پیام خراسان

آخرين مطالب

گلايه فردوسي ها ازسيستم نوبت دهي و شلوغي کلينيک مقالات

گلايه فردوسي ها ازسيستم نوبت دهي و شلوغي کلينيک

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- با اجرايي شدن طرح تحول سلامت در کشور، امکان دسترسي ارزان و يکسان مردم به خدمات درماني ميسر شد که اين موضوع خوشحالي مردم به خصوص قشر آسيب پذير جامعه را به همراه داشت.
در اين طرح پزشکان متخصص ملزم شدند تا تمام وقت به صورت دولتي در بيمارستانها و کلينيک ها کار کنند و از کار در مطب شخصي منع شدند.
اين کار گرچه به نفع عامه مردم است اما موجب شلوغي و تراکم بيماران در کلينيک ها شده و مشکلاتي را در نوبت دهي و ارائه خدمات درماني بوجود آورده است.
کلينيک بيمارستان شهيد دکتر چمران فردوس نيز از اين قائده مستثني نبود و نبود مطب شخصي و حجم بالاي بيماراني که در طول شبانه روز به اين مرکز مراجعه مي کنند موجب بروز مشکلات و اتلاف وقت مردم و بعضا سردرگمي آنها شده است.
به سراغ يکي از بيماران که در حال خروج از کلينيک است رفتم تا ميزان رضايت مندي وي را از خدمات اين مرکز جويا شوم. رمضان جابري گفت: گرفتن نوبت به صورت تلفني از متخصصين کلينيک بسيار سخت است و برخي مواقع که تلفن آزاد مي شود، مي گويند نوبت تمام شده و هفته آينده تماس بگيريد.
به گفته وي، براي کساني که در شهر زندگي مي کنند ممکن است از طريق دوست و آشنا و يا حضوري بتوان نوبت گرفت اما براي فرد روستايي که از راه دور مي آيد بسيار سخت است ضمن اينکه برخي مواقع که نوبت تلفني مي گيريم وقتي صبح در ساعت مقرر مي آييم مي گويند ثبت سيستم نشده که اين هم نقصي است که بايد برطرف شود.

** پيشنهاد يک شهروند براي ازدحام کمتر بيماران
غلامي يکي ديگر از مراجعه کنندگان به کلينيک با توجه به شلوغي که هر روز اتفاق مي افتد پيشنهاد مي دهد: مناسب است هر کدام از بيماران که نزديک نوبتش باشد با يک تک زنگ به او اطلاع دهند تا موجب اين همه شلوغي و تلف شدن وقت مردم نگردد.
به گفته وي در گناباد هم همين سيستم هست اما به دليل مديريت خوب، چنين شلوغ نمي شود.
وي نيز خواستار چاره انديشي مسئولان براي حل اين مشکل مي شود.

** بخش متخصص زنان شلوغ تر از همه
خانمي هم که به گفته خودش براي ويزيت متخصص زنان به کلينيک مراجعه کرده بود و حاضر به معرفي نشد نيز گفت: چون فعلا متخصص زنان يک نفر است خيلي شلوغ مي شود و بايد ساعت ها منتظر بماني تا نوبتت شود.
به گفته وي، گرفتن نوبت به صورت تلفني نيز خود حکايتي دارد زيرا برخي مواقع تلفن مشغول است و درست زماني که آزاد مي شود مي گويند نوبت از دکتر مورد نظر شما تمام شده است.
وي تاکيد مي کند با توجه به اينکه از روستاها و حتي شهرهاي همجوار به اين کلينيک مراجعه مي کنند ضروري است حداقل دو پزشک زنان خدمت رساني کند تا مردم کمتر معطل شوند.
به گفته وي نوبتي نيز که تلفني داده مي شود هنگامي که درساعت مقرر مراجعه مي کني بدليل حجم بالاي مريض بايد ساعتي منتظر بماني تا نوبتت شود.
رئيس بيمارستان شهيد دکتر چمران فردوس در پاسخ به گلايه هاي مردم گفت: سيستم نوبت دهي تلفني نرم افزاري است که حجم تماس را افزايش مي دهد و به تعداد خط تلفن بستگي ندارد.
مهدي آريافر افزود: اخيرا نيز نرم افزار جديدي نصب کرديم که تماس بيشتري را مي تواند پذيرا باشد و اين سيستم نوبت دهي هفته اي يکبار يعني روزهاي پنج شنبه بروز رساني مي شود.
به گفته وي اکنون ؛ متخصص زنان زايمان 2 نفر، اطفال 3 نفر، ارتوپد و ارولوژي هر کدام يک نفر، جراح عمومي 2 نفر آقا و خانم، جراح مغز و اعصاب يک نفر که يک متخصص هم مطب شخصي دارد، متخصص داخلي 2 نفر، متخصصين گوش و حلق و بيني، قلب، راديولوژي و پوست هر کدام يک نفر، روانپزشک و سه متخصص بيهوشي در کلينيک و بيمارستان به مردم خدمات رساني مي کنند که چشم پزشکي نيز به جمع اين افراد پيوسته است.
وي اضافه کرد: 80 درصد به صورت نوبت تلفني، 10 درصد حضوري و قرار است 10 درصد ديگر نيز به صورت اينترنتي نوبت داده شود که هنوز راه انداري نشده و معمولا اگر بيماري نوبت تلفني گرفت و مراجعه نکرد جايگزين به صورت حضوري پذيرفته مي شود.

