پیام خراسان

آخرين مطالب

نقش تعاونی‌ها در ایجاد فرصت‌های شغلی گفتگو

نقش تعاونی‌ها در ایجاد فرصت‌های شغلی

  بزرگنمايي:

پیام خراسان- اهمیت و توجه نسبت به موثر بودن "تعاون" یا همان کار گروهی به قدری است که به موجب اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز نظام اقتصادی کشور بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی استوار شده است.

بر این اساس تعاونی‌ها واحدهای کوچک ویژه اقتصادی هستند که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در تولید ملی، کارآفرینی و جذب نیروی کار با افراد جامعه مشارکت می کنند. در واقع، تعاونی‌ها سازمانهایی مردمی هستند که توسط خود اعضا و با اختیار کامل آنها تشکیل و منطبق با اصول بین المللی تعاون اداره می شوند.

هم اینک در خراسان رضوی شش هزار و 946 شرکت تعاونی فعال با ایجاد 114 هزار فرصت شغلی، عضویت چهار میلیون و 734 هزار و 901 نفر و سرمایه ثبتی افزون بر چهار هزار میلیارد ریال در حال فعالیت هستند.

 49 درصد شرکتهای تعاونی خراسان رضوی را تعاونیهای تولیدی، 44 درصد را تعاونیهای خدماتی و بقیه را تعاونیهای توزیعی تشکیل می دهند.

اشتغالزایی تعاون 

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی می گوید ظرف یک سال اخیر تاسیس 291 شرکت تعاونی و اتحادیه تعاون با چهار هزار و 429 عضو و سرمایه گذاری 250 میلیارد ریالی سبب ایجاد پنج هزار و 52 فرصت شغلی در این استان شده است.

محمد سنجری افزود: بیشترین شرکتهای تعاونی در خراسان رضوی به ترتیب در بخشهای خدمات با سهم 34 درصد، کشاورزی 23 درصد، بخش صنعت 14 درصد، مسکن شش درصد،   حمل و نقل دو درصد و سایر بخشها 21 درصد فعالیت دارند.

وی به طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی موسوم به "مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی" و تاثیر اجرای آن بر رونق تولید و ایجاد اشتغال در این استان اشاره و بیان کرد: تاکنون در این چارچوب هشت شرکت تعاونی موفق به انعقاد تفاهمنامه به عنوان "معینهای اقتصاد مقاومتی" در شهرستانهای سبزوار، جوین، بجستان، جغتای، نیشابور و مشهد شده‌ و نقش موثری در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی و ایجاد فرصتهای شغلی ایفا کرده‌اند.

علیرضا رزم حسینی پیش از حضور در سمت استاندار خراسان رضوی، در زمان تصدی استانداری کرمان طرحی موفق از توسعه را در قلعه گنج اجرا کرد که مورد توجه و تشویق رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفت. وی با الگوگیری از تجربه موفق قلعه گنج "طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی" را به عنوان برنامه عملیاتی خود در چارچوب تلاش برای تحقق اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی اعلام و در همین راستا با تقسیم استان به 12 منطقه (بر مبنای شمار حوزه های انتخاباتی) اجرای آن را پیگیری کرده است.  
استاندار خراسان رضوی تاکنون در روند اجرای طرح مثلت توسعه اقتصادی فرهنگی شامل سه ضلع "کارگزاران حکومتی، سرمایه گذران و کارآفرینان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی" که ائمه جمعه نیز به عنوان ناظران عالی در درون آن جای دارند، به همه شهرستانهای استان سفر و در این چارچوب 54 تفاهمنامه اقتصادی را با مسئولان محلی و شرکتهای اقتصادی بخش خصوصی به عنوان "معین اقتصادی" امضا کرده است.  
بر این اساس تاکنون با هدف رفع مشکلات اقتصادی به ویژه در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته خراسان رضوی 609 پروژه با سرمایه گذاری 270 هزار میلیارد ریال و 700 میلیون یورو تعریف شده است. در همین ارتباط نهادی با عنوان "نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی" نیز توسط استاندار خراسان رضوی تشکلی و فعال شده که وظایف آن فراهم کردن زمینه انتقال تجارب معینهای اقتصادی، کنترل و نظارت بر پروژه ها و عملکرد معینها، پیگیری امور اداری و مشکلات معینهای اقتصادی با نظارت مستقیم فرمانداران است.  
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه،  توجه به ظرفیتهای روستاها در ایجاد اشتغال را از جمله برنامه های مدنظر برشمرد و گفت: به همین منظور "طرح روستا- تعاون" در روستاهایی با ویژگیهای همچون "جمعیت افزون بر 50 خانوار، مهاجرفرستی پایین و ضریب مشارکت پذیری بالا" در سطح این استان اجرا می شود.

وی اجرای "طرح روستا- تعاون" را در راستای جهت تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید و اشتغال و نیز پیاده سازی "برنامه اشتغال فراگیر" وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام و بیان کرد: اجرای این طرح نقش موثری بر توسعه و توانمندسازی تعاونیهای روستایی، رونق و کارآفرینی اقتصادی روستاییان و ایجاد فرصتهای جدید شغلی دارد.

