پیام خراسان

آخرين مطالب

امان از مافياي لابي ها مقالات

امان از مافياي لابي ها

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- در غوغاي مشکلات اقتصادي ، شنيدن و ديدن بعضي چيزها، ديگر خيلي بد است؛ بد براي حال مردم و بد براي شأن و منزلت برخي مسؤولان محترم و بد براي دستگاه و سيستمي که وظيفه اش خدمت به مردم است.
مستقيم يا غير مستقيم مدتي است توهم اين لابي ها در من هم تأثير کرده و به دو دلي افتاده ام که گاهي برخي چيزها را بايد بگويم و يا مثل خيلي از آنهايي که مي بينند و مي شنوند و صلواتي مي فرستند و رد مي شوند.
من هم عينک خوش بيني ام را به چشم بزنم و بي خيال بگذرم از مافياي پرقدرت لابي در برخي دستگاه ها و ادارات استاني مي خواهم بگويم.
مي گويم «استاني»، چون در کلان کشور صحبت کردن از اين ماجرا، مثنوي هفتاد من کاغذ است، لابي براي پست ها و مقام ها را شنيده بودم و دورادور در جريانش بودم، اما شايد باورتان نشود در همين خراسان جنوبي خودمان هم مافيايي از لابي هاي بزرگ و کوچک وجود دارند که بعضي ها را بزرگ مي کنند و بعضي ها را با کمر به زمين مي کوبند و آب از آب هم تکان نمي خورد که هيچ، به به و چه چه هم مي شنوند!
يکي دو هفته قبل دوست بزرگواري از يک اداره در مقام دفاع از مافوقش مدام با من تماس مي گرفت و با صدايي دو حنجره مي گفت بايد درباره ادعاهايي که در سرمقاله ات در فلان تاريخ آورده اي، مستند ارائه کني، وگرنه حسابت با کرام الکاتبين است!
خنديدم، به خودش و لابي پشت سرش که گاهي سرک کشيدنش را مي ديدم، و به عرض ايشان رساندم که «مستندم درباره حضرت مافوق شما، خود اين مقام مافوق هستند و اعمال و رفتارشان و کم و زيادش به ده موردي مي رسد اگر قرار است ارائه کنم.
ازه از آنچه من تنها مي دانم و مي توانم اينجا بياورم، وعده به اينکه در همين ستون و در شماره بعدي دو باره با مستندات تقديم حضورتان خواهم شد»، و بعد نمي دانم که چه شد، تماس ها يکدفعه اي قطع شد و سرو صداي حنجره رو به پارگي ايشان هم کاملاً خوابيد!!
پس لطفاً مصداق و مستند لخت و عريان از من نخواهيد که به اجبار همينجا و در همين ستون شايد از کسي يا جايي نامي برده شود و ادعايي مطرح شود که نه به صلاح من است نه به صلاح دوستان و گوياتر و مستندتر از همه، آنچيزي است که مردم مي بينند و با عمق وجود لمس مي کنند.
براي من، مصداق و مستند، مردمند، نه مديران پشت ميز نشين و نه مسؤولان دل به مقام داده! در يکي دو سال اخير بارها شنيده بودم و اين ماه ها بيشتر که برخي مديران و ارگانها و ادارات، براي استخدام نيروهاي شرکتي و خريدهاي کلان و مزايده ها و مناقصه ها و فراخوان ها و دعوت ها براي انعقاد قراردادها، يا احياناً گرفتن امتيازي يا حق تبليغي يا هر چيز ديگري که از قضا بوي پول از داخلش مي آيد.
دست به يقه مافيايي از لابي هاي گوناگون مي شوند که گاهي تا سرحد عزل و برکناري شان هم مي توانند سربجنبانند و تأثيرگذار باشند.
اين هفته هاي اخير تازه متوجه شدم داستان زاويه ديگري هم دارد و متأسفانه با حمايت و پشت گرمي پنهان برخي از دست اندرکاران، در داخل برخي از مجموعه هاي اداري، افراد يا گروه هايي براي جلوگيري از ضرر و زيان افراد يا گروه هاي ديگر، اقدام به لابي گري از انواع گوناگونش مثل کذب گويي، اتهام زني، مدرک سازي، انحراف افکار مسؤولان و مديران، صحنه سازي براي هتک حيثيت و آبروريزي، فشار از طريق رسانه ها
و حتي تهديد و تطميع مي نمايند.
بعد از آن، مثلاً امتيازي يا امکاني که قرار است به گروهي در راستاي انجام يک خدمت هدفمند و مردمي ارائه شود، زاويه مالي و مادي بگيرد و در اختيار جمع ديگري قرار داده شود!
باورم به اين است که در استاني مثل خراسان جنوبي که عمدتاً پاک دستي و شرافت، از اصول اوليه فعاليت حرفه اي در هر مجموعه اش بوده است، چنين رويکردي غيرقابل پذيرش است.
قطعاً دستگاههاي نظارتي در اين زمينه فعالند و اختياراتي دارند و قطعاً افراد متضرر در چنين لابي هايي با ارائه شواهد و مستندات خود، براي کشف و مقابله با چنين رويکردهايي که از جمله در روند توسعه استان نيز خلل ايجاد مي کند، پيش قدم خواهند شد.
هر کدام از ما هم که در اين زمينه اطلاعي داريم، مسؤوليم در مقام خدمت به استانمان، قدمي برداريم و افشاگري کنيم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد