پیام خراسان

آخرين مطالب

نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی:

متخصص نبودن ارزیاب‌ها و سرقت ایده‌ها از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است علمي

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی گفت: دلالی در ارزیابی‌ها، سرقت ایده‌ها و متناسب نبودن ارزیاب‌ها از مشکلات شرکت‌های دانش بنیان بوده است.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مرتضی تقوایی حسین زاده امروز در «جلسه هم‌اندیشی و بررسی مشکلات شرکت‌های دانش بنیان و فناور» که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، در خصوص انتقاد‌ها و مشکلات این شرکت‌ها اظهار کرد: فرآیند ارزیابی محصولات، فرآیند بسیار زمان‌بری بوده است، این زمان که گاهی تا یکسال طول می‌کشد، برای شرکت‌ها حائز اهمیت است. قطعا در این فاصله یک‌ساله، تاریخ انقضای دانش‌بنیان شرکت تمام شده و به مشکلات زیادی با اداره دارایی مواجه می‌شود. در ارزیابی بعدی نیز شاهد همین اتفاق هستیم.
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی مطرح کرد: ربات‌ها در دبیرخانه می‌توانند جایگزین اپراتور‌ها شوند چرا که اپراتور جز تکرار کردن کلمات از پیش تعیین شده، فعالیت دیگری نداشته و ربات‌ها نیز می‌توانند وظیفه آنان را انجام دهند. شرکت پس از تماس، انتظار شنیدن اطلاعات دقیقی از روند پرونده خود را دارد که متاسفانه اپراتور تنها به تکرار کردن کلمات محدودی بسنده می‌کند.
قوانین شفاف شوند
تقوایی حسین‌زاده بیان کرد: برخی از شرکت‌ها تقاضای شفاف‌سازی و تشریح بیشتر قوانین در این حوزه را دارند. استفاده از روش‌های مرسوم در دنیا نیز می‌تواند در این مسیر بسیار کمک کننده باشد. برخی از شرکت‌ها خواستار پیوندی میان استاندارد‌های ثبت شده با شرکت‌ها هستند؛ در صورتی که محصولات این شرکت‌ها، استاندارد‌های لازم را دریافت کردند، دیگر نیازی به رد شدن از فیلتر‌های مختلف را نداشته باشند.
وی افزود: گرفتن ایرادات و انجام پیش‌ممیزی باعث می‌شود تا شرکت‌ها برای آن ممیز اصلی دچار مشکل نشوند. یکی دیگر از مشکلات و مسائل در خصوص شرکت‌ها، فراخوان کردن ریز جزئیات و مشخصات شرکت‌ها درهر دوره است؛ ارسال جزئیات و اطلاعاتی که در دوره قبل ثبت شده‌اند، نیازی به ارسال دوباره در دوره جدید ندارند.
تقوایی حسین زاده خاطر نشان کرد: نگاه جزئی در این شرکت‌ها به محصولات منطقی نیست. به طور مثال محصول یک شرکت می‌تواند به صورت ترکیبی از کتاب و نرم افزار باشد؛ نه کتاب بدون آن نرم افزار معنا و کاربردی دارد و نه آن نرم افزار بدون کتاب. بنابراین نگاه جزئی و جدا کردن این محصولات از یکدیگر بازخورد و هدف این محصولات را مختل کرده و دانش بنیان شدن جزئی از این محصولات کارکردی نخواهد داشت. در این نگاه جزئی، گاهی سلیقه‌ای نیز عمل می‌شود.
اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان در حال رفتن به سمت حاشیه‌هاست
وی ادامه داد: ما باید در زمینه حمایت از شرکت‌های بسیاری که به تازگی و از مسیر استارتاپی وارد حوزه‌های دانش بنیان شدند، تلاش کنیم اما حوزه تجاری و اقتصاد این شرکت‌ها در حال رفتن به سمت حاشیه هستند.ارزیابی محصولات این شرکت‌ها محدود به ایران نبوده و این محصولات دردنیا سنجیده و مقایسه می‌شوند. بازار و هدف 95 درصد شرکت‌های دانش بنیان، بازار داخلی است و حداکثر 5 درصد این شرکت‌ها صرفا برای خارج از کشور فعالیت می‌کنند. در این شرکت‌ها بنا براین است که از علم به ثروت برسیم و بتوانیم علاوه بر استفاده از علم و تکنولوژی کسب درآمد نیز داشته باشیم.
