پیام خراسان

آخرين مطالب

گلدهی زودهنگام درختان و خطر سرمازدگی در خراسان جنوبی مقالات

گلدهی زودهنگام درختان و خطر سرمازدگی در خراسان جنوبی

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین -  تعدادی درختان بادام، زردآلو و سایر درختان هسته دار خراسان جنوبی در سال زراعی جاری برخلاف سالهای گذشته از اواخر بهمن ماه شکوفه دادند؛ گلدهی زود هنگام درختان خطر سرمازدگی باغ ها و احتمال کاهش تولید محصول سال آینده را در پی دارد.
  هنوز سه هفته به پایان فصل زمستان باقی مانده، شکوفه دادن درختان مثمر در استان همچنان ادامه دارد و خبر از رسیدن عید و بهار را می دهند، این در حالی است که بر اساس اظهارنظر کارشناسان هواشناسی تا پایان امسال یا اوایل سال آینده همه ساله شاهد افت دما در استان هستیم که این موضوع باعث نگرانی کشاورزان شده است.
البته باغداران خراسان جنوبی که در سال های گذشته نیز گلدهی زودهنگام درختان را تجربه کرده اند و به خوبی می دانند که اگر در آینده نزدیک دمای هوا کاهش یابد منجر به ریزش شکوفه ها و به دنبال آن به ثمر نرسیدن درختان و کاهش محصولات کشاورزی می شود.
هم اکنون در استان درختان بادام و زرد آلو بیشتر از سایر درختان هسته دار به گل نشسته اند و بیشتر خانوارهای روستایی از محل تولید و فروش این محصولات باغی امرار معاش می کنند.
بنا به نظر کارشناسان جهاد کشاورزی استان درختان مثمری که گلدهی آنها نسبت به سایر درختان زودتر انجام می شود بیشتر در معرض خطر سرمازدگی هستند.
با توجه به اینکه باغ های بادام و زردآلو در این استان هر ساله بر اثر سرمازدگی بهاره دچار خسارت می شوند کارشناسان جهاد کشاورزی استان برای جلوگیری از خسارت سرما به باغداران، کشت و جایگزین کردن ارقام دیررس بادام و زردآلو را توصیه می کنند.
**گلدهی زودهنگام درختان بادام در زیرکوه
مدیر جهادکشاورزی زیرکوه  افزود: تعدادی از درختان بادام این شهرستان به دلیل تغییرات آب و هوایی در این موقع از سال به شکوفه نشسته است.
علیرضا بنی اسدی افزود: باز شدن زود هنگام شکوفه ها در زمستان، احتمال از بین رفتن شکوفه و کاهش تولید محصول بادام در سال زراعی جاری را افزایش خواهد داد.
وی اظهار کرد: در چند سال گذشته به دلیل به شکوفه نشستن زود هنگام درختان بادام، خسارت هایی به تولید کنندگان این محصول وارد می شد.
بنی اسدی سطح زیر کشت محصول بادام این شهرستان را 450 هکتار ذکر کرد و گفت: همه ساله سرمازدگی حداقل 30 درصد محصول بادام شهرستان را نابود می کند.
وی با بیان اینکه هنوز حدود یک ماه از فصل زمستان باقی مانده و احتمال وقوع پدیده سرما در روزهای پایانی سال و ابتدای سال آینده دور از انتظار نیست به باغداران توصیه می شود برای جلوگیری از سرمازدگی درختان میوه با کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی در ارتباط باشند.
** کشت و پیوند زدن ارقام دیررس بادام و زردآلو
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه همه ساله بیشترین خسارت سرما به درختان بادام وارد می شود، گفت: به صورت میانگین همه ساله براساس تغییر اقلیم و گلدهی زود هنگام، سرما زدگی به درختان بادام استان بین 40 تا 70 درصد خسارت وارد می کند.
جواد غنچه افزود: با بررسی های انجام شده در بیشتر سالها گلدهی زودهنگام درختان باعث می شود که بازگشت سرما در اواخر اسفند یا اوایل بهار، موجب سرمازدگی درختان میوه و خسارات هنگفت به کشاورزان شود.
وی عنوان کرد: گلدهی درختان معمولا نیمه دوم فروردین ماه اتفاق می افتد ولی هم اکنون در برخی شهرستانها درختان مثمر از جمله درختان بادام و زردآلو به گل نشسته اند.
وی اضافه کرد: کاهش دمای استان به منفی یک درجه باعث سرمازدگی شکوفه و یا میوه های تازه متولد شده می شود که همه ساله در اواخر زمستان و اوایل بهار بهم ریختگی دمایی را در استان شاهد هستیم.
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: براساس شرایط اقلیمی در 10 الی 15 سال گذشته، باید فصل بهار در زمان خود آغاز شود، در حالیکه امسال یک ماه مانده به فصل بهار درختان شکوفه زدند، این امر مشکلات فراوانی را برای کشاورزان زحمتکش استان به همراه دارد.
غنچه یادآور شد: براساس تغییر اقلیم در استان مهمترین راهکار برای کاهش خسارت سرمازدگی به کشاورزان کشت و پیوند زدن ارقام دیررس محصولات باغی از جمله بادام و زردآلو است.
** خطر سرمازددگی درختان با گلدهی زودهنگام
یکی از کشاورزان شهرستان درمیان هم گفت: از حدود 10سال گذشته شاهد گلدهی زودهنگام درختان بادام و زردآلو در شهرستان هستم که خسارت سرمازدگی به این درختان صددرصد است.
عباسعلی احراری عنوان کرد: براساس تجریبات سالهای گذشته همه ساله در اواخر زمستان و اوایل بهار شاهد افت شدید دما در شهرستان هستیم و احتمال سرمازدگی شکوفه و میوه درختان تا اوایل خردادماه سال آینده وجود دارد.
وی یادآور شد: به طور مثال سال گذشته بر اثر سرمازدگی درختان ما کشاورزان نیز مجبور شدیم بادام و زردآلوی مصرفی خود را خریداری کنیم.
احراری علت گلدهی زودهنگام درختان هسته دار را خشکسالی و تغییر اقلیم ذکرکرد و گفت: در 10 الی 15 سال قبل درختان در فروردین و گاها اردیبهشت شکوفه می کردند که متاسفانه به دلیل گرمای هوا چند سال اخیر بیشتر در اواخر زمستان شکوفه می دهند.
وی ادامه داد: مردم شهرستان در اتفاقی نادر در سال جاری زمستان بدون برف و یخبندان و حتی سوز سرمای معمولی را تجربه کردند که عدم بارندگی ها در سال جاری باعث نگرانی کشاورزان شده است.
وی گفت: در چند سال گذشته خشکسالی و اثرات ناشی از آن از جمله سرمازدگی و هجوم آفات و کاهش محصولات کشاورزی خسارت های زیادی به کشاورزان وارد کرده است.
هم اکنون 10 هزار و 952 هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیرکشت درخت بادام است، سالانه حدود هفت هزار تن محصول از این سطح زیرکشت برداشت شده که علاوه بر مصرف در داخل به استان های همجوار نیز ارسال می شود.
همچنین 500 هکتار اراضی استان زیرکشت محصول زردآلو است که سالانه چهار هزار تن محصول از آن برداشت می شود.


