آخرين مطالب

یک مدرس دانشگاه:

روابط عمومی با استفاده از همه ابزارها، هدف ارتباطی خود را پیاده‌سازی می‌کند فرهنگي

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - یک مدرس ارتباطات دانشگاه گفت: روابط عمومی از همه ابزارها کمک گرفت برای این‌که بتواند هدف خودش را که هدفی ارتباطی و تعاملی است، بر مبنای یک سود دوطرفه و نه سود یک‌طرفه که فقط تبلیغات سود کنند، پیاده‌سازی کند.
هادی زارعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت 27 اردیبهشت، روز روابط عمومی و ارتباطات در این‌ خصوص اظهار کرد: در این راستا با توجه به اهمیتی که کشورها و سازمان‌های مختلف به حوزه روابط عمومی و این حرفه دادند، هر کدام به فراخور خودشان از روابط عمومی بهره‌برداری کردند و هر سازمانی که توانست بیشتر بها دهد، قطعا بهره‌برداری بیشتر و مطلوب‌تری را انجام داد.
وی ادامه داد: مبنای این‌که می‌گویند روابط عمومی هنر هشتم است، در این است که ما هنرهای هفتگانه‌ای داریم که در عالم به ثبت رسیده و دنیا بر اساس آن هنرها، منویات خودش را، آنچه که موردنظر هست و آنچه درخواست دارد، به جامعه بشری منتقل می‌کند.
این دانشجوی دکترای تخصصی علوم ارتباطات افزود: در هر دوره زمانی، به فراخور تکنولوژی موجود از این هنرها استفاده شده است. زمانی از هنرهای نمایشی، زمانی از مجسمه‌سازی و زمانی از موسیقی و شعر استفاده شده است و بستگی دارد که آن زمان چه هنری را طلب می‌کرده؛ ضمن این‌که آخرین هنر هم هنر هفتم و سینما بود که هنوز هم جایگاه محکمی دارد و می‌بینیم که کشورهای زیادی مانند ایالات متحده و سایر کشورها از این هنر استفاده می‌کنند، صدور فرهنگ انجام می‌دهند و فرهنگ‌های متضاد را با هنر هفتم مورد حمله قرار می‌دهند.
زارعی خاطرنشان کرد: با این وجود روابط عمومی از همه این هنرها استفاده کرد و در محصول خروجی روابط عمومی، ما فقط متن، محتوا و یا تصویر صرف نمی‌بینیم و همه این‌ها در کنار هم قرار گرفتند.
وی افزود: آنچه که هست، این هنر هشتم جایگاه والایی دارد و اکنون در تمام دنیا در این زمینه بحث می‌شود. اگر نگاه کنید یک موضوع را که می‌خواهند به مخاطب القا کنند، فقط از یک فن یا هنر استفاده نمی‌کنند؛ بلکه از مجموعه‌ای از هنرهای مختلف، ابزار، تکنولوژی و راه‌های ارتباطی مختلف بهره‌گیری می‌کنند. 
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در روابط عمومی از حوزه رسانه‌های دیجیتال، هنرهای نمایشی، تولید محتوا در فضای مجازی و... استفاده می‌کنند و واقعا آنچه که در عالم در حوزه اطلاع‌رسانی به وقوع می‌پیوندد، می‌گوییم که این هنر روابط عمومی است و این بستگی به دیدگاه و خط‌مشی کشورها دارد که به چه شکل از این ابزار استفاده کنند و ببینند.
زارعی در پاسخ به سوالی در خصوص این‌که برای رشد هنر روابط عمومی، دست‌اندرکاران آن باید چگونه عمل کنند، عنوان کرد: این مسئله دو سر دارد؛ ضمن این‌که روابط عمومی نیز توان به‌خصوصی دارد. در خصوص خود روابط عمومی باید بگویم که اول از همه ما تحصیلات مختلف آن را لازم داریم، دانش روابط عمومی باید در فردی که متصدی و مسئول روابط عمومی هست، نهادینه شده باشد؛ ضمن این‌که ما به دانش کسب شده در حوزه تجربی هم احترام می‌گذاریم؛ چون تجربه و علوم آکادمیک در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند. 
