آخرين مطالب

خراسان رضوی وارد هجدهمین سال پدیده خشکسالی شد اقتصادي

خراسان رضوی وارد هجدهمین سال پدیده خشکسالی شد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - مشهد- خراسان رضوی وارد هجدهمین سال از تداوم پدیده خشکسالی شده است. وضعیت سفره های آبی در این خطه بحرانی تر از سایر نقاط کشور است بنابراین مدیریت مصرف باید جدی گرفته شود.
  از حدود 20 سال پیش ایران گرفتار پدیده خشکسالی شده و تداوم آن باعث شد پارسال حدود 90 درصد از مساحت کل کشور با شدتهای مختلفی از خشکسالی مواجه شوند.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی زنگ ‌خطر رخداد تغییر اقلیم در ایران به صدا درآمده است. ظرف پنج دهه اخیر میانگین دمای سالانه هوا در کشور روند افزایشی داشته، مجموع بارش سالانه 1.1 میلیمتر کاهش یافته و مجموع تبخیر و تعرق آب با افزایش حدود 4.5 میلیمتر در هر سال مواجه بوده است.
پارسال 290 شهر در ایران دچار تنش آبی بودند که 10 درصد از این تعداد مربوطه به خراسان رضوی است. این استان منطقه ای خشک و نیمه خشک است که 75 درصد وسعت 118 هزار و 851 کیلومترمربعی آن در اقلیم بیابانی قرار دارد. میانگین سالانه بارندگی در ایران 250 میلیمتر و در خراسان رضوی کمتر از 210 میلیمتر است.
خراسان رضوی در میزان کسری سالانه مخازن آب زیرزمینی با کسر یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب در سال نیز رتبه نخست را در کشور دارد. از 37 دشت آبی استان 34 دشت در حالت ممنوعه و بحرانی قرار دارند، 50 درصد حجم سدهای آن خالی از آب است. بر این اساس نمی توان امید به بارشهای بهاری داشت بلکه باید تاکید جدی بر حوزه های مدیریت تولید، مدیریت مصرف و مدیریت توزیع آب داشت.
* کسری 400 لیتر آب در ثانیه
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: تابستان پارسال 29 شهر این استان با مجموع جمعیت یک میلیون و 400 هزار نفر دچار تنش آبی بودند و امسال 30 شهر با تنش آبی و کسری 400 لیتر در ثانیه آب مواجه هستند.
حسین اسماعیلیان افزود: براساس استاندارد جهانی در شرایط مطلوب حداکثر باید 40 درصد از منابع آب تجدیدپذیر هر کشور برداشت شود اما این رقم در خراسان رضوی بطور متوسط سالانه 130 درصد است.
وی ادامه داد: به ازای هر نفر در شبانه روز 120 لیتر آب در خراسان رضوی مصرف می شود که این رقم در میانگین کشوری بین 150 تا 200 لیتر است اما با توجه به شرایط حاد منابع آبی باید این رقم نیز حداقل 40 درصد کاهش یابد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی بر لزوم مدیریت مصرف آب برای گذر از شرایط تنش آبی و پرهیز از جیره بندی آب تاکید و بیان کرد: مدیریت تولید و توزیع آب نیز برای جلوگیری از هدررفت آن ضروری است.
وی گفت: به همین خاطر با اقدامات مختلف نظیر نشت یابی، تعویض کنتورها و شبکه های فرسوده آب و جلوگیری از اشتعابات غیرمجاز حجم مصرف آب بدون درآمد در شهرهای خراسان رضوی از 33 درصد در سال 1395 به 30.33 درصد در سال 1396 کاهش یافت.
اسماعیلیان افزود: هم اینک میلیون و 800 هزار نفر در قالب 700 هزار مشترک آب در 73 شهرستان خراسان رضوی(به جز مشهد) زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند و آب مورد نیاز برای این جمعیت از 463 حلقه چاه، چشمه و قنات تامین می شود.
* 29 درصد ظرفیت سدها آب دارد
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز  گفت: در مجموع هم اکنون ذخیره آب پشت سدهای استان 104 میلیون مترمکعب معادل 29 درصد از کل ظرفیت آنها است. این رقم در مدت مشابه پارسال 155 میلیون مترمکعب بود.
حسن جعفری به وجود 27 سد با مجموع ظرفیت ذخیره یک میلیارد و 555 میلیون مترمکعب آب در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: میزان بارندگی در حوضه های آبریز استان در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه پارسال به نصف رسیده است.
وی به کاهش 70 درصدی میزان روان آبها در خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: در دوره آماری 40 ساله حجم بارندگی در این استان 131 میلیمتر بوده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: در این شرایط مدیریت آب موجود و مدیریت تقاضا از راهکارهای تامین آب در استان و حفظ منابع آبی پایدار است.
* کاهش 50 درصدی بارندگی
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی نیز گفت: میانگین بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 50 درصد نسبت به مدت مشابه دوره آماری بلندمدت و همچنین پارسال کاهش داشته است.
محسن عراقی زاده میزان بارندگی در خراسان رضوی را از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون 84.9 میلیمتر اعلام و بیان کرد: مدیریت بهینه مصرف منابع آب تنها روش سازگار با اقلیم در این استان است و دیگر روشها مانند باروری ابرها راهکار مقابله با کمبود آب و خشکسالی در خراسان نیست.
* لزوم حفظ منابع تامین آب
کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد علاوه بر جمعیت ثابت خود سالانه پذیرای 17 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی است که این تعداد شرایط خاصی را برای خدمت رسانی و تامین آب این شهر رقم می زند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: هم اینک 48 درصد آب مورد نیاز این کلانشهر از چاهها، 47 درصد از سدها، سه درصد از قناتها و دو درصد از چشمه ها تامین می شود.
علیرضا طباطبایی  افزود: با توجه به کاهش شدید نزولات آسمانی تامین آب مشهد در تابستان بسیار مهم و حیاتی است لذا منابع تامین آب آن باید حفظ شده و ارتقاء یابد.
وی ادامه داد: مشهد در منطقه ای خشک ونیمه خشک واقع شده و نیاز سالانه این شهر بیش از 240میلیون متر مکعب می باشد لذا استفاده بهینه از آب و مدیریت مصرف از مهمترین راهکارهای جبران کمبود آب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: اقدامات خوبی تاکنون در زمینه اجرای پروژه های تامین، انتقال و توزیع آب نظیر پروژه مخزن 60 هزار مترمکعبی و پروژه خطوط جمع آوری نبی اکرم(ص) انجام شده است اما در صورتی که شهروندان مشهدی مصرف بهینه آب را رعایت نکنند در سال آینده با چالش جدی در خصوص تامین آب روبه رو خواهیم بود.
وی افزود: روزانه حدود 600 هزار مترمکعب آب از طریق سد دوستی انتقال یافته و در شهر مشهد توزیع می شود. بر این اساس 33 درصد آب مورد نیاز کلانشهر مشهد از سد دوستی و بقیه آن از سدهای طرق، ارداک و نیز چشمه اندرخ و چاهها تامین می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی نیز در نخستین نشست کارگروه استانی کم آبی استان اعضای این کارگروه را مکلف کرد ظرف 10 روز آینده برنامه های مدون خود را به دبیرخانه ارائه می کنند تا درصورت تصویب برای تعیین تکلیف نهایی به کارگروه ملی و نیز شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه شود.
محمد مقدوری گفت: تامین آب شرب خراسان رضوی در سال جاری و بهینه سازی مصرف آندر بخشهای کشاورزی، صنعتی و خدمات از مهمترین اولویتهای این کارگروه است .
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شجریان از نگاه خودش! شجریان از نگاه دیگران!

