آخرين مطالب

یک مدرس دانشگاه:

روابط عمومی با استفاده از همه ابزارها، هدف ارتباطی خود را پیاده‌سازی می‌کند فرهنگي

  بزرگنمايي:

خراسان آنلاین - یک مدرس ارتباطات دانشگاه گفت: روابط عمومی از همه ابزارها کمک گرفت برای این‌که بتواند هدف خودش را که هدفی ارتباطی و تعاملی است، بر مبنای یک سود دوطرفه و نه سود یک‌طرفه که فقط تبلیغات سود کنند، پیاده‌سازی کند.
هادی زارعی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، به مناسبت 27 اردیبهشت، روز روابط عمومی و ارتباطات در این‌ خصوص اظهار کرد: در این راستا با توجه به اهمیتی که کشورها و سازمان‌های مختلف به حوزه روابط عمومی و این حرفه دادند، هر کدام به فراخور خودشان از روابط عمومی بهره‌برداری کردند و هر سازمانی که توانست بیشتر بها دهد، قطعا بهره‌برداری بیشتر و مطلوب‌تری را انجام داد.
وی ادامه داد: مبنای این‌که می‌گویند روابط عمومی هنر هشتم است، در این است که ما هنرهای هفتگانه‌ای داریم که در عالم به ثبت رسیده و دنیا بر اساس آن هنرها، منویات خودش را، آنچه که موردنظر هست و آنچه درخواست دارد، به جامعه بشری منتقل می‌کند.
این دانشجوی دکترای تخصصی علوم ارتباطات افزود: در هر دوره زمانی، به فراخور تکنولوژی موجود از این هنرها استفاده شده است. زمانی از هنرهای نمایشی، زمانی از مجسمه‌سازی و زمانی از موسیقی و شعر استفاده شده است و بستگی دارد که آن زمان چه هنری را طلب می‌کرده؛ ضمن این‌که آخرین هنر هم هنر هفتم و سینما بود که هنوز هم جایگاه محکمی دارد و می‌بینیم که کشورهای زیادی مانند ایالات متحده و سایر کشورها از این هنر استفاده می‌کنند، صدور فرهنگ انجام می‌دهند و فرهنگ‌های متضاد را با هنر هفتم مورد حمله قرار می‌دهند.
زارعی خاطرنشان کرد: با این وجود روابط عمومی از همه این هنرها استفاده کرد و در محصول خروجی روابط عمومی، ما فقط متن، محتوا و یا تصویر صرف نمی‌بینیم و همه این‌ها در کنار هم قرار گرفتند.
وی افزود: آنچه که هست، این هنر هشتم جایگاه والایی دارد و اکنون در تمام دنیا در این زمینه بحث می‌شود. اگر نگاه کنید یک موضوع را که می‌خواهند به مخاطب القا کنند، فقط از یک فن یا هنر استفاده نمی‌کنند؛ بلکه از مجموعه‌ای از هنرهای مختلف، ابزار، تکنولوژی و راه‌های ارتباطی مختلف بهره‌گیری می‌کنند. 
این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در روابط عمومی از حوزه رسانه‌های دیجیتال، هنرهای نمایشی، تولید محتوا در فضای مجازی و... استفاده می‌کنند و واقعا آنچه که در عالم در حوزه اطلاع‌رسانی به وقوع می‌پیوندد، می‌گوییم که این هنر روابط عمومی است و این بستگی به دیدگاه و خط‌مشی کشورها دارد که به چه شکل از این ابزار استفاده کنند و ببینند.
زارعی در پاسخ به سوالی در خصوص این‌که برای رشد هنر روابط عمومی، دست‌اندرکاران آن باید چگونه عمل کنند، عنوان کرد: این مسئله دو سر دارد؛ ضمن این‌که روابط عمومی نیز توان به‌خصوصی دارد. در خصوص خود روابط عمومی باید بگویم که اول از همه ما تحصیلات مختلف آن را لازم داریم، دانش روابط عمومی باید در فردی که متصدی و مسئول روابط عمومی هست، نهادینه شده باشد؛ ضمن این‌که ما به دانش کسب شده در حوزه تجربی هم احترام می‌گذاریم؛ چون تجربه و علوم آکادمیک در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند. 
