پیام خراسان

آخرين مطالب

رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

تب کریمه کنگو 5 کشته برجا گذاشت سياسي

تب کریمه کنگو 5 کشته برجا گذاشت

  بزرگنمايي:

پیام خراسان - تهران- از ابتدای فصل گرما تاکنون 54 نفر به بیماری تب کریمه کنگو مبتلا شده اند. وزارت بهداشت تعداد کشته ای این بیماری را 5 نفر اعلام کرده، حالا رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز با تایید این رقم می گوید: کشته ها در سه استان سیستان و بلوچستان، گیلان و اردبیل بودند.

بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو نخستین بار در سال 1944 میلادی در شبه جزیره کریمه Crimea و در سال 1969 در کنگو Congo گزارش شد و در سال 1970 میلادی در ایران مورد شناسایی قرار گرفت و در برخی موارد در استان های کشور ما نیز ابتلای قطعی انسانی تب کریمه کنگو گزارش شده که بیشترین موارد مربوط به استان های مرز شرقی سیستان و بلوچستان بوده است.
این بیماری بیشتر در مناطق صحرایی آفریقا، اروپای شرقی، خاورمیانه، عراق، هند، افغانستان، پاکستان، ایران و غرب چین گزارش شده است.
مخزن ویروس در طبیعت کنه‌ها و پس از آن گاو، گوسفند، بز و خرگوش ها هستند. این ویروس از طریق تماس مستقیم با خون یا ترشحات فرد بیمار و لاشه حیوان آلوده (انتقال به قصابها و سلاخها) به فرد سالم انتقال می‌یابد.
طی سالهای گذشته میزان مرگ و میر در بین مبتلایان متغیر بوده و از نظر افراد در معرض خطر نیز قصابان، دامداران و کارگران کشتارگاه ها به طور معناداری بیشترین موارد بیماری را به خود اختصاص داده اند و حتی در بین کارکنان بیمارستان ها و اشخاصی که با انسان مبتلا سر و کار دارند مشاهده می‌شود.
این بیماری یکی از بیماری های خطرناک و با درصد کشندگی بالا در انسان است که علاوه بر انتقال مستقیم از انسان به انسان، به طور معمول توسط کنه ها ویروس عامل این بیماری قابل انتقال به انسان و دام است. در صورتی که لاشه دام در کشتارگاه های صنعتی (پیش سردکن) و یخچال اگر به مدت حداقل 24 ساعت در دمای منفی 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود با اسیدی شدن لاشه وجود ویروس غیر فعال می شود و از بین می رود
این بیماری در فصول گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور که زمان رشد و تکثیر کنه‌هاست، بیشتر شایع است به ویژه در مناسبت های خاص که در آنها کشتار خارج از سیستم کشتارگاهی افزایش می یابد، موارد قطعی بیماری در انسان افزایش پیدا می کند.
بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در حیوانات اهلی هیچ گونه علایم مشخصی ندارد و خطر انتقال بیماری در انسان در ذبح حیوان آلودهیا یک دوره کوتاه پس از ذبح حیوان آلوده (به دنبال تماس با پوست یا لاشه حیوان در صورتی که دام در مرحله ویرمیک باشد) وجود دارد.
همچنین تماس با خون و بافت بیماران به خصوص در مرحله خونریزی یا انجام هرگونه اعمالی که منجر به تماس انسان با خون، بزاق، ادرار، مدفوع و استفراغ آنها شود، باعث انتقال بیماری می‌شود.
این بیماری ویروسی مقاومتش در برابر سرما و حرارت کم است و در دمای 56 درجه سلسیوس به مدت 30 دقیقه از بین می‌رود؛ بنابراین پختن گوشت یا پاستوریزه کردن شیر باعث از بین رفتن ویروس می‌شود، این ویروس به محیط های اسیدی حساس بوده و سریع از بین می رود.
در صورتی که لاشه دام در کشتارگاه های صنعتی (پیش سردکن) و یخچال اگر به مدت حداقل 24 ساعت در دمای منفی 4 درجه سانتیگراد نگهداری شود با اسیدی شدن لاشه وجود ویروس غیر فعال می شود و از بین می رود.
عملیات سمپاشی بدن و جایگاه دام به طور صرف به منظور حذف ناقلان عامل بیماری کنه ها در کانون های گزارش شده از دیگر اقدامات کنترلی است.
اما در کنار برنامه ریزی هدفمند سمپاشی، بکارگیری روش های نوین مبارزه بیولوژیک با ناقلان، آموزش و ترویج در روستاهای واقع در مناطق پرخطر و به خصوص در کانون های بیماری انسانی و اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه های ملی و محلی، باید مد نظر قرار گیرد.