وی اظهار کرد: هر کسی که در حوزه روابط عمومی است، باید به حوزه تجربی روابط عمومی آگاه باشد و همانطور تحصیلات آکادمیک را دارا باشد؛ چون ما از دوران روابط عمومی سنتی عبور کردیم؛ به ویژه از زمانی که پیام‌رسان‌های مجازی و نسل دو وب و نسل تعاملی وب وارد شد، به مخاطب اجازه داد که اظهارنظر کند و اینگونه نبود که فقط مطلب را بخوانند و ببینند و عکس‌العملی از خود نشان ندهند.
این دانشجوی دکترای علوم ارتباطات گفت: تاکنون ما وارد حوزه دیجیتال، سواد رسانه‌ای، به‌کارگیری و راهبری سیستم‌های اطلاع‌رسانی شده‌ایم و افراد باید اول از همه عشق به روابط عمومی داشته باشند؛ یعنی روابط عمومی را دوست بدارند و دوم این‌که از تحصیلات این رشته برخوردار باشند؛ اما در بخش دیگر نیاز است که از روابط عمومی حمایت شود.
زارعی افزود: مدیریت اگر می‌خواهد موفق شود و اگر می‌خواهد واقعا آنچه را که یکی از وظایفش هست به عنوان خدمات نظام اسلامی نشان دهد، باید به روابط عمومی اعتماد کند، به آن میدان بدهد، و اجازه دهد که فعالیت‌هایش را آنچه که اتفاق افتاده، نه کم و نه بیش در حوزه خدمت‌رسانی به مردم در روستا و شهر و... اطلاع‌رسانی کنند؛ چون وقتی اطلاع‌رسانی نمی‌کنند متاسفانه تبعات پیش می‌آید و دولت و یا سازمان به کم‌کاری متهم می‌شود.
وی ادامه داد: این میدان دادن نه تنها در حوزه رسانه؛ بلکه باید در حوزه ارتباطات درون‌سازمانی هم باشد، باید اجازه دهد این فردی که در روابط عمومی هست، از اوضاع و احوال و از افکار عمومی برایش اطلاعات کسب کند.
این مدرس دانشگاه عنوان کرد: مدیران آن‌قدر مشغله دارند که نمی‌توانند افکار عمومی را رصد کنند و این وظیفه روابط عمومی است. اگر روابط عمومی بخواهد این وظیفه را به درستی انجام دهد، تجهیزات، امکانات، قدرت، نیروی متخصص و جایگاه تشکیلاتی می‌طلبد؛ ضمن این‌که اخیرا ما شاهد بودیم که با ابلاغی که خیلی از سازمان‌ها و استانداری‌ها زدند، ادارات کل، روابط عمومی را زیرمجموعه مدیران کل حوزه استاندار معرفی کردند؛ یعنی ما پستی به عنوان اداره کل روابط عمومی در هیچ استانداری‌ای نداریم. درست است که این کار در راستای کوچک‌سازی دولت پیش رفت و یک‌سری مصلحت‌هایی در آن بود؛ اما کاش به جای روابط عمومی، واحد دیگری را انتخاب می‌کردند. 
زارعی ادامه داد: اهالی ارتباط زیاد به این جریان راغب نبودند که روابط عمومی‌ها بخواهند کوچک‌سازی شوند. ما نمی‌گوییم که روابط عمومی باید عریض و طویل باشد؛ بلکه می‌گوییم روابط عمومی باید حد، جایگاه و اندازه خودش را داشته باشد. روابط عمومی اگر در حد و اندازه واقعی خودش نباشد، نمی‌تواند آن چیزی که هست را بروز دهد و آسیب آن در درجه اول و به طور مستقیم متوجه خود آن دستگاه خواهد بود و این زیبنده دولت نیست که خدماتش کم ارائه شود و نمود نداشته باشد.
وی ادامه داد: پس لازم است که روابط عمومی بتواند این‌ها را به طرز صحیح به افکار عمومی نشان دهد که لازمه آن بها دادن به روابط عمومی است و هر سازمانی هر چقدر به روابط عمومی‌اش بها دهد، همان‌قدر هم برد می‌کند و مدیر آن در بین مدیران و مخاطبان محبوب می‌شود و خدماتشان بیشتر نشان داده می‌شود.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشگاه قرآن و عترت در مشهد گشایش یافت