سنجری افزود: از زمان آغاز اجرای این طرح با هدف توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روستاها تاکنون 133 روستا در خراسان رضوی شناسایی و مزیت سنجی شده اند. همچنین در قالب طرح روستا- تعاون 203 شرکت تعاونی با دو هزار و 721 عضو و ایجاد دو هزار و 872 فرصت شغلی تشکیل شده است.

تعاون در بخشهای گوناگون

مدیر تعاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز به جایگاه بخش تعاون در اقتصاد این استان اشاره و بیان کرد: در مجموع منظومه اقتصادی خراسان رضوی سهم تعاونیها در تولید فرآورده‌های دامی 10 درصد، محصولات زراعی هشت درصد، گوشت مرغ و تخم‌مرغ پنج درصد، بهره‌برداری معادن سه درصد، تولید محصولات نساجی، چرم و پوشاک و همچنین محصولات سلولزی و شیمیایی دو درصد است.  

اسماعیل سلطانخواه افزود: هم اینک 651 هزار و 846 نفر از ساکنان مناطق مرزی خراسان رضوی نیز در قالب 22 شرکت تعاونی مرزنشین ساماندهی شده اند. تعداد تعاونیهای فعال بانوان هم در سطح این استان 578 شرکت با شش هزار و 249 عضو و سرمایه‌گذاری 43 میلیارد ریال است که فعالیتشان شش هزار و 145 فرصت شغلی ایجاد کرده است.  

وی ادامه داد: هفته تعاون امسال که چهاردهم شهریور ماه جاری به پایان رسید 42 طرح با سرمایه‌گذاری هزار و 580 میلیارد ریال در سطح خراسان رضوی تاسیس و در این چارچوب پنج هزار و 228 فرصت شغلی ایجاد شد.  

مدیر تعاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: همه ساله "مراسم تجلیل از تعاونیهای برتر" با هدف توسعه و ترویج فرهنگ تعاون، معرفی توانمندیهای بخش تعاون به جامعه در کنار ارج نهادن به زحمات تلاشگران بخش تعاون، ارتقاء جایگاه، اهمیت تعاون و مشارکت در اجتماع و نیز ایجاد انگیزه و رقابت سالم میان اعضای خانواده بزرگ تعاون کشور برگزار می شود.

وی افزود: امسال در چارچوب "چهاردهمین مراسم تجلیل از تعاونیهای برتر کشور" 21 شرکت تعاونی خراسان رضوی به عنوان "برتر استانی" و سه شرکت تعاونی همین استان به عنوان "برتر ملی" مورد تقدیر قرار گرفتند.  

سلطانخواه  گفت: عمده فعالیت تعاونیهای برتر در زمینه صنعت، کشاورزی، تامین نیاز مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، فرش دستبافت، خدمات حمل و نقل، زنان مرزنشین، صنایع دستی، تامین نیاز صنوف توزیعی و اتحادیه تولیدی و خدماتی و تعاونیهای مسکن است.

تعاونی، راه‌حل رفع کمبود سرمایه

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت: اشتغال یکی از دغدغه های دانش آموختگان مراکز آموزش عالی کشور است که در نخستین گام برای یافتن آن با مانع کمبود سرمایه رو به رو می شوند و این در حالی است که یکی از بهترین راهکارهای برای رفع این مشکل و تامین سرمایه کارجمعی یا همان تاسیس شرکت تعاونی است.

محمد امین بابایی افزود: در بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، تعاونی‌ها از طریق تجمیع سرمایه‌های کوچک مردم و سرمایه گذاری در فعالیت‌های مختلف از جمله در تولید محصولات اساسی و راهبردی و همچنین از طریق تعامل فعال با بخش‌های دولتی و خصوصی، ‌جلب مشارکت خارجی، ساماندهی گروههای مردمی و فراهم کردن زمینه حضور فعال آنها در روند خصوصی‌سازی و نیز از طریق افزایش بهره‌وری در فعالیت‌های خود می‌توانند در ایجاد اشتغال و کارآفرینی تاثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: امروزه روستاها به عنوان محیط مناسبی برای توسعه بخش‌ کشاورزی و فعالیت شرکتهای تولیدی و خدماتی شناخته شده اند. این موضوع در واقع نوعی حرکت از کسب و کارهای مبتنی بر منابع طبیعی به سمت کسب و کارهای مبتنی بر دانش است. کشف و بهره‌برداری به موقع از این فرصتها، ایجاد کسب و کارهای جدید و رقابت پذیر می‌تواند مزایای اقتصادی بیشتری به همراه آورد.  

معاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: حمایت از تعاونیهای دانش بنیان با ترکیبی از اعضای هیات علمی دانشگاهها، دانشجویان و دانش آموختگان مراکز آموزش عالی، شناسایی افراد صاحب ایده در این مجموعه و طرحهای دارای توجیه اقتصادی، فنی و مالی توسط گروههای کاری مستقر در واحدهای دانشگاهی و ساماندهی آنها در قالب شرکت تعاونی نیز می تواند گره اشتغال و وابستگی به درآمدهای نفتی را در سطح کشور باز کند.