طبق آمارها با توجه به اینکه درصد مرگ و میر مبتلایان در مناطق آلوده در سال های اخیر کاهش معنی داری داشته، به نظر می رسد اقدام های پیشگیرانه در خصوص شناسایی به موقع و درمان مناسب و سریع موارد انسانی بسیار موثر بوده و کاهش موارد انسانی در مقایسه با سال 1391 و سالهای قبل از آن، مبین نقش آموزش و اقدامات دامپزشکی در کانونهای گزارش شده است.
برای کنترل بیماری گروه های در معرض خطر شامل دامداران، کارکنان کشتارگاه ها، قصابان، کشاورزان و به ویژه روستائیان و عشایر که به نحوی از امحاء دام سر و کار دارند، باید در موقع کشتار از وسایل حفاظت فردی از جمله لباس های مخصوص، دستکش، چکمه و عینک استفاده کنند.
«علیرضا رفیعی پور»، رئیس سازمان دامپزشکی کشور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو در سالجاری افزود: طبق گزارش های رسیده، از مجموع پنج فوتی، سه مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان، یک مورد مربوط به استان گیلان و یک مورد مربوط به استان اردبیل بوده است.
وی یادآورشد: سال گذشته نیز در همین مدت زمان بین 100 تا 150 نفر به این بیماری مبتلا شدند که نزدیک 5 تا 10 نفر فوت شدند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با توجه به فصل گرما، فعالیت و تکثیر کنه‌ها و شیوع بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) که یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و دام است، افزایش می یابد.
وی اظهارداشت: با وقوع سیل در ابتدای سالجاری و و درگیر شدن 25 استان کشور پیش بینی می شد که امسال با تشدید شیوع برخی بیماری های دامی از جمله تب کریمه کنگو مواجه شویم که به دلیل اقدامات به موقع و واکنش سریع سازمان دامپزشکی کشور در استان های بحرانی امسال با کاهش بروز بیماری حتی نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.
وی کنه را عامل اصلی بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو دانست و تصریح کرد: علت کاهش شیوع بیماری در کشور کاهش کشتار غیرمجاز دام، ارائه آموزش های لازم، سمپاشی جایگاه و بدن دام و کشتار دام در کشتارگاه است زیرا به دلیل افزایش قیمت و ارزش افزوده دام زنده و گوشت قرمز به دلیل مقرون به صرفه بودن امسال بخش عمده کشتار دام در کشتارگاه ها انجام می شود.
رفیعی پور با هشدار به تولیدکنندگان، کشتارکنندگان و مصرف کنندگان افزود: با وجود بروز و شیوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در کشور از مردم خواست از خرید هرگونه گوشت بدون مُهر سازمان دامپزشکی کشور، خرید از مراکز غیرمجاز عرضه و کشتارهای غیرمجاز دام بین راهی جدا خودداری کنند.
وی اظهار داشت: لازم است هموطنان گوشت مورد نیاز خود را از مراکز معتبر خریداری کنند و در صورت مشاهده هر گونه علائم بیماری مراتب را با شماره تلفن‌های 46234400 یا 1512 اطلاع رسانی کنند.
محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز گفته است: اکثر موارد بیماری تب کریمه کنگو تاکنون و در تمام طول سال هایی که این بیماری شناسایی شده مربوط به استان های مرزی کشور و به خصوص سیستان و بلوچستان بوده است. امسال هم از 54 مورد یاد شده، 14 مورد مربوط به استان سیستان و بلوچستان و 3 مورد از 5 مورد فوت شده نیز مربوط به این استان است.
در استان گیلان هم در سال های گذشته موارد معدودی از این بیماری دیده شده بود. استان گیلان در سال جاری تاکنون 14 مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو داشته که یک مورد منجر به فوت شده است. در راستای کنترل و درمان بیماری در هر دو استان سیستان و بلوچستان و گیلان تلاش های جدی صورت گرفته، اما لازم است اقدامات کنترلی تشدید شود. اگر این نکات بهداشتی کاملارعایت نشود، شانس ابتلای به بیماری افزایش پیدا می کند، زیرا ظاهر دام به هیچ عنوان نمی تواند نشان دهنده وجود بیماری در حیوان باشد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید و عرض خداقوت معاون دفتر امور بانوان وخانواده استانداری از مرکز نگهداری دختران حضرت معصومه سلام الله علیها شهرستان سربیشه

با حضور فرماندار اولین یادواره شهدای نیروی انتظامی شهرستان زیرکوه برگزار گردید.