پیچیدگی مسیر در کنار نتیجه باید مد نظر قرار گیرد
تقوایی حسین‌زاده بیان کرد: در تمام دنیا، حل کردن مسائل پیچیده و سخت از راه‌های ساده‌تر در زمان کمتر قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت اما در شرکت‌های دانش بنیان حتما آن سختی و پیچیدگی باید وجود داشته باشد؛ بنابراین در بررسی این شرکت‌ها و محصولات آنان قطعا باید مسیر رسیدن به محصول نیز مورد توجه قرار گیرد. ممکن است روش، روش دانش بنیان و منطقی باشد اما بنا به دلایلی به آن نتیجه مطلوب نرسد؛ بنابراین نمی‌توان از راه و مسیر رسیدن شرکت‌های دانش‌بنیان به محصولاتشان صرف‌نظر کرد. یکی دیگر از مسائل و مشکلات شرکت‌ها در خصوص سنجیده شدن تعداد دانلود‌ها تنها بر اساس مارکت‌های داخلی است چرا که گاهی در مارکت‌های داخلی سلیقه نیز موثر خواهد بود.
در انتخاب اشخاص به عنوان ارزیاب باید توجه بیشتری داشته باشیم
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی اظهار کرد: در انتخاب اشخاص به عنوان ارزیاب باید توجه بیشتری داشته باشیم؛ گاها برخی از شرکت‌ها نسبت به این ارزیاب‌ها و تسلط آنان اعتراض داشته اند. گاهی نگاه ارزیاب یک نگاه دانشگاهی بوده و در تزار آن شرکت نیست. بنابراین شرکت‌ها خواستار حضور نماینده انجمن در ارزیابی هستند؛ چه در خود شرکت‌ها و چه در کمیته‌های تهران. به گفته شرکت‌ها استفاده از ارزیاب بومی برای آنان مفید‌تر خواهد بود چرا که برای آنان وقت بیشتری خواهد گذاشت و ارتباط این ارزیاب با شرکت‌ها بیشتر خواهد بود.
وی ادامه داد: در خصوص کمیته‌های ارزیابی تهران دو مسئله کلی وجود دارد؛ شرکت‌ها معترض هستند که چرا پس رد شدن آنان، اگر جویای علت شوند، پاسخی دریافت نخواهند کرد. ارزیاب‌ها متناسب نیستند؛ به طور مثال شرکتی یک محصول الکترو مکانیکی دارد. این محصول نیاز به بررسی از دو وجه دارد و هر دو جنبه آن باید مورد توجه و بررسی قرار گیرند؛ الکترونیکی و مکانیکی. گاهی ارزیاب به صورت جزئی و تکی این محصولات را مورد بررسی قرار می‌دهد و گاهی نیز در جمع بندی جنبه‌های یک محصول به صورت جزئی مورد بررسی قرار می‌گیرند. همچنین سرقت ایده‌ها و اطلاعات بحث بسیار جدی بوده که انجمن باید در این زمینه تدبیری بیاندیشد.
ارزیابی یک کار تخصصی است
تقوایی حسین زاده بیان کرد: ارزیابی یک کار تخصصی است؛ ارزیاب باید تلاش کند تا به آن نقطه و علم برسد نه اینکه اگر شرکتی ارائه و عرضه خوبی داشت، دانش بنیان شود. اگر جوانی قدرت ارائه خوبی نداشته باشد قطعا دیده نخواهد شد، چرا که ارزیاب هیچ تلاشی برای به چالش کشیدن و شناختن آن مورد ندارد. ارزیاب‌ها باید تربیت شوند و آموزش ببینند. گاها اعتراضاتی از شرکت‌ها نیز در خصوص رعایت نکردن نکات اخلاقی از سوی ارزیابان داشته‌ایم. هیچ یک از شرکت‌ها شاهد توازن امکانات در تهران و دیگر شهرستان‌ها، نیستند و معتقدند در این زمینه عدالت رعایت نشده است.
دلالی در ارزیابی‌ها
نایب رییس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی اظهار کرد: موضوع دلالی در ارزیابی‌ها در حال شکل گرفتن هستند؛ بنده به شدت معتقدم این موضوع هرگز ساختار یافته نبوده و قطعا سعی ما این است که در همان نطفه آن را خفه کنیم اما متاسفانه مسئله‌ای قابل کتمان نیست و در حال شکل گیری است. باید با این مسئله برخورد جدی صورت گیرد و قطعا از آن جلوگیری شود.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اقبال جامعه به آموزش‌های مهارتی و حرفه‌آموزی برای دانشگاه‌ها فرصت است

