شود، رقم‌های پایین تا زیر 5 هزار تا مشکل ندارد اما بیش از آن باید از محل صادرات باشد. شورای هماهنگی بانک‌ها حق مداخله در امور جاری بانک‌ها را ندارند و تنها هماهنگی انجام می‌دهند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

32میلیارد تومان تسهیلات به طرح های گردشگری خراسان جنوبی پرداخت شد

تشکیل جلسه کمیته راهبردی مسکن محرومین شهرستان

سماق؛ گنج نهفته در کویر

یک مسئول خراسان شمالی: مردم نگران تامین کالاهای اساسی نباشند

50 تن گوشت قرمز منجمد در خراسان شالی توزیع می شود

دلالان قیمت برنج را در خراسان شمالی افزایش دادند

دامداران خراسان شمالی خواستار ساماندهی قیمت سبوس شدند

انتقاد مدیر دام جهادکشاورزی خراسان شمالی از قیمت سبوس

مالکان داوطلب اجرای طرح بازچرخانی آب 50 میلیون ریال تشویقی دریافت می‌کنند

اقتصاد مقاومتی گام اصلی برای پیروزی در برابر تحریم‌ها است

زمینه سرمایه‌گذاری سودآور در خراسان رضوی فراهم است

کویرنوردی؛ کلید رونق اقتصادی خراسان جنوبی

13 هزار تن گوجه فرنگی تضمینی در خراسان رضوی خریداری شد

خراسان رضوی محل امن و مناسب برای سرمایه گذاری است

تمام پروژه ها بر اساس سند توسعه اجرا می شوند

6.3میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی جذب شد

تازیانه خشکسالی بر طبیعت/سماق نوش داروی جنگل های بحران زده می‌شود

18 سازه آبخیزداری از محل اعتبارات طرح توسعه نهبندان اجرا شد

حمایت بانکی از صادرات خدمات مهندسی محدودیت ندارد

تمرکز بر ظرفیت‌های درونی، ویژگی چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی برق

انتصاب معاون عمرانی و سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان

اعتبار یاقوت کویر زیر پای دلالان/ دسترنج عناب‌کاران رنگ ندارد

تشکیل جلسه بررسی مشکلات مرز ماهیرود با حضور آقای موهبتی مدیر کل امور اقتصادی استانداری

ستاد راهبردی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستائیان و عشایر شهرستان قائنات، برگزار گردید

بنیاد علوی 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغال‌زا می‌پردازد

نرخ خدمات برای حمل و نقل متناسب‌سازی نشده است

سال 99 باید برخورداری 100 درصدی روستاها از آسفالت را جشن بگیریم

افزایش هزینه صدور پروانه ساختمانی باعث جهش قیمت فروش مسکن می‌شود

خاک خوردن دستگاه سورتینگ تمام اتوماتیک در استانی که مهمترین مزیتش کشاورزی است

قیمت گوشت قرمز و مرغ در خراسان رضوی متعادل شده است

نرخ کالاهای اساسی در خراسان رضوی کمتر از میانگین کشوری است

خرید لباس فرم برای دانش‌آموزان اجباری نیست

دیگر تولید در یکی از قطب های تولید خیارشور صرفه اقتصادی ندارد

جلوگیری از خام فروشی زغالسنگ حمایت دولت را می طلبد

مطالبات کارگران معدن آق دربند سرخس در حال پیگیری است

آق دربند سرخس بزرگترین معدن زغال سنگ در شمال شرق کشور

129 میلیارد ریال به بخش کشاورزی خراسان شمالی تخصیص یافت

واریز مبلغ 7میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده از سیل در خراسان شمالی

بُعد مسافت تامین شکر را دچار چالش کرده است

بنیاد برکت به کشاورزان راز و جرگلان تسهیلات می‌دهد

توسعه تعاونی های خراسان شمالی در دستور کار قرار گرفت

رعایت آداب بین المللی لازمه برگزاری همایش سرمایه گذاری است

دیدار مس‌فروش با هیات مدیره اتحادیه چاپ مشهد

اقتصاد دانش‌بنیان؛ راهی برای رهایی از وابستگی به نفت

توسعه منطقه نمونه گردشگری ایوب با اعتبار و امکانات دولتی امکان پذیر نیست

برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری در خراسان شمالی

پایه بی پایه پایگاه های صادراتی خراسان شمالی در بازارهای هدف خارجی

استقبال مودیان خراسان شمالی از طرح بخشودگی جرایم 100 درصدی مالیاتی

شیرینی فروشان به سود کم قناعت کرده اند

لایحه جدید تجارت جوابگو نیازهای امروز نیست