پیام خراسان

آخرين مطالب

فاصله نجومي اعتبارات در استان غربي و شرقي
fiogf49gjkf0d
مقالات

فاصله نجومي اعتبارات در استان غربي و شرقي

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- خراسان جنوبي و ايلام دو استان مرزي هستند که گرچه مرز و جمعيت ، دو وجه تشابه اين دو استان است؛ اما تفاوت هاي فاحشي در ساير شاخص ها دارند که در اين گزارش به آن مي پردازيم.
استان ايلام يکي از استان هايي است که طبق سرشماري سال 90 جمعيتي حدود 599 هزار و 557 نفر را داراست يعني 104 هزار و 935 نفر کمتر از خراسان جنوبي جمعيت دارد اما همانند خراسان جنوبي استاني مرزي است.
بر اساس سرشماري سال 90 جمعيت خراسان جنوبي 662 هزار و 534 نفر است.
البته با الحاق طبس اين جمعيت فعلا از مرز 730 هزار نفر گذشته و هم اينک خراسان جنوبي هم از نظر جمعيت و هم از نظر وسعت بر ايلام برتري دارد.
اين دو استان مرزي در بسياري از شاخص ها مشابهت هايي دارند يکي از شاخص ها امنيت است به طوري که بر اساس آمارهاي سال 90 ايلام و خراسان جنوبي جزو امن ترين استان هاي کشور معرفي شده اند.
اما نگاهي به وسعت اين دو استان نشان مي دهد که استان ايلام با وسعت 20 هزار و 150 کيلومتر مربع بيست و دومين کشور ايران از نظر وسعت محسوب مي شود؛ در حالي که خراسان جنوبي با 151 هزار و 193 کيلومتر مربع است سومين استان وسيع ايران است.
اعتبار تملک دارايي هاي سرمايه اي استان خراسان جنوبي در سال 1395، يک هزار و 540 ميليارد ريال است که استان ايلام از اين سرفصل امسال سه هزار و 160 ميليارد ريال سهم برده و بنا به گفته رئيس سازمان مديريت برنامه ريزي و بودجه استانداري استان ايلام اين رقم نسبت به سال قبل26،5 درصد رشد داشته است.
اين يعني تفاوت دو هزار ميلياردي در تخصيص اعتبارات يک سال بين دو استان !
** 3 هزار ميليارد براي 300 پروژه در ايلام ؛2 هزار ميليارد براي 600 پروژه خراسان جنوبي
امسال همزمان با هفته دولت 600 طرح عمراني از محل بودجه ملي، استاني، نفت و منابع داخلي با اعتباري بالغ بر 2 هزار و 500 ميليارد ريال احداث، تکميل و تجهيز شده، آماده بهره برداري شد.
آنطور که استاندار خراسان جنوبي به رسانه ها اعلام کرده بود از مجموع طرح ها 180 مورد شهري و 420 طرح روستايي است و با افتتاح اين طرح ها 350 هزار خانوار از مزاياي آن بهره مند شدند.
عمده اين طرح ها در بخش راه، آب و فاضلاب، کشاورزي، گازرساني، بنياد مسکن، برق و حوزه دهياري بود.
اما طبق گفته معاون امور عمراني استاندار ايلام، 373 پروژه در اين استان همزمان با هفته دولت افتتاح و کلنگ زني شد که اين رقم نيمي از پروژه هاي اعلامي استان خراسان جنوبي را شامل مي شود اما رقمي که براي اين پروژه ها در نظر گرفته شده 3 هزا رو 375 ميليارد ريال است.
در حالي که پروژه هاي خراسان جنوبي 600 طرح رقمي معادل 2 هزار و 500 ميليارد ريال به خود اختصاص داده با يک جمع و تفريق ساده مي توان پي به ارزش اين طرح ها برد که سهم استان ما در رديف استان هاي همتراز خود در هفته دولت مشخص شود.
به اذعان سيد علي اکبر پرويزي استاندار خراسان جنوبي به دلايل مختلف پايه اعتبارات جاري و هزينه اي در استان ضعيف است بنابراين با تکيه صرف بر اين اعتبارات نمي توان نسبت به برطرف کردن نيازهاي موجود در اين بخش کار خاصي انجام داد.
وي که در جلسه اخير شوراي برنامه ريزي و توسعه خراسان جنوبي سخن مي گفت؛ درباره توزيع اعتبارات هزينه اي دستگاه هاي اجرايي در بودجه 95 خاطر نشان کرد: اين اعتبارات براساس عملکرد سال گذشته و افزايشي که در بودجه داشته ايم در بين دستگاه هاي اجرايي توزيع شده است.
پرويزي افزود: لازم است مديران استاني براي تقويت ارتباط خود با مديران فرادستي در مرکز نسبت به جذب اعتبارات ملي تلاش کنند.
** گويا استان خراسان جنوبي هنوز محروم شناخته نشده است
البته ناگفته نماند که اين دو استان مرزي در بسياري از مسايل نيز باهم تفاوت هايي دارند از بازار فعال عراق در مرز ايلام و ترانزيت کالا و مسافر که بگذاريم نمي توان دشت هاي وسيع و حاصلخيز آن استان را با کوير خشک خراسان جنوبي که دستخوش 18 سال خشکسالي است مقايسه کرد.
آوازه محروميت يک منطقه موجب مي شود که سالها مسئولان به آن منطقه امتياز بدهند امتيازي که ايلام از آن برخوردار است ولي گويا استان ما هنوز محروم شناخته نشده است.
در حالي استان ايلام به علت کوهستاني بودن و ريزش هاي مناسب برف و باران، رودخانه هاي کوچک و بزرگي که منبعي براي آبياري زمين هاي زراعي و سدسازي و آب آشاميدني استان است که خراسان جنوبي امروز تشنه آب از درياي عمان است!
حال معلوم نيست به گفته استاندار خراسان جنوبي پايه اعتبارات جاري و هزينه اي استان ضعيف است يا مديران استان ما با مديران فرادستي خود تعامل خوبي ندارند يا به گفته نماينده کهکيلويه، بهمئي، لنده و چرام در مجلس شوراي اسلامي دولت فعلي بخاطر نورچشمي هايي که در برخي مناطق دارد به اين تبعيضات ناروا مي پردازد!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