پیام خراسان

آخرين مطالب

نيم نگاهي به وضعيت ايمني ساختمانها در کلانشهر مشهد مقالات

نيم نگاهي به وضعيت ايمني ساختمانها در کلانشهر مشهد

  بزرگنمايي:

خراسان انلاين- بر اساس بند 14 ماده 55 قانون شهرداريها اقدام لازم براي حفظ شهر از خطر سيل، آتش سوزي و همچنين رفع خطر از بناها برعهده شهرداري است.
کلانشهر مشهد با سه و نيم ميليون نفر جمعيت ثابت و 27 ميليون زائر و مسافر با توجه به وجود ساختمانهاي بلندمرتبه و برجهاي زياد همواره در معرض اينگونه خطرات است بطوري که چندي پيش مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد اعلام کرد80 درصد مکان‌هاي عمومي اين شهر از قبيل بازارها، مدارس، ادارات و مساجد ناايمن هستند.

* 200 پروژه بزرگ تجاري مسکوني فاقد نظارتهاي ايمني
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد در خصوص وضعيت ايمني ساختمانهاي بلندمرتبه اين شهر گفت: طي 2 سال اخير افزون بر 200 پروژه تجاري، مسکوني به دليل عدم مراجعه مالکان آنها به منظور نظارتهاي ايمني، براي پلمپ به دادگستري مشهد معرفي شده اند.
آتشپاد دوم حسن جعفري افزود: مالکان اين پروژه ها به رغم ارسال ابلاغيه کتبي به آنها و پيگيري از طريق شهرداريهاي مناطق مربوطه حاضر به مراجعه به سازمان آتش نشاني براي اخذ تاييديه ايمني نشده اند.
وي ادامه داد: تاکنون 50 درصد از اين تعداد براي انجام بازديد و اخذ تاييديه ايمني اقدام کرده اما سازمان آتش نشاني مشهد هنوز پيگير مراجعه بقيه آنها است.
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد گفت: ساليانه حداقل 18 هزار بازديد ايمني توسط آتش نشانان از اماکن مختلف در اين شهر صورت مي گيرد که اغلب اين مکانها ناايمن هستند. اقدامات ايمني بايد از طريق دادگستري و سازمانهاي مرتبط نيز پيگيري شود.
وي افزود: ساليانه بطور متوسط 11 هزار عمليات اعزام به حادثه و اطفاي حريق در مشهد انجام مي‌شود و بطور متوسط تعداد حريق و حادثه در مشهد ساليانه 20 درصد رشد دارد.

* مشکل امدادرساني در بافتهاي فرسوده و بافت پيراموني حرم رضوي
55 درصد مراکز اقامتي کشور در مشهد قرار دارد و بيش از 95 درصد اين مراکز در بافت پيراموني حرم مطهر رضوي بنا شده اند بنابراين بيشترين احساس خطر نيز در همين محدوده است.
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد در خصوص موقعيت مکاني مناطق مختلف مشهد براي امدادرساني گفت: در اغلب مراکز اقامتي و ساختمانهاي واقع در بافت پيراموني حرم منور امام رضا(ع) و بافتهاي فرسوده امکان امدادرساني و ورود خودروهاي سنگين آتش نشاني وجود ندارد.
وي افزود: با توجه به شمار بالاي زائران مقيم در اطراف حرم مطهر رضوي نياز به ارائه خدمت در اين منطقه بيشتر از ساير نقاط سطح شهر مشهد است ولي به رغم اين ضرورت، به دليل بافت قديمي و نامناسب امکان امدادرساني در مواقع بحراني و وقوع حريق و حادثه بسيار محدود است بطوري که در اغلب مناطق اطراف حرم مطهر امکان ورود و بکارگيري خودروهاي سنگين آتش نشاني وجود ندارد.
آتشپاد جعفري معابر کم عرض را از مهمترين مشکل بافت اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) ذکر و بيان کرد: همين معابر کم عرض نيز به توقفگاهي براي خودروها تبديل شده اند که هنگام امدادرساني مشکل را دوچندان مي کنند.
وي ادامه داد: گرچه آتش نشاني مشهد داراي بلندترين نردبان در کشور به ارتفاع 56 متر است اما در برخي از بافتهاي فرسوده و در معابر باريک بافت پيراموني حرم مطهر رضوي امکان عمليات با نردبان وجود ندارد.
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد گفت: بايد الزامي وجود داشته باشد که مالکان ساختمانها سامانه ‌هاي اعلام حريق نصب کنند و تجهيزات زيربنايي را فراهم آورند.

* معرفي مالکان به دستگاه قضا
استاندار خراسان رضوي نيز پس از حادثه آتش سوزي ساختمان پلاسکوي تهران در جريان بازديد از يکي از ايستگاههاي آتش نشاني مشهد گفت: شهرداري و فرمانداري مشهد بايد در بازرسيها و الزام بناها به ويژه ساختمانهاي بلندمرتبه براي اخذ تاييديه ايمني سختگير باشند.
عليرضا رشيديان بر رعايت الزامات ايمني در ساخت و سازها براي جلوگيري از وقوع حوادث ناگوار تاکيد و بيان کرد: پس از حريق برج سلمان مشهد در تير ماه گذشته به فرماندار تاکيد شد در بازرسي از ساختمانهاي شهر چنانچه مالک ساختمان نسبت به اخذ تاييديه ايمني و رعايت استانداردها و اصول ايمني اقدام نکرد به دستگاه قضايي معرفي شود.
وي افزود: در ستاد استاني پدافند غيرعامل نيز بر رعايت احکام قانوني و اصول ايمني در ساخت و سازها تاکيد شده است.
استاندار خراسان رضوي ادامه داد: اگر الزامات ايمني در ساخت و سازها رعايت نشود گواهي پايان کار صادر نخواهد شد چنانچه که پس از حريق برج سلمان در مشهد نيز مشخص شد اين برج به دليل عدم رعايت و اجراي اصول ايمني فاقد گواهي پايان کار بود.
وي گفت: پس از حادثه برج سلمان همکاريهاي شهرداري و فرمانداري مشهد براي رعايت الزامات ايمني در احداث ساختمانهاي بلندمرتبه بيشتر شده و با توجه به جمعيت اين کلانشهر و پراکنش جمعيتي بايد الزامات ايمني شهروندان مورد تاکيد بيشتر قرار گيرد.