**کمبود فضا و نيرو مهمترين مشکلات پيش رو
وي با بيان اينکه در دستورالعمل ابلاغي جديد به پزشکان اجازه کار در مطب شخصي داده نشده و بايد تمام وقت در کلينيک يا بيمارستان کار کنند افزود: براي بالا رفتن کيفيت کار پزشکان و در راستاي رسيدگي بهتر به بيماران، هر متخصص مجاز است در ساعت تعداد معيني بيمار را ويزيت کند.
آريافر کمبود فضا و نيرو را مهمترين مشکل کلينيک بيمارستان دکتر چمران بيان کرد و ادامه داد: متاسفانه پيش بيني هاي لازم براي ايجاد زيرساخت هاي لازم در طرح تحول نظام سلامت نشده بود و امکانات موجود پاسخگوي حجم بسيار بالاي مراجعه کنندگان نيست.
وي افزود: از تمام امکانات و فضاهاي موجود براي کلينيک استفاده کرديم اما حجم مراجعه کنندگان از شهر فردوس، روستاها و حتي شهرهاي همجوار زياد است.
به گفته وي کلينيک جديد با هزار متر مربع وسعت در حال احداث است که اميدواريم با راه اندازي اين مکان مشکلات مردم نيز به حداقل برسد.

** مردم براي کوچکترين بيماري خود به متخصص مراجعه نکنند
وي به يک نکته مهم نيز اشاره مي کند که مردم به دليل ارزان بودن حق ويزيت پزشکان متخصص براي هر گونه بيماري خود ترجيح مي دهند به آنها مراجعه کنند که اين خود باعث بالا رفتن ميزان بيماران و در نتيجه شلوغي کلينيک مي شود.
وي به مردم توصيه کرد: براي بيماري خود ابتدا به پزشکان عمومي مراجعه و درصورتي که پزشک مربوطه تشخيص دهد بيمار را براي ادامه درمان به پزشکان متخصص ارجاع مي دهد.

** ظرفيت پايين پذيرش در بخش متخصص زنان
رئيس بيمارستان دکتر چمران فردوس تصريح کرد: در پذيرش بخش متخصص زنان، ظرفيت کلينيک فعلا پايين است و اگر کسي مشکلي دارد به پزشکان بخش زايشگاه مراجعه کند تا پس از غربالگري چنانچه لازم باشد به متخصص ارجاع مي شود.
به گفته وي در خيلي از رشته ها فقط يک متخصص داريم که بايد موارد اورژانس را نيز اضافه کرد به اين معني که ممکن پزشک مشغول ويزيت بيماران است که بلافاصه يک مورد اورژانسي به وي اطلاع داده مي شود و مجبور است بيماري که نياز آني و سريع به متخصص يا جراحي و غيره دارد را در اولويت قرار دهد.
وي تاکيد کرد: متاسفانه مردم شرايط اورژانس و يا غير اورژانس را درک نمي کنند که تشخيص آن با پزشک است.
آريافر عنوان کرد: به تمام اين موارد بايد مرخصي پزشکان و يا بيماري خود آنها را نيز اضافه کرد.
وي با بيان اينکه کمبودها و مشکلات را قبول داريم تاکيد کرد: تمام راههاي نوبت دهي را تاکنون آزموده ايم و سيستم فعلي بهترين راه است و در حال حاضر نيز با مشورت و آسيب شناسي تمام مشکلات در تلاش هستيم تا مردم طعم شيرين خدمات طرح تحول سلامت را بهتر و بيشتر بچشند.
وي تاکيد کرد: اگر مردم موردي مشاهده کردند که شخصي خارج از عرف موجود و نوبت دهي تلفني و يا بعضا از طريق دوست و آشنايي اقدام به گرفتن نوبت از پزشک کرد و حق بقيه مردم ضايع شد سريعا با مستندات به بازرسي شبکه مراجعه و يا با تلفن 32722801 اطلاع دهد تا در اسرع وقت رسيدگي شود.
وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر ماهيانه حدود 15 هزار بيمار ويزيت مي شوند که نشان از حجم بالاي خدمات رساني به مردم مي باشد.
آريافر آمادگي مديريت بيمارستان را جهت شنيدن هر گونه پيشنهاد و انتقادي در جهت ارائه خدمات بهتر به مردم اعلام مي کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازبکستان در رمضان

مشکلات فراوان پیش روی فوتبال و فوتسال بانوان

سامانه های نوین آبیاری ضرورت کشاورزی در اقلیم خشک خراسان رضوی

تنهایی نواب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در بیست و چهارم اردیبهشت

سفر به شیراز در ماه بندگی

پایان رقابت ساخت پناهگاه‌های مریخی به روش چاپ سه‌بعدی

رمضان در کشور فانوس‌ها

ورزش به افق رمضان

رمضان در ایالات متحده آمریکا

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در هجدهم اردیبهشت

سفره های خراسان شمالی رنگ طبیعت گرفته است

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم اردیبهشت

تور خبری در روستای جهانی« توبافی»

پیوندی سیاه که سفیدی سنت حسنه ازدواج را لکه دار می کند

تهدیدهای پنجمین رود کشور در خراسان شمالی

شوراها از قانون تا عمل

قربانیان همخونی

هوای مشهد برای ششمین روز متوالی پاک است

تاریخچه دسته گل عروس در بعضی کشورها

روایت یک غار پس از زلزله

پوشاک‌ ایرانیان در سه دوره اسلامی، سلجوقیان و تیموریان

ورود پژوهشکده سوانح طبیعی به موضوع رانش روستاهای استان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در سوم اردیبهشت

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند