آخرين مطالب

استاد دانشگاه: زبان فارسی به جایگاه واقعی خود برسد فرهنگي

استاد دانشگاه: زبان فارسی به جایگاه واقعی خود برسد

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - بیرجند - استاد بازنشسته دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه زبان فارسی باید به جایگاه واقعی خود برسد گفت: برای گسترش زبان فارسی در دنیا باید افرادی همانند رایزن فرهنگی عمل کنند و سازمانی با عنوان ترویج این زبان در کشورها مستقر شود.
دکتر محمد علی ناصح روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه زبان فارسی پایه هویت دینی و فرهنگی ایران است افزود: زبان فارسی در اثر بی مبالاتی و کم توجهی مقام خود را از دست داده است لذا باید روش‌ هایی را در جهت پیشرفت زبان فارسی پیاده کنیم.
وی ادامه داد: همچنین باید برای تشویق دانش آموختگان زبان فارسی در کشورهای خارجی مشوق‌ هایی نظیر ایجاد موسسات، در اختیار گذاشتن تسهیلات و ایجاد اشتغال را مهیا کرد.
وی گفت: متاسفانه در دانشگاه ‌ها توجهی به درس فارسی نمی‌شود و بیشتر توجه اساتید و دانشگاه ها بر دروس انگلیسی است که در این زمینه عملکرد ضعیفی را شاهد هستیم این در حالیست که زبان فارسی دومین زبان در اسلام است و باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
استاد سابق دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: باید در سازمان‌ ها و ادارات آزمونی به نام زبان فارسی برگزار شود، نداشتن اطلاعات زبان فارسی در رادیو و تلویزیون از جمله مشکلات این زبان در داخل کشور است.
ناصح ادامه داد: این در حالیست که در بسیاری از نقاط دنیا اجازه نمی دهند زبان دیگری وارد زبان رسمی و ملی آنها شود و اگر این اتفاق رخ دهد دادگاه رسیدگی می‌ کند.
استاد بازنشسته دانشگاه فروسی مشهد یادآور شد: پایه زندگی، تمدن، دین و فرهنگ کشور ایران مبتنی بر زبان فارسی بوده و بی اعتنایی به این زبان به معنای بی توجهی به همه هویت‌های فرهنگی است.
وی با بیان اینکه زبان فارسی در برگیرنده هویتی دینی و ملی ماست و با تمدن اسلامی پیوند خورده است گفت: این در حالیست که امروزه این زبان پشت و پناهی ندارد در حالیکه زبان فارسی در تقابل و مزاحم زبان‌ های دیگر نیست.
وی گفت: امروزه اهتمام بیشتر زبان‌ های دنیا بر این است که آثار را به زبان خود درآورند و این کاری است که باید برای زبان فارسی انجام دهیم، به طور مثال بالغ بر 10 موسسه زبان انگلیسی در شهر بیرجند مشغول به فعالیت ‌اند لذا باید چنین مؤسساتی را در خارج ایجاد کنیم تا زبان فارسی را آموزش دهند.
وی بیان کرد: عمل ما اگر درست، طبق رابطه خوب و صمیمی و با اخلاص صورت گیرد افرادی هستند که می‌توانند و دوست دارند زبان فارسی را یاد بگیرند.
وی زبان فارسی را زبان علم، احساس، عاطفه و بیان مسائل انسانی دانست و گفت: در تمام دنیا از زبان فارسی به عنوان حامل ارزش‌ ها، افکار عرفانی و والای انسانی یاد می شود.
استاد بازنشسته دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: در بسیاری از کشورها، مؤسسات و دانشگاه ‌هایی هستند که زبان فارسی در آنجا تدریس می‌شود، با توجه به اینکه وزارت علوم مسئولیت اعزام استاد به این سازمان‌ ها و دانشگاه‌ها را دارد ولی این موضوع به ضعف رفته است.
** درخشش زبان فارسی در مشرق زمین
ناصح در ارتباط با جایگاه زبان و ادبیات فارسی در جهان افزود: اگر چه زبان فارسی از مهمترین زبان‌های دنیا محسوب می شود اما از بی پناه ترین زبان‌ها به شمار می‌رود، زبانی به این عظمت که روزی از شمشیر کارگرتر بود اکنون در دنیا بی پناه شده و هیچ مدافعی ندارد.
