پیام خراسان

آخرين مطالب

انضباط شهری زیر چرخ وانت های گل فروش/ سوداگری گل در بیرجند مقالات

انضباط شهری زیر چرخ وانت های گل فروش/ سوداگری گل در بیرجند

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - بیرجند- همزمان با آغاز فصل بهار وانت های گل فروش غیربومی اقدام به فعالیت هایی در سطح شهر می کنند که نارضایتی مردم را به دنبال داشته است.
 همزمان با فرا رسیدن ایام بهاری و پراکنده شدن بوی شکوفه در شهر، بازار گل و گیاه نیز از رونق بیشتری برخوردار می شود. ارتباط مستقیم گل با سلامت روح و روان جامعه، بسیاری از شهروندان را روانه کوچه و بازار می کند تا عطر بهار را به منازل بکشانند.
در این میان چیزی که باعث نارضایتی بسیاری از افراد می شود، فروش گل توسط وانت بارها در سطح شهر بیرجند است چراکه علاوه بر مخدوش کردن سیمای شهر باعث ایجاد شبکه ای پنهانی از فعالیت های غیرقانونی در بازار شده است. این نوع توزیع به دلیل پرداخت نکردن عوارض و مالیات، افراد زیادی را به سمت فروش به صورت سیار تحریک کرده که باید مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.
و اما حضور وانت بارها در حاشیه خیابان و چهارشنبه بازار در حالی است که مسئولان ذیربط مدعی اند برخوردهای لازم صورت گرفته و جایی برای نگرانی وجود ندارد. شاید نظارت ها آنگونه که باید قوی و مستمر نبوده و یا راهکاری اساسی نیز اندیشیده نشده است.
رقابت نابرابر وانت های گل فروش با تولید کنندگان داخلی به همینجا ختم نمی شود چراکه ورود گل از سایر استان ها به بیرجند، پای آفات را به این شهرستان می کشاند که بسیاری را دچار نگرانی کرده است. اگرچه مردم بعضا در این مقوله هوشیارانه عمل می کنند اما افراد زیادی هستند که به واسطه عدم آگاهی اقدام به خریدی غیر منصفانه می کنند.

نظارت مسئولان افزایش یابد
یکی از شهروندان بیرجندی  بیان کرد: متاسفانه اطراف خیابان ها به خصوص چهارشنبه بازار، وانت هایی اقدام به فروش گل می کنند.
فاطمه نخعی پور با بیان اینکه اوایل سال جاری شاخه گلی را از چهارشنبه بازار با قیمت پنج هزار تومان خریداری کردم، افزود: این گل بعد از سه روز خشک شد و از بین رفت.
وی بیان کرد: شهروندان در برخی از مواقع متوجه سلامت گل نیستند و تنها با دیدن زیبایی ظاهری اقدام به خرید می کنند و ضررهایی را متحمل می شوند.
نخعی پور ادامه داد: اگرچه شهروندان خود باید در خرید گل و دیگر کالاهای لوکس دقت کنند اما مسئولان نیز در قدم اولیه باید نظارت های خود را افزایش دهند.
ورود آفت به منزل از طریق گل
یکی دیگر از شهروندان بیرجندی  بیان کرد: چند مدت گذشته گلی را از وانت باری واقع در یکی از میدان های شهر خریداری کردم.
زهرا میرسلیمی با بیان اینکه بعد از گذشت چند روز متوجه زرد شدن برگ های گل شدم، اظهار کرد: وقتی گلدان را باز کردم داخل خاک آن موجودات ریزی وجود داشتند.
وی بیان کرد: بعد از آن نتوانستم به مرجع خاصی برای پیگیری مراجعه کنم چراکه وانت گل فروش رفته بود و ضرر زیادی به من تحمیل شد.
میرسلیمی با بیان اینکه مسئولان باید مانع ورود این آفت ها به استان شوند، بیان کرد: متاسفانه با خرید یک گلدان، تمام گل های من آفت گرفته و راه مقابله ای برایم نمانده است.

آفت گل به خانواده ضرر می رساند
یک گل فروش بیرجندی هم بیان کرد: گلی که از فضایی دیگر به فضای شهر منتقل می شود باید بنا به شرایط آب و هوایی منطقه نگهداری شود.
اسماعیلی با اشاره به فروش گل از طریق وانت ها بیان کرد: مردم در اینگونه خریدها، توجه نمی کنند که شاید گل برای سلامتی خانواده هم ضرر داشته باشد.
وی بیان کرد: شهروندان باید مد نظر داشته باشند که شخص هیج مسئولیتی در قبال خرید آن ها ندارد فقط می خواهد سود ببرد.
اسماعیلی با بیان اینکه این گل ها خواه و ناخواه افاتی دارد، افزود: به مردم توصیه می شود ترجیحا از دوره گرد ها گل خریداری نکنند.
این گل فروش بیرجندی بیان کرد: متولیان امر باید به این پدیده تخصصی نگاه کرده و به صورت ویژه ای رسیدگی کنند.
سود گل فروشان به جیب دیگران
یکی دیگر از گل فروشان بیرجندی  بیان کرد: 20 سال است که در خیابان مطهری بیرجند گل فروشی می کنم.
وی که نمی خواهد نامی از او برده شود، بیان کرد: در طول سال برای گلخانه ام مالیات و عوارض می دهم اما وانت های گل فروش، در فصل هایی که بازار گل داغ است، کسب و کار ما را کساد می کنند.
وی با بیان اینکه وانتی ها مشخص نیست از کدام منطقه گل به این استان وارد می کنند، تاکید کرد: شهرداری باید مواظب ورود این وانتی ها باشد.
این گل فروش بیرجندی با اشاره به پیگیری های خود برای جلوگیری از این امر بیان کرد: تاکنون جلساتی برای رفع این مشکل برگزار شده اما عملا نتیجه ای نداشته است.
وی خواستار نظارت بیشتر مسئولان شد و افزود: همچنین مردم باید در خرید گل با کیفیت دقت کنند.

اتحادیه گل فروشان تشکیل شود
یکی دیگر از گل فروشان بیرجندی هم بیان کرد: ورود وانت های گل فروش از دیگر مناطق به این استان، گل فروشان بومی را بی انگیزه کرده است.
جمهوری با بیان اینک متاسفانه در راستای حمایت از گل فروشان اقدام موثری انجام نمی شود، افزود: وانت های گل فروش به راحتی در چهارشنبه بازار و حاشیه خیابان ها حضور می یابند.
وی بیان کرد: هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، بساطی های گل فروشی در سطح شهر باز شده و بازار ما را کساد می کنند.
جمهوری بیان کرد: در طول سال مشکلات زیادی را متحمل می شود و عوارض و مالیات زیادی را پرداخت می کنیم تا گل سالم و شادابی به دست مردم برسد.
وی با بیان اینکه ارگان خاصی برای رسیدگی به مشکلات گل فروشان وجود ندارد، افزود: باید اتحادیه و تشکلی برای رفع مشکلات این قشر تشکیل شود.
وانت های گل فروش ساماندهی می شوند
مدیرمنطقه یک شهرداری بیرجند  بیان کرد: همواره با وانت هایی که اقدام به فروش گل می کنند، برخورد می شود.
علی توانا با بیان اینکه تیم نظارت شهرداری به طور مستمر در سطح شهر نظارت می کند، افزود: ساماندهی وانت های گل فروشی را در دستور کار داریم.
وی خواستار توجه مردم به خرید گل شد و افزود: مردم نباید از وانت های گل، خریداری کنند چراکه بعد از خرید، متولی برای پاسخگویی وجود ندارد.
توانا بیان کرد: مردم خودشان باید در خریدشان دقت داشته باشند تا از مکان هایی معتبر خرید گل را انجام دهند.