شناسایی 11 انبار احتکار کالا در خراسان جنوبی

حمید گودرزی از چالش کار با محمدرضا گلزار می گوید!

ثبت بیش از 5 میلیون تردد از محورهای خراسان شمالی طی تابستان سال جاری

قیمت نان در خراسان شمالی تا 10 درصد قابل افزایش است

گران‌فروشی یا بالا رفتن قیمت مواد اولیه؟

خودرو در دام رکود اقتصادی

145 حلقه چاه آب در شیروان اضافه برداشت دارند

توسعه با تغییر رویکرد - امیرشاهین نایبی فر*

آنتی بیوتیک خارج از چرخه در دامپروری زنگ خطر سلامت انسان است

307 تن مرغ منجمد در خراسان جنوبی توزیع شد

انتصاب رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به عنوان مشاور استاندار در بهبود و رونق کسب کار

ارزش کالای احتکار در خراسان جنوبی بیش از 17 میلیارد ریال است

کاهش دما و رگبار پراکنده در خراسان جنوبی ادامه دارد

اجرای بسته تشویقی برای دریافت حقوق موقوفه آستان قدس

عکسی متفاوت از 5 بازیگر زن ایرانی در یک قاب

91 درصد مطالبات گندم کاران خراسان جنوبی پرداخت شد

خاطره خواندنی خواننده مشهور از استاد شجریان

18 حرفه جدید آموزشی در خراسان جنوبی ارایه شد

افزایش حجم صادرات به آسیای میانه

انبار لوازم خانگی در صدر احتکارهای کشف شده

توزیع 7 هزار حلقه لاستیک برای مدیریت بازار

ثبت نام 9700 نفر در طرح مشاغل خانگی

گرانفروشی و درج نکردن قیمت بیشترین تخلفات تعزیراتی است

بهترین سریال های جنایی و دلیل محبوبیتشان + عکس

مروری بر 10 فیلم پرفروش روی پرده سینمای ایران

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بیشترین ابتلای دامی خراسان شمالی

افزایش دوبرابری گزارشات مردمی از اصناف/ کالاهای ذخیره شده کفایت نیاز مردم را می کند

این کُره برقی

شناسایی 66 فرصت سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی

ذبح بیش از 10 هزار دام با نظارت دامپزشکی انجام شد

تسهیلات 511 طرح اشتغال پایدار در خراسان جنوبی پرداخت شد

350‌ کیلومتر راه عشایری در سربیشه مرمت شد

علیرضا افتخاری دلیل خانه نشینی اش را فاش کرد!

664 هکتار جو دیم در شیروان به مرحله برداشت نرسید

3 پروژه فاضلاب خراسان جنوبی آماده واگذاری به بخش خصوصی است

توزیع 128 تن گوشت قرمز و 7 هزار حلقه لاستیک در خراسان رضوی

419 تن مرغ منجمد از خراسان جنوبی به افغانستان صادر شد

1500 اصله نهال گردوی پیوندی در خراسان شمالی تولید شد

64 واحد مسکونی در روستاهای محروم درمیان در دست ساخت است

آغاز ایمن‌سازی دام‌های سنگین علیه تب برفکی در استان

مقابله با خشکسالی نیازمند مدیریت بر مصرف است

5 خدمت شرکت گاز به دفاتر پیشخوان واگذار شد

خواهران سلبریتی های مشهور و نوع رابطه شان! + عکس

90 درصد از مطالبات گندم کاران خراسان شمالی پرداخت شد

فقط 3300 نفر از قالیبافان خراسان شمالی تحت پوشش بیمه هستند

80 درصد از مالکان هتل در خراسان شمالی اعلام آمادگی برای فروش کرده اند

از 191 هزار تن گندم تولیدی در خراسان شمالی فقط 91 هزار تن تحویل سیلوهای گندم شد

عدم تخصیص ارز دولتی به مواد اولیه؛ عامل گرانی مواد بهداشتی

ترخیص موبایل بدون انتقال ارز