هفت میلیارد ریال به کتابخانه های عمومی سبزوار اختصاص یافت

عناوین روزنامه های سوم خرداد خراسان رضوی

نمایشگاه « از حرا تا حرم» در بیرجند بر پا می شود

دوازدهمین نمایشگاه قرآن کریم خراسان شمالی گشایش یافت

احیاء جاده ابریشم در خراسان شمالی به سرانجام خواهد رسید؟

استاد سبزواری جایگاه ممتازی در صفحات فرهنگی انقلاب دارد

فراخوان ششمین دوره طرح ملی «کوثر رسالت» در خراسان شمالی

فتح خرمشهر؛ انجام ناشدنی‌ها

میوه توسعه روی کدام درخت است؟

شهید ابوالحسنی به رعایت اخلاق اسلامی تاکید داشت

هشت روستای تاریخی خراسان رضوی احیا می شوند

نمایشگاه ملی قرآن و عترت در مشهد گشایش یافت

پنجمین نمایشگاه کارآفرینی کودکانه در قاین بر پا شد

فرماندار فاروج:محقق نشدن سهیمه سوادآموزی بررسی شود

حفاران غیرمجاز محوطه های تاریخی چناران دستگیر شدند

ثبت 9 اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی

هفته های فرهنگی استان باید جریان ساز باشد

92 متن نمایشی به جشنواره سراسری تئاتر رضوی رسید

گروههای تذکر زبانی در اطراف حرم رضوی فعال هستند

کوشک؛ عملیاتی که زمینه آزادسازی خرمشهر را فراهم کرد

گشایش نمایشگاه قرآن در بجنورد از دوم اردیبهشت

فعالیت نهادهای مختلف در حوزه فرهنگ و هنر تخصصی شود

نگاهی به آیین های رمضانی در خراسان رضوی

نیمه دوم سال 97؛ همایش آیت الله سید میرزا حسن موسوی بجنوردی (ره) در خراسان شمالی برگزار می شود

تغییر در مدیریت باعث پویایی و رشد می شود

می توان در هر جایگاهی به امام رضا (ع) خدمت کرد

دوره صفوی؛ انحطاط ادبی یا امپراطوری ادبی؟!

جایگاه قهرمان از بسیاری اساتید دانشگاه، بالاتر است

جایزه نخستین دوره ادبی استاد محمد قهرمان اعطا شد

غزلیات قهرمان با صائب تبریزی و بیدل دهلوی اشتباه گرفته می‌شود

ثبت نام نوجوانان برای اعتکاف در حرم مطهر رضوی آغاز شد

تاکید مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌شمالی بر لزوم ایجاد یگان حفاظت از موقوفات

آموزش سازهای مقامی و ایرانی اولویت‌ برنامه های موسیقیایی است

گلبانو؛ فراموش شده ای در بیرجند

30 درصد رشته های دانشگاه جامع در خراسان رضوی حذف شد

1726 جلسه تفسیر قرآن در خراسان رضوی برگزار می شود

برای نخستین‌بار در ماه رمضان، اجرای نمایش‌ها را در تئاتر شهر خواهیم داشت

عناوین روزنامه های 31 اردیبهشت خراسان رضوی

دعای ابوحمزه ثمالی، آمیزه‌ای از دانستنی‌های زندگی در بهترین بیانات عشقی با حق‌تعالی است

برنامه‌های ویژه سالگرد ارتحال امام در مشهد

در ماه رمضان تاکنون 300 مبلغ برای مردم اعزام شده است

کاهش 25 هزار تومانی هر گرم طلا در مشهد

اکران سینما‌های مشهد در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان ضرورت آماده سازی حیات معنوی است

«ایران نگار» در نگارخانه آرتین

آیت الله علم الهدی: اگر خدا مطرح نباشد هیچ حرکتی پیروز نیست

انجمن های ادبی خراسان شمالی ثبت و شناسنامه دار می شوند

نمازخانه های بین راهی ساماندهی شود

کیفیت خدمات در مجتمع های بین راهی مدنظر باشد