فروش گل مشروط به پرداخت اجاره به شهرداری
معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه گل فروش هایی که با وانت در سطح شهر فعالیت می کنند، از استاندارد لازم برخوردار نیستند.
حسین صمدیان با بیان اینکه این افراد از استان های شمالی کشور گل را تهیه می کنند که با منطقه ما سازگار نیست، اظهار کرد: متاسفانه این افراد پای آفت را به داخل منطقه باز می کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید ورود این افراد به استان کنترل شود، اظهار کرد: امید است در سال های آتی روشی مناسب برای برخود با این اقدامات اجرایی شود.
وی با بیان اینکه باید از ورود گلدان های آلوده به استان جلوگیری شود، افزود: این امر علاوه بر تامین سلامت جامعه، باعث رونق اقتصاد استان می شود.
معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه کاملا با ورود گل از دیگر مناطق به استان مخالف هستم، افزود: گل فروشی های داخلی، با محیط استان آشنا هستند.
صمدیان بیان کرد: متاسفانه شهرداری ها تنها مبلغی برای اجاره می گیرند و به وانت ها اجازه فعالیت می دهند که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان کرد: اقداماتی انجام شده تا گل فروش ها زیر نظر نظام مهندسی کشاورزی و سازمان پارک های و فضای سبز شهری باشند.
معاون سازمان نظام مهندسی کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: امید است با ورود گل فروش ها به این دو نهاد، شاهد روزهای خوبی برای این قشر باشیم.
اینگونه که پیداست باید روند اقدامات دستگاه های متولی فراتر از نظارت ها باشد و اقدامی موثر برای رفع این معضل انجام شود. چراکه در حال حاضر چوب حراج به محصول گل فروشان بومی خورده و شهروندان نیز قربانی برخی عملکردهای نادرست هستند. بنابراین باید با اندیشیدن چاره ای اساسی از بروز بسیاری از فعالیت های سوء که زیان های مردم را در پی دارد جلوگیری کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«بارنجگان» در گذر از رنج ها

سیل، نقمت در اوج نعمت!

آخرین وضعیت دستگردان پس از سیل

سربیشه پس از سیلاب

درباره‌ اقتصاد اخلاق

«زاهدان کهنه» شهری خفته در تاریخ

زمین خواران سیری ندارند

درسهایی از سیلی سیلاب

ارمغان رونق مشاغل خانگی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 21 فروردین

صنایع دستی خراسان شمالی که مرزها را در نوردیده است

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 فروردین

چشم روشنی در تاریکی معدن

برکات باران در سدها

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 17فروردین

بهشتی از رنگ‌ها در قلب کویر

گلدان‌های طبیعی نهبندان؛ نقاشی زیبای خداوند در کویر

هنگام مواجهه با سیل باید چه کنیم؟

قنات رازها

چهارشنبه سوری؛ نمادی از سلامتی و شادی یا مجالی برای رفتارهای ماجراجویانه؟

جَنگ و جُنگ، دو روی سکه چهارشنبه سوری

/گزارش/ بازار خرید هفت سین در خراسان شمالی رونقی ندارد

داستان سه باور در یک بنا

کویر مزینان، مقصد نوظهور گردشگری خراسان رضوی

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در21 اسفند

راه آهن بجنورد- گرگان در آستانه یک دور باطل

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 20 اسفند

مشهد شهر من می‌شود؟

سیم‌ریپ؛ شهری در قلب افسانه‌ها

عناوین روزنامه های چهاردهم اسفند در خراسان رضوی

عناوین روزنامه های سیزدهم اسفند در خراسان رضوی

سفر تا اعماق عطر نارنج

چرا هیچ‌جا برای فرزند، آغوش مادر نمی‌شود؟

انصاف یعنی انسان بودن!

باورهای عمومی رایج درباره مدیریت زمان و پاسخ به آن‌ها

عناوین روزنامه های هشتم اسفند در خراسان رضوی

فساد و تبعیض، مهلک اما قابل پیشگیری - امیرشاهین نایبی فر*

رسانه‌ می‌تواند تمایل به‌ خودکشی را تقویت کند

درد اعتیاد یا طرد از خانواده/ رفتار قهرآمیز با معتاد بهبود یافته اشتباهی بزرگ

عناوین روزنامه های پنجم اسفند در خراسان رضوی

زعفران بر بال توسعه

قلعه فورگ؛ روایتگر تاریخ کهن

سموم موجود در کف و مبلمان در بدن کودکان بیشتر مشاهده می‌شود

عناوین روزنامه های اول اسفند در خراسان رضوی

مرد سال خراسان جنوبی کیست؟

عقیق خزه‌ای، بوی خاک و خزه

مصائب دومین استان بیابانی کشور/ هزینه‌های میلیاردی پوچ شد

شوره زار شیرین

در آغوش باران

تحول در ذخیره اطلاعات به کمک آهنربای جدید