وی گفت: در گذشته زبان فارسی در بخش مهمی از مشرق زمین شامل هند، پاکستان، بنگلادش و نواحی مختلف دیگر رایج بود و تا 50 سال پیش در بسیاری از کشورهای شبه قاره و پاکستان از زبان فارسی به عنوان دومین زبان یاد می‌کردند که دارای تقدس بود.
وی ادامه داد: بعد از گذشت مدت زمانی، زبان فارسی با زبان‌ های دیگر مانند هندی مخلوط و زبان جدیدی به نام اردو ایجاد شد.
به گفته وی، اکنون قریب به یک میلیارد از مردم دنیا در شرق ایران در نواحی شبه قاره به زبان اردو حرف می ‌زنند که 70 درصد لغات آنها فارسی است.
این استاد دانشگاه افزود: زبان فارسی در گذشته مقام زیادی داشته و در باب ارزش این زبان همین بس که در خیلی جاها اشیا، ملبوس، فرش، ظروف و خانه را با عبارات فارسی می‌نوشتند که این امر سبب می‌شد قیمت آنها چندین برابر شود.
وی با بیان اینکه اسناد مختلف زبان فارسی در برخی دانشگاه‌های همسایه مانند پاکستان، افغانستان و شبه قاره موجود است، یادآور شد: قریب به 20 تا 30 هزار نسخه خطی از زبان فارسی در دانشگاه‌های خارجی وجود دارد این در حالیست که نصف این اسناد در دانشگاه‌های ایران وجود ندارد.
استاد سابق دانشگاه فردوسی مشهد تصریح کرد: قبل از زبان فارسی، زبان پهلوی نیز رایج بود که این زبان اکنون در هند و پاکستان مشهور است، هندی ‌ها تحت عنوان پارسیان به زبان فارسی سخن گفته و کنگره‌های متعددی را برگزار می‌کنند.
ناصح افزود: متأسفانه امروز حمایت لازم از زبان فارسی شود صورت نمی‌گیرد، به عنوان نمونه فرض کنید طبق قراردادی که بین ایران و هند منعقد شد سالی باید 10 نفر استاد زبان فارسی در هند تدریس کنند که اکنون به دو نفر هم نمی ‌رسند این در صورتی است که هندی‌‌ ها تقاضای استاد زبان فارسی می‌کنند اما توسط کشور استادی فرستاده نمی‌شود.
** خراسان جنوبی از پایگاه ‌های مهم زبان فارسی
وی گفت: خراسان جنوبی از پایگاه‌های مهم زبان فارسی بوده که دلیل آن گویش‌ های مختلف زبان فارسی است، در بیرجند و اطراف بیرجند هر 10 کیلومتر یک روستا وجود دارد که گویش‌های آنها با یکدیگر متفاوت است.
وی عنوان کرد: بسیاری از الفاظ و عبارات گویش‌های بیرجندی در متون آمده است و این خود سبب حل مشکلات متون می شود لذا برخی مشکلاتی که ممکن است در تاریخ به وجود آید به وسیله گویش‌ های موجود در بیرجند حل می‌شود.
به گفته این استاد دانشگاه، مردم اطراف بیرجند به گویش‌های صحیح، سالم و دست نخورده سخن می‌گویند و تمام آنچه مربوط به فطرت زبان است را حفظ می کنند.
ناصح بیان کرد: گرچه در برخی نواحی شهرستان های قاینات و نهبندان برخی گویش‌های به هم نزدیک است اما گویش‌های بیشتر نقاط خراسان‌ جنوبی متفاوت بوده که این تفاوت گویش‌ها و لهجه‌ها ریشه در زبان کهنه‌تری دارد که به زبان فارسی و گویش فارسی مدد می‌رساند.
دکتر محمد مهدی ناصح یکی از مفاخر خراسان جنوبی است که سال 1318 در روستای زهان شهرستان قاینات متولد شد.
راهنمای نگارش و ویرایش، تصحیح تفسیر روض الجنان و روح الجنان مشهور به تفسیر ابوالفتوح رازی با همکاری دکتر محمدجعفر یاحقی، شعر دلبرمشتمل بر دوبیتی های عامیانه بیرجندی، شعر دلدار، شعرغم، شعر نگارمشتمل بردوبیتی های عامیانه بیرجندی، گزیده مرصادالعباد، گنج شایگاهان از جمله آثارتألیفی و پژوهشی دکتر ناصح است همچنین بیش از 70 مقاله از وی در نشریات علمی کشور چاپ و منتشر شده است.
7557 * 6054
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشگاه عکس بچه های آسمان در مشهد گشایش یافت