* ايمن سازي سازي برجها و ساخت و سازها گام نخست ارتقاء ايمني
معاون خدمات و محيط زيست شهرداري مشهد نيز در اين خصوص گفت: ايمن سازي ساختمانها و تجهيز آنها به حداقلهاي ايمني نظير سامانه اعلام و اطفاي حريق، پله فرار مناسب و پوشش ضدحريق ضروري است.
خليل الله کاظمي افزود: نبايد ساختمانهاي ناايمن در شهر ساخته شود و بعد توقع داشت با تجهيزات آتش نشاني جلوي خطرات احتمالي را گرفت.
وي ادامه داد: در صورت ادامه روند ناايمني ساختمانها در اين کلانشهر هر چقدر هم اعتبار به بخش آتش نشاني تزريق شود کم و ناکافي خواهد بود.
معاون شهردار مشهد گفت: ساختمانهاي قديمي نيز بايد به حداقلهاي ايمني مجهز شوند چنانچه اگر ساختمان پلاسکوي تهران و برج سلمان مشهد حداقل اصول ايمني را رعايت مي کردند آتش در همان لحظات اوليه مهار مي شد و فاجعه رخ نمي داد.
وي افزود: پس از حريق برج سلمان سختگيري شهرداري در خصوص تاييديه هاي ايمني در ساخت و سازها بيشتر شده است، تجهيزات آتش نشاني نمي تواند جبران کننده خطرات ناشي از ناايمني ساختمانها باشد.
کاظمي به وجود خودروي نردبان و پلت فرم 65 متري در تجهيزات آتش نشاني مشهد اشاره و بيان کرد: داشتن امکان امداد هوايي و استفاده از هوابرد ضروري است ولي تاکنون در هيچ يک از شهرهاي کشور اين امکان ميسر نشده است.

* متولي براي ايمني وجود ندارد
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد در ادامه اظهارکرد: هم اينک متولي ايمني در کشور وجود ندارد و اين باعث شده تا اهرم قانوني براي آتش ‌نشانان به منظور برخورد با اماکن ناايمن وجود نداشته باشد.
آتشپاد حسن جعفري افزود: در چنين شرايطي ساختمانهاي بلندمرتبه شهر مشهد يا تجهيزات ايمني ندارند و يا اگر دارنند دچار نقص فني بوده و درست عمل نمي‌کنند.
وي ادامه داد: بخش اعظم ساختمانهاي قديمي مشهد الزامات ايمني ندارند.
مديرعامل سازمان آتش نشاني مشهد تامين زيرساختهاي امداد هوايي را از ضروريات اين کلانشهر ذکر و بيان کرد: با توجه به افزايش برج سازي در مشهد و وجود ساختمانهاي بلندمرتبه متعدد در اين کلانشهر تجيهز به امکانات امداد هوايي و بالگرد اطفاي حريق ضروري است.
وي گفت: همچنين نياز سازمان آتش نشاني مشهد به هزار و 550 نيروي آتش نشان است که هم اکنون تعداد آتش نشانان اين سازمان هزار و 150 نفر است لذا با کمبود نيرو مواجه هستيم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ازبکستان در رمضان

مشکلات فراوان پیش روی فوتبال و فوتسال بانوان

سامانه های نوین آبیاری ضرورت کشاورزی در اقلیم خشک خراسان رضوی

تنهایی نواب

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در بیست و چهارم اردیبهشت

سفر به شیراز در ماه بندگی

پایان رقابت ساخت پناهگاه‌های مریخی به روش چاپ سه‌بعدی

رمضان در کشور فانوس‌ها

ورزش به افق رمضان

رمضان در ایالات متحده آمریکا

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در هجدهم اردیبهشت

سفره های خراسان شمالی رنگ طبیعت گرفته است

عطر گل و گلاب در کویر پیچید/ ضعف خراسان جنوبی در فرآوری

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در پانزدهم اردیبهشت

تور خبری در روستای جهانی« توبافی»

پیوندی سیاه که سفیدی سنت حسنه ازدواج را لکه دار می کند

تهدیدهای پنجمین رود کشور در خراسان شمالی

شوراها از قانون تا عمل

قربانیان همخونی

هوای مشهد برای ششمین روز متوالی پاک است

تاریخچه دسته گل عروس در بعضی کشورها

روایت یک غار پس از زلزله

پوشاک‌ ایرانیان در سه دوره اسلامی، سلجوقیان و تیموریان

ورود پژوهشکده سوانح طبیعی به موضوع رانش روستاهای استان

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در سوم اردیبهشت

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند