پیام خراسان

آخرين مطالب

نگاهی به وضعیت کشت زعفران در گناباد مقالات

نگاهی به وضعیت کشت زعفران در گناباد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - گناباد- 88 درصد زعفران جهان با متوسط عملکرد 3.3 کیلوگرم در هر هکتار در ایران تولید می شود. پارسال از 105 هزار هکتار سطح زیر کشت این محصول در کشور 336 تن محصول برداشت شد.
با این وجود سهم ایران از صادرات این محصول دارویی پارسال 203 تن به ارزش 286 میلیون دلار بود. از مجموع 105 هزار و 270 هکتار سطح زیر کشت زعفران در ایران 82 هزار هکتار(حدود 78 درصد) در خراسان رضوی قرار دارد. حدود سه هزار و 500 هکتار سطح زیر کشت ازعفران در این استان معادل 4.3 درصد آن کل آن در محدوده شهرستان گناباد کشت می شود. میزان سطح زیرکشت زعفران در گناباد سه درصد کل اراضی زیرکشت کشور است.
از مجموع 117 هزار خانوار خراسان رضوی که به کشت زعفران اشتغال دارند حدود پنج هزار نفر در شهرستان گناباد فعال هستند.
با وجود ظرفیتهای تولید و کیفیت مطلوب زعفران گناباد ولی در دو دهه گذشته به دلیل مشکلات مختلف از جمله خشکسالی سهم شهرستان از این بخش کاهش یافته است.
محصول زعفران گناباد برای نقش آفرینی بیشتر در بازار مصرف و توسعه کمی و کیفی سطح زیر کشت نیازمند توجه بیشتر مسئولان و دست اندرکاران بخشهای دولتی و خصوصی است تا کاشت این محصول ارزشمند و بومی خطه خراسان برای کشاورزان گنابادی توجیه بیشتری داشته باشد.
یک کشاورز گنابادی می گوید بخاطر کم آبی تعداد دفعات آبیاری زمینهای زعفران کاهش یافته است. در گذشته بارندگی مناسب برف و باران علاوه بر آبیاری بهتر موجب ثمردهی مطلوبتر زعفران می شد.
علی رجبی ادامه داد: بخاطر صرفه اقتصادی کم در گناباد کاشت زعفران که درگذشته جزو مشاغل اصلی کشاورزان محسوب می شد هم اکنون به عنوان به یک فعالیت جانبی تبدیل شده است. مشکلات دیگر مانند تهیه کود و عمربالای زمینهای زعفران کاهش ثمردهی تولید این محصول را به همراه داشته است.
یک دیگر از زعفرانکاران گنابادی گفت: بارش برف و باران زیاد در گذشته موجب تقویت و دفع آفات زمینهای زعفران می شد ولی هم اکنون بارش کم و افزایش دمای هوا در پاییز و زمستان اثربخشی فعالیت را در این بخش کاهش داده است.
نجمه حیدریان افزود: رسیدگی بهتر به کاشت و برداشت زعفران نیاز به نیروی کار جوان دارد ولی اکثر جوانان گنابادی تمایلی به فعالیت در این بخش ندارند.
وی کود و وجین به موقع را جزو ضروریات برای محصول دهی بهتر زعفران ذکر و بیان کرد: با وجود کاهش قیمت زعفران و نیاز به کارگر برای انجام امور، زعفرانکاری صرفه اقتصادی مناسبی ندارد. بخاطر همین مشکلات در چند سال اخیر تعداد زیادی از کشاورزان پیازهای زعفران را کنده و محصول دیگری را جایگزین آن کرده اند.
محمدرضا عباسی دیگر کشاورز گنابادی هم تامین کود مورد نیاز را از مشکلات تولید زعفران در این شهرستان ذکر و بیان کرد: کودهای شیمیایی به تنهایی موجب تولید زعفران با کیفیت نمی شود و برای تهیه چند کیسه کود برای تهیه یک کیسه کود باید به چند جا مراجعه و بعد پیگیریهای زیاد آنها را تهیه کرد.
وی افزود: توجه خاصی نسبت به برگزاری دوره های آموزشی برای کشاورزان به منظور روزآمد و علمی کردن زعفرانکاری در گناباد صورت نمی گیرد و کشاورزان همچنان با شیوه های سنتی به کاشت زعفران می پردازند که این مساله بازده تولید محصول را کاهش داده است.
او نداشتن برنامه برای کاشت پیاز مرغوب و پربازده و نبود برنامه توسعه کشاورزی نوین مثل برخی شهرهای همجوار را از دیگر مشکلات تولید زعفران در گناباد ذکر کرد.