 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازدواج‌های خاکستری/ بیماران تالاسمی بخوانند

زنان قربانی موج سوم ایدز

نگهداری 6 هزار معلول در مراکز بهزیستی/ برای بیماران اوتیسم جا نداریم

بارندگی خوب بود اما کافی نیست

ویژگی‌های شخصیتی سالم کدامند؟

گبه‌، دست بافتی که در گریز از تکرار جان می‌گیرد

آیا کشتن سگ توسط شهرداری‌ها قانونی‌ست؟/حیوان‌آزاری مقدمه انسان‌آزاری‌ست

سکته مغزی قابل درمان است

میاندشت جاجرم، تنها زیستگاه مولد یوز ایرانی

پنبه کاران مانه و سملقانی از مشکلات خود می گویند

دولت در حوزه مسکن اقدام کنترلی انجام نداده است

چرا حرف حق تلخ است؟

مراقب باشید، تب مالت در کمین است!

علایم مسمومیت با گاز co چیست؟

نحوه استفاده صحیح از دستگاه های کارتخوان(POS)

برد-برد، اما طرفین همچنان ناراضی

پرفشاری خون قاتل خاموش

کشورهای با حمل‌ونقل شهری مناسب برای معلولان

اسطوره چیست؟

بایدها و نبایدهای انجام ورزش در دوران بارداری

چوب‌هایی لای چرخ تولید/ مسئولان چه می‌کنند؟!

تهماسب؛ شاه نامهربان با اهل هنر

/گزارش/ گلستانی که با نبود بازار گل پژمرده می شود

حل چالش کسب مدارک‌ درجه اول در بریتانیا

«کال‌جنی» از چله‌نشینان یکتاپرست تا گردشگران

«پل سزان» و نقاشی به مثابه هارمونی متناسب با طبیعت

مشهد در تکاپوی اربعین و دهه پایانی ماه صفر

پایبندی به اخلاق شرط توسعه کارآفرینی

ایل راه های زخمی و عشایر دل خون شده

روستائیان قلب تپنده روستا

روزگار شبانی

مراقب دنیای زیبای کودکان باشیم

ماتِ زندگی...

ماجرای پساب تصفیه شده ای که روانه کشف رود می شود

باز آمد بوی ماه مهر، بوی ماه مدرسه

«لهوف»؛ روایت جنگ و اسارت کاروان کربلا

تجارت سم عقرب از رویا تا واقعیت

چالش های دولت الکترونیک

الیت گران‌تر می‌شود؟

کاوش فقط در 5 درصد محوطه های تاریخی استان

آب به آبادی رسید

پسته دهن بسته

زمان ارسال مقالات به دوره «مسجد تمدن ساز» تمدید شد

تشکلهای محیط زیستی خواستار توقف پروژه کمربند جنوبی مشهد شدند

توسعه فرودگاه مشروط شد

درباره عروسی کُرمانجی

زائرانی بی بازگشت

چند صفحه «قانون» در تبعید...

پلاستیکهایتان را به آب بسپارید

به چپ، چپ!