پیام خراسان

آخرين مطالب

اشتغال و مناسب‌سازي معابر مهم‌ترين دغدغه نابينايان خراسان شمالي
fiogf49gjkf0d
مقالات

اشتغال و مناسب‌سازي معابر مهم‌ترين دغدغه نابينايان خراسان شمالي

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- امسال در حالي به‌روز عصاي سفيد رسيده‌ايم که اين قشر از عدم توجه مسئولان به مشکلاتشان گلايه‌مندند.

امروز به نام عصاي سفيد و توجه به نابينايان نام‌گذاري شده است. نيم‌قرن است که يک روز براي معطوف کردن توجه مسئولان به مشکلات اين قشر نام‌گذاري شده است اما در خراسان شمالي نابينايان همچنان با مشکلات تکراري روبه‌رو هستند.

نامناسب بودن معابر سبب شده تا نابينايان به‌راحتي نتوانند در معابر شهر تردد داشته باشند و به‌نوعي از حقوق اوليه خود محروم هستند و همين امر آنان را گلايه‌مند کرده است، علاوه بر آن بي‌توجهي مسئولان نسبت به اجرا قانون سه‌درصدي استخدام معلولان نيز از گلايه‌هاي نابينايان است.

يکي از نابينايان در گفتگو با خبرنگارمهر مي‌گويد: نابينايان همچون ساير شهروندان عوارض پرداخت مي‌کنند و حق‌دارند همچون ساير شهروندان از رفاه شهري برخوردار باشند اما هنوز زمينه‌هاي مناسب براي کمترين حق يعني تردد در شهر براي ما فراهم نيست.

فاطمه صفري مي‌افزايد: يک فرد نابينا بايد بتواند بدون اينکه همراه داشته باشد و از کمک شخص ديگري استفاده کند، در معابر شهر تردد داشته باشد و کارهاي خود را انجام دهد اما هنوز راه‌ها براي ما بسته است.

وي با گلايه از اينکه ارتفاع پايين سايه‌بان‌هاي مغازه‌ها مي‌تواند سبب به مخاطره افتادن فرد نابينا شود، اظهار مي‌دارد: وقتي از پياده‌روها عبور مي‌کنم سرم با سايه‌بان‌هاي مغازه‌ها برخورد مي‌کند.

شهرداري موظف است تا راه را براي تردد نابينايان هموار کند و اين خواسته به‌حق ما است.

يک نابيناي ديگر بابيان اينکه بايد با چشم‌بسته در شهر تردد کرد تا مشکلات نابينايان لمس شود، اظهار مي‌دارد: برخي از مردم به ديد ترحم به نابينا نگاه مي‌کنند اما نابينا به ترحم نياز ندارد بلکه خواستار فراهم شدن شرايطي است که بتواند به‌راحتي از امکانات رفاهي شهر استفاده کند.

علي درتومي مي‌گويد: محيط شهري به‌گونه‌اي است که نابينايان نمي‌توانند به‌راحتي و بدون کمک ديگران از خانه خارج شوند و در فضاهاي عمومي حاضر شوند و اين امر سبب شده تا بيشتر نابينايان در منزل بمانند.

اشتغال مهم‌ترين مشکل نابينايان

عضو هيئت‌علمي جامعه نابينايان طليعه نور خراسان شمالي اشتغال را مهم‌ترين مشکل نابينايان برشمرده و مي‌گويد: قانون، دستگاه‌هاي اجرايي را مکلف کرده تا سه درصد از نيروهاي خود را از ميان معلولان استخدام کنند اما اين امر در دستگاه‌ها به‌خوبي اجرا نمي‌شود.

فرشاد فخار مي‌افزايد: شماري از نابينايان ما دانش‌آموخته دانشگاهي هستند و توانمندي مناسبي دارند اما در اشتغال با مشکل روبه‌رو شده‌اند.

دختران نابينا در امر ازدواج با مشکلات بيشتري روبه‌رو مي‌شوند و در اين ميان بيکاري فرصت ازدواج و تشکيل خانواده را از پسران نابينا مي‌گيرد و تا وقتي مشکل کار و اشتغال حل نشود نمي‌شود مشکل ازدواج را حل کرد. وي تصريح مي‌کند: 60 نيروي فعال در اين انجمن عضو هستند که در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي و مهارت‌هاي زندگي فعاليت مي‌کنند.

فخار مي‌گويد: اعضاي اين انجمن براي رفت‌وآمد به اين مکان با مشکل تأمين وسيله نقليه روبه‌رو هستند و پيگيري‌هاي ما براي تأمين يک دستگاه ون به نتيجه نرسيد.

وي مي‌افزايد: مکان انجمن نيز ساختماني فرسوده است که نياز است تا مکان ديگري براي انجام برنامه‌هاي مختلف انجمن در اختيار قرار گيرد.

حمايت بهزيستي استان از يک هزار و 770 نفر نابينا

مديرکل بهزيستي خراسان شمالي نيز مي‌گويد: اکنون يک هزار و 770 نفراز نابينايان استان از حمايت‌هاي اين اداره کل بهره‌مند هستند.

اسماعيل قرباني اظهار مي‌دارد: 50 نفر از دانشجويان نابينا از حمايت‌هاي ما برخوردار هستند و هزينه‌هاي تحصيل آنان توسط اين اداره کل تعهد شده است.

قرباني درباره گلايه‌ها از نامناسب بودن معابر براي حضور و تردد نابينايان مي‌گويد: اين معضل يکي از مهم‌ترين مشکلات نابينايان استان است و در اين زمينه تلاش داريم تا باهمت شهرداري‌ها و ساير متوليان، اين مشکلات را به حداقل برسانيم.

وي مناسب‌سازي معابر را از خواسته اصلي معلولان و ازجمله نابينايان عنوان کرد و مي‌گويد: نابينايان بايد بتوانند به‌راحتي در معابر تردد داشته باشند و از فضاها و اماکن عمومي استفاده کنند.

مديرکل بهزيستي استان درباره اقدامات پيشگيرانه اين اداره کل براي نابينايي اظهار مي‌دارد: آموزش‌هاي قبل از ازدواج و غربالگري در دستور کار ما است تا از بروز اين معلوليت کاسته شود.

قرباني تصريح مي‌کند: کودکان سه تا 6 سال هرساله زيرپوشش طرح غربالگري بينايي قرار مي‌گيرند و مشاوره قبل از ازدواج نيز از ديگر برنامه‌ها در اين زمينه است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