کمبود معلم در سال تحصیلی جدید نداریم

وزیر آموزش و پرورش: مدرسه باید به محل تمرین زندگی بدل شود

نمایشگاه عکس ورود آزادگان به خراسان برپا شد

آموزش و پرورش گناباد در 100 سالگی

سرانه آموزشی دانشگاه صنعتی قوچان 2.5 برابر شد

خنکای کویر؛ ارمغان «خارخانه»

خراسان جنوبی از چارسوق برج میلاد نمایش داده شد

سپر اطلاع رسانی- عصمت برزجی*

بسک تربت حیدریه ثبت ملی شد

حمایت از بخش کشاورزی و گردشگری راه برون رفت از تحریم ها است

مقدمات ثبت جهانی روستای بسک تربت حیدریه فراهم شد

ساعات درسی پایه های چهارم تا نهم کاهش می یابد

نمایش آثار نقاشی هنرمند بجنوردی در موسسه عمیق

هنرمند خوسفی در نمایشگاه صنایع دستی زنجان حضور یافت

خراسان رضوی رتبه نخست نامنویسی در سامانه سناد را دارد

30 درصد فضای آموزشی تایباد فرسوده است

زائران جمهوری آذربایجان از حرم رضوی به پیشواز عرفه رفتند

5 روستای هدف صنایع دستی خراسان جنوبی معرفی شد

«سرنا» و «دهل» نغمه ای آشنا اما غریب

کشف 4 لکسوس مسروقه از ایتالیا، روسیه و سوئد در تهران!+تصویر

اسرافیل در هیئت شمع...

کودکان شیروانی در مسابقات جهانی ریاضی مالزی خوش درخشیدند

عناوین روزنامه های 24 مرداد خراسان رضوی

قیمت امروز خودرو در بازار/افزایش 2 میلیونی خودروهای داخلی

خانه داران مسافر نما، حاشیه سازان این روزهای بازار دلار

پهلوانان تربت حیدریه به احترام خبرنگاران قیام کردند

اتفاق عجیب در پمپ‌ بنزین‌های تهران

گرانی عجیب در یک خیابان تهران

حباب قیمت سکه در بازار چقدر است؟

ساخت فیلم روایت زندگی مدافع حریم شهید توفیقان توسط سپاه خراسان شمالی

معاون هنری ارشاد استان: خراسان رضوی دارای قدمت 104 ساله در تئاتر است

مدیرکل ارشاد اسلامی خراسان رضوی: مشهد، چتری برای حضور اقوام، سلایق و ادیان گوناگون است

65 درصد صندلی دانشگاه علمی کاربردی خراسان شمالی خالی است

تحقق اقتصاد مقاومتی با آموزش های عمومی امکانپذیر است

روحانیون نسبت به رفع آسیب ها در جامعه اقدام کنند

103 روحانی در روستاهای خراسان جنوبی مستقر هستند

موضوعات استانی در مطبوعات خراسان جنوبی اولویت دارد

سازمان تبلیغات اسلامی در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیرگذار است

نمایندگان مردم در 2 جایگاه دور یک میز

اتمام‌حجت سازمان تعزیرات با متولیان پرواز‌های چارتری

هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 23 مردادماه 97

مساجد بجنورد میزبان نخستین فصل تئاتر بچه های مسجد

راهیابی چهار فیلم کوتاه و یک فیلمنامه از خراسان شمالی به جشنواره منطقه ای سینمای جوانان اردبیل

عباس ناصری هنرمند بجنوردی داور جشنواره ملی کاریکاتور "راه روشن فردا" شد

فستیوال سالانه تبت آغاز شد

3 داوطلب کنکور خراسان شمالی رتبه تک رقمی شدند

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 23 مرداد

به دنبال ایجاد نشاط اجتماعی و شادی مومنانه در مشهد هستیم