آخرين مطالب

خراسان رضوی وارد هجدهمین سال پدیده خشکسالی شد اقتصادي

خراسان رضوی وارد هجدهمین سال پدیده خشکسالی شد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - مشهد- خراسان رضوی وارد هجدهمین سال از تداوم پدیده خشکسالی شده است. وضعیت سفره های آبی در این خطه بحرانی تر از سایر نقاط کشور است بنابراین مدیریت مصرف باید جدی گرفته شود.
  از حدود 20 سال پیش ایران گرفتار پدیده خشکسالی شده و تداوم آن باعث شد پارسال حدود 90 درصد از مساحت کل کشور با شدتهای مختلفی از خشکسالی مواجه شوند.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است. ظرف پنج دهه اخیر میانگین دمای سالانه هوا در کشور روند افزایشی داشته، مجموع بارش سالانه 1.1 میلیمتر کاهش یافته و مجموع تبخیر و تعرق آب با افزایش حدود 4.5 میلیمتر در هر سال مواجه بوده است.
پارسال 290 شهر در ایران دچار تنش آبی بودند که 10 درصد از این تعداد مربوطه به خراسان رضوی است. این استان منطقه ای خشک و نیمه خشک است که 75 درصد وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربعی آن در اقلیم بیابانی قرار دارد. میانگین سالانه بارندگی در ایران 250 میلیمتر و در خراسان رضوی کمتر از 210 میلیمتر است.
خراسان رضوی در میزان کسری سالانه مخازن آب زیرزمینی با کسر یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سال نیز رتبه نخست را در کشور دارد. از 37 دشت آبی استان 34 دشت در حالت ممنوعه و بحرانی قرار دارند، 50 درصد حجم سدهای آن خالی از آب است. بر این اساس نمی توان امید به بارشهای بهاری داشت بلکه باید تاکید جدی بر حوزه های مدیریت تولید، مدیریت مصرف و مدیریت توزیع آب داشت.
* کسری 400 لیتر آب در ثانیه
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: تابستان پارسال 29 شهر این استان با مجموع جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفر دچار تنش آبی بودند و امسال 30 شهر با تنش آبی و کسری 400 لیتر در ثانیه آب مواجه هستند.
حسین اسماعیلیان افزود: براساس استاندارد جهانی در شرایط مطلوب حداکثر باید 40 درصد از منابع آب تجدیدپذیر هر کشور برداشت شود اما این رقم در خراسان رضوی بطور متوسط سالانه 130 درصد است.
وی ادامه داد: به ازای هر نفر در شبانه روز 120 لیتر آب در خراسان رضوی مصرف می شود که این رقم در میانگین کشوری بین 150 تا 200 لیتر است اما با توجه به شرایط حاد منابع آبی باید این رقم نیز حداقل 40 درصد کاهش یابد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی بر لزوم مدیریت مصرف آب برای گذر از شرایط تنش آبی و پرهیز از جیره بندی آب تاکید و بیان کرد: مدیریت تولید و توزیع آب نیز برای جلوگیری از هدررفت آن ضروری است.
وی گفت: به همین خاطر با اقدامات مختلف نظیر نشت یابی، تعویض کنتورها و شبکه های فرسوده آب و جلوگیری از اشتعابات غیرمجاز حجم مصرف آب بدون درآمد در شهرهای خراسان رضوی از 33 درصد در سال 1395 به 30.33 درصد در سال 1396 کاهش یافت.
اسماعیلیان افزود: هم اینک میلیون و 800 هزار نفر در قالب 700 هزار مشترک آب در 73 شهرستان خراسان رضوی(به جز مشهد) زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند و آب مورد نیاز برای این جمعیت از 463 حلقه چاه، چشمه و قنات تامین می شود.
* 29 درصد ظرفیت سدها آب دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز  گفت: در مجموع هم اکنون ذخیره آب پشت سدهای استان 104 میلیون مترمکعب معادل 29 درصد از کل ظرفیت آنها است. این رقم در مدت مشابه پارسال 155 میلیون مترمکعب بود.
حسن جعفری به وجود 27 سد با مجموع ظرفیت ذخیره یک میلیارد و 555 میلیون مترمکعب آب در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: میزان بارندگی در حوضه های آبریز استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به نصف رسیده است.
وی به کاهش 70 درصدی میزان روان آبها در خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: در دوره آماری 40 ساله حجم بارندگی در این استان 131 میلیمتر بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: در این شرایط مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تامین آب در استان و حفظ منابع آبی پایدار است.
* کاهش 50 درصدی بارندگی
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی نیز گفت: میانگین بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 50 درصد نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت و همچنین پارسال کاهش داشته است.
محسن عراقی زاده میزان بارندگی در خراسان رضوی را از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 84.9 میلیمتر اعلام و بیان کرد: مدیریت بهینه مصرف منابع آب تنها روش سازگار با اقلیم در این استان است و دیگر روشها مانند باروری ابرها راهکار مقابله با کمبود آب و خشکسالی در خراسان نیست.
* لزوم حفظ منابع تامین آب
کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد علاوه بر جمعیت ثابت خود سالانه پذیرای 17 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی است که این تعداد شرایط خاصی را برای خدمت رسانی و تامین آب این شهر رقم می زند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: هم اینک 48 درصد آب مورد نیاز این کلانشهر از چاهها، 47 درصد از سدها، سه درصد از قناتها و دو درصد از چشمه ها تامین می شود.
علیرضا طباطبایی  افزود: با توجه به کاهش شدید نزولات آسمانی تامین آب مشهد در تابستان بسیار مهم و حیاتی است لذا منابع تامین آب آن باید حفظ شده و ارتقاء یابد.
وی ادامه داد: مشهد در منطقه ای خشک ونیمه خشک واقع شده و نیاز سالانه این شهر بیش از 240میلیون متر مکعب می باشد لذا استفاده بهینه از آب و مدیریت مصرف از مهمترین راهکارهای جبران کمبود آب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: اقدامات خوبی تاکنون در زمینه اجرای پروژه های تامین، انتقال و توزیع آب نظیر پروژه مخزن 60 هزار مترمکعبی و پروژه خطوط جمع آوری نبی اکرم(ص) انجام شده است اما در صورتی که شهروندان مشهدی مصرف بهینه آب را رعایت نکنند در سال آینده با چالش جدی در خصوص تامین آب روبه رو خواهیم بود.
وی افزود: روزانه حدود 600 هزار مترمکعب آب از طریق سد دوستی انتقال یافته و در شهر مشهد توزیع می شود. بر این اساس 33 درصد آب مورد نیاز کلانشهر مشهد از سد دوستی و بقیه آن از سدهای طرق، ارداک و نیز چشمه اندرخ و چاهها تامین می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در نخستین نشست کارگروه استانی کم آبی استان اعضای این کارگروه را مکلف کرد ظرف 10 روز آینده برنامه های مدون خود را به دبیرخانه ارائه می کنند تا درصورت تصویب برای تعیین تکلیف نهایی به کارگروه ملی و نیز شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شود.
محمد مقدوری گفت: تامین آب شرب خراسان رضوی در سال جاری و بهینه سازی مصرف آندر بخشهای کشاورزی، صنعتی و خدمات از مهمترین اولویتهای این کارگروه است .
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سهم شهرستان ها از اعتبارات و تسهیلات اشتغال مشخص شود