وی اظهار کرد: هر کسی که در حوزه روابط عمومی است، باید به حوزه تجربی روابط عمومی آگاه باشد و همانطور تحصیلات آکادمیک را دارا باشد؛ چون ما از دوران روابط عمومی سنتی عبور کردیم؛ به ویژه از زمانی که پیام‌رسان‌های مجازی و نسل دو وب و نسل تعاملی وب وارد شد، به مخاطب اجازه داد که اظهارنظر کند و اینگونه نبود که فقط مطلب را بخوانند و ببینند و عکس‌العملی از خود نشان ندهند.
این دانشجوی دکترای علوم ارتباطات گفت: تاکنون ما وارد حوزه دیجیتال، سواد رسانه‌ای، به‌کارگیری و راهبری سیستم‌های اطلاع‌رسانی شده‌ایم و افراد باید اول از همه عشق به روابط عمومی داشته باشند؛ یعنی روابط عمومی را دوست بدارند و دوم این‌که از تحصیلات این رشته برخوردار باشند؛ اما در بخش دیگر نیاز است که از روابط عمومی حمایت شود.
زارعی افزود: مدیریت اگر می‌خواهد موفق شود و اگر می‌خواهد واقعا آنچه را که یکی از وظایفش هست به عنوان خدمات نظام اسلامی نشان دهد، باید به روابط عمومی اعتماد کند، به آن میدان بدهد، و اجازه دهد که فعالیت‌هایش را آنچه که اتفاق افتاده، نه کم و نه بیش در حوزه خدمت‌رسانی به مردم در روستا و شهر و... اطلاع‌رسانی کنند؛ چون وقتی اطلاع‌رسانی نمی‌کنند متاسفانه تبعات پیش می‌آید و دولت و یا سازمان به کم‌کاری متهم می‌شود.
وی ادامه داد: این میدان دادن نه تنها در حوزه رسانه؛ بلکه باید در حوزه ارتباطات درون‌سازمانی هم باشد، باید اجازه دهد این فردی که در روابط عمومی هست، از اوضاع و احوال و از افکار عمومی برایش اطلاعات کسب کند.
این مدرس دانشگاه عنوان کرد: مدیران آن‌قدر مشغله دارند که نمی‌توانند افکار عمومی را رصد کنند و این وظیفه روابط عمومی است. اگر روابط عمومی بخواهد این وظیفه را به درستی انجام دهد، تجهیزات، امکانات، قدرت، نیروی متخصص و جایگاه تشکیلاتی می‌طلبد؛ ضمن این‌که اخیرا ما شاهد بودیم که با ابلاغی که خیلی از سازمان‌ها و استانداری‌ها زدند، ادارات کل، روابط عمومی را زیرمجموعه مدیران کل حوزه استاندار معرفی کردند؛ یعنی ما پستی به عنوان اداره کل روابط عمومی در هیچ استانداری‌ای نداریم. درست است که این کار در راستای کوچک‌سازی دولت پیش رفت و یک‌سری مصلحت‌هایی در آن بود؛ اما کاش به جای روابط عمومی، واحد دیگری را انتخاب می‌کردند. 
زارعی ادامه داد: اهالی ارتباط زیاد به این جریان راغب نبودند که روابط عمومی‌ها بخواهند کوچک‌سازی شوند. ما نمی‌گوییم که روابط عمومی باید عریض و طویل باشد؛ بلکه می‌گوییم روابط عمومی باید حد، جایگاه و اندازه خودش را داشته باشد. روابط عمومی اگر در حد و اندازه واقعی خودش نباشد، نمی‌تواند آن چیزی که هست را بروز دهد و آسیب آن در درجه اول و به طور مستقیم متوجه خود آن دستگاه خواهد بود و این زیبنده دولت نیست که خدماتش کم ارائه شود و نمود نداشته باشد.
وی ادامه داد: پس لازم است که روابط عمومی بتواند این‌ها را به طرز صحیح به افکار عمومی نشان دهد که لازمه آن بها دادن به روابط عمومی است و هر سازمانی هر چقدر به روابط عمومی‌اش بها دهد، همان‌قدر هم برد می‌کند و مدیر آن در بین مدیران و مخاطبان محبوب می‌شود و خدماتشان بیشتر نشان داده می‌شود.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حساب یارانه‌بگیران ساعت 24 امشب شارژ می‌شود

جهانگیری: همه فکر می‌کردند قرار است اتفاق تلخی بیافتد منبع

برگ سبز خودرو ببرید، لاستیک بگیرید

کمترین نفوذ شبکه های ماهواره ای در خراسان جنوبی است

61 هزار روادید عراق در خراسان رضوی صادر شد

جشنواره غذاهای نذری در مشهد برگزار شد

گردشگران استرالیایی به تربت حیدریه سفر کردند

جشنواره ملی عکس میراث ماندگار در خراسان جنوبی آغاز شد

چند پارگی جوامع شرقی

شهر تاریخی توس در مسیر ثبت جهانی قرار دارد

عناوین روزنامه های 26 مهر در خراسان رضوی

نامه نگاری یواشکی بانک مرکزی با برخی بانکها

همایش دین و سلامت در مشهد آغاز شد

قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 25 مهر ماه+جدول کامل

پیش بینی کاهش قیمت مسکن از 13 آبان

جشنواره ابوذر برجسته ترین رویداد رسانه ای خراسان رضوی است

موافقت رئیس جمهور با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

ششمین کنگره شعر بانوان عاشورایی در مشهد برگزار شد

مستند پای پرواز از شبکه های سیما پخش می شود

پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو+زمان و شرایط ثبت نام

برگزاری جشنواره های فرهنگی به شهرستان ها واگذار شد

بیش از 50 درصد فرهنگیان خراسان شمالی بانوان هستند

نفرات برتر مسابقات قرآن کریم سپاه در مشهد معرفی شدند

آموزشگاه هنر نمایشی نخستین بار در فردوس مجوز گرفت

تابلوهای گردشگری در خراسان شمالی کمک چندانی به جذب گردشگر نمی‌کند

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 25 مهر

91 هزار خراسانی متقاضی شرکت در راهپیمایی اربعین هستند

تخریب خانه تاریخی سیدان از طریق مراجع قضایی پیگیری می شود

یک هنرمند خوشنویس: وضعیت خوشنویسی خراسان مطلوب است

برگزاری عمده جشنواره های فرهنگی به شهرستان ها واگذار شده است

جذب دانشجو در مجتمع آموزش عالی اسفراین 46 درصد افزایش یافت

خیز طلا برای رکوردزنی جدید

فراخوان «هفته نقاشی دیواری مشهد»

برگزاری مسابقه کتابخوانی فرهنگ حسینی از کتاب «نامیرا»

همایش ملی ادبیات دینی کودک و نوجوان در مشهد

«هشتمین مهرگان» در نگارخانه شهر

رئیس دانشکده علوم قرآنی بجنورد: امسال پذیرش دانشجو نداشتیم

مرمت و استحکام بخشی برج تاریخی رادکان پایان یافت

طرح جامع مرمت و احیای بازار فرش مشهد تصویب شد

نمایشگاه اقوام ایرانی و سوغات در بیرجند گشایش یافت

فرار مدیر 2 شرکت لیزینگی کلاهبردار از کشور

آیا دلار باز هم ارزان می‌شود؟

الحمدلله قاچاق سوخت از همه مرزها با موفقیت در جریان است!

شرط بهره‌مندی از بسته حمایتی دولت

گشایش سه موزه در استان/ معرفی جاذبه‌های خراسان شمالی فرصت مغفول/لزوم ورود سمن‌ها برای جذب گردشگر

شهره سلطانی کارگاه آموزشی بازیگری در بجنورد برگزار می کند

دو هزار امام جماعت در مدارس خراسان رضوی اقامه نماز می کنند

آستان قدس نخستین نشریات نابینایان جهان را در اختیار دارد

22 نخبه قرآنی برای خراسان رضوی افتخار آفریدند

چرا مسئولان در برابر آب دزدی اسرائیل و ترکیه از ایران ساکت اند؟