وی افزود: در همین راستا با کمک مراکز مشاوره، اطلاع رسانی، خدمات کارآفرینی و شتاب دهنده‌ها، نخستین "مرکز نوآوری و توسعه تعاونیهای خراسان رضوی" در مشهد در حال راه اندازی است.  یکی از اهداف این مرکز کمک به تعاونیها به منظور توسعه کسب و کار با استفاده از دانش روز و همچنین آسیب شناسی تعاونیهای غیرفعال است.

بابایی گفت: از این دست مراکز هم اینک یک واحد در تهران راه اندازی شده است. تلاش می کنیم طی یک ماه آینده یک مرکز دیگر از این نوع نیز در مشهد راه اندازی شود.

او افزود: کار "شتاب دهنده" شناسایی ایده ها و حمایت در ابعاد مختلف از آنهاست تا به مرحله تجاری سازی برسند.

هم اینک 30 مرکز مشاوره و 12 مرکز شتاب دهنده و فضای کار اشتراکی در سطح خراسان رضوی فعالیت دارند. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

100 بازرس بر عملکرد سرویس مدارس مشهد نظارت دارند

خراسان جنوبی‌ها طلای سرخ برداشت می‌کنند

پیدا شدن جسد چوپان بعد از سه روز

عاشورا در گذر از جلوه هزار نقش موزه حضرت امام رضا (ع)

150 هیات مذهبی سبزوار از عواید موقوفات بهره‌مند شدند

نقش تعاونی‌ها در ایجاد فرصت‌های شغلی

هوای مشهد در برخی مناطق سالم و پاک و در برخی نقاط آلوده است

عضو شورای شهر مشهد: هزینه مدیریت شهری در ورزش به‌نفع مردم است

مبارزه با سن گندم در خراسان رضوی بیش از 50 درصد کاهش یافت

20 هزار گردشگر سلامت سالانه در بیمارستانهای مشهد پذیرش می شوند

حلیم پزان سنت دیرینه مردم خراسان شمالی در ایام محرم

90 میلیارد ریال به آبخیزداری غرب خراسان رضوی اختصاص یافت

وزش باد در خراسان رضوی شدت می گیرد

تامین برق روستاهای کمتر از 10 خانوار با استفاده از پنل خورشیدی

کشف بیش از 11 هزار لیتر سوخت قاچاق در مرزهای خراسان‌رضوی

آیا شما شخص رازداری هستید؟؟؟

پرآب بودن رودخانه ها عامل اصلی استفاده کم از آب سد غلامان

جشنواره بادبادک‌ها در شهر بینالود برگزار شد

هر ساخت و ساز در مشهد حداقل یک تخلف دارد

تنها نیمی از ظرفیت رشته‌های مهارتی دانشگاه‌ها پر شده است

واحدهای صنعتی راکد خراسان شمالی تعیین تکلیف می‌شوند

شما هم از پیر شدن ترس دارید؟

ساز دوره گرد همیشه کوک نیست

زلزله 4.5 ریشتری طبس خسارت جانی و مالی نداشت

سفرهای ناتمام در جاده‌ها

بارشهای رگباری نیمه شمالی خراسان رضوی را فرامی گیرد

افزایش 10 درصدی شرکت‌کنندگان جشنواره کتابخانه رضوی در خراسان شمالی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی از تعدادی از رسانه های استان بازدید کرد

ایران ایر فرودگاه بجنورد را آزمود

وزش باد پدیده غالب جوی در خراسان رضوی است

شهر مشهد نیازمند 80 هزار واحد مسکونی است

بیماری تب کنگو در خراسان رضوی تحت کنترل است

استان مرزی خراسان شمالی فاقد مجوز ارسال کالا به خارج از کشور است

کشت گیاهان دارویی در داورزن افزایش یافت

تردد اتباع خارجی از مرز دوغارون افزایش یافت

اعتیاد به مواد مخدر صنعتی یکی از آسیب‌های جدی در بخش کوهسرخ

کمبود واکسن مرغوب باعث افزایش تلفات مرغداری‌ها شده است

جذب سرمایه خارجی راهگشاست اما بحران ارزی کشور را حل نمی‌کند

همتی برای گشودن گره محرومیت‌

ثعلب های مورد استفاده در بستنی فروشی ها توقیف می شود

ماجرای بلیت رایگان مترو با انجام حرکات ورزشی/ ایده‌ای برای نصب سرسره در ایستگاه‌ها

آنغوزه شیرین در خراسان جنوبی فرآوری نمی‌شود

منشا گرد و خاک در خراسان جنوبی بادهای 120 روزه است

خراسان رضوی با کمبود یک میلیون و 230 هزار مترمربع فضای آموزشی مواجه است

تعداد کلونی های تولید عسل در سبزوار افزایش یافت

حدود 1230 میلیارد ریال به حساب گندم‌کاران خراسان شمالی واریز شد

هوای مشهد سالم است

تعداد زنان مبتلا به پرفشاری خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

ورزشی برای پولدارها!!!

دیده شدن، خواسته اصلی هنرمندان تئاتر در شهرستان‌هاست