پیام خراسان

آخرين مطالب

صنعت استان ، تلخند مرگ...!! مقالات

صنعت استان ، تلخند مرگ...!!

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- نشريات، خبرگزاري ها، مجموعه سخنراني ها و گردهمايي هاي گوناگون دراين 13ساله استان شدن خراسان جنوبي، صدها و يا هزاران بار از کلمه توسعه و زيرساخت استفاده کرده اند که کاربردي آسان اما واقعيتي پيچيده دارد. سه عامل مهم شکستن پوسته ضخيم و تاريخي عدم توسعه يافتگي استان مثلث طلايي و بزرگ صنعت، کشاورزي و معدن است که بنابه دلايل اقليمي و واقعيت بازار سرمايه و مديريت کلان اين مثلث دراستان مان بسيارکوچک ومحقر مي نمايد. توسعه يافتگي تعريفي دارد بسيار علمي و پيچيده، و برعکس عدم توسعه يافتگي تعريفي دارد آسان و سريع الفهم !!
بلاشک دراين حدود يک ورنيم دهه عمراستان هيچگونه پايلوت ونقشه راهي که ضمانت اجرايي داشته باشد تا برمبناي آن ازمديران حساب کشي کرد، تدوين وحتي سياه مشق هم نشده است.
وقتي دانش آموزي سرمشق و يا کتابي براي مشق کردن نداشته باشد طبيعي است نمي توان او را مواخذه کرد که چرا تکليف انجام نداده و نمي تواند هنوز بنويسد.
تا زماني که ساختار صنعت و کشاورزي ومعدن باز راحي وبرمبناي واقعيات وحقايق استان شاکله اش فراهم نيايد، اين ديار از استان شدنش فقط حاشيه هاي گراني زمين و آب وبرق و ساختمانش را بهره خواهدبرد !!
کدام زيرساخت راه و بازار هدف و نيروي انساني و سرمايه گذاري را فراهم کرده ايم که اينک در انتظار بازخوردهاي برنامه ريزي هاي مدون مان هستيم. دليل اين که همچنان در چرخه معيوبي درحال گذر و گذاريم همان نبود نقشه راه و فراهم نشدن الزامات آن بوده که همچنان و با همان نقايص ادامه دارد.
هيچ گونه ارتباط و نظارت بين بخشي دراستان به چشم نمي خورد، بانکها، سازمان مالياتي، تامين اجتماعي هريک داعيه اي دارند و سخت بر مواضعي پاي مي فشارند که نتيجه اش ازهم گسيختگي و فروپاشي صنعت و کشاورزي و معدن استان است.
بانک ها در قراردادي يکسويه که فقط خويش را ملزم در شراکت در سود طرح ها مي دانند ونه زيان آن تقريبا تمامي مايملک حيثيتي و مکاني و ارزشي طرف قراردادشان را به گرو مي گيرند و با همان سودهاي کمرشکن و سود ديرکردهاي حرام شيره و رمق آن مثلث طلايي را کاميابانه مي مکند، درست مانند شهرهاي صنعتي اصفهان و تهران و اراک و قزوين و...!!!
ماليات هاي کمرشکن و هرساله در حال رشد ديگر مانده يا پس انداري براي صنعت وکشاورزي ومعدن باقي نمي گذارد که نفسي چاق کنند، نتيجه اش مي شود سياستي استثمارگونه که عوامل توسعه استان درخدمت بانک و ماليات گيرندگان دولتي بايد کم کم کمر خم کنند و استخوان بشکنند و شهرک هاي صنعتي باچراغي خاموش را شاهد باشيم.
ظاهراً بسيار تلاش شده که با تزريق تسهيلات بانکي خوني نو در شريان توليد و معدن تزريق شود، کاري است ارزشمند اما درشرايطي که ساختار جذب تسهيلات فراهم باشد، لذا اين کمکها در شرايط کنوني استان از هم اکنون با شکستي فاحش مواجه خواهدشد. چرا که بانک ها تسهيلاتي مي دهند که ابتدا طلبها و سود ديرکرد خودشان را باتنفسي بي نتيجه برداشت کنند وسازمان مالياتي نيز مالياتهاي معوقه اش را نقد کند و درنتيجه با روش ها و عملياتي کاملا ربوي بر قروض کارگاه ها وکارخانجات کوچک افزوده شده و بانکها، کارخانجات، زمين ها، دستگاه ها، ماشين آلات، منازل مسکوني و املاک بيشتري را تصرف خواهند کرد که بااين سياستگذاري هاي ابن الوقت صنعت، کشاورزي ومعدن استان به پرتگاه سقوط نزديکتر خواهند شد.
هنوز متاسفانه مديران استاني و مديران مياني دولتي به اين درک نرسيده اند که با اين قوانين وسختگيري هاي مر قانون امکان توسعه يابي استان به مزاحي تلخ بيشتر شبيه است تا واقعيتي شدني.
با نگاهي به آمارهاي واقعي وآني راکه مي بينيم و لمس اش مي کنيم. هيچ اميدي به سر پا شدن اين بيمار نيست، نه پزشک حاذق است و نه داروها موثر، بيمار رو به موتي که طلبکارها سخت يقه اش را گرفته اند و او که در حال سکرات موت تلخندي برلب دارد...!!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید

میرزا حسن رشدیه؛ یک عمر فداکاری در راه فرهنگ

40 سال آبادانی در درمیان

سرمایه روان‌شناختی؛ موهبتی ناشناخته در فرزندپروری

«ریگ یلان»؛ وادی هیبت و حیرت

سحر و جادویی که اعتقادات را نشانه می‌گیرد

مشهد 1357 در آینه تاریخ انقلاب اسلامی

نسبت خراسان جنوبی و انقلاب

خیابان‌هایی که فقط عابران از آن عبور می‌کنند

دلهره آورترین واژه قرن

ناکجاآباد مجازی

«الکساندریت»؛ سنگ آفتاب پرست

توسعه کتابخانه ها برگ زرینی در کارنامه فرهنگی انقلاب اسلامی

خریدی از نوع دوستدار طبیعت بودن

صعود شاخصهای سلامت در خراسان رضوی در کوران چهل سال تلاش انقلابی

ارزان به قیمت جان

لبنیات در حصار گرانی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاهش اعتماد به نفس در دختران از چه سنی آغاز می‌شود؟‎

تاملی بر حیوان آزاری - عصمت برزجی*

راز بقای چاپلوسی

چرا مسئولان خراسان جنوبی در معرفی ابن حسام دست به عصا هستند؟

قرآن آموزی به سبک حجره

تاثیر تغییر مد بر محیط زیست

چشم ببر؛ سنگی با رگه‌های طلایی

کاهش ناگهانی جمعیت چین در اواسط قرن

سرطان و ارتباط آن با خودکشی

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

کاوش در هویت پنهان

تیول‌داری، سلطان بزرگ و سلاطین کوچک

در آینده، بزرگترین سازه‌های بشری در فضا ساخته خواهند شد

فرصت سوزی ممنوع

ردپای مفهوم زمان مکتب اگزیستانسیالیسم در «همه می‌دانندِ» فرهادی

پرنده‌ای اعجاب انگیز متعهد به زناشویی

پیشواز چله انقلاب

از کلنی تا ماسک‌های خانگی

ازدواج گران

حتی زیر بمباران هم می‌شود گفت‌وگو کرد

لرزه های پنهان و سقف های لرزان

خطر پنهان اسباب‌بازی‌های هوشمند

آیا ترک یک رابطه همراه با خشونت به معنای پایان آزار است؟

نوشداروی دیرهنگام نباشیم

سمفونی برک بافی در جهان می‌پیچد

نگاهی به سنت‌های متفاوت سال نو در بعضی کشورها

زنگار فراموشی بر چهره صنایع دستی

آیا هوشمندسازی شهرها با کاهش انتشار آلاینده‌ها همراه است؟