یکی دیگر از کشاورزان و فروشندگان زعفران می گوید در گناباد علاوه بر خشکسالی و کم آبی رسیدگی مناسبی به زمینهای زعفران انجام نمی شود و به دلیل کمبود کود مناسب، هرس نشدن علفهای هرز و شخم نامناسب زمین بخش عمده گلهای زعفران این شهرستان کلاله های قوی و ظاهر خوبی ندارند.
حسن غلامیان باغ آسیا، خرید تضمینی را اقدامی موثر در واقعی شدن قیمت زعفران توصیف و بیان کرد: در این نوع خرید مقدار زیر یک کیلوگرم تحویل گرفته نمی شود. این روش حمایتی برای فروشندگان زعفران مفید است ولی کشاورزان را که بیشتر خرده مالک هستند و کمتر از یک کیلوگرم محصول دارند شامل نمی شود.
وی اضافه کرد: زعفران گناباد از نظر عطر و کیفیت مشتریان و طرفداران خاص خود را دارد و بیشتر کشاورزان گنابادی به اندازه نیاز زعفران تولید می کنند و زعفران بسته بندی به گردشگران و مسافران عرضه می شود.
کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد نیز گفت: بر اساس آزمایشها، کیفیت زعفران گناباد بالاتر از استانداردهای جهانی است و عطر و رنگ خوبی دارد.
علی موذنی با اشاره به فعالیت دو شرکت در بخش بسته بندی زعفران در گناباد ایجاد صنایع تبدیلی را ضرورت توسعه کیفی این محصول و موفقیت در صادرات و حضور موفق در بازارهای هدف ذکر کرد.
وی مهمترین علت کاهش مقدار و سطح زیر کشت زعفران گناباد را کمبود منابع آبی، خشکسالی، شرایط اقلیمی، نیروی انسانی و عوامل فیزیکی ذکر و بیان کرد: گرمای بیش از حد هوا در ماههای خرداد و تیر کاهش تولید جوانه گل زعفران و کاهش گل دهی آن را به همراه داشته و کاهش بارش برف و باران و گرمای نسبی هوا درسالهای گذشته در دامن زدن به این مشکلات موثر بود.
او کوددهی مناسب از جمله کودهای مکمل و ریز مغذیها را در افزایش تولید محصول زعفران موثر دانست و افزود: استفاده از کود مایع در فصل زمستان باعث افزایش 25 درصدی تولید این محصول می شود.
وی ادامه داد: مدیریت جهاد کشاورزی برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به تولید زعفران باکیفیت اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای گروههای هدف و فعالان این بخش در طول سال می کند.
او نقش خرید توافقی زعفران توسط دولت را در تثبیت قیمتها موثر ذکر و بیان کرد: استمرار این سیاستهای حمایتی موجب دلگرمی کشاورزان و ادامه کاشت زعفران می شود.
رئیس اداره تعاون روستایی گناباد هم گفت: خرید توافقی زعفران در گناباد به عنوان یکی از مراکز 10 گانه خرید توافقی از نیمه آبان ماه آغاز و تا پایان آذر ماه ادامه دارد.
محمدمهدی رضازاده بدون اشاره به میزان خرید تضمینی زعفران در این شهرستان و درصد مقایسه آن با مدت مشابه پارسال گفت: استقبال از خرید زعفران در گناباد تاکنون مناسب بوده و همه زعفران خریداری شده تحت آزمایش، تجزیه و سنجش قرار گرفته و کیفیت زعفران شهرستان در رده های بالای استاندارد و کیفیت قرار دارد.
وی افزود: در ابتدای خرید معادل 40 درصد ارزش زعفران و بقیه طلب کشاورز نیز سه ماه بعد از تاریخ خرید به کشاورزان پرداخت می شود. خرید توافقی در حجم بالاتر از یک کیلوگرم انجام می شود و کمتراز این میزان به دلیل مشکلات در ساماندهی و انباشت در انبار صورت نمی گیرد.
او ادامه داد: کشاورزانی که مقدار زیر یک کیلگرمو زعفران تولیدی دارند باید با دیگر کشاورزان به صورت تجمیع محصول خود را ارائه دهند. هر کیلوگرم زعفران پوشال معمولی به نرخ 44 میلیون ریال، پوشال مرغوب 49 میلیون ریال و نگین زعفران به قیمت 54 میلیون ریال از کشاوران خریداری می شود.
طی فصل برداشت جاری 10 هزار و 500 کیلوگرم زعفران از سطح سه هزار و 500 هکتار مزارع گناباد برداشت شد. گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیا انرژی‌های پاک به طبیعت آسیب می‌رسانند؟

ازدواج‌های خاکستری/ بیماران تالاسمی بخوانند

زنان قربانی موج سوم ایدز

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

بارندگی خوب بود اما کافی نیست

ویژگی‌های شخصیتی سالم کدامند؟

گبه‌، دست بافتی که در گریز از تکرار جان می‌گیرد

آیا کشتن سگ توسط شهرداری‌ها قانونی‌ست؟/حیوان‌آزاری مقدمه انسان‌آزاری‌ست

سکته مغزی قابل درمان است

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

دولت در حوزه مسکن اقدام کنترلی انجام نداده است

چرا حرف حق تلخ است؟

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

علایم مسمومیت با گاز co چیست؟

نحوه استفاده صحیح از دستگاه های کارتخوان(POS)

برد-برد، اما طرفین همچنان ناراضی

پرفشاری خون قاتل خاموش

کشورهای با حمل‌ونقل شهری مناسب برای معلولان

اسطوره چیست؟

بایدها و نبایدهای انجام ورزش در دوران بارداری

چوب‌هایی لای چرخ تولید/ مسئولان چه می‌کنند؟!

تهماسب؛ شاه نامهربان با اهل هنر

/گزارش/ گلستانی که با نبود بازار گل پژمرده می شود

حل چالش کسب مدارک‌ درجه اول در بریتانیا

«کال‌جنی» از چله‌نشینان یکتاپرست تا گردشگران

«پل سزان» و نقاشی به مثابه هارمونی متناسب با طبیعت

مشهد در تکاپوی اربعین و دهه پایانی ماه صفر

پایبندی به اخلاق شرط توسعه کارآفرینی

ایل راه های زخمی و عشایر دل خون شده

روستائیان قلب تپنده روستا

روزگار شبانی

مراقب دنیای زیبای کودکان باشیم

ماتِ زندگی...

ماجرای پساب تصفیه شده ای که روانه کشف رود می شود

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

«لهوف»؛ روایت جنگ و اسارت کاروان کربلا

تجارت سم عقرب از رویا تا واقعیت

چالش های دولت الکترونیک

الیت گران‌تر می‌شود؟

کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان

آب به آبادی رسید

پسته دهن بسته

زمان ارسال مقالات به دوره «مسجد تمدن ساز» تمدید شد

تشکلهای محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند

توسعه فرودگاه مشروط شد

درباره عروسی کُرمانجی

زائرانی بی بازگشت

چند صفحه «قانون» در تبعید...

پلاستیکهایتان را به آب بسپارید