نقش زنان در بسط فرهنگ عاشورایی و تاثیر محرم بر گسترش آزادی زنان

استخری که برای تصفیه آن از چند فرآیند طبیعی استفاده می‌شود

بومی‌سازی روش‌های تشخیص 2 بیماری خطرناک در کشور

وابستگی به دولت مانع استقلال و کارآمدی دانشگاه‌هاست/ پایین آمدن شأن رشته علوم اجتماعی

اختلالات کروموزومی بیشترین علت سقط درمانی در خراسان رضوی است

صدور بیانیه شوراهای صنفی دانشگاه فرهنگیان

جزئیات اعلام نتایج آزمون استخدامی آتش‌نشانی در خراسان رضوی

ورزش منظم بیش از دارو بر بهبود بیماری پارکینسون تاثیر دارد

دانشگاه بیرجند رتبه برتر موسسه تایمز را کسب کرد

محمدرضا محسنین نسبت به معماری حرم معترض بود

چگونه آهن مورد نیاز بدن را تامین کنیم

ویتامین ث به مقدار لازم

افزایش بارندگی و تاثیر منفی آن بر تولید محصولات

فرمانده کل سپاه : نمی‌ گذاریم مردم در سختی باشند

جایگاه دانشگاه‌های خراسان رضوی در رتبه‌بندی جهانی تایمز

حس بویایی و شنوایی بر لاغری و یا چاقی تاثیر می‌گذارد

درگذشت محمدرضا محسنین در سکوت خبری

کودکان بیش‌فعال؛ حاصل مادران مضطرب

ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان هر سال 5 درصد سخت‌گیرانه‌تر از قبل می‌شود

دانشگاه فردوسی دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور است

تفاهمنامه های بین المللی دانشگاه فردوسی مشهد بازخوانی می شود

دیپلماسی علمی در دانشگاه فردوسی مشهد

اختصاص 550 هکتار زمین به پارک علم و فناوری خراسان

متخصص نبودن ارزیاب‌ها و سرقت ایده‌ها از جمله مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است

بازگشایی خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد از 22 شهریور

درد قفسه سینه، شایع ترین دلیل مراجعه به اورژانس

سال تحصیلی سختی پیش رو داریم

خودهیپنوتیزمی روشی جدید برای مهار اضطراب اجتماعی

دستور ویژه رئیسی درباره احکام برخی پرونده‌ ها

قمه‌‌زدن باعث انتقال هپاتیت می‌‌شود/ افرادی که قمه زده‌اند، خون اهدا نکنند

کشاورزی پایدار به کمک ربات‌ها

خطر پیشرفت آب سیاه با ناشتایی طولانی مدت و کم آبی

تاسیس اتاق صنعت در دانشگاه بجنورد

ساخت ظروف دوستدار محیط زیست برای بسته‌بندی محلول‌های تزریقی و خوراکی پزشکی

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی منصوب شد

9نشانه کمبود ید در بدن انسان

ابتلا به آب مروارید با مصرف خود سرانه کورتون ها

افزایش 4 برابری جهانی تولید انرژی‌های تجدیدپذیر طی 10 سال

از سیاست‌زدگی و افراط در کرسی‌های آزاداندیشی جلوگیری می‌کنیم

سردار سلامی : آرزوی ترامپ چند دقیقه مذاکره با ایران است

نشست جهاد دانشگاهی با شهرداری مشهد درباره کارآفرینی و حاشیه‌نشینی

برای هر دردی از مسکن استفاده نکنید

حافظه رویدادی زنان بهتر از مردان است

تبدیل گازهای گلخانه‌ای به صابون

سیب‌زمینی از کجا آمده است؟

تولید انرژی با استفاده از پسماندهای ماهی

نقش دانشگاه علمی کاربردی در دوران تحریم/ دانشجویان ما بی‌کار نمی‌مانند

120 دانشجوی جهادگر از دانشگاه های تهران مهمان خراسان جنوبی شدند

رتبه سوم ایران در کارآزمایی بالینی در خاورمیانه