کلنگ شروع به ساخت دفتر موسسه خیریه یاوران حضرت رقیه( س) شهر سربیشه به زمین زده شد

100 بازرس بر عملکرد سرویس مدارس مشهد نظارت دارند

جمعیت ورزشکاران بیمه شده در خراسان رضوی 80 درصد افزایش یافت

با حضور فرماندار مراسم معارفه مدیر حوزه علمیه خواهران شهرستان زیرکوه برگزار گردید

ساخت توقف‌گاه در راه‌های خراسان جنوبی از الزامات است

دوباند کردن راه ها از اولویت‌های خراسان جنوبی است

استاندار خراسان‌رضوی عملکرد 4 معین اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد

حکم انسداد 60 حلقه چاه غیرمجاز آب در شیروان گرفته شد

30 حلقه چاه غیرمجاز آب در شیروان شناسایی شد

افزایش 55 درصدی بارندگی‌ها در شیروان

تفاوت مبنایی اسلام و فمنیسم

آتش‌سوزی منزل پنج طبقه در بلوار هفت تیر مشهد تلفات جانی نداشت

میهمانان عراقی همایش موکب‌داران اربعین حسینی وارد مشهد شدند

شکوفایی اقتصاد، آثار فرهنگی بر جای می گذارد/سپرده های بانکی استان به 107 هزار میلیارد تومان رسیده است

موج مهاجرت معکوس در خراسان جنوبی شکل گرفت

300 بیمار جذامی در خراسان رضوی تحت حمایت هستند

پژوهشگران مشهد تست تشخیص مولکولی 2 بیماری را بومی سازی کردند

بخش ژنتیک و تشخیص مولکولی بیمارستان امام رضا افتتاح شد

1200 موکب دار عراقی مراسم اربعین حسینی وارد مشهد شدند

همایش فعالان اربعین حسینی با حضور وزیر کشور در مشهد آغاز شد

فعالان اقتصادی رزمندگان میدان جنگ با استکبار هستند/مدیران برای تحقق اهداف الگوی مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی همکاری کنند

امام جمعه بیرجند: راهکارهای ابتکاری برای محرومیت‌زدایی ارائه شود

وحدت در اهداف مشترک رمز موفقیت مثلث توسعه اقتصادی‌فرهنگی خراسان‌رضوی است

پاسخ معاون سیما به قطع بازی شهرخودرو/ تعهدی به پخش نداریم

نمایشگاه نوشت‌افزار ایرانی ـ اسلامی در حرم رضوی برگزار می‌شود

بیانیه گیتی پسند علیه سرمربی فرش آرا/ باید مادام العمر محروم شوید

جلسه ی بزرگداشت هفته ی دفاع مقدس تشکیل گردید

39 درصد تصادفات در مشهد به علت عدم رعایت حق تقدم عابر پیاده است

پویش «خط عابر - خط زندگی» در شهر مشهد آغاز به کار کرد

230 گروه جهادی به مناطق محروم خراسان جنوبی اعزام شدند

شرور متواری در بیرجند دستگیر شد

چالش‌های تصویب اردوگاه منطقه گردشگری گواب/بررسی 52 طرح در کارگروه

فیروز کریمی: ورزش خراسان شمالی پتانسیل بالایی دارد

طرح‌های استاندار خراسان رضوی در اقتصادی مقاومتی امیدوار کننده است

برگزاری همایش تکریم از خادمان اربعین امام حسین(ع) در مشهد

معیارهای درستی برای تشخیص چگونگی عملکرد شورای شهر وجود ندارد

5 تفاهم نامه معین اقتصادی با محوریت توسعه شهرستان مشهد به امضاء رسید

سرمایه گذاری 500میلیارد تومانی برای اشتغال روستاییان خراسان جنوبی

استاندار خراسان رضوی: همچنان نیازمند روحیه دفاع مقدس هستیم

نیازمندی‌های ستاد اربعین به دستگاه‌های ذیربط محول شده است

تورم قابل توجیه نیست/ تدابیر ویژه‌ای برای درآمد مردم صورت گیرد

پنجمین نمایشگاه کتب حوزوی و معارف اسلامی در مشهد افتتاح شد

کاهش نرخ بیکاری در صورت مدیریت سرمایه‌های ورودی به مشهد

دیدار مدیر کل اموال تملیکی استان با فرماندار نهبندان

880 هزار میلیارد ریال موافقتنامه سرمایه گذاری در مشهد امضا شد

نهادهای دولتی و مردمی خدمات را به صورت عادلانه ارائه دهند

بازسازی تمام واحدهای سیل‌زده خراسان شمالی تا پایان سال

ارتقاء 98 درصدی پوشش تحصیلی مقطع ابتدایی در خراسان شمالی