آخرين مطالب

استاندار خراسان رضوی :

توسعه همکاری های بین بخشی ضرورت رشد و توسعه بخش کشاورزی/ تنظیم و مدیریت بازار در ماه رمضان با دقت و حساسیت انجام شود سياسي

توسعه همکاری های بین بخشی ضرورت رشد و توسعه بخش کشاورزی/ تنظیم و مدیریت بازار در ماه رمضان با دقت و حساسیت انجام شود

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - استاندار خراسان رضوی گفت : رشد و توسعه بخش کشاورزی نیازمند تقویت همکاری های بین بخشی است تا در حوزه کشت های گلخانه ای کاهش مصرف آب و جایگزینی پساب ، تامین گاز واحدهای کشت گلخانه ای و طیور و دام وغیره بتوانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم .
استاندار خراسان رضوی گفت : رشد و توسعه بخش کشاورزی نیازمند تقویت همکاری های بین بخشی است تا در حوزه کشت های گلخانه ای کاهش مصرف آب و جایگزینی پساب ، تامین گاز واحدهای کشت گلخانه ای و طیور و دام وغیره بتوانیم به نتیجه مطلوب دست یابیم .
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی ، علی رضا رشیدیان در جلسه شورای کشاورزی استان با تقدیر از تلاش های کشاورزان و فعالان بخش کشاورزی استان در عملکرد مطلوب در تولیدات کشاورزی با بیان اینکه بانک ها هم در این امر نقش موثری داشتند ،افزود : در سال 97 هم باید با توجه به چالش های جدی پیش رو از جمله کسری های منابع آبی و خشکسالی ها و غیره برای حفظ تولیدات و ارتقا بهره وری آب، برنامه ریزی و اقدام جدی صورت گیرد.
وی عنوان کرد : در سال جاری باید در زمینه تامین زیرساخت های مورد نیاز طرح های توسعه کشت گلخانه ای، اصلاح روش های کشت ، اصلاح روش های کشت ، داشت و برداشت و اجرای سامانه های نوین آبیاری و غیره در سطحی گسترده کار شود.
وی ادامه داد : در شرایط کنونی باید به گونه ای مباحث مربوط به تسهیلات، عوارض و مالیات های بخش مدیریت شود که قیمت تمام شده تولیدات حداقل افزایش محسوسی نداشته باشد.
وی با اشاره به تاکید وزیر جهاد کشاورزی در بحث نزدیک کردن مزرعه به سفره مردم ، گفت : این اقدام به نفع هر دو طرف هم تولید کننده به جهت آنکه سود بیشتری می برد و نیز تولید کننده است که محصول را با قیمت مناسب تر و پایین تری دریافت می کند.
رشیدیان اظهار کرد : باید اتحادیه ها و تشکل های با توجه به نقش محوری در این امر ، ورود یافته و فاصله بین تولید کننده و مصرف کننده را تا حد امکان کاهش دهند.
به گفته وی ، در این میان شبکه سازی و خوشه سازی در هر یک از بخش های زراعت، باغبانی ، دام و طیور و ایجاد و تکمیل چرخه تولید از مزرعه تا بازار اعم از کاشت ، برداشت ، تا فرآوری ، بسته بندی و عرضه می تواند به این امر محسوسی نماید.
وی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت ها و برداشتن گام های بزرگتری در این حوزه در سال جاری ادامه داد : باید با تلاش بیشتر و فراهم کردن تسهیلات مورد نیاز برای عملیاتی کردن طرح ها و اهداف برنامه ریزی شده در سال جاری گام برداریم .
وی با اشاره به اینکه در حوزه مرمت و لایروبی قنوات هم اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است ، افزود : برای اینکه بتوانیم تمامی 6 هزار و 700 رشته قنات موجود را بازسازی و مرمت نموده و به شرایط مناسبی از نظر آبدهی برسانیم حجم سنگینی از اعتبارات نیاز داریم .
استاندار خراسان رضوی عنوان کرد : تامین و تخصیص 40 ، 50 میلیارد تومان برای مرمت این قنوات خوب است اما نسبت به رقم موردنیاز و حجم کار بسیار اندک است و با توجه به شرایط منابع باید با اولویت بندی ، کار را به سطح مناسبی از پیشرفت و بازدهی برسانیم .
وی در موضوع ایجاد شهرک های گلخانه ای هم آنها را ظرفیت خوبی با توجه به محدودیت های آبی استان برای حفظ تولید و افزایش بهره وری آب دانست و افزود : درکنار ایجاداین شهرک ها شکل گیری خوشه های تکمیلی این تولیدات می تواند بر بهره وری و افزایش ارزش افزوده بخش بیافزاید.
وی در این میان بر توجه ویژه به اشتغال دانش آموختگان کشاورزی در این بخش تاکید و عنوان کرد : با تامین تسهیلات ارزان قیمت برای جوانان دانش آموخته در این حوزه زمینه برای فعالیت و اشتغال آنان به صورت گروهی و دست جمعی در قالب طرح های کشاورزی دارای توجیه اقتصادی و مورد نیاز استان عمل شود.
وی همچنین با اشاره به کم بارشی ها در سال آبی جاری و از بین رفتن کشت دیم و کاهش در تولید گندم آبی گفت : از هم اکنون برای بحث خرید و تامین گندم مازاد بر نیاز کشاورزی و در صورت نیاز از استان های دیگر یا به صورت وارداتی اقدام شود.
رشیدیان در ادامه با اشاره به ضرورت دقت مسئولان استان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم بویژه در ماه مبارک رمضان افزود : باید بر روی تنظیم بازار دقت و حساسیت لازم وجود داشته باشد و در ماه مبارک رمضان باافزایش قیمتی کالاها به شدت برخورد و تلاش شود بازار به خوبی مدیریت گردد تا اقشار متوسط و پایین درآمدی جامعه دسترسی مناسبی به کالاهای اساسی داشته باشند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی هم گفت : در موضوع تامین نیازهای زیرساختی طرح های کشت گلخانه ای به جز بحث آب مشکل خاصی نخواهیم داشت .
محمد مقدوری افزود : امید است با ایجاد نیروگاه های خورشیدی بر روی شهرک های گلخانه در مدیریت منابع و کاهش هزینه ها بسیار موثر است و در واقع برای شهرک های گلخانه ای توجیه اقتصادی دارد و در این راستا نهایت همکاری با آنها می شود.
وی در ادامه با بیان اینکه کل آب استحصالی در 7.8 میلیارد متر مکعب است ، اظهار کرد : از این میزان حدود 6.8 میلیارد میلیارد متر مکعب آن در بخش کشاورزی و 210 میلیون متر مکعب آن در حوزه صنعت به مصرف می رسد.
وی تصریح کرد : با توجه به شرایط آبی منابع زیرزمینی و نیز خشکسالی ها و کاهش روان آبها و غیره باید همه تلاش ما در جهت استفاده بهینه از طرح های انتقال آب ، آبیاری نوین و روش های مدیریت بهینه مصرف است.
وی با بیان اینکه 13 میلیون متر مکعب در اثربارش های اخیر به منابع آبی سد دوستی افزوده شده است ، گفت : با این حال همچنان با کسری های قابل توجه بارندگی ها نسبت به سال قبل مواجهیم.
وی عنوان کرد : از این رو باید راهبرد توسعه شهرک های گلخانه ای در اراضی جدید نباشد بلکه جایگزین اراضی موجود تا هم
بدون توسعه افقی سطح اراضی از نظر میزان و حجم بر تولید افزوده شده و مصرف آب هم کاهش محسوسی یابد.
سرپرست شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی هم در ادامه با اشاره به افزایش نسبی بر حجم ذخایر سدها گفت : از 30 سد استان 5 مورد آب برای شرب است اما در 25 مورد دیگر می تواند پرورش ماهی داشت که صرفه اقتصادی خوبی هم در بردارد.
محمد علایی عنوان کرد : در این راستا جهاد کشاورزی می تواند طرح مدونی خود را برای پرورش ماهی در سدهای استان ارائه نماید.
تمام/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آیین افتتاحیه مرکز هیدرواستاتیک با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار

شکست خانگی سپیدرود مقابل پدیده/ شاگردان گل‌محمدی صدرنشین شدند

ضعف بدنی مشکل بازیکنان سپیدرود/ مسئولان حمایت کنند

پیام استاندار خراسان شمالی به مناسبت سالروز بازگشت آزادگان

پیام تبریک استاندار خراسان شمالی به مناسبت آزادی سرباز مرزبان

تاریخ فداکاری آزادگان را فراموش نمی کند

استاندار خراسان جنوبی سالروز ورود آزادگان را گرامی داشت

ورود سرباز گروگان گرفته شده به وطن/تولدی دوباره برای خانواده

اختصاص 15 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه جغتای- منیدر

35 درصد متوفیان حوادث رانندگی مشهد موتور سواران هستند

موقوفات حوزه درمان موجب افزایش سلامت جامعه می شود

شکست خانگی سپیدرود مقابل پدیده

عدم اطلاع رسانی علت استقبال کم تماشاگران

سپیدرود رشت نیاز به حمایت هواداران و مسئولان گیلان دارد

کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با حضور استاندار خراسان شمالی

دیدار مدیر شعب بانک ملی استان با استاندار خراسان شمالی

واحدهای تولیدی تمدید شده تعیین تکلیف شوند

پیام استاندار خراسان جنوبی به مناسبت سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی

استاندار خراسان رضوی با دو جانباز و آزاده دفاع مقدس دیدار کرد

موضوع دوست و دشمن را در فرهنگ خود بشناسیم

استراحتی دلپذیر در ییلاق های اطراف مشهد/ پذیرایی با غذاهای محلی

توجه به طرح های بازآفرینی شهری در سبزوار

مدارس در هفته 2 ساعت آموزش اختصاصی خواهند داشت

توان تامین ارز بازار ثانویه را داریم

حقانیت انقلاب اسلامی به سند وجود آزادگان متکی است

آزادگان قهرمانان گمنام جامعه/ اهل هنر خاطرات اسرا را نشر دهند

توزیع 760حلقه لاستیک ویژه ناوگان حمل و نقل عمومی در خراسان جنوبی

خسارت 78میلیاردی به پسته کاران سرایانی/تولید 60 درصد کاهش یافت

پروژه «فرزان» بیرجند پس از 13 سال بلاتکلیفی به اتمام می رسد

موفقیت در مبارزه با مواد مخدر منوط به مشارکت مردمی است

تزریق امید و آرامش به جامعه وظیفه تمام مدیران دستگاه ها

تاکید معاون استاندار خراسان رضوی بر اجرای جدی دستورالعمل انضباط بخشی موتوسوران

دعوت از تمامی صاحبان ایده، نخبگان و شرکت های دانش بنیان برای توسعه اقتصادی استان

ضرورت راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی بجنورد برای جذب سرمایه گذار

لایحه نظام رتبه بندی معلمان به مجلس ارسال می شود

وظیفه مجلس کمک به تعلیم و تربیت است

مرکز رفاهی فرهنگیان در گناباد احداث می شود

کیفیت هوای یک منطقه مشهد در شرایط ناسالم قرار گرفت

اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در مشهد

ضرورت آشنایی مؤدیان مالیاتی با وظایف و حقوق قانونی

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی از خبرگزاری مهر بازدید کرد

80 تن عسل در خراسان جنوبی تولید شد

زلزله 3.4 ریشتری نهبندان را لرزاند

«خارخانه» روش خلاقانه کویر نشینان برای رهایی از گرمای تابستان

وقف ها به سمت نیاز های روز جامعه هدایت شود/نیاز به وقف های فرهنگی

78 پروژه عمرانی خدماتی در شهرستان زیرکوه به بهره برداری می رسد

احداث 100 واحد مسکونی برای ازدواج جوانان/ایجاد سالن ایرانی اسلامی

دیدار مدیران کل ارتباطات و فناوری اطلاعات، ارتباطات زیرساخت، پست، پست بانک و مدیر مخابرات منطقه استان با استاندار خراسان شمالی

کارگروه تخصصی امور اقتصادی استان با حضور استاندار خراسان شمالی

جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت استان با استاندار محترم خراسان شمالی