مبارزه با سن مادری غلات در اراضی خراسان شمالی ادامه دارد

264 میلیارد ریال مطالبات بانکهای خراسان شمالی وصول شد

6 دهستان خراسان جنوبی در طرح آبادانی قرار دارد

اشتغال و بیمه مهمترین دغدغه ایثارگران گناباد است

151 واحد تولیدی خراسان رضوی از تعطیلی نجات یافت

آغاز کوچ عشایر خراسان شمالی از مناطق قشلاقی از هفته آینده

خسارت 481 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی خراسان رضوی

عمده‌ترین کالاهای صادراتی خراسان رضوی کدام‌اند؟

190 جواز تاسیس صنعتی در خراسان جنوبی صادر شد

فروش دلار و طلا در بازار به کندی رخ می‌دهد

47 هکتار اراضی ملی سبزوار رفع تصرف شد

فعالیت بیش از 30 هزار واحد صنفی در خراسان‌جنوبی

آموزش فنی در درمیان بیش از تعهد سالانه انجام شد

اجرای طرح Lok-Lok در فرودگاه بجنورد منتظر صدور مجوز از سوی سازمان هواپیمایی کشور

افزایش قیمت گوشت و مرغ به دلیل افزایش قیمت نهاده‌ها است

پیش بینی سهم 12 میلیارد تومانی صنایع دستی خراسان جنوبی

علت محدود کردن تلگرام، امنیت اطلاعات کاربران است

بهای حمل و نقل عمومی در مشهد افزایش یافت

244 میلیارد تومان مالیات در خراسان جنوبی اخذ شد

بیش از 100 واحد صنفی آلاینده شهری در شهرک های صنعتی خراسان شمالی قرارداد منعقد کرده اند

امام جمعه بجنورد: باید جوانان را وارد عرصه کار کرد

برف بهاری کشاورزان تربت حیدریه را نقره داغ کرد

مصرف آب در بخش کشاورزی خراسان شمالی باید کاهش یابد

نماینده مجلس: باید از تصمیم ارزی دولت حمایت کرد

سطح زیر کشت جو در خراسان شمالی 10 درصد کاهش یافت

طرح توسعه اقتصادی در روستاهای خراسان رضوی اجرا می شود

کشاورزی خراسان افزون بر 4800 میلیارد ریال خسارت دید

دولت 370 میلیارد ریال به زلزله زدگان خراسان شمالی کمک کرد

14،5 هزار املاک علوی به محرومان واگذار شده است

احداث 1850 واحد مسکونی در مناطق زلزله زده خراسان شمالی

مردم واحدهای نمونه را به انجمن حمایت از مصرف کننده معرفی کنند

املاک علوی بطور رایگان در خواف و رشتخوار واگذار شد

مجمع عمومی فوق‌العاده انجمن حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان استان برگزار شد

فرماندار بیرجند: امنیت شغلی مهم ترین اولویت جوانان است

طرح شرکت سرمایه‌گذاری عمران استان تهیه می‌شود

استاندار: موانع صادراتی خراسان شمالی شناسایی شود

60 درصد کالاهای بازار مشهد ساخت ایران است

وزارت کشور بیشترین ارتباط را با اتاقهای بازرگانی دارد

سهمیه ارزی مرزنشین مناطق محروم 180 دلار است

اجرای طرح بازدید دانش آموزی از مراکز آموزشی استان

بازدید از 145 هزار مراکز تهیه و توزیع فرآورده‌های خام دامی در خراسان

ارزش ریالی کالاهای کشف شده در سال گذشته 770 میلیارد ریال است

کسب رتبه نخست سرمایه‌گذاری کشور توسط استان در حوزه صنعت

لزوم مبارزه هوشمندانه با قاچاق کالا و ارز

308 میلیون تومان به حساب مرزنشینان زیرکوه واریز شد

رونق گردشگری راه برون رفت از مشکلات اقتصادی است

26.5 میلیارد ریال تسهیلات امور دام در خراسان شمالی پرداخت شد

10 هزار نفر در خراسان رضوی گل تولید می کنند

بارندگی 26 میلیارد ریال به راههای خراسان رضوی خسارت زد